IEM Season XII - World Championship

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]IEM Season XII - World Championship
League Information
Sponsor:
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Poland Katowice
Format:
1v1
Round-Robin Group Stage
Single-elimination bracket
Prize pool:
$412,000
Start Date:
2018-02-26
End Date:
2018-03-04
Liquipedia Tier:
Player Breakdown
Number of Players:
76
27
20
29
Maps
Chronology

IEM Season XII - World Championship is the final StarCraft II event of IEM Season XII, as well as the first global event of WCS 2018, organized by ESL and held at the Spodek Arena in Katowice, Poland.

Format[edit]

Server Qualifiers[edit]

  • 4 qualifiers:
    • One on the European Server
    • One on the American Server
    • Two on the Korean Server
  • All qualifiers are open to all participants, with no region restrictions.
  • Top 3 advance to main tournament group stage from NA, EU and KR #1 Qualifiers.
  • Top 2 advance to main tournament group stage from KR #2 Qualifier.

Round of 76[edit]

  • Held offline at the ESL Arena.
  • 64 players divided into 4 double-elimination brackets.
  • Top 3 players from each bracket advance to main tournament group stage.

Round of 24[edit]

  • Group Stage:
    • Four groups of six players played out in round robin format.
    • All matches best of 3.
    • First place in each group advances directly to the Quarterfinals.
    • Second and third place in each group advance to the Round of 12.
    • Ties broken in the following order [1]:
      1. Overall matches won
      2. Overall map score difference
      3. Matches won among tied players
      4. Map score difference among tied players
      5. Tie-breaker match
      6. Coin toss
  • Bracket:
    • Single-elimination bracket of twelve players.
    • Round of 12, Quarterfinals, and Semifinals are played in best of 5.
    • Grand Finals is played in best of 7.

Map Pool[edit]

Casters, Hosts and Observers[edit]

  • Observers:
    • Poland Indy (Igor Kaczmarek)
    • Germany MapuTV (Kevin Kremser)

Prize Pool[edit]

The base prize pool is $250,000 USD.
In addition, it has been increased by a further $150,000 USD from War Chest purchases, totaling $400,000 USD in 2018.[2]
The winner is awarded a WCS Global Finals seed.

Base prize money
Place Prize
1st $150,000
2nd $65,000
3 - 4th $25,000
5 - 8th $10,000
9 - 12th $5,000
13 - 16th $3,000
17 - 20th $2,500
21 - 24th $2,000
25 - 28th $1,550
29 - 36th $1,250
37 - 44th $900
45 - 60th $600
  • In addition to the base prize money, players also receive $200 USD for each Bo3 win in the Group Stage.

Participants[edit]

Protoss Protoss (8) Terran Terran (8) Zerg Zerg (8)
Seeded into Group Stage from 2017 WCS Global Finals (1)
South Korea Rogue
Seeded into Group Stage from Server Qualifiers (11)
South Korea Classic
South Korea GuMiho
South Korea Dark
South Korea Dear
South Korea INnoVation
Poland Elazer
Germany ShoWTimE
Netherlands uThermal
South Korea Impact
South Korea sOs
Poland Nerchio
Offline Qualified Participants (12)
South Korea Hurricane
Germany HeRoMaRinE
Finland Serral
USA Neeb
South Korea Maru
South Korea Solar
South Korea Trap
South Korea Ryung
South Korea TRUE
South Korea Zest
Mexico SpeCial
South Korea TY

Results[edit]

Offline Qualifier[edit]

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (0) Terran Terran (3) Zerg Zerg (0)
South Korea Maru
South Korea Ryung
South Korea TY

Participants[edit]

Protoss Protoss (8) Terran Terran (5) Zerg Zerg (3)
Poland BluE 1
United Kingdom DeMusliM
1
Ukraine Bly
France DnS
Denmark Lillekanin
Switzerland Mamba
Luxembourg JackO
South Korea Maru
France Stephano
Lithuania Krr
South Korea Ryung
Australia Probe
Poland souL
France PtitDrogo
South Korea TY
USA puCK
South Korea Stats

1 DeMusliM was unable to play and was replaced by BluE.[3]

Bracket[edit]

