KOD League Season III

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]KOD League Season III
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Server:
US East
Type:
Online
Location:
North America North America
Number of Teams:
16
Format:
Double elimination bracket
Prize pool:
$400 USD
Start Date:
2016-06-13
End Date:
2016-07-18
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

KOD League brings you the third edition of the KOD League professional. The KOD League Professional puts 16 teams up against each other in a group stage them single elimination bracket where they will compete for get KINGs OF DOTA over the course of 2 weeks. On top of the invited teams, Battlefy will be hosting fee qualifiers on their platform to give all teams a chance to compete for get slot to main event.

Format[edit]

Open Qualifiers

  • Single Elimination
  • All games BO3.
  • Four close qualifiers where the 2tops qualifies for the main event.

Playoffs

  • All series are best of three and grand final is a best of five series

Prize Pool[edit]

The prize pool for this tournament is $400 USD.

Participating Teams[edit]

Not Today
1Peru Jericho 
2Peru Kingteka 
3Peru LeoStyle- 
4Peru Benjaz 
5Peru Kaze 
EverNova
1USA Let Me Go 
2Canada mercy plz 
3USA Ho_OK 
4Canada xuan 
5USA DurpDurp 
Isurus Gaming
1Argentina Ninja 
2Argentina Papita 
3Argentina Fullback 
4Argentina NoFX 
5Argentina Dulce 
Luccini
1Peru BlacK 
2Mexico Ifrit 
3Peru Sword 
4Peru Prada 
5Colombia Camuxee 
Infamous
1Peru Kotarō Hayama 
2Peru Greedy 
3Peru StingeR 
4USA DeMoN 
5Peru Accel 
Pain Gaming
1Brazil 4dr 
2Brazil Lanaro 
3Brazil Jubileu 
4Brazil KINGRD 
5Brazil Lil_kin6 
DrinkingBoys
1USA Shank 
2USA Mantou 
3USA Sakula 
4USA Getovas 
5USA Mad 
Vultur
1Argentina srchango 
2Argentina tekla8 
3Argentina algodonchin 
4Argentina -ddx 
5Argentina elviscochuelo 
Soggy Mitts
1Canada futzeh 
2USA Sammyboy 
3USA Yun 
4Canada sparky 
5USA Lonely 
Operation_Kino
1Brazil Jefreak 
2Brazil ClouD 
3Brazil Grit 
4Brazil B2k 
5Brazil NekoMitsu 
Unknown.xiu
1Peru Jeimari 
2Peru FalcoStyle 
3Peru Nando.Shi 
4Peru Matthew 
5Peru Inside 
Team AGG
1USA old White 
2USA bizzzaaard 
3USA Syc 
4USA qr 
5 TBD 
CNB_e-Sports_Club
1Brazil Fuckneh 
2Brazil Tale 
3Brazil Shakir4 
4Brazil NiHoNjiN 
5Brazil Guipepe 
Team Gorilla
1Ecuador Pk0 
2Ecuador zpp 
3Ecuador Azw 
4Ecuador sl4d1n 
5Ecuador peace 
The Meme Regime
1USA Zingle 
2China T1E 
3USA KimJongIl 
4Brazil Jheee 
5Ukraine Berlog 

Open Qualifiers[edit]

Bracket[edit]

Quarterfinals
F4F
0
Old Bois
1
Team AGG
0
The Meme Regime
1
SHIF7 Gaming
0
Podval Nagas
1
G3nerationX
0
Union Gaming PE
1
Semifinals
Old Bois
0
The Meme Regime
1
Podval Nagas
0
Union Gaming Pe
1
Finals
The Meme Regime
2
Union Gaming Pe
0

See full bracket here


Playoffs[edit]


Bracket[edit]

