ProDotA Cup Europe #20

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ProDotA Cup Europe #20
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Format:
Double Elimination
Prize Pool:
$3,500 USD
Start Date:
2017-07-03
End Date:
2017-07-21
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

ProDotA Cup Europe #20 is a double elimination tournament for 16 up and coming teams.

Prize Distribution[edit]

Total prize pool for the tournament is $3,500, spread as seen below.

Format[edit]

  • Double elimination bracket
  • All matches besides Grand Final are best-of-three.
  • Grand Final is best-of-five
  • Upper Bracket team has 1 game advantage in Grand Final

Participating Teams[edit]

E-Zone.kz2
1Belarus zxc 
2Kazakhstan ArrOw 
3Russia Slander 
4Russia sQreen 
5Russia Abash 
M19
1Russia Nix 
2Russia iLTW 
3Ukraine Funn1k 
4Russia Misha 
5Russia muriel 
1 Game Changers replaced Tuho.[1]
2 Danish Bears dropped out of the tournament and were replaced by E-Zone.kz.[2]

Results[edit]

Round 1
NOVA eSports
1
3 July 2017 - 16:00 CEST
Silencer Sand King Jakiro Lifestealer Troll Warlord
Nyx Assassin Invoker Warlock Faceless Void Sven
33m05s
Keeper of the Light Venomancer Treant Protector Pugna Sven
Sand King Ancient Apparition Nature's Prophet Storm Spirit Faceless Void
27m40s
Troll Warlord Sand King Ancient Apparition Axe Monkey King
Nyx Assassin Queen of Pain Winter Wyvern Earthshaker Venomancer
21m54s
Danish Bears
2
Lost the gem Boys
1
3 July 2017 - 19:30 CEST
Earthshaker Silencer Monkey King Anti-Mage Zeus
Puck Sand King Ancient Apparition Ursa Kunkka
26m43s
Earth Spirit Ancient Apparition Mirana Sven Underlord
Clockwerk Shadow Fiend Disruptor Venomancer Monkey King
42m13s
Earth Spirit Ancient Apparition Juggernaut Lina Batrider
Clockwerk Queen of Pain Warlock Anti-Mage Earthshaker
36m01s
PENTA Sports
2
Team RAAZ
0
4 July 2017 - 16:00 CEST
Lycan Batrider Spirit Breaker Warlock Puck
Night Stalker Weaver Witch Doctor Tidehunter Storm Spirit
38m03s
Dark Seer Rubick Bane Templar Assassin Ursa
Clockwerk Shadow Fiend Dazzle Huskar Beastmaster
20m53s
Gambit Esports
2
Team Moriarty
0
4 July 2017 - 19:30 CEST
Puck Drow Ranger Tusk Ancient Apparition Lina
Earthshaker Dark Seer Dazzle Windranger Lycan
60m35s
Sand King Queen of Pain Treant Protector Silencer Troll Warlord
Night Stalker Puck Dazzle Huskar Nature's Prophet
30m58s
Rocket Scientists
2
Clavis Aurea
1
5 July 2017 - 16:00 CEST
Io Sven Tusk Omniknight Lone Druid
Earthshaker Ancient Apparition Kunkka Razor Faceless Void
41m10s
Dark Seer Night Stalker Spirit Breaker Necrophos Ursa
Nyx Assassin Lycan Rubick Dragon Knight Enchantress
28m46s
Dark Seer Spirit Breaker Enchantress Venomancer Dragon Knight
Nyx Assassin Ancient Apparition Puck Troll Warlord Enigma
42m07s
Double Dimension
2
Tuho
-
5 July 2017 - 19:30 CEST
EraseMe Gaming recieved a default win.[1]
EraseME Gaming
W
M19
2
6 July 2017 - 16:00 CEST
Sand King Ancient Apparition Razor Storm Spirit Enchantress
Bristleback Silencer Bane Weaver Puck
42m23s
Sand King Razor Dazzle Lina Axe
Bristleback Disruptor Spirit Breaker Invoker Lycan
29m45s
