Galaxy Battles II: CIS Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< Galaxy Battles‎ | 2

[e][h]Galaxy Battles II: CIS Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Number of Teams:
10
Format:
DE Group Stage
SE Playoffs
Start Date:
2017-11-20
End Date:
2017-11-28
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Stage 1
    • Eight teams are divided into two groups
    • Bo3 double-elimination bracket
    • One team from each group advances to Stage 2
  • Stage 2
    • Two teams from Stage 1 and two invited teams
    • Bo3 single-elimination bracket
    • Winner qualifies to the Main tournament
    • Runner-up qualifies to the Wild Card

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Natus Vincere
1Ukraine Crystallize 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine GeneRaL 
4Russia RodjER 
5Russia SoNNeikO 
CUkraine XBOCT 
Vega Squadron
1Ukraine ALOHADANCE 
2Russia G 
3Russia AfterLife 
4Kyrgyzstan Zayac 
5Ukraine CemaTheSlayeR 
CNetherlands Kipspul 
M19
1Russia Nix 
2Ukraine Pikachu 
3Kyrgyzstan Blizzy 
4Russia Aoharide 
5Russia Muriel 
Team Empire
1Russia Silent 
2Ukraine fn 
3Ukraine Ghostik 
4Russia Miposhka 
5Russia VANSKOR 
SRussia yoky- 
CRussia JotM 
Team Spirit
1Russia Illidan 
2Russia iLTW 
3Ukraine DkPhobos 
4Belarus fng 
5Denmark Biver 
CUkraine TheHeartlessKing 
Spartak Esports
1Russia .Ark 
2Russia 633 
3Russia Shachlo 
4Russia Chuvash 
5Russia Misha 
Effect
1Bulgaria Nikobaby 
2Russia Afoninje 
3Russia Sedoy 
4Russia KingR 
5Russia Maden 
CRussia ArsZeeqq 
Double Dimension
1Lebanon Rajjix 
2Russia UnderShock 
3Russia Flow 
4Serbia LeBronDota 
5Ukraine Ecnart 
SUkraine MaTa 
SRussia Женя 

Results[edit]

Stage 1[edit]

Group A[edit]

Semifinals
Team Spirit
2
20 November 2017 - 18:00 MSK
Winter Wyvern Slardar Medusa Mirana Beastmaster
Bane Doom Death Prophet Nyx Assassin Morphling
18m34s
Shadow Demon Sand King Storm Spirit Drow Ranger Omniknight
Winter Wyvern Clockwerk Slardar Death Prophet Phantom Assassin
46m28s
Spartak Esports
0
Effect
2
20 November 2017 - 21:00 MSK
Shadow Demon Clockwerk Gyrocopter Storm Spirit Centaur Warrunner
Ancient Apparition Earthshaker Nature's Prophet Windranger Vengeful Spirit
32m20s
Witch Doctor Gyrocopter Tusk Elder Titan Tiny
Beastmaster Bane Io Storm Spirit Weaver
36m45s
Shadow Demon Kunkka Centaur Warrunner Templar Assassin Doom
Io Storm Spirit Puck Jakiro Faceless Void
28m22s
HunkysFromZavod
1
Winners' Finals
Team Spirit
0
21 November 2017 - 18:00 MSK
Ogre Magi Slardar Storm Spirit Omniknight Weaver
Shadow Demon Kunkka Death Prophet Beastmaster Luna
43m12s
Ogre Magi Slardar Drow Ranger Storm Spirit Omniknight
Bane Rubick Puck Phantom Assassin Nature's Prophet
30m59s
Effect
2
Losers' Round 1
Spartak Esports
0
21 November 2017 - 21:00 MSK
Enchantress Vengeful Spirit Jakiro Medusa Batrider
Winter Wyvern Sand King Slardar Windranger Weaver
54m10s
Ancient Apparition Sand King Puck Luna Dragon Knight
Brewmaster Bane Nyx Assassin Windranger Gyrocopter
43m56s
HunkysFromZavod
2
Losers' Finals
Team Spirit
2
22 November 2017 - 18:00 MSK
Ogre Magi Night Stalker Drow Ranger Weaver Puck
Brewmaster Sand King Ancient Apparition Luna Viper
21m16s
Shadow Demon Slardar Gyrocopter Storm Spirit Broodmother
Ogre Magi Nature's Prophet Shadow Shaman Queen of Pain Mirana
21m51s
HunkysFromZavod
0
Grand Finals
Effect
0
23 November 2017 - 21:00 MSK
Shadow Shaman Slardar Gyrocopter Tidehunter Tinker
Enchantress Witch Doctor Chaos Knight Sand King Invoker
21m58s
Rubick Ancient Apparition Puck Morphling Viper
Witch Doctor Slardar Brewmaster Razor Terrorblade
36m10s
Team Spirit
2