Round 1
Not Today
2
June 14, 2016 - 17:30 PET
Elder Titan Slardar Invoker Disruptor Mirana
Phoenix Winter Wyvern Timbersaw Juggernaut Sven
39m27s
Lifestealer Earth Spirit Doom Disruptor Timbersaw
Razor Slardar Phantom Assassin Bane Bounty Hunter
24m54s
Soggy Mitts
0
Isurus Gaming
2
June 14, 2016 - 20:00 PET
Phoenix Slardar Night Stalker Templar Assassin Weaver
Earth Spirit Invoker Lion Clockwerk Sven
31m15s
Slardar Dazzle Death Prophet Disruptor Naga Siren
Elder Titan Faceless Void Crystal Maiden Queen of Pain Spectre
49m04s
Operation Kino
0
paiN Gaming
-
June 15, 2016 - 17:00 PET
Team Unknown
W
Perky Pepperonis
2
June 15, 2016 - 20:00 PET
Riki Faceless Void Invoker Lina Phantom Assassin
Io Drow Ranger Witch Doctor Dark Seer Shadow Fiend
27m30s
Beastmaster Riki Undying Clinkz Invoker
Io Sven Oracle Queen of Pain Centaur Warrunner
27m56s
Vultur
0
EverNova
2
June 16, 2016 - 17:00 PET
Beastmaster Phoenix Juggernaut Vengeful Spirit Storm Spirit
Dark Seer Earth Spirit Lion Death Prophet Morphling
32m59s
Vengeful Spirit Disruptor Kunkka Storm Spirit Juggernaut
Io Vengeful Spirit Tinker Legion Commander Huskar
21m33s
Faceless Void Timbersaw Riki Zeus Axe
Slardar Lion Phoenix Drow Ranger Medusa
24m48s
CNB e-Sports Club
1
Luccini
2
June 16, 2016 - 20:00 PET
Slardar Tusk Dazzle Death Prophet Storm Spirit
Doom Lion Timbersaw Slark Windranger
31m51s
Lifestealer Slardar Timbersaw Lich Keeper of the Light
Invoker Shadow Demon Vengeful Spirit Drow Ranger Clockwerk
22m54s
Team AGG
0
DrinkingBoys
2
June 17, 2016 - 20:00 PET
Beastmaster Lifestealer Enchantress Death Prophet Vengeful Spirit
Dark Seer Bounty Hunter Disruptor Timbersaw Gyrocopter
24m45s
Faceless Void Phoenix Skywrath Mage Juggernaut Batrider
Lifestealer Timbersaw Lion Winter Wyvern Invoker
44m22s
Team Gorilla
0
Infamous
2
June 17, 2016 - 17:00 PET
Lifestealer Lion Axe Elder Titan Queen of Pain
Faceless Void Phoenix Vengeful Spirit Drow Ranger Medusa
29m40s
Slardar Lifestealer Disruptor Skywrath Mage Alchemist
Faceless Void Winter Wyvern Death Prophet Sven Lich
35m11s
Doom Slardar Bane Clinkz Tinker
Lifestealer Beastmaster Disruptor Lone Druid Necrophos
50m30s
The Meme Regime
1
Quarterfinals
Not Today
-
June 29, 2016 - 18:00 EDT
Isurus Gaming
W
Team Unknown
0
June 20, 2016 - 20:00 PET
Perky Pepperonis
2
EverNova
-
Luccini
W
DrinkingBoys
2
July 02, 2016 - 18:00 EDT
Oracle Vengeful Spirit Night Stalker Death Prophet Chaos Knight
Beastmaster Disruptor Terrorblade Vengeful Spirit Juggernaut
26m36s
Beastmaster Earth Spirit Disruptor Storm Spirit Juggernaut
Bounty Hunter Timbersaw Crystal Maiden Slardar Morphling
37m21s
Infamous
1
Semifinals
Isurus Gaming
0
July 01, 2016 - 19:00 EDT
Weaver Lion Juggernaut Axe Dark Seer
Dragon Knight Terrorblade Lich Oracle Faceless Void
25m51s
Juggernaut Disruptor Death Prophet Winter Wyvern Slardar
Ursa Phantom Assassin Ogre Magi Oracle Dark Seer
33m57s
Perky Pepperonis
2
Luccini
0
July 03, 2016 - 21:00 EDT
Dazzle Broodmother Oracle Lycan Death Prophet
Skywrath Mage Mirana Elder Titan Faceless Void Lina
21m01s
Shadow Shaman Bounty Hunter Tidehunter Sven Puck
Disruptor Juggernaut Earth Spirit Morphling Beastmaster
31m59s
DrinkingBoys
2
Winners' Finals
Perky Pepperonis
W
July 05, 2016 - 22:00 EDT
DrinkingBoys
-
