The Manila Major 2016: Main Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The Manila Major 2016: Main Qualifiers
League Information
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Number of Teams:
40
Format:
Group Play/Double Elimination
Start Date:
2016-05-03
End Date:
2016-05-06
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

For Each Region[edit]

Group Stage
  • 10 teams in two groups of five teams each, played in a round-robin format.
  • All matches are played best-of-two.
    • A 2-0 win gives 2 points.
    • A draw of 1-1 gives 1 points.
    • A 0-2 loss gives 0 points.
  • The top two teams of each group advance to the Playoffs.
    • Tiebreakers: Head-to-head, then best-of-one round robin, then time rating on the round robin.
Playoffs
  • Four teams compete in a double-elimination bracket.
  • All matches are played best-of-three. Grand Final is best-of-five.
  • The winning team qualifies for the Manila Major.


Results[edit]

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Digital Chaos
1Romania w33 
2Ukraine Resolut1on 
3USA Moo 
4Macedonia Saksa 
5Denmark Misery 
Shazam
1Canada TC 
2USA MSS 
3USA Brax 
4USA SVG 
5USA Fun 
Team Freedom
1USA FrancisLee 
2South Korea SunBhie 
3USA ixmike88 
4Canada Jubei 
5USA Eagle 
Kingdom Dota
1Mexico Zyzz 
2USA 747 
3Canada Jenkins 
4USA Newsham 
5USA jaH 
Not Today
1Peru Benjaz 
2Peru LeoStyle- 
3Peru Kingteka 
4Peru Nightmare 
5Peru Jericho 
EverNovaS
1Pakistan YawaR 
2Australia sLiCKz 
3USA DeMoN 
4USA FLUFFNSTUFF 
5Canada Waytosexy 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Shazam 2-2-0 6p
2. Dragneel 1-3-0 5p
3. Not Today 2-0-2 4p
4. Team Freedom 0-3-1 3p
5. Kingdom Dota 0-2-2 2p

Cross Table[edit]

1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-04
1-1
2016-05-03
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-03
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-03
0-2
2016-05-04
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-04
1-1
2016-05-03
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-04

Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Digital Chaos 4-0-0 8p
2. FDL 2-1-1 5p
3. Infamous 1-1-2 3p
4. Enemy 0-2-1 2p
5. EverNovaS 0-0-3 0p

Cross Table[edit]

2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-03
2-0
2015-05-04
2-0
2015-05-04
0-2
2016-05-03
1-1
2015-05-04
1-1
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2015-05-04
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-03
0-2
2015-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-03
0-2
2015-05-04
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-03

Playoffs[edit]

Semifinals
Shazam
2
May 5, 2016 - 11:00 PDT
Slardar Enchantress Invoker Spectre Disruptor
Doom Witch Doctor Dragon Knight Slark Lich
48m51s
Slardar Lion Mirana Chaos Knight Elder Titan
Doom Witch Doctor Death Prophet Batrider Medusa
75m48s
FDL
0
Digital Chaos
2
May 5, 2016 - 14:30 PDT
Nature's Prophet Slardar Witch Doctor Tusk Lina
Beastmaster Doom Sven Crystal Maiden Venomancer
32m34s
Mirana Bounty Hunter Sand King Vengeful Spirit Phantom Lancer
Enchantress Bane Faceless Void Invoker Slark
10m10s
Dragneel
0
Winners' Finals
Shazam
2
May 6, 2016 - 11:00 PDT
Alchemist Beastmaster Disruptor Lifestealer Silencer
Sand King Mirana Io Dragon Knight Dazzle
37m40s
Mirana Beastmaster Lion Elder Titan Morphling
Slardar Witch Doctor Enigma Windranger Axe
33m58s
Slardar Lion Elder Titan Dark Seer Lone Druid
Mirana Sand King Dazzle Spectre Lina
56m13s
Digital Chaos
1
Losers' Round 1
FDL
1
May 5, 2016 - 16:00 PDT
Nature's Prophet Doom Bane Death Prophet Wraith King
Slardar Batrider Disruptor Queen of Pain Io
35m10s
Doom Witch Doctor Puck Jakiro Spectre
Nature's Prophet Death Prophet Vengeful Spirit Drow Ranger Visage
23m02s
Doom Batrider Lion Dragon Knight Wraith King
Bounty Hunter Slardar Oracle Juggernaut Viper
21m29s
Dragneel
2
Losers' Finals
Digital Chaos
W
May 6, 2016 - 14:45 PDT
Dragneel were forced to forfeit due to internet issues
Dragneel
-
Grand Finals
Shazam
0
May 6, 2016 - 16:00 PDT
Mirana Beastmaster Bane Lifestealer Phoenix
Slardar Bounty Hunter Lion Lone Druid Batrider
29m46s
Lion Mirana Beastmaster Invoker Morphling
Slardar Vengeful Spirit Dragon Knight Io Doom
23m47s
Slardar Winter Wyvern Tusk Lone Druid Tidehunter
Vengeful Spirit Beastmaster Invoker Io Gyrocopter
28m17s
Digital Chaos
3
 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

