Sudamerican Master 4

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Sudamerican Master 4
League Information
Organizer:
Sponsor:
Hitbox, LG, Dota2BestYolo, Darkdog
Type:
Online
Location:
Americas Americas
Number of Teams:
16
Format:
Group Stages into Double-elimination bracket
Prize pool:
$4,000 USD
Start Date:
2016-02-12
End Date:
2016-05-15
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Sudamerican Master 4 is the fourth tournament hosted by Livedota, where the winners of the open qualifiers face the top 10 teams from South America

Format[edit]

Invites

  • Ten teams received a direct invitation

Open Qualifiers

  • Six open qualifiers where the winner qualifies for the main event

Group Stage

  • Four groups of four teams each
  • Round-Robin, Two-game series
  • A win nets 3 points, a draw 1 point for each team, and a loss 0 points.
  • Top two teams from each group advance to the final bracket

Playoffs

  • Double Elimination
  • All series are best of three, grand final is a best of five series

Prize Pool[edit]

The prize pool for this tournament is $4,000 USD.

Participating Teams[edit]

Elite Wolves
1Peru iwo 
2Peru SmAsH 
3Peru VanN 
4Peru Masoku 
5Peru mstco 
Infamous
1Peru Kotarō Hayama 
2Peru AtuuuuuuN 
3Peru Greedy 
4Peru Accel 
5Peru Ztok 
Not Today
1Peru Scofield 
2Peru LeoStyle 
3Peru Lolazo 
4Venezuela Gudii 
5Peru Jerry 
Swagenteiger
1Argentina Papita 
2Brazil Sooths 
3Argentina Dulce 
4Brazil Nedbone 
5Brazil RagnaR 
Kawaii Desu Nee
1Chile Pain 
2Chile Kirino 
3Chile Armag3don 
4Chile Guayo 
5Chile Aji 
Team Unknown
1Peru Jeimari 
2Peru Matthew 
3Peru Nando.shi 
4Peru Prada 
5Peru Inside 
Balrogs
1Peru Benjaz 
2Peru Timado 
3Peru Aomine 
4Peru Kaze 
5Peru Jericho 
Luccini
1Peru Aliadel 
2Peru Angelomon 
3Peru TheSworD 
4Peru Camuxee 
5Peru Ryota 
eKeepo
1Chile Gix 
2Chile ZAPBRANIGANN 
3Chile basuritashka 
4Chile Kezia 
5Chile Sefirot 
paiN Gaming
1Brazil 4dr 
2Brazil Rayuur 
3Brazil KINGRD 
4Brazil Thiolicor 
5Brazil Tale 
Absolute Control
1Peru Gutto 
2Peru Yoshi 
3Peru Ayato 
4Peru Arcadia 
5Peru Saga 
Res non Verba
1Argentina TATA-SGG 
2Argentina BILU 
3Argentina NOFX 
4Argentina GX 
5Argentina Jacktheripper 
MUSUQ
1Peru Limp 
2Peru Yauri 
3Peru Loayza 
4Peru alarico 
5Peru Olaechea 
Virus Nirvana
1Peru Richard.eoz 
2Peru EstroYER 
3Peru Yomy 
4Peru Crawler 
5Peru dream 
Monster PC Gaming
1Peru Slaw 
2Peru Judaz 
3Peru Neblinna 
4Peru Aretes 
5Peru Giandk 
G3nerationX
1Brazil Lolingblue 
2Brazil K13 
3Brazil Dashka 
4Brazil rZs 
5Brazil Kaffurtado 

Results[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Group A
1. Luccini 5-1 7 points
2. Elite Wolves 5-1 7 points
3. Res Non Verba 2-4 3 points
4. Monster PC Gaming 0-6 0 points

Cross Table[edit]

