Frankfurt Major 2015: Open Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]Frankfurt Major 2015:
Open Qualifiers
League Information
Organizer:
FaceIt / Perfect World
Game Version:
Type:
Online
Format:
Single-elimination brackets
Start Date:
2015-10-06
End Date:
2015-10-10
Links

Overview[edit]

The Open Qualifiers hosted by FACEIT will be for Europe, the Americas and South East Asia for up to 1024 teams. The first Open Qualifier will take place on 6th and 7th October, while the second Open Qualifier will take place on 8th and 9th October.[1]

Chinese Open Qualifiers hosted by Perfect World are held on 7th to 10th October.

Format[edit]

  • Up to 1024 teams in a single-elimination bracket
  • Matches from the Round of 1024 to the Quarterfinals are played in best-of-one
  • Semifinals and Finals are played in best-of-three
  • Top team of each qualifier advance to their respective regional Main Qualifier
    • Team Archon was originally invited to the Main Qualifier but, after replacing a player, were relegated to the Open Qualifiers and were not replaced.
    • PaiN Gaming withdrew from the tournament.
    • Winner and Runner-up of both American Open Qualifiers advance to the Main Qualifier

Notable Participants[edit]

Results[edit]

Americas Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Team Mischief
1
Rickyan
0
Zonaz
0
JAYCE
1
For The Pig
1
nonameteam
0
The chiquilitos
1
Slayer Games
0
PNG-Sheepy
0
Boreal eSports
1
457
1
Team Exp
0
Band of Misfits
0
The Marines
1
ROOT Gaming
0
Team DileCom
1
Drinkingboys
1
RatasEnPijamas
0
US VN doto
1
START GAME
0
Team YP
0
TLC GAMING
1
GOD BLESS
1
No Mercy Gaming
Wizards&Priests
1
end_game
0
Recall E-Sports
0
Perfectionvore
1
TongFu.NA
1
Wingardium Levioso
0
Luccini
1
Xuper Dinasty
0
Round of 16
Team Mischief
0
JAYCE
1
For The Pig
1
The chiquilitos
0
Boreal eSports
1
457
0
The Marines
0
Team DileCom
1
Drinkingboys
1
US VN doto
0
TLC GAMING
1
GOD BLESS
0
Wizards&Priests
1
Perfectionvore
0
TongFu.NA
0
Luccini
1
Quarterfinals
JAYCE
0
For The Pig
1
Boreal eSports
1
Team DileCom
0
Drinkingboys
0
TLC GAMING
1
Wizards&Priests
1
Luccini
0
Semifinals
For The Pig
0
For The Pig
October 7, 2015 - 18:40 EDT
Shadow Fiend Winter Wyvern Slardar Witch Doctor Spectre
Tusk Earthshaker Anti-Mage Lich Rubick
25m20s
Dark Seer Winter Wyvern Windranger Lina Phantom Assassin
Templar Assassin Witch Doctor Enchantress Drow Ranger Vengeful Spirit
13m20s
Boreal eSports
2
TLC GAMING
1
TLC GAMING
October 7, 2015 - 18:10 EDT
Clockwerk Winter Wyvern Gyrocopter Bounty Hunter Storm Spirit
Doom Night Stalker Tusk Venomancer Weaver
24m28s
Slardar Ember Spirit Spirit Breaker Witch Doctor Necrophos
Doom Tusk Ogre Magi Windranger Phantom Assassin
39m43s
Slardar Tusk Ancient Apparition Legion Commander Slark
Doom Winter Wyvern Venomancer Skywrath Mage Razor
41m21s
Wizards&Priests
2
Finals
Boreal eSports
0
October 7, 2015 - 21:10 EDT
Shadow Fiend Night Stalker Ancient Apparition Earthshaker Weaver
Templar Assassin Winter Wyvern Spirit Breaker Dark Seer Anti-Mage
33m26s
Tusk Lich Windranger Disruptor Storm Spirit
Shadow Fiend Ancient Apparition Io Chaos Knight Earthshaker
26m20s
Wizards&Priests
2

 Click here for more information about the matches.

