The Manila Major 2016: Main Event

From Liquipedia Dota 2 Wiki


Format[edit]

  • 16 teams in a double-elimination bracket.
  • Top two teams of each group of Group Stage start in the Upper Bracket.
    • All matches are played in a best-of-three.
  • Bottom two teams of each group of Group Stage start in the Lower Bracket.
    • First round is played in a best-of-one, then all matches are played in a best-of-three.
  • Grand Finals is played in a best-of-five with no game advantage.

Bracket[edit]

 

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
Team Liquid
0
June 7, 2016 - 10:00 PHT
Beastmaster Ancient Apparition Earth Spirit Ursa Dragon Knight
Lifestealer Riki Lich Tidehunter Ember Spirit
42m22s
Beastmaster Death Prophet Rubick Gyrocopter Nature's Prophet
Slardar Ancient Apparition Vengeful Spirit Invoker Axe
63m21s
MVP Phoenix
2
Natus Vincere
0
June 7, 2016 - 14:00 PHT
Phoenix Mirana Enchantress Axe Tinker
Crystal Maiden Faceless Void Juggernaut Elder Titan Magnus
34m03s
Phoenix Faceless Void Mirana Queen of Pain Witch Doctor
Beastmaster Lion Invoker Lycan Vengeful Spirit
39m23s
OG
2
Newbee
2
June 8, 2016 - 10:00 PHT
Lifestealer Io Disruptor Viper Tidehunter
Lion Faceless Void Death Prophet Weaver Chen
32m34s
Vengeful Spirit Beastmaster Death Prophet Weaver Tidehunter
Batrider Riki Witch Doctor Invoker Lycan
33m31s
Lion Death Prophet Phoenix Faceless Void Slark
Batrider Bounty Hunter Disruptor Gyrocopter Dragon Knight
32m20s
Digital Chaos
1
LGD Gaming
1
June 8, 2016 - 13:20 PHT
Lifestealer Beastmaster Lion Enigma Timbersaw
Disruptor Slark Doom Broodmother Puck
31m09s
Beastmaster Lifestealer Witch Doctor Doom Alchemist
Disruptor Tidehunter Earth Spirit Medusa Terrorblade
44m27s
Tidehunter Earth Spirit Lifestealer Dazzle Dragon Knight
Disruptor Death Prophet Beastmaster Enigma Phantom Lancer
62m12s
Fnatic
2
Upper Bracket Round 2 (Bo3)
MVP Phoenix
0
June 9, 2016 - 16:40 PHT
Bounty Hunter Juggernaut Witch Doctor Axe Ember Spirit
Io Beastmaster Dazzle Dragon Knight Morphling
31m33s
Slardar Invoker Vengeful Spirit Tidehunter Lion
Phoenix Faceless Void Elder Titan Sven Templar Assassin
25m47s
OG
2
Newbee
2
June 9, 2016 - 20:00 PHT
Beastmaster Lifestealer Death Prophet Vengeful Spirit Weaver
Earth Spirit Nature's Prophet Ancient Apparition Phantom Lancer Shadow Fiend
30m36s
Earth Spirit Lifestealer Lina Naga Siren Invoker
Beastmaster Vengeful Spirit Slark Nature's Prophet Templar Assassin
42m05s
Fnatic
0
Upper Bracket Finals (Bo3)
OG
2
June 11, 2016 - 13:20 PHT
Batrider Invoker Vengeful Spirit Rubick Sven
Lifestealer Lion Slardar Death Prophet Bounty Hunter
28m15s
Earth Spirit Batrider Dazzle Templar Assassin Naga Siren
Faceless Void Phoenix Invoker Ancient Apparition Ember Spirit
32m21s
Beastmaster Elder Titan Invoker Crystal Maiden Lycan
Earth Spirit Batrider Disruptor Spectre Alchemist
45m13s
Newbee
1
Lower Bracket Round 1 (Bo1)
Wings Gaming
0
June 7, 2016 - 16:40 PHT
Io Alchemist Nyx Assassin Tiny Undying
Lone Druid Oracle Death Prophet Earth Spirit Enigma
32m05s
compLexity
1
Alliance
1
June 7, 2016 - 18:00 PHT
Beastmaster Rubick Queen of Pain Keeper of the Light Bristleback
Vengeful Spirit Nature's Prophet Death Prophet Tusk Juggernaut
53m24s
Mineski
0
Evil Geniuses
0
June 7, 2016 - 19:20 PHT
Dark Seer Bane Death Prophet Juggernaut Axe
Disruptor Lifestealer Phoenix Dragon Knight Slardar
41m00s
VG.Reborn
1
Team Empire
1
June 7, 2016 - 20:40 PHT
Lifestealer Disruptor Dragon Knight Riki Sand King
Dazzle Tidehunter Vengeful Spirit Phantom Lancer Gyrocopter
32m02s
Team Secret
0
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
Team Liquid
2
June 8, 2016 - 16:40 PHT
Lifestealer Tidehunter Disruptor Leshrac Lich
Beastmaster Dazzle Doom Death Prophet Juggernaut
