ESOC Challenge Cup

From Liquipedia Age of Empires Wiki
[e][h]ESOC Challenge Cup
League Information
Organizer:
Sponsor:
ESOC
Type:
Online
Location:
World World
Players:
16
Format:
1v1
Prize Pool:
$1,000 USD
Start Date:
2021-01-29
End Date:
2021-02-28
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Upcoming Matches

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • Group Stage: January 29th - February 21st
    • Round Robin
    • 16 players in 4 groups
    • All matches are Bo5
    • Winners advance to the playoffs
      • Each group has a different map pool that is played in order
        • Group A - Punjab, Sonora, Manchuria, Florida & Deccan
        • Group B - Mexico, Baja California, Deccan, Malaysia & Korea
        • Group C - Manchuria, Fertile Crescent, Baja California, Sonora & Punjab
        • Group D - Kamchatka, Mexico, Malaysia, Korea & Fertile Crescent
  • Playoffs: February 22nd - 28th
    • Single-elimination bracket
    • Semifinals are Bo7
    • Final is Bo9

Prize Pool[edit]

$1000 USD are spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Invited by seeding (16)
Peru Ezad United Kingdom Haitch Turkey iamturk France Kaiserklein 
United States Kaister Austria Knuschelbär France Kynesie France Kévin 
France Lecastete_ Germany LukasL Germany miggo1999 Canada Mitoe 
Germany optibb Finland Prinz United Kingdom Samwise12 United States SoldieR 
Seeding
#PlayerTeam

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1.Canada Mitoe3-09-4+5
2.United Kingdom Samwise121-14-40
3.France Kaiserklein1-26-60
4.Turkey iamturk0-21-6-5
Matches
Samwise12 United Kingdom1
February 21, 2021 - 18:00 GMT
3Canada Mitoe
Samwise12 United Kingdom3
February 14, 2021 - 19:00 GMT
1France Kaiserklein
Mitoe Canada3
February 20, 2021 - 19:00 GMT
2France Kaiserklein
Mitoe Canada3
January 31, 2021 - 23:30 GMT
1Turkey iamturk
Kaiserklein France3
February 14, 2021 - 17:30 GMT
Game 2 was played on Mexico instead of Sonora due to 'map spawn bug'
0Turkey iamturk
Samwise12 United Kingdom--Turkey iamturk

Group B[edit]

Group B
1.United Kingdom Haitch3-09-1+8
2.France Kévin2-17-6+1
3.Finland Prinz0-22-6-4
4.Germany optibb0-21-6-5

Group C[edit]

Group C
1.France Kynesie3-09-0+9
2.United States Kaister1-25-7-2
3.France Lecastete_1-24-6-2
4.Germany LukasL1-23-8-5

Group D[edit]

Group D
1.Austria Knuschelbär3-09-1+8
2.United States SoldieR2-16-5+1
3.Germany miggo19991-25-7-2
4.Peru Ezad0-32-9-7

Playoffs[edit]

Semifinals
 Canada Mitoe
2
 Austria Knuschelbär
4
 United Kingdom Haitch
4
 France Kynesie
1
Finals
 Austria Knuschelbär
2
 United Kingdom Haitch
5

References[edit]