The International 2014: Playoffs Phase Three

From Liquipedia Dota 2 Wiki

Format[edit]

  • Two brackets of four teams seeded from phase two.
  • All matches are best of three.
  • Last team from each bracket is eliminated.
  • Second and third teams advances to the loser's bracket of the main event.
  • First team advances to the winner's bracket of the main event.

Results[edit]


Day 1[edit]

Round 1 Match A (Bo3)
Team Liquid
0
July 13, 2014 9:00 PDT
Razor Brewmaster Mirana Shadow Shaman Naga Siren
Viper Invoker Visage Treant Protector Centaur Warrunner
27m07s
Enigma Viper Wraith King Venomancer Templar Assassin
Doom Mirana Treant Protector Rubick Dragon Knight
25m13s
LGD Gaming
2
Round 2 Match B (Bo3)
Cloud9
2
July 13, 2014 10:45 PDT
Doom Skywrath Mage Bounty Hunter Shadow Shaman Meepo
Razor Enigma Bane Nature's Prophet Centaur Warrunner
38m09s
Mirana Tidehunter Brewmaster Treant Protector Outworld Devourer
Invoker Skywrath Mage Kunkka Bristleback Slark
36m09s
Doom Shadow Shaman Earthshaker Ember Spirit Weaver
Brewmaster Razor Treant Protector Witch Doctor Lone Druid
46m51s
LGD Gaming
1
Round 3 Match C (Bo3)
Team DK
2
July 13, 2014 14:00 PDT
Skywrath Mage Juggernaut Storm Spirit Naga Siren Enigma
Doom Mirana Invoker Puck Meepo
70m31s
Lycan Ember Spirit Witch Doctor Dazzle Undying
Axe Treant Protector Enigma Clockwerk Storm Spirit
11m22s
Cloud9
0

Day 2[edit]

Round 1 Match D (Bo3)
Titan
1
July 14, 2014 9:00 PDT
Skywrath Mage Sand King Bristleback Brewmaster Slark
Tidehunter Shadow Demon Morphling Viper Jakiro
36m56s
Viper Shadow Shaman Morphling Batrider Earthshaker
Tidehunter Enchantress Rubick Luna Invoker
55m24s
Viper Sand King Dark Seer Naga Siren Leshrac
Nature's Prophet Ancient Apparition Rubick Luna Dragon Knight
18m26s
Newbee
2
Round 2 Match E (Bo3)
Natus Vincere
0
July 14, 2014 12:30 PDT
Razor Ember Spirit Treant Protector Puck Io
Tidehunter Shadow Shaman Death Prophet Weaver Earthshaker
34m39s
Io Tiny Razor Earthshaker Clockwerk
Tidehunter Enchantress Disruptor Templar Assassin Weaver
20m18s
Newbee
2
Round 3 Match F (Bo3)
Invictus Gaming
1
July 14, 2014 14:30 PDT
Tidehunter Mirana Earthshaker Tinker Lone Druid
Doom Shadow Shaman Puck Spectre Lich
16m34s
Shadow Shaman Mirana Faceless Void Pugna Gyrocopter
Tidehunter Rubick Invoker Shadow Demon Luna
28m03s
Razor Brewmaster Rubick Nature's Prophet Enigma
Death Prophet Earthshaker Faceless Void Ancient Apparition Ember Spirit
55m51s
Newbee
2


Detailed Results[edit]

Day 1[edit]

Round 1[edit]

LGD Gaming 2 0 Team Liquid

Round 2[edit]

Cloud9 2 1 LGD Gaming

Round 3[edit]

Cloud9 0 2 Team DK

Day 2[edit]

Round 1[edit]

Newbee 2 1 Titan

Round 2[edit]

Natus Vincere 0 2 Newbee

Round 3[edit]

Invictus Gaming 1 2 Newbee

External Links[edit]