AEF Dota 2 League 4 Division 1 - Group Stage

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]AEF Dota 2 League Season Four Division 1 Group Stage
League Information
Series:
Type:
Online
Location:
Australia/New Zealand Oceania
Teams:
8
Format:
Round-robin league
Playoffs
Start Date:
2018-02-05
End Date:
2018-03-29
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

The AEF Dota 2 League an online league tournament organised by Australian eSports Federation returns for its fourth season with a total prize pool of 4,850 AUD for the Divisions 1 and 2 respectively, while the winner of Division 3 receives peripherals from AEF.

The fourth season of AEF Division 1 takes place on the 5th February 2018 and finishes on the 8th April, with the season splitting into two phases: Group stage and LAN Finals. The top four seedlings from the group stage would play in offline finals at a TBA location on the 7th and 8th April respectively on a double elimination format. This is the first time AEF has introduced offline finals.

The pointing system has also been reworked in this season with a win gives 1 point but a clean sweep provides 3 points. Natural 9 is the current champions, winning last season's Division 1 finals.

Format[edit]

The format for Division 1 consists of two stages:

  • Phase 1: Group Stage
    • Weekly single round robin in a Bo3 series
    • The top four seedings would move into LAN Finals
    • Tiebreakers of Bo3 would be used if required
  • Phase 2: Lan Finals
    • The top four teams would play in a 4 team single-elimination bracket
    • The finals series start on the 7th April at the University of Melbourne
    • The top four seedings would be determined and the prize pool would be allocated from this

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

  • Due to the longevity of the tournament, the full-roster of the teams are not listed.
Natural 9
1Australia balla 
2Australia Xemistry 
3Australia rizz 
4Australia blackshatan 
5Australia cas158 
Seventh Heaven
1Australia Lordboonz 
2Australia Jandals 
3Australia xMusiCa 
4Australia Rin 
5Australia RogerDodger 
AEF Leftovers
1Australia Horus 
2Australia Balance 
3Australia Mgc 
4Australia Crescent 
5Australia Hayze 
Team Focus
1Australia Panzer 
2Australia Sacrifusion 
3New Zealand Ningy 
4Australia Lose Yourself 
5Australia Boo Boo 
Fox Gaming
1Australia Woglet 
2Australia Inpu7 
3Australia Lon 
4Australia Reverie 
5Australia Jesus 
Pecado Drop
1Australia Matino 
2Australia Splicko 
3Australia Miggel.Z 
4New Zealand Explosive_Fury 
5Australia Godot 
Ponlul
1New Zealand Yculstranger 
2Singapore Meracle 
3Australia Miguel 
4Australia hahaguo 
5Singapore Barry 
Sugoi Squad Reborn
1New Zealand Magic 
2Australia sLiCKz 
3Australia SS.Nelson 
4Australia wtHUNG 
5Australia Vynato 

Groupstage[edit]

Standings[edit]

Standings
1. Natural 9 6-1 12-3 17p
2. Pecado Drop 5-2 11-5 15p
3. Ponlul 4-3 9-8 11p
4. Team Focus 3-4 8-9 10p
5. AEF Leftovers 3-4 8-10 9p
6. Fox Gaming 3-4 8-10 9p
7. Seventh Heaven 2-5 7-11 8p
8. Sugoi Squad 2-5 5-12 5p

Matches[edit]