  • Starting Time: February 26, 2018 - 11:00 CET
Round of 16 (Bo3)
 South Korea TY
2
TY 
 Lillekanin
 Denmark Lillekanin
0
 Poland souL
2
souL 
 Bly
 Ukraine Bly
0
 Australia Probe
0
Probe 
 Krr
 Lithuania Krr
2
 Switzerland Mamba
0
Mamba 
 Ryung
 South Korea Ryung
2
 South Korea Maru
2
Maru 
 JackO
 Luxembourg JackO
0
 USA puCK
0
puCK 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
2
 France Stephano
1
Stephano 
 DnS
 France DnS
2
 Poland BluE
0
BluE 
 Stats
 South Korea Stats
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea TY
2
TY 
 souL
 Poland souL
0
 Lithuania Krr
1
 South Korea Ryung
2
 South Korea Maru
2
Maru 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
0
 France DnS
0
DnS 
 Stats
 South Korea Stats
2
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea TY
2
TY 
 Ryung
 South Korea Ryung
0
 South Korea Maru
2
 South Korea Stats
1
Qualified
 South Korea TY
 South Korea Maru
Losers' Round 1 (Bo3)
 USA puCK
2
puCK 
 JackO
 Luxembourg JackO
0
 Poland BluE
0
BluE 
 Stephano
 France Stephano
2
 Ukraine Bly
2
Bly 
 Lillekanin
 Denmark Lillekanin
0
 Switzerland Mamba
0
Mamba 
 Probe
 Australia Probe
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 Lithuania Krr
2
Krr 
 puCK
 USA puCK
0
 Poland souL
2
souL 
 Stephano
 France Stephano
0
 France DnS
2
DnS 
 Bly
 Ukraine Bly
1
 France PtitDrogo
2
PtitDrogo 
 Probe
 Australia Probe
0
Losers' Round 3 (Bo3)
 Lithuania Krr
1
 Poland souL
2
 France DnS
2
DnS 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
1
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea Stats
1
 Poland souL
2
 South Korea Ryung
2
 France DnS
1
Qualifying Match (Bo3)
 Poland souL
0
souL 
 Ryung
 South Korea Ryung
2
Qualified
 South Korea Ryung

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (0) Terran Terran (0) Zerg Zerg (3)
Finland Serral
South Korea Solar
South Korea TRUE

Participants[edit]

Protoss Protoss (6) Terran Terran (2) Zerg Zerg (8)
Poland ArT
Ukraine Awers 1
Poland Guru
Hong Kong Bistork
Netherlands Optimus
South Korea Leenock
South Korea Creator
Ukraine Minato
South Korea herO
1
Canada Scarlett
Poland MaNa
Finland Serral
Romania NightEnD
South Korea Solar
South Korea Trust
South Korea TRUE
Sweden Zanster

1 herO was unable to play and was replaced by Awers.[4]

Bracket[edit]

  • Starting Time: February 26, 2018 - 15:00 CET
Round of 16 (Bo3)
 Ukraine Awers
2
Awers 
 Minato
 Ukraine Minato
1
 Sweden Zanster
2
 Poland MaNa
1
 Canada Scarlett
0
Scarlett 
 Guru
 Poland Guru
2
 Poland ArT
0
ArT 
 Solar
 South Korea Solar
2
 South Korea TRUE
2
TRUE 
 Optimus
 Netherlands Optimus
1
 Hong Kong Bistork
0
Bistork 
 Leenock
 South Korea Leenock
2
 South Korea Trust
2
Trust 
 Creator
 South Korea Creator
0
 Romania NightEnD
0
NightEnD 
 Serral
 Finland Serral
2
Quarterfinals (Bo3)
 Ukraine Awers
0
Awers 
 Zanster
 Sweden Zanster
2
 Poland Guru
0
Guru 
 Solar
 South Korea Solar
2
 South Korea TRUE
2
TRUE 
 Leenock
 South Korea Leenock
1
 South Korea Trust
1
Trust 
 Serral
 Finland Serral
2
Qualifying Matches (Bo3)
 Sweden Zanster
0
Zanster 
 Solar
 South Korea Solar
2
 South Korea TRUE
0
TRUE 
 Serral
 Finland Serral
2
Qualified
 South Korea Solar
 Finland Serral
Losers' Round 1 (Bo3)
 Hong Kong Bistork
1
Bistork 
 Optimus
 Netherlands Optimus
2
 Romania NightEnD
0
NightEnD 
 Creator
 South Korea Creator
2
 Poland MaNa
2
MaNa 
 Minato
 Ukraine Minato
0
 Poland ArT
0
ArT 
 Scarlett
 Canada Scarlett
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 Poland Guru
2
Guru 
 Optimus
 Netherlands Optimus
0
 Ukraine Awers
0
Awers 
 Creator
 South Korea Creator
2
 South Korea Trust
2
Trust 
 MaNa
 Poland MaNa
1
 South Korea Leenock
0
Leenock 
 Scarlett
 Canada Scarlett
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 Poland Guru
1
Guru 
 Creator
 South Korea Creator
2
 South Korea Trust
1
Trust 
 Scarlett
 Canada Scarlett
2
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea TRUE
2
TRUE 
 Creator
 South Korea Creator
1
 Sweden Zanster
0
Zanster 
 Scarlett
 Canada Scarlett
2
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea TRUE
2
TRUE 
 Scarlett
 Canada Scarlett
1
Qualified
 South Korea TRUE

