GESC: Indonesia Dota2 Minor - North America Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]GESC: Indonesia Dota2 Minor - North America Qualifier
League Information
Series:
GESC Global Electronic Sports Championship
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
North America North America
Number of Teams:
4
Format:
Double-Elimination Bracket
Start Date:
2018-01-16
End Date:
2018-01-18
Liquipedia Tier:
Links

The North America Qualifier consists of four teams competing for one spot in the GESC: Indonesia Dota2 Minor.

Format[edit]

  • Four Direct Invite Teams
  • Four Teams in a Double-elimination Bracket
  • All Matches other than Finals are Bo3
  • Finals are Bo5
  • Winner qualifies to the Main tournament.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

OpTic Gaming
1Sweden Pajkatt 
2USA CC&C 
3Sweden zai 
4Israel 33 
5USA ppd 
compLexity Gaming
1Sweden Chessie 
2Sweden Limmp 
3USA Moo 
4USA Zfreek 
5USA melonzz 
Animal Planet
1USA ritsu 
2Canada bryle 
3Canada MoonMeander 
4Canada Aui_2000 
5USA kitrak 

Results[edit]

Semifinals
OpTic Gaming
2
16 January 2018 - 17:00 EST
Tusk Enchantress Night Stalker Juggernaut Death Prophet
Tiny Witch Doctor Nyx Assassin Puck Shadow Fiend
26m00s
Witch Doctor Sand King Lifestealer Puck Tinker
Clockwerk Batrider Winter Wyvern Dragon Knight Terrorblade
43m45s
VGJ.Storm
0
compLexity
1
16 January 2018 - 20:00 EST
Rubick Shadow Fiend Disruptor Omniknight Drow Ranger
Tusk Queen of Pain Sand King Chen Lone Druid
23m07s
Winter Wyvern Shadow Fiend Dragon Knight Kunkka Weaver
Tusk Phantom Lancer Ancient Apparition Doom Death Prophet
42m56s
Rubick Shadow Fiend Disruptor Drow Ranger Abaddon
Tusk Ancient Apparition Omniknight Sniper Chaos Knight
46m00s
Animal Planet
2
Winners' Finals
OpTic Gaming
2
17 January 2018 - 17:00 EST
Sand King Shadow Shaman Brewmaster Juggernaut Mirana
Tusk Lycan Clockwerk Shadow Fiend Ancient Apparition
25m57s
Clockwerk Witch Doctor Bounty Hunter Terrorblade Dragon Knight
Tiny Undying Rubick Abaddon Outworld Devourer
55m57s
Animal Planet
0
Losers' Round 1
VGJ.Storm
0
17 January 2018 - 20:00 EST
Tusk Batrider Winter Wyvern Luna Death Prophet
Lycan Sand King Disruptor Tidehunter Medusa
23m41s
Tusk Ancient Apparition Brewmaster Sven Abaddon
Slardar Lycan Witch Doctor Batrider Viper
60m05s
compLexity
2
Losers' Finals
Animal Planet
2
18 January 2018 - 16:00 EST
Clockwerk Brewmaster Bane Tinker Juggernaut
Sand King Phantom Lancer Omniknight Enchantress Broodmother
37m25s
Bane Phantom Lancer Brewmaster Death Prophet Night Stalker
Puck Warlock Legion Commander Earth Spirit Medusa
51m32s
Bane Puck Sand King Terrorblade Mirana
Rubick Death Prophet Ancient Apparition Underlord Chaos Knight
42m03s
compLexity
1
Grand Finals
OpTic Gaming
0
18 January 2018 - 19:50 EST
Bane Juggernaut Elder Titan Queen of Pain Enigma
Shadow Shaman Brewmaster Ogre Magi Ursa Medusa
41m12s
Sand King Witch Doctor Enchantress Tiny Clinkz
Clockwerk Omniknight Disruptor Phantom Assassin Medusa
43m44s
Witch Doctor Lycan Earth Spirit Sniper Underlord
Rubick Undying Enchantress Terrorblade Queen of Pain
33m37s
Animal Planet
3