The International 2016: Open Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2016: Open Qualifiers
League Information
Organizer:
FaceIt / Perfect World
Game Version:
Type:
Online
Format:
Single-elimination brackets
Start Date:
2016-06-21
End Date:
2016-06-24
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Format[edit]

  • Up to 1024 teams in a single-elimination bracket
  • Matches from the Round of 1024 to the Quarterfinals are played in best-of-one
  • Semifinals and Finals are played in best-of-three
  • Top team of each qualifier advance to their respective regional Main Qualifier

Notable Participants[edit]

Results[edit]

Americas Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Evil Geniuses
1
EvilEmpire
0
Shazam
1
Team AGG
0
Union Gaming
0
Exodus
1
Luccini
1
TheBusinessGami
0
Wildsoul
0
paiN Gaming
1
EverNova
1
WumpkinsFace
0
Perky Pepperonis
1
kaidota
0
Team Unknown
1
Osur Loves Men
0
Vegetables eClub
1
CNB e-Sports Club
0
BuyMeALANWin
0
Genei Ryodan
1
EG BULBA
1
The BoysUnheard
0
Born to fight
0
Rich and Pretty
1
Soggy Mitts
1
Colossus Gaming
0
Team Gorilla
0
Not Today
1
Shot E-sports
0
TLC Gaming
1
CHEG
0
Cucks for Life
1
Round of 16
Evil Geniuses
1
Shazam
0
Exodus
0
Luccini
1
paiN Gaming
1
EverNova
0
Perky Pepperonis
1
Team Unknown
0
Vegetables eClub
1
Genei Ryodan
0
EG BULBA
1
Rich and Pretty
0
Soggy Mitts
0
Not Today
1
TLC Gaming
0
Cucks for Life
1
Quarterfinals
Evil Geniuses
1
Luccini
0
paiN Gaming
0
Perky Pepperonis
1
Vegetables eClub
0
EG BULBA
1
Not Today
0
Cucks for Life
1
Semifinals
Evil Geniuses
2
Perky Pepperonis
0
EG BULBA
2
Phoenix Faceless Void Invoker Bounty Hunter Timbersaw
Riki Slardar Skywrath Mage Alchemist Ursa
57m08s
Beastmaster Phoenix Io Alchemist Morphling
Disruptor Tidehunter Juggernaut Enigma Timbersaw
34m25s
Cucks for Life
0
Finals
Evil Geniuses
2
June 22, 2016 - 21:30 PST
Lifestealer Slardar Disruptor Nyx Assassin Phantom Lancer
Dark Seer Phoenix Tusk Juggernaut Templar Assassin
22m12s
Beastmaster Disruptor Elder Titan Anti-Mage Juggernaut
Dark Seer Slark Death Prophet Kunkka Vengeful Spirit
20m08s
EG BULBA
0

 Click here for more information about the matches.

Americas Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
TLC Gaming
1
Guess8
0
Soggy Mitts
0
Not Today
1
Luccini
1
rixdiot
0
Anomaly
0
EverNova
1
Team Leviathan
0
Shazam
1
Team AGG
1
ftw
0
Revo
0
Void Boys
1
Gallus Petrae
0
xdxdxd
1
Colossus Gaming
0
g3nerationX
1
Haengbog
0
Walking Dragons
1
Infamous
1
CNB e-Sports Club
0
T.P
0
Perky Pepperonis
1
Union Gaming
0
paiN Gaming
1
M-F
0
Exodus
1
EG BULBA
1
FLCL
0
Swagenteiger
1
SJLDOTO
0
Round of 16
TLC Gaming
0
Not Today
1
Luccini
1
EverNova
0
Shazam
1
Team AGG
0
Void Boys
1
xdxdxd
0
g3nerationX
1
Walking Dragons
0
Infamous
1
Perky Pepperonis
0
paiN Gaming
0
Exodus
1
EG BULBA
1
Swagenteiger
0
Quarterfinals
Not Today
1
Luccini
0
Shazam
0
Invoker Lycan Phoenix Beastmaster Dazzle
Elder Titan Juggernaut Slark Dark Seer Lion
57m02s
Void Boys
1
g3nerationX
0
Infamous
1
Exodus
0
Exodus
EG BULBA
Juggernaut Slardar Ember Spirit Shadow Demon Lich
Lifestealer Beastmaster Naga Siren Phoenix Dazzle
109m57s
EG BULBA
1
Semifinals
Not Today
0
Templar Assassin Elder Titan Rubick Ursa Slardar
Lich Timbersaw Lion Juggernaut Faceless Void
50m08s
Morphling Doom Witch Doctor Slardar Death Prophet
Kunkka Dragon Knight Lifestealer Oracle Batrider
49m05s
Void Boys
2
Infamous
0
EG BULBA
Lion Dark Seer Earth Spirit Slark Terrorblade
Bounty Hunter Disruptor Juggernaut Axe Anti-Mage
37m07s
Enchantress Lion Invoker Juggernaut Batrider
Lich Slardar Lifestealer Phoenix Morphling
34m30s
EG BULBA
2
Finals
Void Boys
2
EG BULBA
Kunkka Juggernaut Oracle Terrorblade Beastmaster
Tiny Dark Seer Slark Disruptor Bounty Hunter
19m30s
Bounty Hunter Lion Weaver Death Prophet Faceless Void
Lone Druid Clockwerk Vengeful Spirit Juggernaut Phoenix
36m35s
Beastmaster Lion Invoker Slark Vengeful Spirit
Juggernaut Terrorblade Oracle Phoenix Timbersaw
29m06s
EG BULBA
1