Americas Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
Team YP
1
No Mercy Gaming
0
kaidota
0
ROOT Gaming
1
The chiquilitos
1
Snow Flake
0
Dota 4
0
Virtus Legion
1
Band of Misfits
1
Quieres Paloma
0
Worlds End
0
TongFu.NA
1
JAYCE
1
NLBA
0
Stan and Pals
0
Drinkingboys
1
GOD BLESS
1
Linaje Gaming
0
Feed Feed FeedS
0
EverNova
1
TheBusinessGaming
0
Team Archon
1
TLC GAMING
0
Team DileCom
1
Team Mischief
1
KOKINET
0
New Try 2
0
Team Unknown
1
Noodles Way
1
Cleavage Gaming
0
US VN doto
0
Nine Inch Malez
1
Round of 16
Team YP
0
ROOT Gaming
1
The chiquilitos
1
Virtus Legion
0
Band of Misfits
1
TongFu.NA
0
JAYCE
0
Drinkingboys
1
GOD BLESS
1
EverNova
0
Team Archon
0
Team DileCom
1
Team Mischief
0
Team Unknown
1
Noodles Way
0
Nine Inch Malez
1
Quarterfinals
ROOT Gaming
1
The chiquilitos
0
Band of Misfits
1
Drinkingboys
0
GOD BLESS
0
Team DileCom
1
Team Unknown
1
Nine Inch Malez
0
Semifinals
ROOT Gaming
2
Band of Misfits
October 9, 2015 - 18:30 EDT
Dark Seer Winter Wyvern Shadow Shaman Juggernaut Alchemist
Shadow Fiend Disruptor Ember Spirit Night Stalker Tusk
20m13s
Queen of Pain Alchemist Undying Crystal Maiden Chaos Knight
Shadow Fiend Ancient Apparition Slardar Dazzle Bristleback
44m39s
Band of Misfits
0
Team DileCom
0
October 9, 2015 - 18:30 EDT
Shadow Fiend Broodmother Dazzle Rubick Queen of Pain
Templar Assassin Winter Wyvern Alchemist Omniknight Ogre Magi
27m05s
Tusk Winter Wyvern Dark Seer Gyrocopter Batrider
Queen of Pain Ancient Apparition Templar Assassin Earthshaker Anti-Mage
38m50s
Team Unknown
2
Finals
ROOT Gaming
Q
Team Unknown
Q

 Click here for more information about the matches.

