Dota 2 Asia Championships 2018 - Southeast Asia Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Dota 2 Asia Championships 2018 - Southeast Asia Qualifier
League Information
Organizer:
Perfect World
PGL
Version:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Teams:
8
Format:
Double Elimination
Start Date:
2018-02-06
End Date:
2018-02-09
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • 6 teams directly invited
  • 2 teams qualify through the Open Qualifier.
  • Double elimination bracket.
  • All matches are Bo3.
  • Top 2 teams advance to the Main Tournament.

Prize Distribution[edit]

Participating Teams[edit]

Geek Fam
1Philippines Skemberlu 
2Malaysia ChYuan 
3Malaysia March 
4Australia xRag 
5Malaysia Oli 
Execration
1Philippines Nando 
2Philippines Karl 
3Philippines Yaj 
4Philippines Grimzx 
5Philippines Kim0 
Fnatic
1Canada EternaLEnVy 
2Philippines Abed 
3USA UNiVeRsE 
4Philippines DJ 
5Sweden pieliedie 
Fire Dragoon Esports1
1Malaysia Ahjit 
2Malaysia AlaCrity 
3Malaysia KaNG 
4Malaysia yaNG 
5Malaysia BrayaNt 
Mineski
1Malaysia Mushi 
2Malaysia Moon 
3Singapore iceiceice 
4Thailand Jabz 
5Philippines ninjaboogie 
TNC Pro Team
1Philippines Raven 
2Philippines Armel 
3Philippines Sam_H 
4Philippines Tims 
5Philippines Kuku 
1 Fire Dragoon replaced HappyFeet.

Results[edit]