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (2) Zerg Zerg (0)
South Korea Zest
Germany HeRoMaRinE
Mexico SpeCial

Participants[edit]

Protoss Protoss (3) Terran Terran (7) Zerg Zerg (6)
South Korea Billowy
2
Russia Arctur
Germany EonBlu 2
Ukraine Hellraiser
South Korea Bunny
Germany Lambo
Romania Light 1
France Dayshi
Sweden Namshar
South Korea Zest
Germany HeRoMaRinE
Canada NoRegreT
South Korea jjakji
1
United Kingdom RiSky
Brazil Kelazhur
Norway Snute
Mexico SpeCial
Poland Ziggy

1 jjakji was unable to play and was replaced by Light.[5]
2 Billowy was unable to play and was replaced by EonBlu.

Bracket[edit]

  • Starting Time: February 27, 2018 - 11:00 CET
Round of 16 (Bo3)
 Mexico SpeCial
2
SpeCial 
 Hellraiser
 Ukraine Hellraiser
0
 Germany Lambo
2
Lambo 
 EonBlu
 Germany EonBlu
0
 South Korea Zest
2
Zest 
 Dayshi
 France Dayshi
0
 Russia Arctur
0
Arctur 
 Bunny
 South Korea Bunny
2
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 RiSky
 United Kingdom RiSky
0
 Canada NoRegreT
1
NoRegreT 
 Namshar
 Sweden Namshar
2
 Romania Light
0
Light 
 HeRoMaRinE
 Germany HeRoMaRinE
2
 Poland Ziggy
0
Ziggy 
 Snute
 Norway Snute
2
Quarterfinals (Bo3)
 Mexico SpeCial
2
SpeCial 
 Lambo
 Germany Lambo
0
 South Korea Zest
2
Zest 
 Bunny
 South Korea Bunny
0
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 Namshar
 Sweden Namshar
1
 Germany HeRoMaRinE
2
HeRoMaRinE 
 Snute
 Norway Snute
1
Qualifying Matches (Bo3)
 Mexico SpeCial
1
SpeCial 
 Zest
 South Korea Zest
2
 Brazil Kelazhur
0
Kelazhur 
 HeRoMaRinE
 Germany HeRoMaRinE
2
Qualified
 South Korea Zest
 Germany HeRoMaRinE
Losers' Round 1 (Bo3)
 Canada NoRegreT
1
NoRegreT 
 RiSky
 United Kingdom RiSky
2
 Poland Ziggy
0
Ziggy 
 Light
 Romania Light
2
 Germany EonBlu
1
EonBlu 
 Hellraiser
 Ukraine Hellraiser
2
 Russia Arctur
0
Arctur 
 Dayshi
 France Dayshi
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 South Korea Bunny
2
Bunny 
 RiSky
 United Kingdom RiSky
0
 Germany Lambo
2
Lambo 
 Light
 Romania Light
0
 Norway Snute
2
Snute 
 Hellraiser
 Ukraine Hellraiser
0
 Sweden Namshar
0
Namshar 
 Dayshi
 France Dayshi
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 South Korea Bunny
2
Bunny 
 Lambo
 Germany Lambo
0
 Norway Snute
2
Snute 
 Dayshi
 France Dayshi
0
Losers' Round 4 (Bo3)
 Brazil Kelazhur
0
Kelazhur 
 Bunny
 South Korea Bunny
2
 Mexico SpeCial
2
SpeCial 
 Snute
 Norway Snute
1
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea Bunny
1
Bunny 
 SpeCial
 Mexico SpeCial
2
Qualified
 Mexico SpeCial

