2018 WCS Austin - North America Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki




[e][h]2018 WCS Austin - North America: Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
North America
Type:
Online
Location:
North America Americas
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Start Date:
2018-04-07
End Date:
2018-04-08
Liquipedia Tier:
Maps

Format[edit]

  • Double-elimination bracket.
  • Best of Three.
  • Top 4 players of each qualifier move into the Round of 16.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (0) Zerg Zerg (6)
USA puCK
Canada Bioice
USA Raze
USA Cicada
Canada Kane
Canada NoRegreT
USA Silky
USA starkiller

Results[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
USA Creature
Canada Buster
USA Antis
Canada DisK
USA Cuddlebear
Canada Bioice
USA Early
USA Dolan
USA CalebAracous
USA Hjax
Canada Jason
USA Cicada
USA MCanning
USA jheffe
USA Farmcakes
USA Ninja
Canada Sottorks
USA GAMETIME
USA printf
Canada THERIDDLER
USA Jardozer
USA puCK
USA Vindicta
Canada Kane
USA Pure
USA McMonroe
USA Raze
USA Neuro
USA Rengen
USA Nistic
All-Inspiration
USA Rhizer
Canada NoRegreT
USA Seigifried
Switzerland PengWin
USA Tesla
USA Silky
USA TheoRy
USA starkiller
USA Ukko

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 USA Farmcakes
1
 USA Operator
2
 USA Strider
0
 USA Vindicta
2
 USA Pure
0
 USA Creature
2
 Canada Bioice
2
 Canada Someday
1
 USA Dolan
1
 France FireFoX
2
 USA starkiller
2
 USA Seigifried
1
 USA Raze
2
 Canada Buster
0
 USA Kritter
2
 Mexico RoRro
1
 USA puCK
2
 Canada Gaucher
0
 Canada THERIDDLER
2
 USA aGiLe
0
 USA Silky
2
 USA Cuddlebear
0
 USA Geeden
0
 USA Ukko
2
 USA MCanning
2
 USA Tesla
0
 USA Hibiki
0
 USA McMonroe
2
 USA GAMETIME
2
 Canada Sottorks
0
 USA Frobie
0
 Canada Kane
2
Round 2
 USA Operator
2
 USA Vindicta
0
 USA Creature
0
 Canada Bioice
2
 France FireFoX
1
 USA starkiller
2
 USA Raze
2
 USA Kritter
0
 USA puCK
2
 Canada THERIDDLER
0
 USA Silky
2
 USA Ukko
1
 USA MCanning
2
 USA McMonroe
0
 USA GAMETIME
1
 Canada Kane
2
Round 3
 USA Operator
2
 Canada Bioice
0
 USA starkiller
2
 USA Raze
1
 USA puCK
1
 USA Silky
2
 USA MCanning
2
 Canada Kane
1
Round 4
 USA Operator
1
 USA starkiller
2
 USA Silky
2
 USA MCanning
0
Qualified
 USA starkiller
 USA Silky

Losers Bracket

Losers Round 1
 China Route
1
 USA jheffe
2
 USA Cuddlebear
2
 Canada Maplez
0
 USA Tesla
2
 USA Early
0
 USA printf
2
 USA Frobie
0
 USA Farmcakes
1
 USA Cicada
2
 USA Pure
1
 USA Nistic
2
 USA Dolan
2
 USA Hjax
0
 Canada Buster
0
 Canada DisK
2
Losers Round 2
 USA Vindicta
1
 USA jheffe
2
 USA Creature
0
 USA Cuddlebear
2
 France FireFoX
2
 USA Tesla
1
 USA Kritter
0
 USA printf
2
 Canada THERIDDLER
2
 USA Cicada
0
 USA Ukko
2
 USA Nistic
0
 USA McMonroe
2
 USA Dolan
0
 USA GAMETIME
2
 Canada DisK
1
Losers Round 3
 USA jheffe
0
 USA Cuddlebear
2
 France FireFoX
1
 USA printf
2
 Canada THERIDDLER
0
 USA Ukko
2
 USA McMonroe
1
 USA GAMETIME
2
Losers Round 4
 Canada Kane
2
 USA Cuddlebear
0
 USA puCK
1
 USA printf
2
 USA Raze
2
 USA Ukko
0
 Canada Bioice
2
 USA GAMETIME
1
Losers Round 5
 Canada Kane
2
 USA printf
0
 USA Raze
2
 Canada Bioice
1
Losers Round 6
 USA Operator
1
 Canada Kane
2
 USA MCanning
0
 USA Raze
2
Qualified
 Canada Kane
 USA Raze

