ProDotA Cup Europe #5

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]ProDotA Cup Europe #5
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Format:
Double Elimination
Prize Pool:
$5,000 USD
Start Date:
2016-04-04
End Date:
2016-04-22
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

ProDotA Cup Europe #5 is a double elimination tournament for 16 up and coming teams.[1]

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $5,000.

Format[edit]

  • Double elimination bracket
  • All upper bracket matches are best-of-three
  • Lower bracket rounds 1-4 are best-of-one, others are best-of-three
  • Grand Final is best-of-five
  • Upper Bracket team has 1 game advantage in Grand Final

Participating Teams[edit]

Fantastic Five
1Ukraine XBOCT 
2Russia Bzz 
3Ukraine Ghostik 
4Germany rmN- 
5Russia yol 
Rebels
1Russia Sedoy 
2Russia tmw 
3Russia Shachlo 
4Russia VANSKOR 
5Russia MeTTpuM 
E-LAB
1Lebanon Rajjix 
2Germany Black^ 
3Lebanon cherbs 
4Lebanon GH 
5Turkey MyDreamLife 

Results[edit]

Round 1
Team Empire
0
4 April 2016 - 16:00 CESTn
Faceless Void Enchantress Disruptor Death Prophet Medusa
Io Invoker Shadow Demon Night Stalker Slark
42m00s
Nature's Prophet Puck Bane Tusk Spectre
Invoker Enchantress Bounty Hunter Shadow Shaman Ember Spirit
47m23s
Kaipi
2
Komanda Plus
1
4 April 2016 - 19:00 CEST
Nature's Prophet Lion Puck Night Stalker Slark
Earth Spirit Gyrocopter Death Prophet Witch Doctor Dark Seer
31m37s
Invoker Lion Tidehunter Phoenix Phantom Assassin
Earth Spirit Nature's Prophet Witch Doctor Anti-Mage Lina
52m09s
Earth Spirit Sven Oracle Queen of Pain Earthshaker
Beastmaster Gyrocopter Doom Witch Doctor Phantom Lancer
57m53s
4 Vikings + Dane
2
Yellow Submarine
1
5 April 2016 - 16:00 CEST
Outworld Devourer Bounty Hunter Disruptor Beastmaster Juggernaut
Nature's Prophet Witch Doctor Io Sven Drow Ranger
34m32s
Bane Nyx Assassin Puck Night Stalker Phantom Lancer
Outworld Devourer Beastmaster Disruptor Undying Ember Spirit
27m07s
Invoker Earth Spirit Oracle Dark Seer Spectre
Beastmaster Lion Tusk Sven Phantom Lancer
30m54s
Team Defiance
2
Topovoe Nazvanie
0
5 April 2016 - 19:00 CEST
Invoker Earth Spirit Witch Doctor Faceless Void Sven
Nature's Prophet Lion Night Stalker Phantom Lancer Clinkz
49m32s
Beastmaster Oracle Juggernaut Vengeful Spirit Invoker
Witch Doctor Lone Druid Zeus Earth Spirit Spectre
20m12s
Rebels
2
Team Spirit
2
6 April 2016 - 16:00 CEST
Zeus Beastmaster Outworld Devourer Enigma Ogre Magi
Enchantress Invoker Vengeful Spirit Drow Ranger Night Stalker
33m08s
Outworld Devourer Chen Oracle Chaos Knight Necrophos
Invoker Faceless Void Lina Enigma Gyrocopter
18m55s
PRIES
0
Danish Bears
2
6 April 2016 - 19:00 CEST
Nature's Prophet Phantom Lancer Puck Tusk Witch Doctor
Io Invoker Gyrocopter Zeus Disruptor
33m34s
Night Stalker Zeus Keeper of the Light Clinkz Shadow Demon
Outworld Devourer Dark Seer Lion Spectre Enigma
23m09s
Nature's Prophet Night Stalker Vengeful Spirit Phantom Lancer Viper
Invoker Batrider Skywrath Mage Earthshaker Naga Siren
35m08s
E-LAB
1
Prodota Gaming
2
7 April 2016 - 16:00 CEST
Outworld Devourer Chen Oracle Batrider Slark
Beastmaster Invoker Visage Drow Ranger Doom