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (3) Terran Terran (0) Zerg Zerg (0)
South Korea Hurricane
USA Neeb
South Korea Trap

Participants[edit]

Protoss Protoss (6) Terran Terran (3) Zerg Zerg (7)
Poland Gerald 1
Slovakia BlueCheese
Poland DaNa
Netherlands Harstem
South Korea ByuN
1
Austria HateMe
2
South Korea Hurricane
South Korea Cure
South Korea Losira
USA Neeb
Ukraine Kas
South Korea RagnaroK
South Korea Patience
South Korea soO
South Korea Trap
Sweden SortOf
Denmark Spazymazy 2
Germany TLO

1 ByuN was unable to play and was replaced by Gerald.
2 HateMe was unable to play and was replaced by Spazymazy.[6]

Bracket[edit]

  • Starting Time: February 27, 2018 - 15:40 CET
Round of 16 (Bo3)
 South Korea soO
2
soO 
 Spazymazy
 Denmark Spazymazy
0
 Sweden SortOf
0
SortOf 
 Harstem
 Netherlands Harstem
2
 South Korea Losira
2
Losira 
 BlueCheese
 Slovakia BlueCheese
0
 Poland DaNa
0
DaNa 
 Trap
 South Korea Trap
2
 Poland Gerald
0
Gerald 
 RagnaroK
 South Korea RagnaroK
2
 Germany TLO
0
TLO 
 Patience
 South Korea Patience
2
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 Cure
 South Korea Cure
0
 Ukraine Kas
0
Kas 
 Neeb
 USA Neeb
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea soO
1
soO 
 Harstem
 Netherlands Harstem
2
 South Korea Losira
1
 South Korea Trap
2
 South Korea RagnaroK
1
RagnaroK 
 Patience
 South Korea Patience
2
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 Neeb
 USA Neeb
0
Qualifying Matches (Bo3)
 Netherlands Harstem
1
Harstem 
 Trap
 South Korea Trap
2
 South Korea Patience
1
Patience 
 Hurricane
 South Korea Hurricane
2
Qualified
 South Korea Trap
 South Korea Hurricane
Losers' Round 1 (Bo3)
 Germany TLO
0
TLO 
 Gerald
 Poland Gerald
2
 Ukraine Kas
0
Kas 
 Cure
 South Korea Cure
2
 Sweden SortOf
2
SortOf 
 Spazymazy
 Denmark Spazymazy
0
 Poland DaNa
1
DaNa 
 BlueCheese
 Slovakia BlueCheese
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 South Korea Losira
2
Losira 
 Gerald
 Poland Gerald
0
 South Korea soO
2
soO 
 Cure
 South Korea Cure
0
 USA Neeb
2
Neeb 
 SortOf
 Sweden SortOf
0
 South Korea RagnaroK
2
RagnaroK 
 BlueCheese
 Slovakia BlueCheese
1
Losers' Round 3 (Bo3)
 South Korea Losira
2
Losira 
 soO
 South Korea soO
0
 USA Neeb
2
Neeb 
 RagnaroK
 South Korea RagnaroK
1
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea Patience
2
Patience 
 Losira
 South Korea Losira
1
 Netherlands Harstem
0
Harstem 
 Neeb
 USA Neeb
2
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea Patience
1
Patience 
 Neeb
 USA Neeb
2
Qualified
 USA Neeb
IEM Season XII - World Championship/Main Tournament

Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage
888
Round of 12
525
Quarterfinals
323
Semifinals
112
Finals
11
Champion
1
  Americas EuropeKoreaOther
Group Stage
2616
Round of 12
111
Quarterfinals
17
Semifinals
13
Finals
2
Champion
1