2018 WCS Austin - Europe Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki




[e][h]2018 WCS Austin - Europe: Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Start Date:
2018-04-09
End Date:
2018-04-10
Liquipedia Tier:
Maps

Format[edit]

  • Double-elimination bracket.
  • Best of Three.
  • Top 4 players of each qualifier move into the Round of 16.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (4) Terran Terran (1) Zerg Zerg (3)
France DnS
France Clem
Ukraine Bly
Ukraine Hellraiser
Slovenia Starbuck
Poland MaNa
France Stephano
France PtitDrogo

Results[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Bulgaria ArchangeL
Russia Bee
France DnS
Russia Arctur
Ukraine Bly
Croatia goblin
France Clem
France Denver
Poland Gerald
Germany InZaNe
Ukraine DIMAGA
Germany GunGFuBanDa
Denmark Lillekanin
Poland Guru
Ukraine Hellraiser
Netherlands Optimus
Austria HateMe
Luxembourg JackO
Poland Ziggy
France hinO
Lithuania Krr
Switzerland Mamba
Poland MaNa
Sweden Namshar
France PtitDrogo
United Kingdom RiSky
Russia Rail
Norway Snute
Poland Romson
Denmark Spazymazy
Slovenia Starbuck
France Stephano
Germany TLO
Russia Vanya
Sweden Zanster

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 Norway Snute
2
 France Contentgaga
0
 Poland Gerald
0
 Poland MaNa
2
 Lithuania Krr
2
 France Barbarossa
1
 Austria HateMe
2
 Denmark Spazymazy
1
 France PtitDrogo
2
 Russia Arctur
1
 Netherlands Sparkypants
0
 Germany DarkHydra
2
 Sweden Zanster
2
 Finland TheMusZero
0
 Poland Ziggy
2
 Germany Sedna
0
 Ukraine Bly
2
 Poland prabuty
0
 Germany InZaNe
2
 Denmark ThiasHP
0
 Slovenia Starbuck
2
 Netherlands Optimus
0
 Russia Rail
2
 France hinO
0
 Sweden Namshar
2
 United Kingdom kel
0
 Italy MiaNonna
2
 France BsK
0
 France DnS
2
 Denmark Lillekanin
0
 Poland Romson
2
 Luxembourg JackO
0
Round 2
 Norway Snute
1
 Poland MaNa
2
 Lithuania Krr
1
 Austria HateMe
2
 France PtitDrogo
2
 Germany DarkHydra
0
 Sweden Zanster
0
 Poland Ziggy
2
 Ukraine Bly
2
 Germany InZaNe
0
 Slovenia Starbuck
1
 Russia Rail
2
 Sweden Namshar
2
 Italy MiaNonna
0
 France DnS
2
 Poland Romson
1
Round 3
 Poland MaNa
2
 Austria HateMe
0
 France PtitDrogo
2
 Poland Ziggy
0
 Ukraine Bly
2
 Russia Rail
0
 Sweden Namshar
1
 France DnS
2
Round 4
 Poland MaNa
2
 France PtitDrogo
1
 Ukraine Bly
2
 France DnS
1
Qualified
 Poland MaNa
 Ukraine Bly

Losers Bracket

Losers Round 1
 Poland Guru
1
 Ukraine Hellraiser
2
 Netherlands Optimus
1
 Croatia goblin
2
 United Kingdom kel
0
 France Stephano
2
 Denmark Lillekanin
2
 Luxembourg JackO
0
 France Clem
2
 Spain SouLeer
0
 Bulgaria Nitix
2
 Denmark Spazymazy
1
 Russia Arctur
2
 Russia Vanya
0
 Finland TheMusZero
2
 Belgium MoOkaShade
0
Losers Round 2
 Norway Snute
2
 Ukraine Hellraiser
1
 Lithuania Krr
-
 Croatia goblin
W
 Germany DarkHydra
0
 France Stephano
2
 Sweden Zanster
-
 Denmark Lillekanin
W
 Germany InZaNe
2
 France Clem
0
 Slovenia Starbuck
2
 Bulgaria Nitix
0
 Italy MiaNonna
0
 Russia Arctur
2
 Poland Romson
1
 Finland TheMusZero
2
Losers Round 3
 Norway Snute
2
 Croatia goblin
0
 France Stephano
2
 Denmark Lillekanin
1
 Germany InZaNe
1
 Slovenia Starbuck
2
 Russia Arctur
2
 Finland TheMusZero
0
Losers Round 4
 Sweden Namshar
0
 Norway Snute
2
 Russia Rail
0
 France Stephano
2
 Poland Ziggy
0
 Slovenia Starbuck
2
 Austria HateMe
2
 Russia Arctur
1
Losers Round 5
 Norway Snute
0
 France Stephano
2
 Slovenia Starbuck
2
 Austria HateMe
0
Losers Round 6
 France PtitDrogo
2
 France Stephano
0
 France DnS
0
 Slovenia Starbuck
2
Qualified
 France PtitDrogo
 Slovenia Starbuck