 Click here for more information about the matches.

China Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Newbee Young
1
SEEDTEAM
0
GJ空大美如画
0
Avalon Club
1
EHOME.Keen
1
We Are Young
0
G.star
1
HTML.cn
0
CDEC Avenger
1
bieke
0
Victory O Lord
0
EHOME.Luminous
1
Brave Heart
1
Emperor Slayer
0
冲向风车的骑士
0
船员的骄傲
1
Vici Gaming
1
yinfans
0
E-Sports Dream
0
FTD club Young
1
FTD club C
1
HOWTOWIN
0
YounGlory
0
ToPower Gaming
1
FTD club A
1
DUOBAO
0
岀征死宅队
0
远古吹比战神
1
EHOME.X
1
shine
0
Bheart.Zombie
0
Wings.Red
1
Round of 16
Newbee Young
1
Avalon Club
0
EHOME.Keen
1
G.star
0
CDEC Avenger
1
EHOME.Luminous
0
Brave Heart
1
船员的骄傲
0
Vici Gaming
1
FTD club Young
0
FTD club C
1
ToPower Gaming
0
FTD club A
1
远古吹比战神
0
EHOME.X
0
Wings.Red
1
Quarterfinals
Newbee Young
0
EHOME.Keen
1
CDEC Avenger
1
Brave Heart
0
Vici Gaming
1
FTD club C
0
FTD club A
1
Wings.Red
0
Semifinals
EHOME.Keen
1
Dark Seer Bounty Hunter Axe Invoker Elder Titan
Earth Spirit Juggernaut Death Prophet Oracle Enigma
68m12s
Juggernaut Bounty Hunter Dragon Knight Winter Wyvern Clockwerk
Slardar Vengeful Spirit Windranger Slark Phoenix
41m16s
Dark Seer Bounty Hunter Lifestealer Tinker Lion
Earth Spirit Oracle Dragon Knight Terrorblade Enigma
49m34s
CDEC Avenger
2
Vici Gaming
2
Earth Spirit Tidehunter Death Prophet Drow Ranger Witch Doctor
Lion Faceless Void Phoenix Timbersaw Slark
26m51s
Earth Spirit Tidehunter Bane Lycan Storm Spirit
Lion Slardar Juggernaut Elder Titan Mirana
34m01s
FTD club A
0
Finals
CDEC Avenger
1
June 22, 2016 - 10:30 CEST
Bounty Hunter Juggernaut Witch Doctor Tinker Elder Titan
Disruptor Tidehunter Vengeful Spirit Storm Spirit Drow Ranger
36m30s
Vengeful Spirit Dragon Knight Weaver Undying Naga Siren
Beastmaster Disruptor Lycan Dark Seer Queen of Pain
49m44s
Dragon Knight Disruptor Earthshaker Anti-Mage Enigma
Vengeful Spirit Terrorblade Faceless Void Timbersaw Skywrath Mage
31m45s
Vici Gaming
2

 Click here for more information about the matches.

China Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
To.be.or.not.to.be
1
DoomToBattle
0
yinfans
0
CDEC Avenger
1
EHOME.Keen
1
BeyondTheGame
0
VG.Potential
1
YounGlory
0
We Are Young
1
DayeHope
0
Bheart.Zombie
1
EHOME.Luminous
0
AdversityRebirth
1
China_Ares
0
ToPower Gaming
0
FTD club C
1
EHOME.X
1
LWGaming
0
mD club
0
FTD club A
1
Newbee Young
1
AbsoluteKing
0
MAX.Y
0
Avalon Club
1
MAX.X
1
PayForGming
0
DUOBAO
1
Wings.Red
0
G.star
1
Seamyknight
0
FTD club Young
0
Brave Heart
1
Round of 16
To.be.or.not.to.be
0
CDEC Avenger
1
EHOME.Keen
1
VG.Potential
0
We Are Young
1
Bheart.Zombie
0
AdversityRebirth
0
FTD club C
1
EHOME.X
1
FTD club A
0
Newbee Young
1
Avalon Club
0
MAX.X
1
DUOBAO
0
G.star
1
Brave Heart
0
Quarterfinals
CDEC Avenger
1
EHOME.Keen
0
We Are Young
1
FTD club C
0
EHOME.X
0
Newbee Young
1
MAX.X
0
Lion Juggernaut Faceless Void Terrorblade Phoenix
Undying Slardar Lifestealer Medusa Witch Doctor
44m34s
G.star
1
Semifinals
CDEC Avenger
2
Slardar Juggernaut Oracle Death Prophet Elder Titan
Disruptor Dark Seer Lion Invoker Weaver
41m53s
Vengeful Spirit Terrorblade Tidehunter Dragon Knight Night Stalker
Lifestealer Riki Timbersaw Lion Slark
29m21s
Earth Spirit Terrorblade Oracle Viper Omniknight
Disruptor Slardar Lion Queen of Pain Drow Ranger
23m26s
We Are Young
1
Newbee Young
2
Lifestealer Earth Spirit Invoker Nyx Assassin Enigma
Dark Seer Death Prophet Vengeful Spirit Disruptor Phantom Lancer
31m09s
Tidehunter Lion Alchemist Queen of Pain Enchantress
Bounty Hunter Dark Seer Ancient Apparition Dragon Knight Spectre
44m35s
Earth Spirit Batrider Juggernaut Disruptor Medusa
Dark Seer Lion Dragon Knight Vengeful Spirit Drow Ranger
33m39s
G.star
1
Finals
CDEC Avenger
1
Terrorblade Death Prophet Vengeful Spirit Night Stalker Dark Seer
Storm Spirit Witch Doctor Slardar Lifestealer Riki
21m16s
Centaur Warrunner Earth Spirit Witch Doctor Dragon Knight Weaver
Death Prophet Rubick Lifestealer Riki Batrider
61m33s
Dragon Knight Oracle Lion Enigma Clinkz
Earth Spirit Juggernaut Disruptor Medusa Axe
34m32s
Newbee Young
2

 Click here for more information about the matches.

Europe Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Team Secret
1
Comanche
0
MasterRisk
0
Prodota Gaming
1
Team Toast
1
Team Legacy
0
Anima Strong
0
osfrog
1
Team Spirit
1
E-LAB
0
LODER!
1
No TeG
0
sQreen's Squad
1
YouOnlyLiveOnce
0
teamperok
1
Antique
0
Kaipi
1
UkDotaGoneWild
0
Global Challengers
1
Monkeys
0
Sanguine Sharks
1
VoCm
0
Elements One
1
Docler Myrmidons
0
Danish Bears
1
BendOver
0
Polarity
1
RAX
0
Chew Toy
0
ALTERNATE aTTaX
1
GUS Gaming
0
FINSTACK
1
Round of 16
Team Secret
1
Prodota Gaming
0
Team Toast
1
osfrog
0
Team Spirit
1
LODER!
0
sQreen's Squad
1
teamperok
0
Kaipi
0
Global Challengers
1
Sanguine Sharks
0
Elements One
1
Danish Bears
1
Polarity
0
ALTERNATE aTTaX
1
FINSTACK
0
Quarterfinals
Team Secret
1
Team Toast
0
Team Spirit
1
sQreen's Squad
0
Global Challengers
0
Elements One
1
Danish Bears
1
ALTERNATE aTTaX
0
Semifinals
Team Secret
2
Elder Titan Beastmaster Witch Doctor Pugna Naga Siren
Slardar Vengeful Spirit Troll Warlord Night Stalker Mirana
34m19s
Tidehunter Witch Doctor Weaver Ember Spirit Enchantress
Io Chaos Knight Puck Chen Lone Druid
43m51s
Team Spirit
0
Elements One
0
Faceless Void Earth Spirit Disruptor Mirana Windranger
Dark Seer Riki Vengeful Spirit Ursa Sniper
44m08s
Riki Invoker Slark Slardar Oracle
Earth Spirit Phoenix Batrider Razor Phantom Assassin
38m08s
Danish Bears
2
Finals
Team Secret
2
Vengeful Spirit Timbersaw Nyx Assassin Keeper of the Light Terrorblade
Earth Spirit Phoenix Puck Troll Warlord Sniper
33m21s
Vengeful Spirit Terrorblade Batrider Enchantress Invoker
Phoenix Earth Spirit Legion Commander Death Prophet Sand King
39m02s
Danish Bears
0

 Click here for more information about the matches.