EHOME
1China eLeVeN 
2China old chicken 
3Singapore iceiceice 
4China LaNm 
5China Fenrir 
Newbee
1China Hao 
2China Mu 
3Australia kpii 
4China Kaka 
5Malaysia ChuaN 
CDEC Youth
1China Ame 
2China Inflame 
3China Xz 
4China Victoria 
5China demons 
CDEC Gaming
1China Rabbit 
2China Super 
3China Yao 
4China Q 
5China garder 
Invictus Gaming
1China qd 
2China Ferrari_430 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Rong 
TongFu
1China uuu9 
2China Lin 
3China Faith 
4China lpc 
5China Kabu 
iG Vitality
1China Yuno 
2China Fran 
3China InJuly 
4China dogf1ghts 
5China super 
FTD Club B
1China sss 
2China DXM 
3China Ran 
4China prettyHaw 
5China ping 

Qualified Teams[edit]


Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. EHOME 3-1-0 7p
2. iG Vitality 2-1-1 5p
3. CDEC Gaming 2-1-1 5p
4. Vici Gaming 1-1-2 3p
5. FTD club B 0-0-4 0p

Tiebreaker[edit]

2nd-3rd Place Tiebreaker
2. iG Vitality 1-0
3. CDEC Gaming 0-1

Cross Table[edit]

2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-04
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-04
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-03

Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Newbee 4-0-0 8p
2. CDEC Youth 3-0-1 6p
3. Invictus Gaming 1-1-2 3p
4. TongFu 0-2-2 2p
5. Newbee Young 0-1-3 1p

Cross Table[edit]

2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-04
0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-03
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-04

Playoffs[edit]