45m11s
Lifestealer Slardar Phoenix Alchemist Night Stalker
Dazzle Nature's Prophet Bounty Hunter Phantom Lancer Legion Commander
29m45s
compLexity
0
Natus Vincere
2
June 8, 2016 - 20:00 PHT
Slardar Phoenix Chen Timbersaw Windranger
Faceless Void Jakiro Skywrath Mage Broodmother Dragon Knight
45m25s
Slardar Oracle Nyx Assassin Chen Huskar
Rubick Leshrac Dazzle Night Stalker Naga Siren
60m29s
Bounty Hunter Batrider Vengeful Spirit Lycan Invoker
Slardar Rubick Nature's Prophet Phoenix Queen of Pain
38m26s
Alliance
1
Digital Chaos
1
June 9, 2016 - 10:00 PHT
Lifestealer Doom Witch Doctor Death Prophet Lich
Tidehunter Vengeful Spirit Dragon Knight Bounty Hunter Morphling
28m53s
Witch Doctor Lycan Dazzle Slardar Timbersaw
Io Alchemist Rubick Gyrocopter Bristleback
30m04s
Doom Invoker Witch Doctor Beastmaster Clinkz
Vengeful Spirit Batrider Earth Spirit Death Prophet Terrorblade
45m32s
VG.Reborn
2
LGD Gaming
2
June 9, 2016 - 13:20 PHT
Phoenix Beastmaster Lion Dragon Knight Ember Spirit
Earth Spirit Disruptor Death Prophet Slardar Slark
52m11s
Batrider Disruptor Io Ember Spirit Lycan
Phoenix Faceless Void Puck Riki Beastmaster
33m11s
Team Empire
0
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
Team Liquid
2
June 10, 2016 - 10:00 PHT
Slardar Phoenix Dragon Knight Lone Druid Vengeful Spirit
Beastmaster Disruptor Juggernaut Enchantress Batrider
40m11s
Beastmaster Death Prophet Tusk Sven Timbersaw
Lycan Bounty Hunter Queen of Pain Vengeful Spirit Nature's Prophet
31m42s
Natus Vincere
0
VG.Reborn
1
June 10, 2016 - 13:20 PHT
Io Alchemist Lion Juggernaut Doom
Invoker Earth Spirit Disruptor Slardar Ursa
52m57s
Disruptor Slark Elder Titan Alchemist Axe
Tidehunter Earth Spirit Dazzle Ember Spirit Huskar
45m41s
Beastmaster Rubick Dragon Knight Gyrocopter Dazzle
Riki Enigma Disruptor Slark Timbersaw
31m58s
LGD Gaming
2
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
Fnatic
0
June 10, 2016 - 16:40 PHT
Dark Seer Sven Witch Doctor Invoker Axe
Lycan Slardar Disruptor Doom Death Prophet
51m48s
Beastmaster Vengeful Spirit Earth Spirit Phantom Lancer Medusa
Lifestealer Slardar Lion Riki Alchemist
32m32s
Team Liquid
2
MVP Phoenix
1
June 11, 2016 - 10:00 PHT
Lich Faceless Void Disruptor Tidehunter Templar Assassin
Ancient Apparition Slardar Lion Lycan Viper
32m34s
Earth Spirit Dark Seer Ancient Apparition Invoker Spectre
Slardar Disruptor Enchantress Queen of Pain Anti-Mage
35m48s
Slardar Ancient Apparition Dark Seer Tusk Templar Assassin
Earth Spirit Invoker Disruptor Juggernaut Clockwerk
48m52s
LGD Gaming
2
Lower Bracket Round 5 (Bo3)
Team Liquid
2
June 11, 2016 - 16:40 PHT
Lifestealer Slardar Oracle Dragon Knight Night Stalker
Batrider Riki Rubick Slark Timbersaw
44m14s
Tidehunter Disruptor Slark Alchemist Bounty Hunter
Phoenix Beastmaster Lion Timbersaw Terrorblade
65m28s
LGD Gaming
0
Lower Bracket Finals (Bo3)
Newbee
1
June 12, 2016 - 10:00 PHT
Slardar Death Prophet Winter Wyvern Enchantress Juggernaut
Lycan Tidehunter Phoenix Night Stalker Invoker
31m18s
Io Batrider Bristleback Juggernaut Shadow Shaman
Death Prophet Lycan Enchantress Earth Spirit Weaver
39m05s
Death Prophet Sven Rubick Winter Wyvern Dark Seer
Slardar Disruptor Phoenix Drow Ranger Medusa
40m51s
Team Liquid
2
Grand Finals (Bo5)
OG
3
June 12, 2016 - 15:00 PHT
Lifestealer Earth Spirit Alchemist Lich Beastmaster
Slardar Riki Disruptor Ursa Timbersaw
37m50s
Earth Spirit Phoenix Faceless Void Juggernaut Dark Seer
Slardar Lycan Disruptor Dragon Knight Beastmaster
37m40s
Phoenix Faceless Void Lion Juggernaut Sven
Slardar Earth Spirit Vengeful Spirit Lycan Dragon Knight
41m36s
Phoenix Elder Titan Batrider Templar Assassin Wraith King
Slardar Enchantress Disruptor Weaver Lone Druid
47m35s
Team Liquid
1