Round 1[edit]
Week 1
N9 2
5 February 2018 - 20:00 AEDT
Sand King Disruptor Naga Siren Outworld Devourer Lifestealer
Tiny Tusk Omniknight Lich Templar Assassin
45m32s
Sand King Disruptor Doom Chaos Knight Zeus
Naga Siren Tiny Rubick Luna Dragon Knight
30m07s
Tiny Clockwerk Silencer Shadow Fiend Phantom Lancer
Brewmaster Disruptor Tusk Queen of Pain Clinkz
37m46s
Guest Casters: Australia kingofthegorgonites
1 7
Focus 1
6 February 2018 - 20:30 AEDT
Chen Brewmaster Juggernaut Bane Invoker
Night Stalker Tinker Witch Doctor Enigma Naga Siren
41m28s
Brewmaster Earth Spirit Jakiro Phantom Lancer Shadow Fiend
Disruptor Slardar Juggernaut Omniknight Death Prophet
35m17s
Juggernaut Night Stalker Jakiro Razor Sniper
Nyx Assassin Omniknight Winter Wyvern Shadow Fiend Huskar
56m07s
2 Ponlul
Fox 1
7 February 2018 - 20:00 AEDT
Razor Night Stalker Jakiro Tinker Pudge
Disruptor Naga Siren Gyrocopter Dragon Knight Batrider
51m05s
Clockwerk Rubick Dragon Knight Lycan Invoker
Bounty Hunter Omniknight Disruptor Medusa Vengeful Spirit
29m33s
Bounty Hunter Tinker Legion Commander Lifestealer Batrider
Bane Earth Spirit Juggernaut Zeus Dragon Knight
40m25s
2 AEFL
Sugoi 0
8 February 2018 - 20:00 AEDT
Earth Spirit Shadow Shaman Outworld Devourer Phantom Lancer Brewmaster
Bounty Hunter Winter Wyvern Visage Queen of Pain Leshrac
41m23s
Earth Spirit Disruptor Tidehunter Death Prophet Juggernaut
Clockwerk Warlock Nature's Prophet Queen of Pain Monkey King
49m14s
2 Pecado
Round 2[edit]
Week 2
Fox 0
12 February 2018 - 20:30 AEDT
Razor Brewmaster Disruptor Nyx Assassin Sniper
Elder Titan Shadow Shaman Batrider Outworld Devourer Dragon Knight
38m08s
Night Stalker Witch Doctor Pudge Luna Lina
Shadow Shaman Elder Titan Legion Commander Queen of Pain Templar Assassin
27m47s
2 Ponlul
AEFL 2
13 February 2018 - 20:00 AEDT
Sand King Bane Clockwerk Shadow Fiend
Tiny Tusk Rubick Outworld Devourer
44m47s
Sand King Omniknight Ancient Apparition Chaos Knight Sniper
Nyx Assassin Disruptor Visage Faceless Void Viper
48m26s
0 7
Focus 0
14 February 2018 - 20:00 AEDT
Chen Omniknight Lifestealer Invoker Bane
Tiny Witch Doctor Ogre Magi Faceless Void Dragon Knight
45m42s
Clockwerk Shadow Fiend Jakiro Puck Weaver
Ogre Magi Razor Disruptor Dragon Knight Visage
36m52s
2 Pecado
N9 2
15 February 2018 - 20:00 AEDT
Brewmaster Winter Wyvern Sand King Viper Juggernaut
Slardar Ogre Magi Queen of Pain Bristleback Morphling
21m23s
Elder Titan Jakiro Naga Siren Razor Kunkka
Winter Wyvern Nyx Assassin Puck Phantom Lancer Tinker
48m08s
0 Sugoi
Round 3[edit]
Week 3
7 1
19 February 2018 - 20:00 AEDT
Rubick Omniknight Queen of Pain Chen Lifestealer
Jakiro Night Stalker Invoker Faceless Void Puck
38m01s
Tiny Io Skywrath Mage Medusa Earthshaker
Naga Siren Disruptor Sand King Phantom Lancer Tinker
53m14s
Tiny Rubick Ogre Magi Sniper Lone Druid
Disruptor Tusk Outworld Devourer Terrorblade Batrider
44m45s
2 Focus
Sugoi 2
20 February 2018 - 20:00 AEDT
Razor Omniknight Shadow Demon Sand King Huskar
Tiny Bane Terrorblade Slardar Queen of Pain
35m43s
Shadow Fiend Bane Gyrocopter Bounty Hunter Tidehunter
Disruptor Sand King Dragon Knight Outworld Devourer Night Stalker
33m18s
