2018 Global StarCraft II League Season 1: Qualifier

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


Format[edit]

  • Played offline on Tuesday, December 26 and December 27 2017 at the AfreecaTV PC Bang, Hongik University, Seoul.
  • Day 1
    • Double elimination bracket
    • Top two of each group advances to Code .
  • Day 2
    • Players who failed to qualify on Day 1 can participate again on Day 2
    • Single-elimination until round of 4, then double elimination
    • Top two of each group advances to Code .
  • All rounds are Best of 3.
  • 32 players will qualify for 2018 Global StarCraft II League Season 1: Code S.

Map Pool[edit]

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (11) Terran Terran (9) Zerg Zerg (12)
South Korea Billowy
South Korea aLive
South Korea Dark
South Korea Classic
South Korea Bunny
South Korea ByuL
South Korea Creator
South Korea ByuN
South Korea Impact
South Korea Dear
South Korea GuMiho
South Korea Leenock
South Korea herO
South Korea INnoVation
South Korea Losira
South Korea Hurricane
South Korea jjakji
Canada NoRegreT
South Korea sOs
South Korea KeeN
South Korea RagnaroK
South Korea Stats
South Korea Maru
South Korea Rogue
South Korea Trap
South Korea TY
Canada Scarlett
South Korea Trust
South Korea Solar
South Korea Zest
South Korea soO
Sweden SortOf

Results[edit]

Day 1 Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Morning Session
South Korea Billowy
South Korea Bunny
South Korea Dark
South Korea Classic
South Korea Cure
South Korea Leenock
South Korea Dear
South Korea Forte
South Korea Losira
South Korea Patience
South Korea INnoVation
Canada NoRegreT
South Korea sOs
South Korea NaTuRal
Canada Scarlett
South Korea Trap
South Korea SuperNova
South Korea Solar
South Korea Trust
South Korea soO
South Korea Symbol
Sweden Zanster
Afternoon Session
South Korea Creator
South Korea aLive
South Korea ByuL
France DnS
South Korea GuMiho
South Korea Gamja
Taiwan Has
South Korea jjakji
South Korea Impact
South Korea herO
South Korea KeeN
South Korea RagnaroK
South Korea Hurricane
South Korea Maru
Taiwan Rex
Taiwan Nice
South Korea MMA
South Korea Rogue
USA puCK
Mexico SpeCial
Sweden SortOf
South Korea Stats
South Korea Ryung
South Korea Zest
South Korea TY

Day 1 Morning Session[edit]

Official brackets

Day 1 Afternoon Session[edit]

Official brackets


Day 2 Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
South Korea Billowy
South Korea Bunny
South Korea ByuL
France DnS
South Korea ByuN
South Korea Gamja
Taiwan Has
South Korea Cure
South Korea Leenock
South Korea Hurricane
South Korea Forte
South Korea Losira
Taiwan Nice
South Korea jjakji
Canada NoRegreT
South Korea Patience
South Korea KeeN
South Korea RagnaroK
USA puCK
South Korea Maru
Taiwan Rex
South Korea Trust
South Korea MMA
South Korea Solar
South Korea Zest
South Korea NaTuRal
Sweden SortOf
South Korea Ryung
Sweden Zanster
Mexico SpeCial
South Korea SuperNova
South Korea TOP

Day 2 Session[edit]

Official brackets

External Links[edit]