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Canada DisK
USA avilo
USA Antis
USA Hjax
Canada Buster
Canada Bioice
USA Lucky
USA Cuddlebear
USA CalebAracous
USA MCanning
USA Dolan
USA Cicada
USA MygraiN
USA FoxeR
USA Farmcakes
USA Ninja
USA jheffe
USA GAMETIME
USA printf
Canada Sottorks
USA Jardozer
USA puCK
Canada THERIDDLER
USA McMonroe
USA Pure
USA Vindicta
USA Neuro
USA Rengen
USA Xenocider
USA Nistic
All-Inspiration
USA Rhizer
Canada NoRegreT
USA Seigifried
Switzerland PengWin
USA Tesla
USA Ukko
USA TheoRy
USA WarreN

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 USA puCK
2
 USA Vindicta
0
 USA Antis
0
 USA Rhizer
2
 USA TheoRy
0
 Canada Bioice
2
 USA BMNS
2
 Canada Wam
0
 USA Cuddlebear
0
 USA Ukko
2
 USA printf
2
 Switzerland PengWin
0
 USA Cicada
2
 USA Strider
0
 USA Bonkers
0
 USA Lucky
2
 Canada NoRegreT
2
 USA Hjax
1
 USA Frobie
2
 Canada Someday
0
 USA PracticeX
2
 USA jheffe
1
 USA Seigifried
2
 USA Rengen
1
 USA McMonroe
2
 Canada Holo
0
 Canada DisK
0
 USA MygraiN
2
 Canada THERIDDLER
0
 USA Tesla
2
 USA Xenocider
2
 USA Farmcakes
0
Round 2
 USA puCK
2
 USA Rhizer
1
 Canada Bioice
2
 USA BMNS
0
 USA Ukko
2
 USA printf
1
 USA Cicada
2
 USA Lucky
1
 Canada NoRegreT
2
 USA Frobie
0
 USA PracticeX
2
 USA Seigifried
0
 USA McMonroe
2
 USA MygraiN
0
 USA Tesla
2
 USA Xenocider
1
Round 3
 USA puCK
1
 Canada Bioice
2
 USA Ukko
1
 USA Cicada
2
 Canada NoRegreT
2
 USA PracticeX
0
 USA McMonroe
2
 USA Tesla
0
Round 4
 Canada Bioice
0
 USA Cicada
2
 Canada NoRegreT
2
 USA McMonroe
1
Qualified
 USA Cicada
 Canada NoRegreT

Losers Bracket

Losers Round 1
 USA Nistic
0
 USA GAMETIME
2
 Switzerland PengWin
1
 USA Dolan
2
 USA Groovyman
0
 USA TheoRy
2
 USA Antis
2
 USA Vindicta
0
 USA avilo
0
avilo 
 THERIDDLER
 
 
Backwater (Draw)
After two 1-hour games, the bracket was postposed and will resume tomorrow at 8pm PDT. [1]
 Canada THERIDDLER
2
 Canada DisK
0
 USA MCanning
2
 USA Rengen
0
 USA jheffe
2
 Canada Someday
1
 USA Ninja
2
Losers Round 2
 USA Frobie
0
 USA GAMETIME
2
 USA Seigifried
0
 USA Dolan
2
 USA MygraiN
-
 USA TheoRy
W
 USA Xenocider
0
 USA Antis
2
 USA Rhizer
1
 Canada THERIDDLER
2
 USA BMNS
0
 USA MCanning
2
 USA printf
-
 USA jheffe
W
 USA Lucky
0
 USA Ninja
2
Losers Round 3
 USA GAMETIME
2
 USA Dolan
1
 USA TheoRy
0
 USA Antis
2
 Canada THERIDDLER
0
 USA MCanning
2
 USA jheffe
1
 USA Ninja
2
Losers Round 4
 USA puCK
2
 USA GAMETIME
0
 USA Ukko
0
 USA Antis
2
 USA PracticeX
2
 USA MCanning
1
 USA Tesla
2
 USA Ninja
0
Losers Round 5
 USA puCK
2
 USA Antis
1
 USA PracticeX
0
 USA Tesla
2
Losers Round 6
 USA McMonroe
0
 USA puCK
2
 Canada Bioice
2
 USA Tesla
0
Qualified
 USA puCK
 Canada Bioice

References[edit]