1-1
02-22-2016
2-0
02-28-2016
2-0
02-26-2016
1-1
02-22-2016
2-0
02-22-2016
2-0
02-27-2016
0-2
02-28-2016
0-2
02-22-2016
0-2
02-25-2016
0-2
02-26-2016
0-2
02-27-2016
2-0
02-25-2016
See Group A Matches

Group B[edit]

Standings[edit]

Group B
1. Infamous 5-1 7 points
2. paiN Gaming 5-1 7 points
3. Musuq 2-4 3 points
4. Absolute Control 0-6 0 points

Cross Table[edit]

1-1
03-04-2016
2-02-0
1-1
03-04-2016
2-02-0
0-20-22-0
0-20-20-2
See Group B Matches

Group C[edit]

Standings[edit]

Group C
1. Not Today 6-0 9 points
2. G3nerationX 4-2 6 points
3. Kawaii Desu Nee 2-4 3 points
4. Swagenteiger 0-6 0 points

Cross Table[edit]

2-02-0
03-09-2016
2-0
03-14-2016
0-20-20-2
0-2
03-09-2016
2-00-2
03-08-2016
0-2
03-14-2016
2-02-0
03-08-2016
See Group C Matches

Group D[edit]

Standings[edit]

Group D
1. eKeepo 5-1 7 points
2. Balrogs 4-2 5 points
3. Virus Nirvana 3-3 4 points
4. Team Unknown 0-6 0 points

Cross Table[edit]

2-0
03-07-2016
1-1
03-14-2016
1-1
03-17-2016
0-2
03-07-2016
0-20-2
1-1
03-14-2016
2-02-0
03-13-2016
1-1
03-17-2016
2-00-2
03-13-2016
See Group D Matches


Playoffs[edit]


Bracket[edit]