Clockwerk Jakiro Gyrocopter Razor Outworld Devourer
Bane Sand King Omniknight Storm Spirit Phantom Lancer
52m51s
1 Fox
Pecado 2
21 February 2018 - 20:00 AEDT
Tiny Jakiro Nyx Assassin Doom Dragon Knight
Night Stalker Disruptor Brewmaster Luna Terrorblade
29m53s
Naga Siren Disruptor Mirana Underlord Monkey King
Jakiro Night Stalker Lycan Doom Razor
23m54s
0 N9
Ponlul 2
22 February 2018 - 20:30 AEDT
Naga Siren Tidehunter Ancient Apparition Tinker Terrorblade
Disruptor Brewmaster Night Stalker Lifestealer Storm Spirit
33m13s
Bounty Hunter Tinker Rubick Doom Visage
Tiny Clockwerk Shadow Shaman Zeus Wraith King
42m14s
Razor Jakiro Outworld Devourer Earth Spirit Wraith King
Tiny Witch Doctor Nyx Assassin Enigma Gyrocopter
44m31s
1 AEFL
Round 4[edit]
Week 4
AEFL 0
26 February 2018 - 20:00 AEDT
Rubick Gyrocopter Tidehunter Shadow Shaman Medusa
Sand King Jakiro Underlord Lifestealer Queen of Pain
41m12s
Sand King Zeus Rubick Clockwerk Luna
Bounty Hunter Tinker Bane Gyrocopter Axe
35m11s
2 Focus
7 1
27 February 2018 - 20:00 AEDT
Bounty Hunter Tinker Rubick Doom Dragon Knight
Omniknight Gyrocopter Disruptor Nyx Assassin Pugna
27m58s
Naga Siren Disruptor Dragon Knight Nature's Prophet Vengeful Spirit
Clockwerk Winter Wyvern Juggernaut Outworld Devourer Tidehunter
46m07s
Naga Siren Gyrocopter Enchantress Storm Spirit Skywrath Mage
Clockwerk Winter Wyvern Juggernaut Dragon Knight Puck
42m35s
2 Sugoi
Ponlul 0
28 February 2018 - 20:00 AEDT
Razor Storm Spirit Elder Titan Rubick Batrider
Keeper of the Light Sand King Queen of Pain Jakiro Anti-Mage
41m09s
Keeper of the Light Beastmaster Rubick Death Prophet Vengeful Spirit
Omniknight Razor Witch Doctor Enchantress Outworld Devourer
33m14s
2 N9
Pecado 1
1 March 2018 - 20:30 AEDT
Clockwerk Shadow Fiend Winter Wyvern Vengeful Spirit Enchantress
Sand King Bane Terrorblade Outworld Devourer Magnus
45m33s
Nature's Prophet Shadow Shaman Tusk Puck Spectre
Sand King Terrorblade Jakiro Tinker Nyx Assassin
62m14s
Bounty Hunter Tinker Witch Doctor Chaos Knight Alchemist
Brewmaster Disruptor Spirit Breaker Storm Spirit Sven
42m00s
2 Fox
Round 5[edit]
Week 5
Pecado 0
5 March 2018 - 20:00 AEDT
Jakiro Sand King Puck Terrorblade Batrider
Razor Earth Spirit Disruptor Clockwerk Dragon Knight
53m59s
Tusk Vengeful Spirit Beastmaster Venomancer Outworld Devourer
Razor Earth Spirit Disruptor Underlord Queen of Pain
40m23s
2 7
N9 2
14 March 2018 - 20:00 AEDT
Ancient Apparition Elder Titan Lifestealer Jakiro Death Prophet
Sand King Tiny Bane Weaver Viper
53m55s
Sand King Disruptor Clockwerk Outworld Devourer Sven
Ancient Apparition Kunkka Tidehunter Juggernaut Death Prophet
36m53s
0 AEFL
Sugoi 0
7 March 2018 - 20:30 AEDT
Bounty Hunter Tidehunter Winter Wyvern Outworld Devourer Lifestealer
Naga Siren Disruptor Juggernaut Underlord Tinker
34m31s
Dark Willow Dragon Knight Gyrocopter Slardar Ember Spirit
Tusk Witch Doctor Omniknight Shadow Fiend Morphling
35m41s
2 Ponlul
Fox 2
8 March 2018 - 20:00 AEDT
Dark Willow Bane Magnus Outworld Devourer Chaos Knight
Gyrocopter Sand King Beastmaster Witch Doctor Tinker
33m53s
Sand King Terrorblade Disruptor Outworld Devourer Night Stalker
Tiny Witch Doctor Earth Spirit Faceless Void Shadow Fiend
32m35s
