Cheeseadelphia 6

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]Cheeseadelphia 6
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Offline
Location:
USA Philadelphia
Format:
1v1
Prize pool:
$7,500
Start Date:
2018-01-20
End Date:
2018-01-21
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
64
Maps

Cheeseadelphia 6 is the continuation of of the Cheeseadelphia LAN series! Cheeseadelphia is North America's largest non-WCS tournament by prize pool and sign ups. Cheeseadelphia 6 will take place at the newly renovated LocalHost LAN Center

Format[edit]

  • Group Stages
    • Group Stage 1: Ro96 GSL Groups
    • Group Stage 2: Ro64 GSL Groups
    • Group Stage 3: Ro32 GSL Groups
    • The top 16 players from the group stages of the tournament will be seeded into a single elimination bracket based on their performance in stage one of the tournament.
  • Play Offs:
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Best-of-5.
    • Finals are Best-of-7.

Map Pool[edit]

Prize Pool[edit]

Cheeseadelphia 6 features a $7,500 prize pool.

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
USA Bowman
USA avilo
USA CalebAracous
USA Creature
USA Cuddlebear
Mexico Cham
USA Hjax
USA Dolan
USA Cicada
USA Lucky
USA Epic
USA EndOfLine
USA MCanning
USA Future
USA JonSnow
USA Neeb
USA Kozan
USA McMonroe
USA printf
Canada MaSa
Switzerland PengWin
Australia Probe
USA Pokebunny
USA starkiller
Russia Rail
USA Raze
USA Suppy
USA Tesla
USA Sugar
USA xKawaiian

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. USA  Neeb 2-0 4-0
2. USA  ZergGirl 2-1 4-3
3. Canada  Maze 1-2 3-4
4. USA  NSGJoe 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. Mexico  Cham 2-0 4-1
2. USA  Ninja 2-1 4-3
3. Brazil  TurkeyDano 1-2 3-4
4. USA  SyberCat 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
1. Australia  Probe 2-0 4-0
2. USA  avilo 2-1 4-2
3. USA  NethuNe 1-2 2-4
4. USA  Vesuveus 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. USA  Bowman 2-1 4-2
3. USA  ShmubDub 1-2 2-5
4. USA  doodusmaximus 0-2 1-4

Group E[edit]

Group E
1. USA  JonSnow 2-0 4-0
2. USA  Gemini 2-1 4-3
3. USA  CalebAracous 1-2 3-4
4. USA  HoneyVinegar 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
1. USA  Raze 2-0 4-0
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-2
3. USA  DisReSpeCT 1-2 2-4
4. USA  MoldedPixels 0-2 0-4

Group G[edit]

Group G
1. USA  Suppy 2-0 4-0
2. USA  Hjax 2-1 4-2
3. USA  Ninkazi 1-2 2-4
4. USA  Cyan 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
1. USA  starkiller 2-0 4-0
2. USA  xKawaiian 2-1 4-2
3. USA  Conor_Gilligan 1-2 2-4
4. USA  Scorplingg 0-2 0-4

Group I[edit]

Group I
1. USA  MCanning 2-0 4-0
2. USA  Sugar 2-1 4-2
3. USA  Freeedom 1-2 2-4
4. USA  Wryza 0-2 0-4

Group J[edit]

Group J
1. USA  Kozan 2-0 4-1
2. USA  Pokebunny 2-1 5-2
3. USA  Mustang 1-2 2-4
4. USA  CoachZ 0-2 0-4

Group K[edit]

Group K
1. USA  Cuddlebear 2-0 4-0
2. USA  printf 2-1 4-2
3. USA  Tugboat 1-2 2-4
4. USA  Allaryce 0-2 0-4

Group L[edit]

Group L
1. USA  EndOfLine 2-0 4-1
2. USA  Cicada 2-1 5-3
3. USA  Ticklebandit 1-2 3-5
4. USA  ricemonkey 0-2 1-4

Group M[edit]

Group M
1. Russia  Rail 2-0 4-0
2. USA  Dolan 2-1 4-2
3. USA  mLty 1-2 2-4
4. USA  AlexTheWhite 0-2 0-4

Group N[edit]

Group N
1. USA  Tesla 2-0 4-1
2. USA  Future 2-1 5-2
3. Canada  MLT 1-2 2-4
4. USA  gnychis 0-2 0-4

Group O[edit]

Group O
1. USA  Epic 2-0 4-0
2. USA  Creature 2-1 4-2
3. USA  Octomologyst 1-2 2-4
4. USA  skiboots 0-2 0-4

Group P[edit]

Group P
1. USA  McMonroe 2-0 4-0
2. USA  Lucky 2-1 4-2
3. USA  BoO 1-2 2-4
4. USA  Ribeye 0-2 0-4

Group Stage 2[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. USA  Neeb 2-0 4-0
2. USA  Epic 2-1 4-3
3. USA  Dolan 1-2 3-4
4. Switzerland  PengWin 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. USA  Future 2-0 4-0
2. Mexico  Cham 2-1 4-2
3. USA  Gemini 1-2 2-4
4. USA  McMonroe 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
1. Russia  Rail 2-0 4-1
2. Australia  Probe 2-1 5-2
3. USA  Creature 1-2 0-4
4. USA  xKawaiian 0-2 0-2

Group D[edit]

Group D
1. USA  Tesla 2-0 4-1
2. Canada  MaSa 2-1 4-3
3. USA  Lucky 1-2 4-4
4. USA  Hjax 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. USA  JonSnow 2-0 4-0
2. USA  Cuddlebear 2-1 4-2
3. USA  Sugar 1-2 2-5
4. USA  Ninja 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
1. USA  Pokebunny 2-0 4-1
2. USA  Raze 2-1 4-2
3. USA  EndOfLine 1-2 3-4
4. USA  ZergGirl 0-2 0-4

Group G[edit]

Group G
1. USA  printf 2-0 4-1
2. USA  Suppy 2-1 5-3
3. USA  Bowman 1-2 3-5
4. USA  MCanning 0-2 1-4

Group H[edit]

Group H
1. USA  Cicada 2-0 4-0
. USA  avilo 1-1 2-3
. USA  Kozan 1-1 3-2
4. USA  starkiller 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Official bracket here.

Round of 16
 USA Neeb
  
 USA Cicada
 USA Epic
 USA Tesla
 USA Cuddlebear
 USA JonSnow
 Canada MaSa
 USA Future
 USA Suppy
 USA printf
 Mexico Cham
 Russia Rail
 USA Raze
 USA Pokebunny
 Australia Probe
Quarterfinals
  
  
  
  
  
  
  
  
Semifinals
  
  
  
  
Finals
  
  

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage 1
1618246
Group Stage 2
12119
Round of 16
241NYD
Quarterfinals
1NYD
Semifinals
NYD
Finals
NYD
Champion
NYD

View Games[edit]

Streams[edit]

External links[edit]