The International 2014: Southeast Asia Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]The International 2014: SEA Qualifiers
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Teams:
10
Format:
Group Stage followed by Double Elimination
Start Date:
2014-05-16
End Date:
2014-05-19
Liquipedia Tier:
Links

This page is for the Southeast Asia Regional Qualifying event for The International 2014. Ten top-level Southeast Asian teams were invited to qualify, with the winner of the regional qualifier receiving an invite to the main event in Seattle.

Format[edit]

The first phase is a round-robin group stage with every team playing each other once. The top four teams from the group stage advance to the playoff round and the bottom six are eliminated. The second phase is a double elimination Best of Three playoff round with the first and second seeded teams starting in the upper bracket and third and fourth seeded teams in the lower bracket. Each Regional Grand Finals is a Best of Five match, with the winner receiving an invite to the International and the loser receiving an invite to the Play-In series.

Final Standings[edit]

Participating Teams[edit]

Schedule[edit]

Day 1 - Friday, May 16[edit]

Time EDT Stream 1 Stream 2 Stream 3 Stream 4
00:00 - 01:20 vs. vs. vs. vs.
01:20 - 02:40 vs. vs. vs. vs.
02:40 - 04:00 vs. vs. vs. vs.
04:00 - 05:20 vs. vs. vs. vs.
05:20 - 06:40 vs. vs. vs. vs.
06:40 - 08:00 vs. vs. vs. vs.
08:00 - 09:20 vs. vs. vs. vs.

Day 2 - Saturday, May 17[edit]

Time EDT Stream 1 Stream 2 Stream 3 Stream 4
00:00 - 01:20 vs. vs. vs. vs.
01:20 - 02:40 vs. vs. vs. vs.
02:40 - 04:00 vs. vs. vs. vs.
04:00 - 05:20 vs. vs. vs. vs.
05:20 - 06:40 vs.

Day 3 - Sunday, May 18[edit]

Time EDT
00:00 - 03:30 Winner Bracket Finals
03:30 - 07:00 Loser Bracket Round 1

Day 4 - Monday, May 19[edit]

Time EDT
00:00 - 03:30 Loser Bracket Finals
03:30 - 07:00 Grand Finals

Results[edit]

Stage One[edit]

Group Stage[edit]

SEA Groupstage
1. Arrow Gaming 7-2
2. MVP Phoenix 7-2
3. Mineski 5-4 *
4. MiTH.Trust 5-4 *
5. Orange Esports 5-4 *
6. First Departure 4-5
7. Scythe Gaming 4-5
8. Rex Regum Qeon 4-5
9. Zephyr 3-6
10. Execration 1-8
For a list of every match, click here.
For detailed information about the matches Day 1 and Day 2.

Tiebreaker Matches[edit]

Tiebreaker Teams
1. Mineski 2-0
2. MiTH.Trust 1-1
3. Orange Esports 0-2
For detailed results, click here.

Cross Table[edit]

  0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
  0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
  1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
  0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
  0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
  1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
  1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
  1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-17
  0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
 

The table is intended to be read row-wise, with wins in green, and losses in red. The scores are displayed as "row-team - column-team".

Stage Two[edit]

 
 
Winners' Round 1
Arrow Gaming
2
May 18, 2014 - 00:00 EDT
Wraith King Dark Seer Ancient Apparition Weaver Razor
Treant Protector Nature's Prophet Rubick Lycan Nyx Assassin
27m56s
Nature's Prophet Mirana Chen Tinker Vengeful Spirit
Treant Protector Death Prophet Witch Doctor Tidehunter Slardar
64m14s
MVP Phoenix
0
Losers' Round 1
Mineski
1
May 18, 2014 - 00:00 EDT
Batrider Sand King Chen Vengeful Spirit Luna
Naga Siren Treant Protector Viper Tidehunter Jakiro
49:31s
Treant Protector Doom Shadow Demon Templar Assassin Mirana
Invoker Wraith King Centaur Warrunner Leshrac Enchantress
53m14s
Treant Protector Viper Shadow Demon Mirana Tinker
Batrider Doom Ancient Apparition Morphling Witch Doctor
47m36s
MiTH.Trust
2
Losers' Round 2
MVP Phoenix
2
May 19, 2014 - 00:00 EDT
Jakiro Nature's Prophet Rubick Warlock Slark
Treant Protector Morphling Centaur Warrunner Shadow Demon Razor
51m21s
Nature's Prophet Jakiro Rubick Tidehunter Naga Siren
Treant Protector Death Prophet Slark Shadow Demon Razor
53m33s
MiTH.Trust
0
Grand Finals
Arrow Gaming
3
May 19, 2014 - 03:30 EDT
Nature's Prophet Ancient Apparition Faceless Void Witch Doctor Dark Seer
Treant Protector Jakiro Slark Wraith King Templar Assassin
26m40s
Wraith King Dazzle Tidehunter Queen of Pain Anti-Mage
Nature's Prophet Sand King Rubick Viper Faceless Void
41m12s
Nature's Prophet Sand King Dazzle Lifestealer Brewmaster
Viper Shadow Demon Centaur Warrunner Visage Luna
36m25s
Shadow Demon Dazzle Dark Seer Naga Siren Tiny
Nature's Prophet Jakiro Rubick Storm Spirit Silencer
34m40s
MVP Phoenix
1
For detailed results, click here.

VODs[edit]

Spoiler-Free NA Hub VODs @ DotaVODs

External Links[edit]

References[edit]