Semifinals
EHOME
0
May 5, 2016 - 11:00 CST
Lion Tidehunter Enigma Bristleback Gyrocopter
Juggernaut Io Earth Spirit Clinkz Dragon Knight
36m09s
Doom Witch Doctor Juggernaut Nature's Prophet Invoker
Enchantress Slardar Lion Sven Puck
44m27s
CDEC Youth
2
Newbee
2
May 5, 2016 - 14:30 CST
Enchantress Batrider Phoenix Dragon Knight Sven
Dark Seer Earth Spirit Witch Doctor Queen of Pain Ember Spirit
31m21s
Earth Spirit Batrider Queen of Pain Disruptor Morphling
Bounty Hunter Tidehunter Invoker Spectre Visage
59m50s
iG Vitality
0
Winners' Finals
CDEC Youth
0
May 6, 2016 - 11:00 CST
Enchantress Nature's Prophet Slark Abaddon Dazzle
Bounty Hunter Lion Dragon Knight Weaver Dark Seer
25m48s
Lion Dark Seer Tusk Phantom Lancer Razor
Doom Disruptor Io Sven Viper
26m45s
Newbee
2
Losers' Round 1
EHOME
2
May 5, 2016 - 15:45 CST
Enchantress Tidehunter Windranger Drow Ranger Disruptor
Beastmaster Invoker Witch Doctor Dark Seer Slark
40m42s
Doom Disruptor Windranger Drow Ranger Elder Titan
Tidehunter Lion Death Prophet Chen Lifestealer
50m42s
iG Vitality
0
Losers' Finals
CDEC Youth
0
May 6, 2016 - 14:00 CST
Bounty Hunter Razor Tidehunter Sven Lina
Lion Dragon Knight Dark Seer Earth Spirit Slark
58m16s
Enchantress Lion Slardar Medusa Invoker
Doom Dragon Knight Earth Spirit Clockwerk Slark
29m43s
EHOME
2
Grand Finals
Newbee
3
May 6, 2016 - 16:00 CST
Doom Disruptor Tidehunter Spectre Phoenix
Enchantress Dragon Knight Earth Spirit Lone Druid Dark Seer
41m45s
Bounty Hunter Lion Lifestealer Queen of Pain Alchemist
Enchantress Tidehunter Vengeful Spirit Viper Terrorblade
33m27s
Enchantress Lion Dragon Knight Gyrocopter Naga Siren
Queen of Pain Axe Tiny Techies Earth Spirit
41m13s
EHOME
0
 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Vega Squadron
1Ukraine fn 
2Ukraine No(o)ne 
3Ukraine Mag~ 
4Russia Solo 
5Ukraine CemaTheSlayeR 
Virtus.pro
1Russia yoky- 
2Russia G 
3Belarus fng 
4Ukraine ALOHADANCE 
5Ukraine nofear 
No Diggity
1Sweden Era 
2Germany qojqva 
3Germany KheZu 
4Jordan YapzOr 
5Denmark syndereN 
Polarity
1Russia 9pashaebashu 
2Russia Afoninje 
3Ukraine DkPhobos 
4Ukraine Lil 
5Russia Женя 
Power Rangers
1Kazakhstan goddam 
2Romania Arise 
3Belarus chshrct 
4Ukraine Bignum 
5Belarus j4 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. No Diggity 3-0-1 6p
2. Team Empire 2-1-1 5p
3. Kaipi 1-2-1 4p
4. Power Rangers 1-1-2 3p
5. Polarity 1-0-3 2p

Cross Table[edit]

0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
2-0
2016-05-03
1-1
2016-05-03
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-04
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-03

Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Ad Finem 1-3-0 5p
2. Vega Squadron 2-1-1 5p
3. Rebels 1-2-1 4p
3. Virtus.pro 1-2-1 4p
5. Team Spirit 1-0-3 2p

Cross Table[edit]

2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-04
1-1
2016-05-03
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-03
1-1
2016-05-04
1-1
2016-05-04
2-0
2016-05-03
1-1
2016-05-04
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-04

Playoffs[edit]

