StarSeries & i-League CS:GO Season 5 - European Qualifier

From Liquipedia Counter-Strike Wiki

[e][h]StarSeries & i-League CS:GO Season 5 - European Qualifier
League Information
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
12
Start Date:
2018-04-16
End Date:
2018-05-07
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Cache • Cobblestone • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train

About[edit]

Broadcast talent[edit]

  • Commentators:
  • Commentators:
    • Russia SL4M (Igor Sopov)
    • Ukraine KvaN (Fyodor Zakharov)
    • Ukraine Strike (Yury Tereschenko)
    • Ukraine HomeR (Aleksandr Lysenko)
    • Ukraine Tafa (Taufik Khidri)
    • Russia okrOha (Mikhail Shmygel)
    • Belarus leniniw (Konstantin Sivko)
  • Observers:
    • Ukraine .ANKOR (Ivanko Denys)
    • Ukraine Alewka (Alexey Adamchuk)
    • Ukraine 27 (Oleksandr Pleshakov)

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two double-elimination format (GSL) Groups (4 teams each)
    • All matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • 4 Invited teams & 4 from the Group Stage
    • All matches are Bo3
    • Top 2 teams qualify to StarSeries i-League S5

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
AGO Esports
1Poland Furlan 
2Poland GruBy 
3Poland snatchie 
4Poland TOAO 
5Poland phr 
CPoland miNIr0x 
eXtatus
1Czech Republic DEV7L 
2Slovak Republic frozen 
3Czech Republic ZEDKO 
4Slovak Republic queztone 
5Slovak Republic MonttY 
CSlovak Republic KETUBOR 
GODSENT
1Sweden twist 
2Sweden disco doplan 
3Sweden freddieb 
4Sweden hampus 
5Sweden Brollan 
CFinland naSu 
Team Kinguin
1Poland mouz 
2Poland rallen 
3Poland TaZ 
4Poland reatz 
5Poland MINISE 
CPoland Loord 
Red Reserve
1Sweden FREDDyFROG 
2Sweden Relaxa 
3Sweden djL 
4Sweden PlesseN 
5Sweden Bååten 
CSweden Chrille 
Sprout
1Germany denis 
2Germany Spiidi 
3Denmark NaToSaphiX 
4Germany ayken 
5Denmark sycrone 
CGermany tow b 
Windigo Gaming
1Bulgaria SPELLAN 
2Bulgaria SHiPZ 
3Bulgaria bubble 
4Bulgaria pNshr 
5Bulgaria v1c7oR 
CBulgaria ToH1o 
1 Fragsters withdraw from the qualifier and are replaced by Singularity Esports. [1]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. AGO Esports 2-0 91-79 +12
2. Windigo Gaming 2-1 123-92 +31
3. eXtatus 1-2 104-113 -9
4. Sprout 0-2 40-70 -30

Group B[edit]

Group B
1. GODSENT 2-0 64-37 +27
2. Team Kinguin 2-1 98-67 +31
3. Singularity Esports 1-2 75-95 -20
4. Red Reserve 0-2 26-64 -38

Playoffs[edit]

Quarterfinals
 
TBD
TBD
May 4, 2018 - 15:00 CEST
 
 
TBD
TBD
May 4, 2018 - 20:00 CEST
 
 
TBD
TBD
May 5, 2018 - 15:00 CEST
 
 
TBD
TBD
May 5, 2018 - 20:00 CEST
 
Semifinals
 
TBD
TBD
May 6, 2018 - 15:00 CEST
 
 
TBD
TBD
May 6, 2018 - 20:00 CEST
 
Finals
 
TBD
TBD
May 7, 2018 - 15:00 CEST
 

Additional Content[edit]