ESL One Katowice 2018 Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]ESL One Katowice 2018 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Number of Teams:
12
Format:
Single Elimination
Start Date:
2018-01-09
End Date:
2018-01-12
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • 8 teams directly invited
  • 4 teams qualify through open qualifiers
  • Tier 1 Invites are seeded into quarterfinals
  • Single Elimination
  • All matches besides grand final are Bo3
  • Top two teams qualify to LAN final

Prize Distribution[edit]

Participating Teams[edit]

Team Kinguin
1Poland Exotic_Deer 
2Poland Nisha 
3Poland Patos 
4Poland eL lisasH 
5Poland kacor 
OG
1Denmark N0tail 
2Ukraine Resolut1on 
3Sweden s4 
4Finland JerAx 
5Israel Fly 
CFrance 7ckngMad 
Planet Dog
1Russia Ditya Ra 
2Serbia BoraNija 
3Ukraine Mag~ 
4Bosnia and Herzegovina MiLAN 
5Belarus j4 
PENTA Sports
1Slovakia oliver 
2Russia .Ark 
3Finland Buugi 
4Croatia dnz 
5Germany rmN- 
5 Anchors No Captain
1Finland Topson 
2Finland nemphy 
3Finland Trixi 
4Finland okcya 
5Finland Peksu 
Double Dimension
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team World
1Australia ana 
2Greece Keyser 
3South Korea Forev 
4USA SVG 
5Macedonia Saksa 
Evil Corporation
1Sweden NoX 
2Russia Ryūjin 
3Denmark OwnedMe 
4Sweden Handsken 
5Denmark Chaoly 
SGeorgia W1sh- 

Bracket[edit]

Round of 12
5 Anchors No Captain
1
9 January 2018 - 15:00 CET
Clockwerk Ancient Apparition Gyrocopter Tidehunter Windranger
Tusk Winter Wyvern Juggernaut Batrider Outworld Devourer
27m11s
Tiny Ogre Magi Warlock Phantom Lancer Beastmaster
Bounty Hunter Shadow Shaman Batrider Razor Sven
22m02s
Sand King Ancient Apparition Enchantress Windranger Faceless Void
Earth Spirit Shadow Shaman Lifestealer Brewmaster Puck
44m41s
Team Doggie
2
Double Dimension
-
9 January 2018 - 17:00 CET
Double Dimension forfeited.
Team Singularity
W
Evil Corporation
2
9 January 2018 - 20:00 CET
Gyrocopter Clockwerk Oracle Huskar Earth Spirit
Sand King Batrider Vengeful Spirit Visage Ancient Apparition
21m27s
Shadow Shaman Tiny Clockwerk Brewmaster Puck
Sand King Witch Doctor Shadow Fiend Tusk Lifestealer
34m12s
Bane Tusk Juggernaut Brewmaster Leshrac
Night Stalker Shadow Shaman Dark Seer Terrorblade Skywrath Mage
31m32s
Wise Monkeys
1
Team World
2
9 January 2018 - 15:00 CET
Night Stalker Enchantress Abaddon Weaver Dragon Knight
Winter Wyvern Tusk Lifestealer Brewmaster Outworld Devourer
25m43s
Enchantress Omniknight Shadow Shaman Death Prophet Faceless Void
Bane Shadow Fiend Weaver Sand King Spirit Breaker
19m29s
Team Moriarty
0
Quarterfinals
Team Kinguin
2
10 January 2018 - 17:00 CET
Tiny Puck Ogre Magi Juggernaut Broodmother
Sand King Witch Doctor Lifestealer Brewmaster Earthshaker
35m22s
Brewmaster Shadow Demon Puck Monkey King Lone Druid
Witch Doctor Earth Spirit Queen of Pain Legion Commander Weaver
28m32s
Team Doggie
0
PENTA Sports
2
10 January 2018 - 17:00 CET
Witch Doctor Tidehunter Lifestealer Slardar Timbersaw
Tusk Disruptor Legion Commander Terrorblade Mirana
40m24s
Tusk Shadow Shaman Abaddon Weaver Terrorblade
Witch Doctor Puck Lifestealer Rubick Lina
25m02s
Team Singularity
0
Planet Dog
2
10 January 2018 - 20:00 CET
Tusk Puck Disruptor Mirana Luna
Witch Doctor Sand King Weaver Leshrac Enigma
42m07s
Elder Titan Disruptor Brewmaster Mirana Faceless Void
Shadow Demon Medusa Rubick Templar Assassin Batrider
46m46s
Evil Corporation
0
OG
2
10 January 2018 - 20:00 CET
Chen Shadow Shaman Puck Lone Druid Monkey King
Night Stalker Enchantress Abaddon Phantom Lancer Ember Spirit
21m54s
Shadow Shaman Earth Spirit Viper Enigma Weaver
Clockwerk Winter Wyvern Lone Druid Tidehunter Broodmother
48m35s
Team World
0
Semifinals
Team Kinguin
2
12 January 2018 - 20:00 CET
Brewmaster Clockwerk Shadow Shaman Juggernaut Outworld Devourer
Tiny Leshrac Kunkka Weaver Dragon Knight
30m19s
Shadow Shaman Lifestealer Clockwerk Razor Enigma
Tidehunter Medusa Bane Puck Nature's Prophet
25m39s
PENTA Sports
0
Planet Dog
0
11 January 2018 - 20:00 CET
Bane Clockwerk Dragon Knight Puck Monkey King
Shadow Shaman Earth Spirit Enigma Broodmother Shadow Fiend
47m20s
Shadow Shaman Puck Earthshaker Lifestealer Shadow Fiend
Sand King Dazzle Nyx Assassin Lone Druid Templar Assassin
30m46s
OG
2
Finals
Team Kinguin
Q
OG
Q

References[edit]