Semifinals
No Diggity
2
May 5, 2016 - 11:00 CEST
Enigma Slardar Bane Dark Seer Alchemist
Faceless Void Doom Puck Lich Clinkz
39m55s
Faceless Void Enigma Bane Invoker Phantom Lancer
Lone Druid Puck Slardar Disruptor Axe
48m58s
Vega Squadron
0
Ad Finem
2
May 5, 2016 - 14:30 CEST
Slardar Bane Witch Doctor Dark Seer Templar Assassin
Faceless Void Enchantress Lion Puck Juggernaut
43m36s
Bounty Hunter Faceless Void Bane Night Stalker Ember Spirit
Earth Spirit Dark Seer Vengeful Spirit Magnus Spectre
27m21s
Team Empire
0
Winners' Finals
No Diggity
1
May 6, 2016 - 11:00 CEST
Slardar Enigma Oracle Night Stalker Windranger
Beastmaster Bane Earth Spirit Mirana Sven
33m21s
Faceless Void Invoker Witch Doctor Alchemist Jakiro
Bane Dark Seer Slardar Ember Spirit Spirit Breaker
79m13s
Bane Slardar Mirana Tiny Batrider
Bounty Hunter Dark Seer Slark Templar Assassin Lion
33m45s
Ad Finem
2
Losers' Round 1
Vega Squadron
1
May 5, 2016 - 15:30 CEST
Bounty Hunter Witch Doctor Queen of Pain Lifestealer Broodmother
Beastmaster Disruptor Mirana Spirit Breaker Legion Commander
35m44s
Doom Puck Crystal Maiden Anti-Mage Spirit Breaker
Bounty Hunter Disruptor Nature's Prophet Mirana Legion Commander
27m54s
Puck Faceless Void Crystal Maiden Slark Jakiro
Bounty Hunter Disruptor Batrider Anti-Mage Earthshaker
79m39s
Team Empire
2
Losers' Finals
No Diggity
1
May 6, 2016 - 14:30 CEST
Dark Seer Enigma Lion Alchemist Queen of Pain
Doom Disruptor Puck Riki Anti-Mage
35m47s
Venomancer Dark Seer Vengeful Spirit Sven Tinker
Doom Disruptor Juggernaut Mirana Enigma
59m39s
Doom Bane Invoker Slark Mirana
Dark Seer Lion Enigma Batrider Spectre
41m32s
Team Empire
2
Grand Finals
Ad Finem
2
May 6, 2016 - 19:30 CEST
Bounty Hunter Sven Witch Doctor Ember Spirit Broodmother
Beastmaster Mirana Lion Faceless Void Earth Spirit
42m29s
Beastmaster Mirana Slark Oracle Earth Spirit
Bounty Hunter Dark Seer Disruptor Spectre Legion Commander
75m12s
Faceless Void Mirana Earth Spirit Night Stalker Winter Wyvern
Bounty Hunter Batrider Disruptor Nature's Prophet Medusa
29m04s
Bounty Hunter Bane Tidehunter Queen of Pain Anti-Mage
Dark Seer Spirit Breaker Disruptor Slark Windranger
37m58s
Dark Seer Spirit Breaker Disruptor Slark Windranger
Bounty Hunter Batrider Lion Faceless Void Gyrocopter
41m05s
Team Empire
3
 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Mineski.Sports5
1Philippines Bimbo 
2Philippines Benhur 
3Philippines Bok 
4Philippines Julz 
5Philippines Cast 
Rave
1Canada Jeyo 
2Philippines ryOyr 
3Philippines rapy 
4Philippines derp 
5Philippines ninjaboogie 
Orange.Taring
1Malaysia Syeonix 
2Malaysia YamateH 
3Malaysia nj 
4Malaysia Ice 
5Malaysia ling 
WarriorsGaming.Unity
1Malaysia Ahjit 
2Malaysia NaNa 
3Malaysia Wenn 
4Malaysia Ahfu 
5Malaysia Zacky 
Acion Arena
1Philippines Gabbi 
2Philippines Tonsk 
3Philippines Skemberlu 
4Philippines Flysolo 
5Philippines Isihan 
Signature.Trust
1Thailand LaKelz 
2Thailand MyPro 
3Thailand aabBAA 
4Thailand Jabz 
5Thailand boombell 
Execration
1Philippines Nando 
2Philippines Abed 
3Philippines RR 
4Philippines Tims 
5Philippines Kim0 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. TNC Pro Team 3-1-0 7p
2. Execration 2-1-1 5p
3. Signature.Trust 1-2-1 4p
4. The Mongolz 1-1-2 3p
5. Rave 0-1-3 1p

Cross Table[edit]

0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-04
2-0
2016-05-03
1-1
2016-05-04
0-2
2016-05-04
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-04
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-04
2-0
2016-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-04
2-0
2016-05-04
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-04

Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Mineski.Sports5 3-1-0 7p
2. Orange.Taring 3-0-1 6p
3. WarriorsGaming.Unity 2-1-1 5p
4. Acion Arena 0-1-3 1p
4. Next Generation 0-1-3 1p

Cross Table[edit]

2-0
2016-05-03
1-1
2016-05-03
2-0
2016-05-04
2-0
2015-05-04
0-2
2016-05-03
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-04
2-0
2016-05-03
1-1
2016-05-03
0-2
2016-05-04
2-0
2016-05-03
2-0
2016-05-03
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-04
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-03
0-2
2015-05-04
0-2
2016-05-03
0-2
2016-05-03
1-1
2016-05-03

Playoffs[edit]

Semifinals
TNC Pro Team
2
May 5, 2016 - 14:30 SGT
Witch Doctor Beastmaster Vengeful Spirit Juggernaut Viper
Enchantress Sven Disruptor Faceless Void Invoker
31m36s
Slardar Witch Doctor Gyrocopter Abaddon Slark
Beastmaster Sven Rubick Batrider Windranger
22m25s
Orange.Taring
0
Mineski.Sports5
2
May 5, 2016 - 11:00 SGT
Enchantress Dark Seer Slardar Templar Assassin Crystal Maiden
Witch Doctor Nature's Prophet Puck Vengeful Spirit Medusa
40m28s
Enchantress Nature's Prophet Puck Vengeful Spirit Spectre
Witch Doctor Slardar Mirana Sven Earth Spirit
30m34s
Nature's Prophet Witch Doctor Vengeful Spirit Mirana Puck
Slardar Earth Spirit Dazzle Sven Invoker
29m51s
Execration
1
Winners' Finals
TNC Pro Team
2
May 6, 2016 - 11:00 SGT
Witch Doctor Slardar Juggernaut Bounty Hunter Gyrocopter
Vengeful Spirit Nature's Prophet Invoker Ember Spirit Abaddon
49m14s
Slardar Witch Doctor Juggernaut Slark Rubick
Enchantress Puck Vengeful Spirit Faceless Void Luna
51m27s
Witch Doctor Slardar Lion Gyrocopter Dragon Knight
Enchantress Puck Slark Dark Seer Crystal Maiden
32m42s
Mineski.Sports5
1
Losers' Round 1
Orange.Taring
2
May 5, 2016 - 15:45 SGT
Doom Vengeful Spirit Slark Puck Tidehunter
Slardar Witch Doctor Gyrocopter Earth Spirit Invoker
54m40s
Doom Vengeful Spirit Spectre Night Stalker Tidehunter
Witch Doctor Beastmaster Puck Phoenix Medusa
63m3s
Execration
0
Losers' Finals
Mineski.Sports5
2
May 6, 2016 - 14:30 SGT
Witch Doctor Slardar Mirana Lich Dragon Knight
Vengeful Spirit Lone Druid Puck Lion Sven
40m32s
Witch Doctor Dark Seer Juggernaut Alchemist Ogre Magi
Vengeful Spirit Enchantress Nature's Prophet Clinkz Spectre
46m12s
Doom Dark Seer Puck Lifestealer Vengeful Spirit
Witch Doctor Nature's Prophet Chaos Knight Io Juggernaut
31m30s
Orange.Taring
1
Grand Finals
TNC Pro Team
0
May 6, 2016 - 18:00 SGT
Witch Doctor Slark Gyrocopter Chen Tidehunter
Beastmaster Slardar Vengeful Spirit Clinkz Queen of Pain
38m54s
Witch Doctor Enchantress Faceless Void Dragon Knight Medusa
Slardar Vengeful Spirit Dark Seer Gyrocopter Mirana
41m53s
Nature's Prophet Witch Doctor Juggernaut Lion Slark
Doom Vengeful Spirit Sven Chen Dragon Knight
20m35s
Mineski.Sports5
3
 Click here for more information.

References[edit]