Io Spirit Breaker Dark Seer Lycan Ember Spirit
Clockwerk Invoker Beastmaster Necrophos Lich
24m46s
Team Saphira
1
Team Singularity
2
9 July 2017 - 17:00 CEST
Keeper of the Light Legion Commander Jakiro Nature's Prophet Death Prophet
Kunkka Juggernaut Winter Wyvern Enigma Sniper
25m53s
Razor Treant Protector Disruptor Faceless Void Mirana
Legion Commander Io Sand King Troll Warlord Zeus
21m03s
Hot Wheels
0
Quarterfinals
Danish Bears
0
6 July 2017 - 19:30 CEST
Dark Seer Disruptor Winter Wyvern Timbersaw Phantom Lancer
Venomancer Lone Druid Earthshaker Oracle Ursa
27m31s
Spirit Breaker Jakiro Sand King Venomancer Mirana
Nyx Assassin Crystal Maiden Ursa Lina Underlord
39m01s
PENTA Sports
2
Gambit Esports
2
9 July 2017 - 19:30 CEST
Lycan Bane Earthshaker Axe Mirana
Night Stalker Puck Dazzle Enigma Lifestealer
38m19s
Clockwerk Juggernaut Bane Axe Queen of Pain
Earth Spirit Dark Seer Rubick Slark Viper
27m19s
Rocket Scientists
0
Double Dimension
2
8 July 2017 - 16:30 CEST
Io Puck Disruptor Lifestealer Death Prophet
Sand King Batrider Ember Spirit Razor Treant Protector
50m32s
Io Puck Warlock Drow Ranger Nature's Prophet
Jakiro Legion Commander Earth Spirit Clinkz Magnus
28m41s
Disruptor Kunkka Dark Seer Ember Spirit Lycan
Jakiro Legion Commander Magnus Lifestealer Enchantress
34m20s
EraseME Gaming
1
M19
0
11 July 2017 - 17:00 CEST
Nyx Assassin Dark Seer Disruptor Chaos Knight Tinker
Ancient Apparition Clockwerk Drow Ranger Shadow Fiend Tidehunter
43m30s
Ancient Apparition Venomancer Sven Lina Underlord
Jakiro Tusk Magnus Troll Warlord Mirana
22m50s
Team Singularity
2
Semifinals
PENTA Sports
2
11 July 2017 - 19:30 CEST
Winter Wyvern Bounty Hunter Nature's Prophet Puck Timbersaw
Clockwerk Shadow Fiend Witch Doctor Troll Warlord Earthshaker
32m07s
Winter Wyvern Bounty Hunter Puck Nature's Prophet Weaver
Clockwerk Shadow Fiend Disruptor Bristleback Batrider
35m21s
Gambit Esports
0
Double Dimension
1
12 July 2017 - 16:00 CEST
Nyx Assassin Puck Jakiro Lycan Dragon Knight
Pugna Nature's Prophet Rubick Lone Druid Sand King
47m07s
Nature's Prophet Kunkka Oracle Huskar Ember Spirit
Night Stalker Jakiro Monkey King Broodmother Necrophos
26m31s
Nyx Assassin Dark Seer Bane Puck Terrorblade
Ancient Apparition Faceless Void Clockwerk Dragon Knight Shadow Fiend
29m37s
Team Singularity
2
Winners' Finals
PENTA Sports
2
19 July 2017 - 17:00 CEST
Nature's Prophet Jakiro Lone Druid Venomancer Sand King
Tusk Disruptor Earthshaker Necrophos Anti-Mage
30m24s
Io Sven Earthshaker Necrophos Storm Spirit
Jakiro Keeper of the Light Nature's Prophet Lina Gyrocopter
39m37s
Winter Wyvern Earthshaker Night Stalker Ursa Viper
Puck Nyx Assassin Disruptor Legion Commander Slark
44m23s
Team Singularity
1
Losers' Round 1
NOVA eSports
0
7 July 2017 - 16:00 CEST
Ancient Apparition Kunkka Mirana Night Stalker Chaos Knight
Clockwerk Shadow Shaman Puck Lycan Earth Spirit
32m23s
Lost the gem Boys
1
Team RAAZ
0
7 July 2017 - 17:30 CEST
Night Stalker Batrider Witch Doctor Ember Spirit Troll Warlord
Io Earthshaker Spirit Breaker Slark Viper
30m16s
Team Moriarty
1
Clavis Aurea
1
7 July 2017 - 19:00 CEST
Silencer Meepo Centaur Warrunner Dazzle Shadow Demon