Europe Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
PUB PLAYERS
0
ALTERNATE aTTaX
1
VoCm
0
Fantastic Five
1
Polarity
1
TSDW
0
Sanguine Sharks
1
izi kvali
0
Team Bad English
1
New Guys
0
MasterRisk
0
Elements One
1
TeamYOLO
0
sQreen's Squad
1
XENEX Gaming
0
PASHA
1
Kaipi
0
E-LAB
1
Veni Vidi Vici
0
Oh Well
1
BrooDMotherS
1
Team Slark
0
ZERO ONE
0
Rebellion
1
Team Spirit
1
AnyName
0
Elements Pro
1
KAMEHAME
0
XPC Gaming
1
Yellow Submarine
0
Team Toast
1
GoodDaySir
0
Round of 16
ALTERNATE aTTaX
0
Fantastic Five
1
Polarity
1
Sanguine Sharks
0
Team Bad English
0
Elements One
1
sQreen's Squad
0
PASHA
1
E-LAB
1
Oh Well
0
BrooDMotherS
1
Rebellion
0
Team Spirit
1
Elements Pro
0
XPC Gaming
0
Team Toast
1
Quarterfinals
Fantastic Five
1
Polarity
0
Elements One
1
PASHA
Lifestealer Phoenix Elder Titan Invoker Nyx Assassin
Gyrocopter Lion Viper Beastmaster Axe
37m39s
PASHA
0
E-LAB
1
BrooDMotherS
0
Team Spirit
0
Team Toast
Troll Warlord Sniper Phoenix Shadow Demon Slardar
Faceless Void Winter Wyvern Sven Elder Titan Batrider
47m41s
Team Toast
1
Semifinals
Fantastic Five
2
Earth Spirit Vengeful Spirit Bane Alchemist Timbersaw
Juggernaut Disruptor Riki Death Prophet Dark Seer
33m18s
Earth Spirit Vengeful Spirit Tinker Wraith King Beastmaster
Faceless Void Disruptor Bounty Hunter Ember Spirit Dark Seer
54m12s
Beastmaster Earth Spirit Lion Tinker Chaos Knight
Faceless Void Vengeful Spirit Phoenix Windranger Gyrocopter
42m34s
Elements One
1
E-LAB
2
Team Toast
Vengeful Spirit Invoker Clinkz Earthshaker Slardar
Phoenix Elder Titan Sven Tiny Dark Seer
43m44s
Earth Spirit Lion Dark Seer Slark Ember Spirit
Disruptor Elder Titan Juggernaut Batrider Faceless Void
42m38s
Slardar Lifestealer Death Prophet Bounty Hunter Keeper of the Light
Elder Titan Phoenix Dark Seer Naga Siren Tinker
30m22s
Team Toast
1
Finals
Fantastic Five
2
Dark Seer Spirit Breaker Winter Wyvern Death Prophet Medusa
Lifestealer Riki Puck Timbersaw Keeper of the Light
40m32s
Night Stalker Alchemist Disruptor Oracle Chaos Knight
Faceless Void Phoenix Shadow Demon Invoker Naga Siren
22m28s
E-LAB
0

 Click here for more information about the matches.