Quarterfinals
Fnatic
1
6 February 2018 - 17:00 SGT
Beastmaster Io Lion Outworld Devourer Lone Druid
Night Stalker Witch Doctor Gyrocopter Sand King Puck
36m08s
Naga Siren Keeper of the Light Mirana Nyx Assassin Lifestealer
Elder Titan Disruptor Sand King Tinker Phantom Lancer
40m59s
Naga Siren Underlord Bane Lycan Medusa
Disruptor Sand King Gyrocopter Dark Seer Monkey King
30m01s
BOOM ID
2
TNC Pro Team
2
6 February 2018 - 14:00 SGT
Rubick Earth Spirit Outworld Devourer Underlord Gyrocopter
Sand King Jakiro Faceless Void Beastmaster Tinker
41m06s
Rubick Tusk Invoker Faceless Void Gyrocopter
Elder Titan Witch Doctor Brewmaster Phantom Lancer Razor
32m30s
Sand King Phantom Lancer Disruptor Shadow Fiend Underlord
Night Stalker Jakiro Tusk Dragon Knight Invoker
21m50s
Fire Dragoon
1
Mineski
2
6 February 2018 - 17:00 SGT
Magnus Witch Doctor Earth Spirit Mirana Juggernaut
Razor Rubick Sand King Queen of Pain Tidehunter
52m44s
Sand King Bane Death Prophet Broodmother Vengeful Spirit
Bounty Hunter Witch Doctor Doom Phantom Lancer Ember Spirit
28m08s
TaskUs Titans
0
Execration
2
6 February 2018 - 14:00 SGT
Clockwerk Disruptor Dark Seer Death Prophet Juggernaut
Naga Siren Gyrocopter Jakiro Medusa Night Stalker
42m24s
Clockwerk Tinker Phantom Lancer Witch Doctor Underlord
Tiny Tusk Warlock Gyrocopter Spectre
28m19s
Nyx Assassin Tinker Witch Doctor Gyrocopter Tidehunter
Bane Shadow Fiend Earth Spirit Brewmaster Abaddon
64m13s
Geek Fam
1
Semifinals
BOOM ID
0
6 February 2018 - 21:00 SGT
Naga Siren Rubick Queen of Pain Timbersaw Sven
Disruptor Sand King Phantom Lancer Dragon Knight Batrider
22m50s
Clockwerk Tinker Nyx Assassin Jakiro Troll Warlord
Rubick Tusk Outworld Devourer Lycan Tidehunter
40m39s
TNC Pro Team
2
Mineski
2
6 February 2018 - 20:20 SGT
Sand King Disruptor Tidehunter Outworld Devourer Templar Assassin
Naga Siren Jakiro Underlord Razor Shadow Fiend
32m46s
Tiny Rubick Keeper of the Light Storm Spirit Sand King
Clockwerk Tinker Witch Doctor Phantom Lancer Underlord
49m57s
Tiny Sand King Disruptor Timbersaw Shadow Fiend
Clockwerk Witch Doctor Phantom Lancer Puck Monkey King
52m55s
Execration
1
Winners' Finals
TNC Pro Team
0
8 February 2018 - 17:00 SGT
Elder Titan Lycan Rubick Outworld Devourer Abaddon
Night Stalker Brewmaster Winter Wyvern Templar Assassin Queen of Pain
21m08s
Bounty Hunter Razor Rubick Underlord Medusa
Sand King Bane Brewmaster Death Prophet Outworld Devourer
39m11s
Mineski
2
Qualified
Mineski
Losers' Round 1
Fnatic
2
7 February 2018 - 14:00 SGT
Razor Omniknight Rubick Ember Spirit Earth Spirit
Elder Titan Puck Witch Doctor Phantom Lancer Queen of Pain
31m24s
Keeper of the Light Beastmaster Rubick Templar Assassin Lifestealer
Nyx Assassin Shadow Shaman Sand King Invoker Sven
44m59s
Fire Dragoon
0
TaskUs Titans
1
7 February 2018 - 14:00 SGT
Naga Siren Tinker Jakiro Beastmaster Vengeful Spirit
Disruptor Sand King Gyrocopter Storm Spirit Dark Seer
48m57s
Sand King Disruptor Nyx Assassin Outworld Devourer Chaos Knight
Naga Siren Razor Rubick Tusk Monkey King
38m21s
Night Stalker Omniknight Disruptor Vengeful Spirit Gyrocopter
Bane Shadow Fiend Tusk Monkey King Underlord
53m55s
Geek Fam
2
Losers' Round 2
Execration
1
7 February 2018 - 17:10 SGT
Sand King Jakiro Tinker Tusk Luna
Tiny Rubick Invoker Ursa Brewmaster
49m50s
Nyx Assassin Tinker Witch Doctor Bounty Hunter Bristleback
Tiny Beastmaster Shadow Shaman Broodmother Lifestealer
40m52s
Naga Siren Disruptor Batrider Phantom Lancer Death Prophet
Clockwerk Terrorblade Vengeful Spirit Abaddon Ember Spirit
26m57s
Fnatic
2
BOOM ID
0
7 February 2018 - 18:00 SGT
Tusk Tinker Disruptor Sand King Luna
Night Stalker Zeus Shadow Shaman Juggernaut Tidehunter
44m39s
Razor Elder Titan Jakiro Shadow Fiend Sand King
Disruptor Naga Siren Puck Gyrocopter Medusa
30m06s
Geek Fam
2
Losers' Round 3
Fnatic
2
8 February 2018 - 17:20 SGT
Razor Tidehunter Rubick Keeper of the Light Sniper
Naga Siren Disruptor Underlord Outworld Devourer Slark
28m32s
Clockwerk Terrorblade Keeper of the Light Beastmaster Pugna
Razor Shadow Shaman Tinker Bounty Hunter Tiny
56m39s
Geek Fam
0
Losers' Finals
TNC Pro Team
2
9 February 2018 - 17:00 SGT
Witch Doctor Phantom Lancer Earth Spirit Death Prophet Night Stalker
Razor Omniknight Lion Tiny Broodmother
36m06s
Omniknight Witch Doctor Chaos Knight Dragon Knight Gyrocopter
Razor Tiny Undying Enigma Timbersaw
30m38s
Omniknight Disruptor Naga Siren Luna Outworld Devourer
Razor Chen Lion Underlord Tinker
36m06s
Fnatic
1
Qualified
TNC Pro Team

References[edit]