Crystal Maiden Venomancer Monkey King Dark Seer Sniper
25m07s
Game Changers replaced Tuho.[1]
Game Changers
0
Team Saphira
1
10 July 2017 - 16:00 CEST
Pudge Shadow Shaman Silencer Necrophos Chaos Knight
Clockwerk Witch Doctor Earthshaker Lycan Monkey King
32m10s
Hot Wheels
0
Losers' Round 2
E-Zone.kz
0
10 July 2017 - 17:30 CEST
Puck Rubick Spirit Breaker Dark Seer Slark
Earthshaker Skywrath Mage Bane Terrorblade Mirana
43m42s
Danish Bears dropped out of the tournament and were replaced by E-Zone.kz.[2]
Lost the gem Boys
1
Rocket Scientists
1
10 July 2017 - 18:30 CEST
Venomancer Earthshaker Rubick Nature's Prophet Razor
Night Stalker Puck Dazzle Spectre Viper
39m28s
Team Moriarty
0
EraseME Gaming
0
10 July 2017 - 19:30 CEST
Dark Seer Sand King Jakiro Razor Ember Spirit
Kunkka Earthshaker Disruptor Troll Warlord Queen of Pain
38m04s
Clavis Aurea
1
M19
0
12 July 2017 - 19:00 CEST
Sand King Ancient Apparition Dark Seer Ember Spirit Bloodseeker
Earthshaker Jakiro Shadow Demon Outworld Devourer Anti-Mage
56m57s
Team Saphira
1
Losers' Round 3
Lost the gem Boys
0
13 July 2017 - 16:00 CEST
Ancient Apparition Batrider Earth Spirit Lifestealer Zeus
Earthshaker Jakiro Faceless Void Lina Dark Seer
55m27s
Rocket Scientists
1
Clavis Aurea
1
13 July 2017 - 17:30 CEST
Io Sven Tusk Dark Seer Troll Warlord
Spirit Breaker Silencer Shadow Demon Viper Timbersaw
31m24s
Team Saphira
0
Losers' Round 4
Gambit Esports
1
15 July 2017 - 17:30 CEST
Ancient Apparition Sand King Nature's Prophet Ursa Juggernaut
Clockwerk Jakiro Faceless Void Dark Seer Viper
36m32s
Rocket Scientists
0
Double Dimension
1
15 July 2017 - 18:30 CEST
Ancient Apparition Nature's Prophet Faceless Void Chen Ember Spirit
Earthshaker Kunkka Oracle Chaos Knight Queen of Pain
33m33s
Clavis Aurea
0
Losers' Semifinals
Gambit Esports
1
15 July 2017 - 20:00 CEST
Night Stalker Puck Winter Wyvern Juggernaut Ursa
Lycan Kunkka Silencer Ember Spirit Broodmother
20m42s
Nyx Assassin Queen of Pain Ancient Apparition Sven Doom
Clockwerk Shadow Fiend Faceless Void Disruptor Axe
30m52s
Night Stalker Queen of Pain Dazzle Weaver Beastmaster
Kunkka Ancient Apparition Dark Seer Troll Warlord Meepo
23m35s
Double Dimension
2
Losers' Finals
Team Singularity
2
20 July 2017 - 17:00 CEST
Tusk Jakiro Nature's Prophet Windranger Chaos Knight
Night Stalker Lycan Witch Doctor Spirit Breaker Earthshaker
35m26s
Earthshaker Bounty Hunter Disruptor Windranger Sven
Kunkka Ancient Apparition Faceless Void Dark Seer Ember Spirit
36m11s
Double Dimension
0
Grand Finals
PENTA Sports
2
21 July 2017 - 16:00 CEST
Default
Jakiro Dark Seer Sven Mirana Doom
Earthshaker Disruptor Clockwerk Lone Druid Queen of Pain
35m46s
Bounty Hunter Winter Wyvern Venomancer Sand King Ursa
Night Stalker Ancient Apparition Clockwerk Shadow Fiend Lycan
45m44s
Puck Drow Ranger Clockwerk Jakiro Viper
Disruptor Night Stalker Tiny Lycan Windranger
33m20s
Venomancer Sand King Shadow Shaman Monkey King Spectre
Earthshaker Disruptor Drow Ranger Windranger Rubick
29m10s
PENTA Sports has a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Team Singularity
3

References[edit]