Southeast Asia Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
No Practice Only Dreams
1
Amazing ACE
0
Team se7en
0
Rex Regum Qeon
1
ForFunGaming
1
MX2 Rampage
0
Acion Arena
1
Team EnvY
0
Mineski-X
1
No Sniper
0
Corgi in a Team
1
Viking Gaming
0
Beyond Infinity
1
Team OhLoL
0
SuperNatural
0
dogface
1
Extremist
1
Innovate Gaming
0
iDeal eSports
1
JoKeR
0
s1 Lykos
0
White Fries
1
Gse7en
1
Da Teletubbies
0
2S4U
1
Raging WePlay
0
IQ Dota
0
Dreamscape
1
MVP HOT6ix
1
Little
0
Team SeeD
1
JUST do IT
0
Round of 16
No Practice Only Dreams
0
Rex Regum Qeon
1
ForFunGaming
1
Acion Arena
0
Mineski-X
1
Corgi in a Team
0
Beyond Infinity
1
dogface
0
Extremist
1
iDeal eSports
0
White Fries
1
Gse7en
0
2S4U
0
Dreamscape
1
MVP HOT6ix
0
Team SeeD
1
Quarterfinals
Rex Regum Qeon
1
ForFunGaming
Lion Juggernaut Batrider Oracle Timbersaw
Earth Spirit Phoenix Puck Slark Doom
32m32s
ForFunGaming
0
Mineski-X
1
Beyond Infinity
0
Extremist
0
White Fries
1
Dreamscape
0
Dreamscape
Team SeeD
Queen of Pain Beastmaster Oracle Vengeful Spirit Sniper
Dark Seer Axe Witch Doctor Medusa Phantom Assassin
Team SeeD
1
Semifinals
Rex Regum Qeon
0
June 22, 2016 - 21:30 SGT
Earth Spirit Juggernaut Lion Timbersaw Tinker
Slardar Disruptor Io Bristleback Zeus
46m55s
Lion Juggernaut Tidehunter Terrorblade Dazzle
Earth Spirit Slardar Witch Doctor Timbersaw Medusa
65m27s
Mineski-X
2
White Fries
2
Team SeeD
June 22, 2016 - 21:30 SGT
Lifestealer Riki Lion Gyrocopter Dragon Knight
Dark Seer Axe Dazzle Phantom Assassin Bristleback
37m48s
Beastmaster Lion Puck Faceless Void Anti-Mage
Dark Seer Axe Lifestealer Rubick Zeus
44m32s
Team SeeD
0
Finals
Mineski-X
0
White Fries
2

 Click here for more information about the matches.

Southeast Asia Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
Rage Gaming
0
Beyond Infinity
1
adaptive stike
1
ForFunGaming
0
Rex Regum Qeon
1
Sauk Pain Utd
0
WoW NC
0
Extremist
1
Exodus Semarang
0
Invisible Wings
1
Knight
0
Team Taivnaa
1
Eternal Creed
1
Mugsy
0
Assail
1
Carrot Gaming
0
Boiz Will Win
0
Next Generation
1
Gse7en
0
s1 Lykos
1
Dmokafarm
0
Interactive ph
1
G1
1
dogface
0
GambasGuardian
0
Mineski-X
1
Imba_Reborn
0
Acion Arena
1
SuperNatural
0
Arcanys
1
Friendship
0
TNC Pro Team
1
Round of 16
Beyond Infinity
1
adaptive stike
0
Rex Regum Qeon
1
Extremist
0
Invisible Wings
1
Team Taivnaa
0
Eternal Creed
0
Assail
1
Next Generation
0
s1 Lykos
1
Interactive ph
1
G1
0
Mineski-X
0
Acion Arena
1
Arcanys
0
TNC Pro Team
1
Quarterfinals
Beyond Infinity
1
Rex Regum Qeon
0
Invisible Wings
0
Invisible Wings
Faceless Void Disruptor Tusk Queen of Pain Juggernaut
Axe Phoenix Invoker Lycan Vengeful Spirit
49m27s
Assail
1
s1 Lykos
0
Interactive ph
Earth Spirit Invoker Lion Juggernaut Dark Seer
Kunkka Faceless Void Phoenix Oracle Morphling
26m46s
Interactive ph
1
Acion Arena
0
TNC Pro Team
1
Semifinals
Beyond Infinity
2
Kunkka Crystal Maiden Juggernaut Invoker Faceless Void
Earthshaker Phoenix Puck Sven Vengeful Spirit
23m15s
Elder Titan Lion Templar Assassin Tinker Slardar
Axe Disruptor Earth Spirit Lifestealer Puck
30m24s
Assail
0
Interactive ph
0
Interactive ph
Luna Phoenix Lion Tidehunter Slark
Keeper of the Light Elder Titan Timbersaw Juggernaut Beastmaster
29m51s
Kunkka Lion Anti-Mage Faceless Void Skywrath Mage
Disruptor Phoenix Templar Assassin Beastmaster Medusa
26m18s
TNC Pro Team
2
Finals
Beyond Infinity
0
TNC Pro Team
2

 Click here for more information about the matches.

References[edit]