Chinese Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Enigma (Team)
0
VG.Potential
1
hskj
1
Dawn
0
ShaoLinSi
1
SuperHunter
0
奇迹的世代
0
DK Scuderia
1
EHOME.K
1
KingROAD
0
Scorpion
1
FiveDuliu
0
We Are Young
0
E-Sports Dream
1
AG战队
0
FTD club C
1
FTD club B
1
NeverSecond
0
The_Victor
0
苏州盗梦空间
1
Theyounggaming
0
ULrica
1
TeamNng
0
Thunderobot
1
Beijing Wangyu
0
PrivateBank
1
Xbeam
1
TeamJoker
0
King Of Dream
1
BroKen_Dream
0
Greatparty
0
EHOME.L
1
Round of 16
VG.Potential
1
hskj
0
ShaoLinSi
0
DK Scuderia
1
EHOME.K
1
Scorpion
0
E-Sports Dream
0
FTD club C
1
FTD club B
1
苏州盗梦空间
0
ULrica
0
Thunderobot
1
PrivateBank
1
Xbeam
0
King Of Dream
1
EHOME.L
0
Quarterfinals
VG.Potential
0
DK Scuderia
1
EHOME.K
0
FTD club C
1
FTD club B
1
Thunderobot
0
PrivateBank
0
King Of Dream
1
Semifinals
DK Scuderia
2
October 8, 2015 - 15:00 CST
Tusk Winter Wyvern Templar Assassin Rubick Wraith King
Spirit Breaker Lina Gyrocopter Disruptor Batrider
39m34s
Shadow Fiend Earthshaker Lina Phoenix Sven
Winter Wyvern Spirit Breaker Phantom Lancer Templar Assassin Clockwerk
FTD club C
0
FTD club B
2
October 8, 2015 - 15:00 CST
Dazzle Night Stalker Clockwerk Shadow Fiend Anti-Mage
Earthshaker Queen of Pain Winter Wyvern Luna Dark Seer
33m26s
Earthshaker Shadow Fiend Ember Spirit Winter Wyvern Elder Titan
Rubick Queen of Pain Dazzle Phoenix Drow Ranger
40m04s
King Of Dream
0
Finals
DK Scuderia
2
October 8, 2015 - 20:00 CST
Shadow Fiend Winter Wyvern Ogre Magi Dark Seer Lifestealer
Earthshaker Gyrocopter Spirit Breaker Lina Leshrac
32m02s
Winter Wyvern Earthshaker Invoker Juggernaut Disruptor
Shadow Fiend Night Stalker Anti-Mage Dark Seer Rubick
31m44s
FTD club B
0

 Click here for more information about the matches.

Chinese Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
FTD club B
1
greatparty
0
Undefined
0
Beijing Wangyu
1
To.be.or.not.to.be
0
VG.Potential
1
Sea
0
南华NB
1
U.R.M
0
lilith
1
IlikeRadiance
0
E-Sports Dream
1
苏州盗梦空间
0
EHOME.K
1
hskj
1
TeamOfDLG
0
FTD club C
0
We Are Young
1
TAMEXUEBI
0
Avalon Club
1
RedSuns
0
DK Renaissance
1
叫什么名字呢
0
NeverSecond
1
TeamFocus
0
我们是天线宝宝
1
Scorpion
1
HornetDisaster
0
Enigma (Team)
1
Thunderobot
0
RagDoll
1
html cn
0
Round of 16
FTD club B
1
Beijing Wangyu
0
VG.Potential
1
南华NB
0
lilith
0
E-Sports Dream
1
EHOME.K
1
hskj
0
We Are Young
1
Avalon Club
0
DK Renaissance
0
NeverSecond
1
我们是天线宝宝
1
Scorpion
0
Enigma (Team)
1
RagDoll
0
Quarterfinals
FTD club B
1
VG.Potential
0
E-Sports Dream
1
EHOME.K
0
We Are Young
1
NeverSecond
0
我们是天线宝宝
0
Enigma (Team)
1
Semifinals
FTD club B
2
October 10, 2015 - 15:00 CST
Dazzle Night Stalker Gyrocopter Invoker Clockwerk
Spirit Breaker Winter Wyvern Queen of Pain Ogre Magi Sniper
25m13s
Dazzle Night Stalker Queen of Pain Phoenix Ursa
Gyrocopter Tusk Templar Assassin Disruptor Nyx Assassin
37m30s
E-Sports Dream
0
We Are Young
0
October 10, 2015 - 15:00 CST
Gyrocopter Undying Jakiro Pugna Viper
Lone Druid Lich Slardar Witch Doctor Queen of Pain
55m58s
Shadow Fiend Earthshaker Gyrocopter Disruptor Beastmaster
Winter Wyvern Queen of Pain Lich Slardar Templar Assassin
48m29s
Enigma (Team)
2
Finals
FTD club B
2
October 10, 2015 - 20:00 CST
Queen of Pain Winter Wyvern Spirit Breaker Gyrocopter Phoenix
Tusk Lich Lone Druid Rubick Magnus
16m29s
Queen of Pain Spirit Breaker Night Stalker Ember Spirit Disruptor
Winter Wyvern Lone Druid Invoker Jakiro Viper
36m47s
Enigma (Team)
0

 Click here for more information about the matches.

European Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
New Super Team
0
aSpera
1
No Logic Gaming
1
Ancient Warriors
0
Reasonable Doubt
0
Team Slark
1
hard'N'play
1
Fantastic Five
0
Enso
0
ALTERNATE aTTaX
1
morphine
0
XPC Gaming
1
DJ!
1
New Guys
0
Monkey Freedom
0
Big Red Machine
1
HellRaisers
1
Lemondogs
0
FLORIDA.Y
1
Project DotA
0
ScaryFaceZ
0
Danish Bears
1
Siberian Valenki W.
1
Zero Respect
0
Team Empire
1
Prodota Gaming
0
On Top
0
PRIES
1
SYNC
0
Arcade
1
LoL pros
0
Take This Bounty
1
Round of 16
aSpera
0
No Logic Gaming
1
Team Slark
0
hard'N'play
1
ALTERNATE aTTaX
1
XPC Gaming
0
DJ!
0
Big Red Machine
1
HellRaisers
0
FLORIDA.Y
1
Danish Bears
1
Siberian Valenki W.
0
Team Empire
1
PRIES
0
Arcade
1
Take This Bounty
0
Quarterfinals
No Logic Gaming
0
hard'N'play
1
ALTERNATE aTTaX
0
Big Red Machine
1
FLORIDA.Y
0
Danish Bears
1
Team Empire
1
Arcade
0
Semifinals
hard'N'play
0
October 7, 2015 - 17:20 CEST
Queen of Pain Dark Seer Lina Silencer Spectre
Tusk Shadow Fiend Bane Clockwerk Razor
25m44s
Queen of Pain Winter Wyvern Magnus Juggernaut Lich
Doom Shadow Fiend Rubick Wraith King Disruptor
42m03s
Big Red Machine
2
Danish Bears
0
October 7, 2015 - 17:20 CEST
Queen of Pain Visage Spirit Breaker Witch Doctor Slardar
Night Stalker Bane Lina Gyrocopter Shadow Fiend
31m43s
Earthshaker Skywrath Mage Windranger Anti-Mage Phoenix
Queen of Pain Rubick Dazzle Wraith King Legion Commander
27m47s
Team Empire
2
Finals
Big Red Machine
1
October 7, 2015 - 19:50 CEST
Tusk Shadow Fiend Bane Tiny Legion Commander
Dark Seer Queen of Pain Wraith King Rubick Disruptor
57m34s
Tiny Bane Undying Luna Beastmaster
Shadow Fiend Clockwerk Winter Wyvern Juggernaut Rubick
26m31s
Vengeful Spirit Clockwerk Witch Doctor Slardar Sniper
Shadow Fiend Winter Wyvern Earthshaker Rubick Phantom Assassin
27m38s
Team Empire
2

 Click here for more information about the matches.

European Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
Fantastic Five
1
no Problem
0
Enso
1
Prodota Gaming
0
No Logic Gaming
1
DJ
0
ALE5HA
0
KAZAXINAHABARE
1
XST
0
PRIES
1
Kaipi
1
LoL pros
0
Kazahi gaming
0
MATUIDICHARO
1
The Mongolz
0
Reasonable Doubt
1
Team Daxak
0
Princess Jellopy
1
Arcade
1
ALTERNATE aTTaX
0
NewAfkTeam
0
Team Bad English
1
UK Dota's Finest
1
FluffyUnicorns
0
Team GO
0
D.P.W.Z.
1
abnormalize
1
Siberian Valenki
0
DUPTHOZ
0
Siberian Valenki W.
1
Ember Boys
0
NatusVincere
1
Round of 16
Fantastic Five
1
Enso
0
No Logic Gaming
1
KAZAXINAHABARE
0
PRIES
1
Kaipi
0
MATUIDICHARO
1
Reasonable Doubt
0
Princess Jellopy
0
Arcade
1
Team Bad English
1
UK Dota's Finest
0
D.P.W.Z.
0
abnormalize
1
Siberian Valenki W.
0
NatusVincere
1
Quarterfinals
Fantastic Five
0
No Logic Gaming
1
PRIES
1
MATUIDICHARO
0
Arcade
1
Team Bad English
0
abnormalize
0
NatusVincere
1
Semifinals
No Logic Gaming
2
October 9, 2015 - 17:30 CEST
Io Necrophos Shadow Fiend Clockwerk Witch Doctor
Night Stalker Ancient Apparition Razor Earthshaker Anti-Mage
44m07s
Doom Lich Phantom Lancer Winter Wyvern Zeus
Bane Night Stalker Windranger Lina Luna
36m00s
PRIES
0
Arcade
2
NatusVincere
October 9, 2015 - 17:15 CEST
Razor Tusk Dazzle Disruptor Gyrocopter
Tiny Invoker Witch Doctor Anti-Mage Ogre Magi
27m10s
Dazzle Shadow Fiend Clockwerk Phantom Lancer Lion
Winter Wyvern Bane Mirana Ember Spirit Lycan
28m55s
Tusk Bane Dark Seer Shadow Fiend Leshrac
Queen of Pain Winter Wyvern Anti-Mage Undying Invoker
49m18s
NatusVincere
1
Finals
No Logic Gaming
2
October 9, 2015 - 21:00 CEST
Doom Lich Winter Wyvern Lina Clinkz
Razor Rubick Wraith King Ancient Apparition Centaur Warrunner
54m10s
Winter Wyvern Phantom Lancer Witch Doctor Earthshaker Meepo
Tusk Dark Seer Anti-Mage Rubick Leshrac
38m03s
Tusk Winter Wyvern Windranger Anti-Mage Broodmother
Queen of Pain Witch Doctor Razor Night Stalker Enchantress
41m45s
Arcade
1

 Click here for more information about the matches.

SEA Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Extremist
1
TBD-N
0
Underminer
1
Arpy
0
Baby Build House
1
Team FiFty9
0
Xplicit Redivivus
0
CyboxIM
1
Kingdom
1
E-JET
0
Sabun Warrior
0
The Prime
1
Execration
1
nB
0
PikachuGaming
0
Hyper.mN
1
The Mongolz
0
Ozone Gaming
1
InVis
0
Nub Stack
1
Skyred
1
Acion Arena
0
Ruthless Gaming
1
Burster.Onus
0
PewPew VietNam
1
ByK
0
iDeal eSports
0
4Hate
1
Hasht5
0
Who2Bet
1
Davao's Pride
1
Kny
0
Round of 16
Extremist
0
Underminer
1
Baby Build House
0
CyboxIM
1
Kingdom
0
The Prime
1
Execration
1
Hyper.mN
0
Ozone Gaming
1
Nub Stack
0
Skyred
1
Ruthless Gaming
0
PewPew VietNam
0
4Hate
1
Who2Bet
1
Davao's Pride
0
Quarterfinals
Underminer
1
CyboxIM
0
The Prime
0
Execration
1
Ozone Gaming
1
Skyred
0
4Hate
1
Who2Bet
0
Semifinals
Underminer
1
October 7, 2015 - 16:50 SGT
Earthshaker Shadow Fiend Windranger Disruptor Zeus
Tusk Dazzle Lina Phantom Lancer Puck
55m31s
Clockwerk Windranger Io Chaos Knight Keeper of the Light
Spirit Breaker Dazzle Templar Assassin Slardar Dark Seer
40m26s
Shadow Fiend Earthshaker Gyrocopter Naga Siren Witch Doctor
Tusk Windranger Doom Lich Clinkz
42m21s
Execration
2
Ozone Gaming
1
October 7, 2015 - 18:29 SGT
Undying Witch Doctor Shadow Fiend Jakiro Chaos Knight
Queen of Pain Dazzle Razor Bristleback Lina
43m43s
Queen of Pain Undying Dazzle Bristleback Beastmaster
Tusk Witch Doctor Windranger Broodmother Slardar
29m06s
Earthshaker Meepo Dazzle Dark Seer Windranger
Queen of Pain Gyrocopter Naga Siren Jakiro Tinker
50m34s
4Hate
2
Finals
Execration
0
October 7, 2015 - 22:35 SGT
Spirit Breaker Dazzle Phantom Lancer Lina Earthshaker
Io Windranger Legion Commander Elder Titan Sven
43m05s
Gyrocopter Dazzle Axe Dragon Knight Ogre Magi
Queen of Pain Broodmother Witch Doctor Razor Undying
35m11s
4Hate
2