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Bulgaria ArchangeL
Ukraine DIMAGA
France DnS
Russia Arctur
Austria HateMe
Germany FeaR
Russia Brat_OK
France hinO
Croatia goblin
France Clem
Switzerland Mamba
Poland Gerald
United Kingdom DeMusliM
Sweden Namshar
Ukraine Hellraiser
Germany InZaNe
United Kingdom RiSky
Luxembourg JackO
Denmark Lillekanin
Norway Snute
Lithuania Krr
Poland Ziggy
Denmark Spazymazy
Russia Rail
France Stephano
Poland Rodzyn
Germany TLO
Poland Romson
Russia Vanya
France ShaDoWn
Denmark SpaceMarine

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 Norway Snute
0
 France Clem
2
 Poland Rodzyn
0
 United Kingdom DeMusliM
2
 Poland Ziggy
2
 France Isitop
0
 Germany FeaR
2
 France ShinO
0
 France Stephano
2
 Russia AlexKilgur
0
 Russia Brat_OK
2
 United Kingdom Iksf
0
 Germany HolyHit
0
 Poland Gerald
2
 Belgium MoOkaShade
0
 Bulgaria ArchangeL
2
 Sweden Namshar
2
 Luxembourg JackO
1
 Ukraine Hellraiser
2
 Germany ChillerView
0
 Russia qwersiK
0
 France Walker
2
 Russia Rail
1
 Denmark SpaceMarine
2
 France DnS
2
 Russia Nerazim
0
 Poland ArT
1
 Russia SKillous
2
 Germany TLO
2
 Poland Tocon
0
 Croatia goblin
2
 Norway erL
0
Round 2
 France Clem
2
 United Kingdom DeMusliM
1
 Poland Ziggy
2
 Germany FeaR
0
 France Stephano
2
 Russia Brat_OK
0
 Poland Gerald
2
 Bulgaria ArchangeL
0
 Sweden Namshar
0
 Ukraine Hellraiser
2
 France Walker
0
 Denmark SpaceMarine
2
 France DnS
2
 Russia SKillous
0
 Germany TLO
2
 Croatia goblin
0
Round 3
 France Clem
2
 Poland Ziggy
0
 France Stephano
2
 Poland Gerald
0
 Ukraine Hellraiser
2
 Denmark SpaceMarine
1
 France DnS
2
 Germany TLO
0
Round 4
 France Clem
0
 France Stephano
2
 Ukraine Hellraiser
2
 France DnS
0
Qualified
 France Stephano
 Ukraine Hellraiser

Losers Bracket

Losers Round 1
 Czech Republic Keiras
0
 Germany DarkHydra
2
 Russia Vanya
1
 Russia Rail
2
 Austria HateMe
0
 Poland ArT
2
 Poland Tocon
0
 France garitos
2
 Norway Snute
2
 Poland Rodzyn
0
 Poland Romson
0
 France ShaDoWn
2
 France LhornyTorynk
0
 France hinO
2
 Germany InZaNe
2
 Belgium MoOkaShade
0
Losers Round 2
 United Kingdom DeMusliM
-
 Germany DarkHydra
W
 Germany FeaR
0
 Russia Rail
2
 Russia Brat_OK
1
 Poland ArT
2
 Bulgaria ArchangeL
2
 France garitos
0
 Sweden Namshar
2
 Norway Snute
1
 France Walker
0
 France ShaDoWn
2
 Russia SKillous
1
 France hinO
2
 Croatia goblin
1
 Germany InZaNe
2
Losers Round 3
 Germany DarkHydra
0
 Russia Rail
2
 Poland ArT
W
 Bulgaria ArchangeL
-
 Sweden Namshar
2
 France ShaDoWn
0
 France hinO
0
 Germany InZaNe
2
Losers Round 4
 Germany TLO
0
 Russia Rail
2
 Denmark SpaceMarine
0
 Poland ArT
2
 Poland Gerald
1
 Sweden Namshar
2
 Poland Ziggy
1
 Germany InZaNe
2
Losers Round 5
 Russia Rail
2
 Poland ArT
1
 Sweden Namshar
2
 Germany InZaNe
0
Losers Round 6
 France Clem
2
 Russia Rail
1
 France DnS
2
 Sweden Namshar
1
Qualified
 France Clem
 France DnS

External Links[edit]

  • [ Thread on TeamLiquid.net]