45m03s
Nature's Prophet Sven Witch Doctor Keeper of the Light Queen of Pain
Invoker Chen Oracle Faceless Void Juggernaut
40m46s
Bounty Hunter Nature's Prophet Crystal Maiden Batrider Juggernaut
Enchantress Sven Bane Dark Seer Queen of Pain
16m04s
NoLifer5
1
BrooDMotherS
0
7 April 2016 - 19:00 CEST
Faceless Void Invoker Bane Clinkz Lina
Earth Spirit Outworld Devourer Beastmaster Broodmother Puck
24m39s
Invoker Lion Nature's Prophet Ursa Enigma
Earth Spirit Faceless Void Zeus Io Chaos Knight
37m19s
Fantastic Five
2
Quarterfinals
Kaipi
2
10 April 2016 - 20:00 CEST
Io Night Stalker Bane Zeus Luna
Beastmaster Gyrocopter Death Prophet Oracle Shadow Shaman
39m08s
Nature's Prophet Beastmaster Dazzle Queen of Pain Clinkz
Earth Spirit Gyrocopter Death Prophet Dark Seer Winter Wyvern
30m06s
4 Vikings + Dane
0
Team Defiance
1
9 April 2016 - 16:15 CEST
Invoker Beastmaster Lion Doom Slark
Enchantress Witch Doctor Night Stalker Puck Sven
32m15s
Nature's Prophet Outworld Devourer Night Stalker Disruptor Juggernaut
Invoker Batrider Vengeful Spirit Earth Spirit Phantom Assassin
31m02s
Outworld Devourer Phantom Lancer Oracle Bounty Hunter Dark Seer
Invoker Beastmaster Doom Disruptor Broodmother
36m33s
Rebels
2
Team Spirit
2
12 April 2016 - 20:00 CEST
Outworld Devourer Batrider Zeus Enigma Ogre Magi
Alchemist Io Night Stalker Keeper of the Light Weaver
43m21s
Nature's Prophet Earth Spirit Invoker Sven Chen
Enchantress Puck Phantom Lancer Undying Medusa
28m09s
Danish Bears
0
Prodota Gaming
0
12 April 2016 - 16:00 CEST
Outworld Devourer Bounty Hunter Vengeful Spirit Night Stalker Death Prophet
Io Beastmaster Bane Gyrocopter Zeus
68m14s
Nature's Prophet Vengeful Spirit Chen Drow Ranger Windranger
Invoker Faceless Void Witch Doctor Crystal Maiden Medusa
34m13s
Fantastic Five
2
Semifinals
Kaipi
1
13 April 2016 - 19:00 CEST
Enchantress Bounty Hunter Lion Weaver Zeus
Invoker Doom Batrider Disruptor Gyrocopter
58m07s
Beastmaster Dazzle Enigma Queen of Pain Chaos Knight
Nature's Prophet Earth Spirit Puck Spectre Bane
38m58s
Invoker Bounty Hunter Spectre Dazzle Timbersaw
Nature's Prophet Doom Witch Doctor Phantom Lancer Juggernaut
26m47s
Rebels
2
Team Spirit
2
14 April 2016 - 16:00 CEST
Nature's Prophet Enchantress Puck Drow Ranger Winter Wyvern
Earth Spirit Batrider Crystal Maiden Broodmother Juggernaut
49m12s
Nature's Prophet Zeus Enchantress Disruptor Phantom Lancer
Beastmaster Io Chaos Knight Witch Doctor Puck
45m24s
Fantastic Five
0
Winners' Finals
Rebels
2
April 15, 2016 - 16:30 CEST
Nature's Prophet Doom Oracle Invoker Broodmother
Outworld Devourer Beastmaster Witch Doctor Chaos Knight Bounty Hunter
25m57s
Beastmaster Doom Puck Spectre Disruptor
Outworld Devourer Batrider Zeus Enigma Ogre Magi
24m25s
Beastmaster Doom Vengeful Spirit Lone Druid Juggernaut
Outworld Devourer Batrider Zeus Ogre Magi Shadow Shaman
19m29s
Team Spirit
1
Losers' Round 1
Team Empire
1
8 April 2016 - 16:00 CEST
Io Batrider Lion Juggernaut Queen of Pain
Faceless Void Invoker Gyrocopter Oracle Bane
38m48s
Komanda Plus
0
Yellow Submarine
W
8 April 2016 - 17:30 CEST
Topovoe Nazvanie forfeited the match.
Topovoe Nazvanie
-
PRIES
1