 Click here for more information about the matches.

SEA Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
Hyper.mN
0
First Departure
1
Aces Gaming Y.
0
Extremistii
1
RagingWePlay
1
EnvY
0
Baby Build House
1
Dota Council
0
So Lucky
1
ImbaPh
0
MAHAMERU.GG
1
Nub Stack
0
Glamorous.GizMo
1
ThePrime Arvore
0
iDeal eSports
1
PewPew VietNam
0
Spac_ Creators
1
Team Burster
0
Execration
1
Hook
0
Supernatural
0
Phoenix
1
Potatoeys
0
Sushi Esport
1
Kingdom
0
Ozone Gaming
1
Gse7en
0
Precious
1
Underminer
1
Team Infuzed
0
Sabun Warrior
1
Imba.HN
0
Round of 16
First Departure
1
Extremistii
0
RagingWePlay
1
Baby Build House
0
So Lucky
1
MAHAMERU.GG
0
Glamorous.GizMo
1
iDeal eSports
0
Spac_ Creators
1
Execration
0
Phoenix
1
Sushi Esport
0
Ozone Gaming
1
Precious
0
Underminer
1
Sabun Warrior
0
Quarterfinals
First Departure
1
RagingWePlay
0
So Lucky
0
Glamorous.GizMo
1
Spac_ Creators
1
Phoenix
0
Ozone Gaming
1
Underminer
0
Semifinals
First Departure
2
Glamorous.GizMo
October 9, 2015 - 15:00 SGT
Dazzle Tusk Razor Huskar Lone Druid
Ember Spirit Doom Gyrocopter Winter Wyvern Lion
33m48s
Ember Spirit Disruptor Dark Seer Witch Doctor Windranger
Dazzle Gyrocopter Beastmaster Huskar Bounty Hunter
24m19s
Glamorous.GizMo
0
Spac_ Creators
2
October 9, 2015 - 15:00 SGT
Earthshaker Shadow Fiend Doom Disruptor Storm Spirit
Queen of Pain Witch Doctor Dark Seer Bounty Hunter Beastmaster
28m17s
Tusk Dazzle Lina Medusa Night Stalker
Ember Spirit Doom Witch Doctor Gyrocopter Lich
32m07s
Ozone Gaming
0
Finals
First Departure
1
October 9, 2015 - 19:00 SGT
Doom Winter Wyvern Jakiro Ogre Magi Outworld Devourer
Tusk Witch Doctor Medusa Lina Leshrac
41m15s
Tusk Alchemist Windranger Skywrath Mage Vengeful Spirit
Queen of Pain Disruptor Ogre Magi Templar Assassin Slardar
24m25s
Doom Ogre Magi Outworld Devourer Winter Wyvern Jakiro
Leshrac Medusa Tusk Lina Witch Doctor
41m15s
Spac_ Creators
2

 Click here for more information about the matches.

References[edit]

  1. FACEIT (October 1, 2015). "FACEIT to host Dota2 Frankfurt Major Open Qualifiers". Play.faceit.com. Retrieved October 1, 2015.