Losers' Round 1
Soggy Mitts
2
June 18, 2016 - 17:00 PET
Axe Disruptor Death Prophet Juggernaut Spirit Breaker
Earth Spirit Lifestealer Lion Puck Dark Seer
35m51s
Riki Faceless Void Jakiro Axe Nature's Prophet
Dark Seer Death Prophet Dazzle Doom Sven
40m24s
Doom Slardar Invoker Skywrath Mage Timbersaw
Death Prophet Disruptor Dark Seer Sven Rubick
28m45s
Operation Kino
1
paiN Gaming
-
June 18, 2016 - 20:00 PET
Vultur
W
CNB e-Sports Club
2
June 19, 2016 - 17:00 PET
Team AGG
0
Team Gorilla
0
June 19, 2016 - 20:00 PET
The Meme Regime
2
Losers' Round 2
Infamous
2
July 07, 2016 - 20:00 EDT
Lifestealer Zeus Disruptor Tidehunter Riki
Oracle Axe Huskar Slardar Phantom Assassin
30m26s
Slardar Dazzle Vengeful Spirit Magnus Juggernaut
Mirana Death Prophet Elder Titan Faceless Void Shadow Demon
24m50s
Soggy Mitts
0
Team Unknown
2
June 30, 2016 - 18:00 EDT
Vultur
0
EverNova
0
CNB e-Sports Club
2
Not Today
2
July 06, 2016 - 21:00 EDT
Juggernaut Terrorblade Beastmaster Oracle Lion
Sand King Lifestealer Alchemist Dark Seer Disruptor
41m19s
Tusk Lifestealer Slardar Earth Spirit Queen of Pain
Juggernaut Troll Warlord Beastmaster Oracle Undying
23m23s
The Meme Regime
0
Losers' Round 3
Infamous
2
July 08, 2016 - 18:00 EDT
Terrorblade Dazzle Vengeful Spirit Tinker Faceless Void
Storm Spirit Axe Slardar Lion Slark
33m31s
Anti-Mage Lion Silencer Timbersaw Puck
Doom Huskar Faceless Void Phoenix Morphling
17m16s
Team Unknown
0
CNB e-Sports Club
-
July 12, 2016 - 20:00 EDT
Void Boys
W
Losers' Round 4
Isurus Gaming
0
July 12, 2016 - 17:00 EDT
Rubick Queen of Pain Oracle Slardar Sven
Wraith King Disruptor Bounty Hunter Timbersaw Dark Seer
24m50s
Elder Titan Shadow Demon Invoker Slark Tidehunter
Anti-Mage Disruptor Earth Spirit Beastmaster Puck
25m02s
Infamous
2
Luccini
0
July 13, 2016 - 21:00 EDT
Batrider Skywrath Mage Lifestealer Winter Wyvern Invoker
Vengeful Spirit Drow Ranger Bane Mirana Tidehunter
19m19s
Dark Seer Lion Bounty Hunter Morphling Juggernaut
Huskar Oracle Nyx Assassin Dragon Knight Faceless Void
20m19s
Void Boys
2
Losers' Semifinals
Infamous
2
July 14, 2016 - 21:00 EDT
Vengeful Spirit Dark Seer Spirit Breaker Terrorblade Zeus
Faceless Void Drow Ranger Bounty Hunter Lion Dragon Knight
39m29s
Vengeful Spirit Elder Titan Juggernaut Tinker Magnus
Mirana Drow Ranger Winter Wyvern Storm Spirit Axe
28m32s
Faceless Void Shadow Demon Luna Disruptor Viper
Mirana Oracle Batrider Slark Omniknight
17m32s
Void Boys
1
Losers' Finals
DrinkingBoys
0
July 15, 2016 - 21:00 EDT
Earth Spirit Lion Luna Tidehunter Timbersaw
Faceless Void Shadow Demon Kunkka Dazzle Alchemist
22m49s
Drow Ranger Disruptor Shadow Demon Lina Clockwerk
Dark Seer Oracle Kunkka Viper Huskar
38m18s
Infamous
2
Grand Finals
Perky Pepperonis
2
July 18, 2016 - 21:00 EDT
Default
Vengeful Spirit Axe Lifestealer Elder Titan Ursa
Shadow Demon Alchemist Batrider Weaver Treant Protector
34m13s
Vengeful Spirit Dark Seer Juggernaut Shadow Fiend Dazzle
Oracle Earth Spirit Batrider Timbersaw Anti-Mage
30m47s
Vengeful Spirit Axe Slardar Undying Templar Assassin
Shadow Demon Drow Ranger Dazzle Faceless Void Medusa
31m48s
Lion Tidehunter Clinkz Earth Spirit Queen of Pain
Disruptor Bounty Hunter Tinker Faceless Void Luna
21m38s
Infamous
3


Stream[edit]

References[edit]