12 April 2016 - 15:00 CEST
Puck Beastmaster Nature's Prophet Lion Clinkz
Invoker Oracle Gyrocopter Skywrath Mage Broodmother
44m00s
E-LAB
0
NoLifer5
1
8 April 2016 - 20:30 CEST
Beastmaster Bane Tusk Gyrocopter Alchemist
Invoker Oracle Batrider Slark Night Stalker
36m44s
BrooDMotherS
0
Losers' Round 2
4 Vikings + Dane
0
11 April 2016 - 16:00 CEST
Gyrocopter Doom Witch Doctor Earthshaker Phantom Lancer
Earth Spirit Death Prophet Juggernaut Disruptor Faceless Void
32m03s
Team Empire
1
Team Defiance
0
11 April 2016 - 17:30 CEST
Invoker Witch Doctor Night Stalker Batrider Legion Commander
Earth Spirit Beastmaster Queen of Pain Bane Slark
36m43
Yellow Submarine
1
Danish Bears
1
April 14, 2016 - 20:30 CEST
Nature's Prophet Vengeful Spirit Windranger Drow Ranger Omniknight
Earth Spirit Invoker Gyrocopter Faceless Void Sand King
27m45s
PRIES
0
Prodota Gaming
1
13 April 2016 - 15:00 CEST
Beastmaster Io Witch Doctor Chaos Knight Necrophos
Outworld Devourer Doom Disruptor Puck Tidehunter
41m19s
NoLifer5
0
Losers' Round 3
Team Empire
1
13 April 2016 - 16:00 CEST
Beastmaster Puck Witch Doctor Lifestealer Enigma
Enchantress Invoker Lion Gyrocopter Clockwerk
27m54s
Yellow Submarine
0
Danish Bears
1
15 April 2016 - 19:00 CEST
Night Stalker Bane Gyrocopter Invoker Witch Doctor
Beastmaster Chen Death Prophet Oracle Lifestealer
39m39s
Prodota Gaming
0
Losers' Round 4
Kaipi
0
14 April 2016 - 19:00 CEST
Ember Spirit Phantom Lancer Beastmaster Tusk Dazzle
Sven Nature's Prophet Puck Enchantress Oracle
19m26s
Team Empire
1
Fantastic Five
1
15 April 2016 - 20:30 CEST
Batrider Bounty Hunter Disruptor Lone Druid Slardar
Nature's Prophet Oracle Spirit Breaker Puck Drow Ranger
20m40s
Danish Bears
0
Losers' Semifinals
Team Empire
2
April 16, 2016 - 16:00 CEST
Enchantress Puck Oracle Doom Outworld Devourer
Batrider Bounty Hunter Lone Druid Winter Wyvern Night Stalker
49m46s
Beastmaster Doom Batrider Lifestealer Vengeful Spirit
Outworld Devourer Witch Doctor Night Stalker Faceless Void Clinkz
33m32s
Fantastic Five
0
Losers' Finals
Team Spirit
2
April 17, 2016 - 17:00 CEST
Outworld Devourer Enchantress Sven Disruptor Faceless Void
Beastmaster Doom Batrider Lifestealer Vengeful Spirit
17m56s
Beastmaster Outworld Devourer Chen Vengeful Spirit Windranger
Enchantress Zeus Oracle Batrider Sven
40m06s
Nature's Prophet Outworld Devourer Witch Doctor Treant Protector Vengeful Spirit
Io Chaos Knight Doom Lion Queen of Pain
23m46s
Team Empire
1
Grand Finals
Rebels
3
April 22, 2016 - 17:00 CEST
Default
Enchantress Puck Lion Spectre Bounty Hunter
Beastmaster Earth Spirit Death Prophet Oracle Lifestealer
41m14s
Doom Lone Druid Puck Disruptor Spectre
Outworld Devourer Batrider Oracle Chaos Knight Io
22m24s
Nature's Prophet Beastmaster Oracle Earth Spirit Phantom Lancer
Enchantress Batrider Invoker Lycan Witch Doctor
34m11s
Nature's Prophet Witch Doctor Night Stalker Zeus Juggernaut
Beastmaster Outworld Devourer Ogre Magi Sven Earth Spirit
39m46s
Rebels has a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Team Spirit
2

References[edit]

  1. "ProDota Cup EU 4: New rosters and Reigning Champions". dotablast.com. 12 March 2016. Retrieved 12 March 2016.