Quarterfinals
Luccini
2
March 31, 2016 - 19:00 PET
Enchantress Vengeful Spirit Ursa Windranger Slardar
Invoker Crystal Maiden Spirit Breaker Slark Shadow Demon
44m47s
Earth Spirit Death Prophet Witch Doctor Legion Commander Weaver
Beastmaster Bounty Hunter Spectre Zeus Phoenix
31m22s
Tusk Death Prophet Weaver Dazzle Axe
Outworld Devourer Mirana Juggernaut Lion Tidehunter
25m48s
Balrogs
1
Infamous
2
March 30, 2016 - 19:00 PET
Invoker Slardar Batrider Ursa Crystal Maiden
Viper Gyrocopter Tusk Dark Seer Lion
28m16s
Bounty Hunter Invoker Beastmaster Lion Slark
Drow Ranger Slardar Oracle Death Prophet Vengeful Spirit
18m56s
g3nerationX
0
Not Today
2
April 5, 2016 - 19:00 PET
Vengeful Spirit Lone Druid Skywrath Mage Puck Clinkz
Earth Spirit Beastmaster Invoker Chen Jakiro
49m48s
Lion Lone Druid Rubick Windranger Tidehunter
Beastmaster Vengeful Spirit Outworld Devourer Bounty Hunter Visage
29m13s
Witch Doctor Ursa Crystal Maiden Windranger Dark Seer
Enchantress Tusk Outworld Devourer Phantom Lancer Clockwerk
30m31s
Elite Wolves
1
eKeepo
0
April 3, 2016 - 18:00 PET
Death Prophet Lion Faceless Void Skywrath Mage Clinkz
Tidehunter Witch Doctor Lina Slark Tusk
41m15s
Omniknight Io Bristleback Ursa Lina
Earth Spirit Nature's Prophet Undying Weaver Brewmaster
30m09s
paiN Gaming
2
Semifinals
Luccini
W
April 13, 2016 - 02:00 CEST
Luccini recieves a defwin, Infamous didn't show up
Infamous
-
Not Today
2
April 15, 2016 - 02:00 CEST
Vengeful Spirit Bounty Hunter Ursa Tidehunter Windranger
Witch Doctor Nature's Prophet Enchantress Chaos Knight Zeus
31m53s
Skywrath Mage Juggernaut Nature's Prophet Ancient Apparition Magnus
Tidehunter Io Winter Wyvern Queen of Pain Ember Spirit
55m40s
paiN Gaming
0
Winners' Finals
Luccini
0
April 21, 2016 - 19:00 PET
Outworld Devourer Oracle Juggernaut Earthshaker Chen
Earth Spirit Nature's Prophet Windranger Lion Lifestealer
28m20s
Outworld Devourer Doom Winter Wyvern Puck Dark Seer
Enchantress Ursa Vengeful Spirit Invoker Beastmaster
35m13s
Not Today
2
Losers' Round 1
Balrogs
1
April 6, 2016 - 19:00 PET
Vengeful Spirit Invoker Tidehunter Ember Spirit Lion
Gyrocopter Witch Doctor Death Prophet Earthshaker Batrider
35m31s
Viper Lion Anti-Mage Dazzle Tidehunter
Clinkz Invoker Witch Doctor Earth Spirit Faceless Void
30m37s
Disruptor Morphling Skywrath Mage Windranger Beastmaster
Sven Juggernaut Witch Doctor Bounty Hunter Dark Seer
33m19s
g3nerationX
2
Elite Wolves
2
April 7, 2016 - 19:00 PET
Bounty Hunter Batrider Chen Ursa Lone Druid
Invoker Undying Slardar Disruptor Gyrocopter
14m40s
Doom Invoker Nature's Prophet Winter Wyvern Faceless Void
Beastmaster Huskar Earthshaker Dazzle Tinker
27m40s
eKeepo
0
Losers' Round 2
paiN Gaming
2
April 18, 2016 - 21:00 PET
Invoker Beastmaster Witch Doctor Disruptor Juggernaut
Earth Spirit Enchantress Vengeful Spirit Windranger Broodmother
33m10s
Beastmaster Io Oracle Ursa Lina
Vengeful Spirit Beastmaster Gyrocopter Lifestealer Queen of Pain
46m21s
g3nerationX
1
Infamous
0
April 19, 2016 - 21:00 PET
Faceless Void Enchantress Lion Tusk Queen of Pain
Bounty Hunter Batrider Lone Druid Witch Doctor Windranger
22m40s
Beastmaster Death Prophet Enchantress Crystal Maiden Anti-Mage
Outworld Devourer Vengeful Spirit Mirana Earthshaker Nature's Prophet
34m29s
Elite Wolves
2
Losers' Round 3
paiN Gaming
-
Elite Wolves were awarded a default win.
Elite Wolves
W
Losers' Finals
Luccini
0
13 May, 2016 - 11:00 PET
Dazzle Nature's Prophet Windranger Abaddon Lifestealer
Lion Dark Seer Ember Spirit Anti-Mage Enchantress
20m47s
Beastmaster Doom Ember Spirit Huskar Dazzle
Tidehunter Phoenix Gyrocopter Dragon Knight Earth Spirit
41m30s
Elite Wolves
2
Grand Finals
Not Today
2
15 May, 2016 - 16:50 PET
Slardar Doom Skywrath Mage Timbersaw Juggernaut
Lion Dragon Knight Earthshaker Lifestealer Techies
53m00s
Slardar Phoenix Puck Ancient Apparition Chaos Knight
Lion Death Prophet Disruptor Axe Anti-Mage
47m35s
Lion Slardar Skywrath Mage Death Prophet Anti-Mage
Dark Seer Phoenix Dragon Knight Rubick Lifestealer
49m16s
Dark Seer Lion Disruptor Puck Spectre
Phoenix Tidehunter Rubick Anti-Mage Queen of Pain
56m56s
Lion Dark Seer Vengeful Spirit Windranger Spectre
Phoenix Tidehunter Crystal Maiden Juggernaut Ember Spirit
62m45s
Elite Wolves
3


Stream[edit]

External Links[edit]

References[edit]