Group B[edit]

Semifinals
Double Dimension
2
20 November 2017 - 18:00 MSK
Clockwerk Winter Wyvern Death Prophet Slardar Medusa
Brewmaster Disruptor Night Stalker Storm Spirit Vengeful Spirit
29m44s
Clockwerk Shadow Demon Mirana Sand King Outworld Devourer
Brewmaster Ogre Magi Rubick Medusa Death Prophet
30m03s
M19
0
Team Empire
2
20 November 2017 - 21:00 MSK
Earth Spirit Vengeful Spirit Nature's Prophet Medusa Shadow Demon
Bane Clockwerk Necrophos Death Prophet Underlord
32m57s
Beastmaster Witch Doctor Io Phantom Assassin Gyrocopter
Clockwerk Lone Druid Jakiro Omniknight Necrophos
20m19s
Whites
0
Winners' Finals
Double Dimension
0
21 November 2017 - 22:00 MSK
Shadow Demon Clockwerk Puck Nyx Assassin Medusa
Winter Wyvern Sand King Weaver Templar Assassin Tidehunter
29m58s
Disruptor Sand King Puck Legion Commander Sniper
Spirit Breaker Beastmaster Rubick Juggernaut Dragon Knight
23m07s
Team Empire
2
Losers' Round 1
M19
2
21 November 2017 - 20:00 MSK
Ogre Magi Nature's Prophet Earth Spirit Puck Weaver
Bane Spirit Breaker Jakiro Underlord Lone Druid
30m39s
Omniknight Earth Spirit Shadow Demon Luna Queen of Pain
Night Stalker Rubick Spirit Breaker Gyrocopter Viper
30m34s
Winter Wyvern Earth Spirit Batrider Razor Chaos Knight
Night Stalker Lone Druid Oracle Huskar Queen of Pain
14m50s
Whites
1
Losers' Finals
Double Dimension
1
22 November 2017 - 21:00 MSK
Shadow Shaman Earth Spirit Phantom Assassin Spirit Breaker Mirana
Brewmaster Disruptor Nature's Prophet Juggernaut Dragon Knight
29m29s
Shadow Demon Brewmaster Sand King Tiny Storm Spirit
Winter Wyvern Nature's Prophet Shadow Shaman Gyrocopter Venomancer
27m59s
Winter Wyvern Brewmaster Undying Weaver Dragon Knight
Shadow Demon Sand King Batrider Anti-Mage Mirana
27m51s
M19
2
Grand Finals
Team Empire
2
23 November 2017 - 18:00 MSK
Winter Wyvern Night Stalker Queen of Pain Legion Commander Slark
Shadow Demon Sand King Batrider Mirana Faceless Void
43m20s
Witch Doctor Gyrocopter Sand King Puck Phantom Lancer
Beastmaster Clockwerk Ancient Apparition Nyx Assassin Medusa
42m16s
M19
0

Stage 2[edit]

Semifinals
Natus Vincere
0
28 November 2017 - 15:00 MSK
Shadow Shaman Night Stalker Viper Tidehunter Sven
Shadow Demon Chaos Knight Sand King Mirana Dark Seer
67m07s
Shadow Shaman Night Stalker Puck Sven Queen of Pain
Shadow Demon Sand King Chaos Knight Mirana Underlord
29m00s
Team Spirit
2
Vega Squadron
0
28 November 2017 - 18:00 MSK
Razor Spirit Breaker Rubick Elder Titan Dragon Knight
Bane Sand King Beastmaster Mirana Gyrocopter
26m37s
Earth Spirit Gyrocopter Disruptor Mirana Omniknight
Brewmaster Shadow Shaman Clockwerk Shadow Fiend Juggernaut
39m41s
Team Empire
2
Finals
Team Spirit
2
28 November 2017 - 21:00 MSK
Ogre Magi Slardar Drow Ranger Storm Spirit Venomancer
Bane Beastmaster Sand King Mirana Phantom Assassin
31m11s
Winter Wyvern Sand King Lifestealer Dragon Knight Doom
Enchantress Shadow Shaman Nyx Assassin Weaver Queen of Pain
56m38s
Team Empire
0

References[edit]