Sand King Lifestealer Witch Doctor Slardar Storm Spirit
Tiny Gyrocopter Bane Naga Siren Alchemist
32m22s
1 Focus
Round 6[edit]
Week 6
AEFL 2
12 March 2018 - 20:00 AEDT
Sand King Ancient Apparition Lifestealer Tidehunter Dragon Knight
Gyrocopter Witch Doctor Earth Spirit Puck Timbersaw
35m46s
Elder Titan Bane Brewmaster Terrorblade Invoker
Earth Spirit Ancient Apparition Dragon Knight Huskar Gyrocopter
43m16s
Earth Spirit Ancient Apparition Abaddon Lifestealer Outworld Devourer
Dark Willow Kunkka Tidehunter Luna Death Prophet
41m37s
1 Sugoi
Ponlul 0
19 March 2018 - 18:00 AEDT
Death Prophet Dragon Knight Ancient Apparition Elder Titan Sand King
Bounty Hunter Juggernaut Queen of Pain Abaddon Witch Doctor
34m44s
Ancient Apparition Sand King Batrider Dragon Knight Lycan
Witch Doctor Tusk Nyx Assassin Outworld Devourer Vengeful Spirit
33m53s
2 Pecado
7 0
29 March 2018 - 20:00 AEDT
Tusk Disruptor Phantom Lancer Centaur Warrunner Dragon Knight
Witch Doctor Terrorblade Chen Brewmaster Storm Spirit
34m38s
Shadow Demon Mirana Razor Enigma Ember Spirit
Witch Doctor Abaddon Vengeful Spirit Chen Sniper
22m55s
2 Fox
Focus 0
15 March 2018 - 20:00 AEDT
Sand King Beastmaster Visage Lycan Viper
Nyx Assassin Witch Doctor Doom Gyrocopter Chaos Knight
33m27s
Night Stalker Disruptor Brewmaster Luna Queen of Pain
Sand King Jakiro Doom Juggernaut Invoker
41m40s
2 N9
Round 7[edit]
Week 7
Sugoi 0
19 March 2018 - 20:00 AEDT
Tiny Chen Dark Willow Luna Viper
Sand King Witch Doctor Gyrocopter Visage Phantom Lancer
32m03s
Sand King Ancient Apparition Spirit Breaker Spectre Puck
Bounty Hunter Tinker Witch Doctor Tidehunter Wraith King
29m54s
2 Focus
Fox 0
20 March 2018 - 20:00 AEDT
Sand King Razor Shadow Shaman Tiny Outworld Devourer
Omniknight Rubick Dark Willow Luna Windranger
29m18s
Ancient Apparition Spirit Breaker Beastmaster Death Prophet Storm Spirit
Dragon Knight Vengeful Spirit Enchantress Phantom Lancer Lina
24m17s
2 N9
Pecado 2
21 March 2018 - 20:30 AEDT
Bane Clockwerk Tusk Shadow Fiend Juggernaut
Omniknight Ancient Apparition Earth Spirit Queen of Pain Luna
37m27s
Witch Doctor Earth Spirit Vengeful Spirit Beastmaster Tinker
Sand King Ancient Apparition Brewmaster Chaos Knight Outworld Devourer
25m25s
Ogre Magi Lion Legion Commander Pudge Winter Wyvern
Earth Spirit Witch Doctor Brewmaster Queen of Pain Timbersaw
20m38s
1 AEFL
7 2
22 March 2018 - 20:30 AEDT
Sand King Ancient Apparition Clockwerk Lina Broodmother
Naga Siren Disruptor Venomancer Shadow Fiend Doom
09m44s
Rubick Wraith King Ursa Invoker Legion Commander
Tusk Batrider Nature's Prophet Phantom Lancer Razor
28m47s
Bounty Hunter Vengeful Spirit Sand King Vengeful Spirit Visage
Tusk Rubick Lifestealer Enigma Gyrocopter
35m31s
1 Ponlul
Tie-breakers[edit]
Tie-breakers
TBD -
TBD
TBD
- TBD

Relegation Battle[edit]

The 7th placed team would play against the second-best team from Division 2 to fight for relegation. If the Division 1 win is victorious, it retains its position in Division 1, while a loss would mean the team would be relegated and the contending Division 2 team is promoted.


Round 1[edit]
Division Playoffs
7 - - NoTricks

External Links[edit]

Coverage[edit]

References[edit]