DreamLeague Season 9 Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]DreamLeague Season 9 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
4
Format:
Double Elimination
Start Date:
2018-02-15
End Date:
2018-02-16
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • 4 Teams: 3 invitations, 1 team from open qualifiers
  • Double elimination bracket
  • Winner qualifies to Main tournament.

Broadcast[edit]

  • Commentators:
  • Observers:
    • Sweden Skrff (Rikard Holm Melin)
    • Sweden Weppas (Johan Westberg)

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

OG[1]
1Denmark N0tail 
2Ukraine Resolut1on 
3Sweden s4 
4Finland JerAx 
5Israel Fly 
PENTA Sports[1]
1Slovakia oliver 
2Romania w33 
3Finland Buugi 
4Croatia dnz 
5Germany rmN- 
Team Kinguin[1]
1Poland Exotic_Deer 
2Poland Nisha 
3Poland Patos 
4Poland eL lisasH 
5Poland kacor 

Results[edit]

Semifinals
OG
2
15 February 2018 - 13:00 CET
Witch Doctor Earth Spirit Juggernaut Clockwerk Arc Warden
Bounty Hunter Tinker Ancient Apparition Beastmaster Faceless Void
42m07s
Rubick Elder Titan Gyrocopter Outworld Devourer Batrider
Tusk Ancient Apparition Queen of Pain Beastmaster Chaos Knight
37m02s
Gyrocopter Elder Titan Bane Abaddon Sniper
Bounty Hunter Lifestealer Leshrac Outworld Devourer Underlord
36m33s
PENTA Sports
1
Team Kinguin
2
15 February 2018 - 15:30 CET
Elder Titan Dazzle Brewmaster Vengeful Spirit Dragon Knight
Sand King Pugna Disruptor Juggernaut Puck
26m17s
Rubick Abaddon Jakiro Vengeful Spirit Viper
Brewmaster Bane Elder Titan Invoker Gyrocopter
44m29s
Elder Titan Sand King Disruptor Lone Druid Outworld Devourer
Bane Clockwerk Abaddon Lone Druid Death Prophet
31m32s
5 Anchors
1
Winners' Finals
OG
2
16 February 2018 - 13:00 CET
Tiny Rubick Lone Druid Tusk Razor
Elder Titan Sand King Bane Lifestealer Shadow Fiend
23m04s
Witch Doctor Brewmaster Tusk Gyrocopter Puck
Elder Titan Abaddon Lina Vengeful Spirit Viper
16m59s
Team Kinguin
0
Losers' Round 1
PENTA Sports
2
16 February 2018 - 15:30 CET
Rubick Chen Beastmaster Viper Sven
Sand King Elder Titan Witch Doctor Gyrocopter Windranger
32m48s
Omniknight Witch Doctor Chen Outworld Devourer Gyrocopter
Razor Brewmaster Tusk Jakiro Invoker
32m48s
5 Anchors
0
Losers' Finals
Team Kinguin
2
16 February 2018 - 17:30 CET
Razor Omniknight Disruptor Terrorblade Puck
Tiny Shadow Shaman Nature's Prophet Magnus Troll Warlord
38m24s
Razor Rubick Bane Enchantress Medusa
Omniknight Terrorblade Witch Doctor Clockwerk Puck
36m41s
Omniknight Rubick Disruptor Phantom Lancer Dragon Knight
Terrorblade Ancient Apparition Bounty Hunter Brewmaster Puck
25m24s
PENTA Sports
1
Grand Finals
OG
2
16 February 2018 - 20:30 CET
Brewmaster Rubick Earth Spirit Storm Spirit Lycan
Elder Titan Witch Doctor Juggernaut Dragon Knight Beastmaster
32m31s
Elder Titan Disruptor Faceless Void Invoker Lycan
Puck Venomancer Clockwerk Death Prophet Sven
27m47s
Team Kinguin
0

References[edit]

  1. 1.0 1.1 1.2 DreamHack DreamLeague (2018-01-12). "EU + CIS DLS9 Closed Qualifier Invited teams". dreamhack.com.