ALGS Autumn Circuit #1 - APAC South

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Autumn Circuit #1 - APAC South
League Information
Series:
ALGS OnlineALGS Online ALGS Online
ALGS Autumn CircuitALGS Autumn Circuit ALGS Autumn Circuit
Organizer:
Platform:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Oceania Oceania
Prize Pool:
$5,250 USD
Date:
2020-10-03
Teams:
121
ALGS circuit tier:
Liquipedia Tier:
Links

Autumn Circuit APAC South #1 is part of the 2020 Autumn Circuit for the Apex Legends Global Series season.

About[edit]

Format[edit]

Point Distribution

  • At the end of each Match, Teams are awarded points for their placement and the Team’s total number of kills as shown on the in-game end of match summary screen (“Match Score”).
    • To view the points distribution Click here
Points Distribution
Place Points
Kill Points 1 per kill
A11st 12
A22nd 9
A33rd 7
A44th 5
A55th 4
A66 - 7th 3
A98 - 10th 2
B211 - 15th 1
A916 - 20th 0

Prize Pool[edit]

$5,250 USD and 38,730 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

Results[edit]

Quarterfinals[edit]


Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 12:00 AEST
First Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Second Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Third Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 12:30 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Third Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 13:00 AEST
First Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Second Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Third Place
100Ping100Ping 100Ping
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 13:30 AEST
First Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Second Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Third Place
Griefing ApesGriefing Apes Griefing Apes
PKPKPKPK
1.MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH T18937331121717291111292121
2.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα511121515291111821111100
3.RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai45296673441212211288
4.EXO ClanEXO Clan EXO44635537991127713100
5.ZvGZvG ZvG27121114566131225477
6.SEIGNEURSEIGNEUR SEIG25457712100547712100
7.Griefing ApesGriefing Apes Griefing Apes24921114111102663744
8.AF RoxeAF Roxe AF Roxe197322920045339222
9.AnMAnM AnM188200541163334500
10.100Ping100Ping 100Ping1714100630037337300
11.MASTERMINDMASTERMIND MASTERMIND115433151221510017000
12.In Real LifeIn Real Life In Real Life7102111800092008200
13.SusuSoklat.BraverySusuSoklat.Bravery SusuSoklat.Bravery61310016000190006322
14.Team RakunTeam Rakun Rakun5-0-0131001412214100
15.YUKI Esport 2YUKI Esport 2 YUKI 2416011-0-07300-0-0
16.SkylineSkyline Skyline41510082001700015100
17.Team ToxicTeam Toxic TTX418000111001110010200
18.Camping NoobsCamping Noobs Camping Noobs217000102001600016000
19.zero frags.exezero frags.exe zero frags.exe1111001700018000-0-0

Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 12:00 AEST
First Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Second Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Third Place
Apex LegendsApex Legends Apex Legends
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 12:30 AEST
First Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Second Place
Xavion Origins RexXavion Origins Rex Xavion Origins Rex
Third Place
NemesisNemesis Nemesis
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 13:00 AEST
First Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Second Place
m0thm0th m0th
Third Place
HeadHuntersHeadHunters HeadHunters
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 13:30 AEST
First Place
FTDFTD FTD
Second Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Third Place
Armory GamingArmory Gaming Armory Gaming
PKPKPKPK
1.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T26545121216066541212291717
2.LYNX THLYNX TH LYNX TH59112121217000112181811144
3.DreamFireDreamFire DF52121331122020455512155
4.HeadHuntersHeadHunters HeadHunters392966734437224533
5.FTDFTD FTD311700019000151661121212
6.PlayGround EsportsPlayGround Esports PGE2110244822282336333
7.mOthmOth mOth20111006333293315100
8.Armory GamingArmory Gaming AG19160005466160003722
9.AF TitanAF Titan AF Titan18732292661113314100
10.Xavion Origins RexXavion Origins Rex XOR18541129331900013100
11.Apex LegendsApex Legends Apex Legends1737441411192008200
12.NemesisNemesis NMS13180003700131005411
13.AVA HYDROAVA HYDRO AVA HYDRO111510015100102229233
14.AnythinGAnythinG AnythinG11-0-04511121007311
15.TooMuchAssistTooMuchAssist TMA98222102001700017033
16.Team DXTeam DX DX91410012100632210200
17.AF SkyriseAF Skyrise AF Skyrise59222131001800018000
18.CRAZY RUSH TEAMCRAZY RUSH TEAM CRT51310011100730019000
19.i'm savage indiani'm savage indian i'm savage indian46300180001410016000

Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 12:00 AEST
First Place
Thonburi EsportThonburi Esport Thonburi Esport
Second Place
First GenerationFirst Generation First Generation
Third Place
SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIGNEUR BRAVO
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 12:30 AEST
First Place
XTeamXTeam XTeam
Second Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Third Place
SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SEMETON JUSTICE
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 13:00 AEST
First Place
Amuska SBAmuska SB Amuska SB
Second Place
Thonburi EsportThonburi Esport Thonburi Esport
Third Place
C1phrC1phr C1phr
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 13:30 AEST
First Place
XTeamXTeam XTeam
Second Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Third Place
NERFxBTCNERFxBTC NERFxBTC
PKPKPKPK
1.Thonburi EsportThonburi Esport TBR65112181892442914146333
2.XTeamXTeam XT5911166112131373001121212
3.WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WPA414555291145222955
4.JESTERJESTER JESTER33102666399102334533
5.Amuska SBAmuska SB AmK.SB33730012133112997322
6.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT2554113755633311111
7.NERFxBTCNERFxBTC NERFxBTC22160001110082443788
8.SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIG.Bravo2137225422141008233
9.APEXIDAPEXID APEXID18630013144924414133
10.C1phrC1phr C1phr151214415100370010200
11.First GenerationFirst Generation 1g1529007300121009200
12.TMFTMF TMF1382114500540012100
13.Drop BearsDrop Bears Drop Bears81801110200131005400
14.SkullhuntersSkullhunters Skullhunters71410082001112215100
15.The Ravagers KeralaThe Ravagers Kerala TRK415100141001510013100
16.Lag spikesLag spikes Lag spikes2920016000-0-0-0-0
17.gm_mongoliagm_mongolia gm_mongolia117011-0-0-0-0-0-0
18.XardianXardian Xardian113100-0-0-0-0-0-0
19.UDANG GORENG TEPUNGUDANG GORENG TEPUNG UDANG GORENG TEPUNG019000-0-0-0-0-0-0

Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 12:00 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Third Place
Way To ToiletWay To Toilet Way To Toilet
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 12:30 AEST
First Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Second Place
RGBRGB RGB
Third Place
AthaimAthaim Athaim
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 13:00 AEST
First Place
Way To ToiletWay To Toilet Way To Toilet
Second Place
RGBRGB RGB
Third Place
Big38sBig38s Big38s
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 13:30 AEST
First Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Second Place
Way To ToiletWay To Toilet Way To Toilet
Third Place
Solo KingSolo King Solo King
PKPKPKPK
1.Invictus GamingInvictus Gaming iG70291111112101073001121313
2.Way To ToiletWay To Toilet WTT5345991410011210102977
3.RGBRGB RGB526344298829885477
4.AthaimAthaim ATH4411255379982446322
5.Solo KingSolo King SK2413100823345333733
6.Daivo EsportDaivo Esport Dv21375573331511111100
7.FeArless FlashyFeArless Flashy FA Flashy19151005466633312111
8.GOLD GENERATIONGOLD GENERATION GOLD GENERATION18920045221023310222
9.Big38sBig38s Big38s18730015122374414100
10.HWNHWN HWN12102009200131228233
11.AF HexaAF Hexa AF Hexa1282001600054119233
12.The ExtrasThe Extras The Extras1012100131001114413122
13.ABLABL ABL95422102111600016000
14.Tapu SenaTapu Sena Tapu Sena9111006300180007322
15.Second MYTHSecond MYTH Second MYTH8-0-017011121114500
16.grizzly orbgrizzly orb grizzly orb4-0-012100920015100
17.YUKI EsportYUKI Esport YUKI2-0-0111001410018000
18.enthusiastic gamersenthusiastic gamers enthusiastic gamers114100180001700017000


Semifinals[edit]


Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 15:00 AEST
First Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Second Place
FTDFTD FTD
Third Place
Big38sBig38s Big38s
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 15:30 AEST
First Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Second Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Third Place
AF HexaAF Hexa AF Hexa
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 16:00 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
Daivo EsportDaivo Esport Daivo Esport
Third Place
SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SEMETON JUSTICE
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 16:30 AEST
First Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Second Place
Xavion Origins RexXavion Origins Rex Xavion Origins Rex
Third Place
AF HexaAF Hexa AF Hexa
PKPKPKPK
1.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T2606377112996388541414
2.FTDFTD FTD46291010451212926611111
3.Invictus GamingInvictus Gaming iG451121313920054558277
4.DreamFireDreamFire DF43190002977111221121212
5.AthaimAthaim ATH38738810211112997300
6.AF HexaAF Hexa AF Hexa33141003788131663733
7.Daivo EsportDaivo Esport Dv2812122170112910106322
8.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT2111133823337339200
9.Way To ToiletWay To Toilet WTT18160001111173224566
10.LYNX THLYNX TH LYNX TH17823373331411115133
11.RGBRGB RGB17542214100455516000
12.Xavion Origins RexXavion Origins Rex XOR16451115100190002900
13.Zero Vertigo GamingZero Vertigo Gaming ZvG1213100190111600010288
14.HeadHuntersHeadHunters HeadHunters121020054331020014100
15.NERFxBTCNERFxBTC NERFxBTC11923318044820017000
16.Big38sBig38s Big38s93700160111700013100
17.mOthmOth mOth615133131001800019011
18.Armory GamingArmory Gaming AG41800063112000018000
19.100Ping100Ping 100Ping317000121001510012100
20.FeArless FlashyFeArless Flashy FA Flashy220000200001211120000

Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 15:00 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
Solo KingSolo King Solo King
Third Place
SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIGNEUR BRAVO
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 15:30 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIGNEUR BRAVO
Third Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 16:00 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
SEIGNEURSEIGNEUR SEIGNEUR
Third Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 16:30 AEST
First Place
JESTERJESTER JESTER
Second Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Third Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
PKPKPKPK
1.MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH T175112881121616112121213122
2.EXO ClanEXO Clan EXO4882004533371010291212
3.XTeamXTeam XT371024482667333541313
4.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα34111665466121663733
5.SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIG.Bravo3337112944546618022
6.JESTERJESTER JESTER31731163331800011299
7.Amuska SBAmuska SB AmK.SB295415159222170117322
8.Thonburi EsportThonburi Esport TBR2863337333102334566
9.WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WPA2445443722111226300
10.SEIGNEURSEIGNEUR SEIG23190001313329888200
11.Solo KingSolo King SK182966141001900014111
12.AnMAnM AnM151600016000456615133
13.Griefing ApesGriefing Apes Griefing Apes1314155111662000016000
14.AF TitanAF Titan AF Titan101512217033630012100
15.RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai1092222000092229200
16.AF RoxeAF Roxe AF Roxe412111121001310019000
17.First GenerationFirst Generation 1g418011102001600011100
18.GOLD GENERATIONGOLD GENERATION GOLD GENERATION420000151001410010200
19.APEXIDAPEXID APEXID213100180001510020000
20.PlayGround EsportsPlayGround Esports PGE21700019000820017000


Finals[edit]


Legend
Qualified for Autumn Playoffs
Qualified for the next OT Finals
Not Qualified
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 3, 2020 - 18:00 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Third Place
JESTERJESTER JESTER
Round 2
Round 2
October 3, 2020 - 18:30 AEST
First Place
Thonburi EsportThonburi Esport Thonburi Esport
Second Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Third Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Round 3
Round 3
October 3, 2020 - 19:00 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
AF HexaAF Hexa AF Hexa
Third Place
FTDFTD FTD
Round 4
Round 4
October 3, 2020 - 19:30 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Third Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Round 5
Round 5
October 3, 2020 - 20:00 AEST
First Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Second Place
Thonburi EsportThonburi Esport Thonburi Esport
Third Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Round 6
Round 6
October 3, 2020 - 20:30 AEST
First Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Second Place
SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIGNEUR BRAVO
Third Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
PKPKPKPKPKPK
1.MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH T19145111154441121212112111137443722
2.DreamFireDreamFire DF668233821313541313736645886344
3.Thonburi EsportThonburi Esport TBR58131001127745661213329121210200
4.Invictus GamingInvictus Gaming iG5573222912121511113133112101015100
5.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T2511213316000131224515157355451111
6.WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WPA42634410211820037221600011299
7.FTDFTD FTD371116619011371313170002001112177
8.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα35151003755121772933820016000
9.AthaimAthaim ATH331121515121009200111001311119000
10.EXO ClanEXO Clan EXO322955730011100824454007311
11.JESTERJESTER JESTER303755151331600063221115517033
12.SEIGNEURSEIGNEUR SEIG22102004566170001510092229222
13.AF HexaAF Hexa AF Hexa22920092222933180001213318000
14.Daivo EsportDaivo Esport Dv20141001110073005433141005433
15.SEIGNEUR BRAVOSEIGNEUR BRAVO SEIG.Bravo1718000170001021116000170002955
16.RGBRGB RGB175411141006311102111020014111
17.XTeamXTeam XT1619000630014100922263228211
18.Way To ToiletWay To Toilet WTT15200001314420000190001514413144
19.Amuska SBAmuska SB AmK.SB10160332000018033141331800020000
20.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT1170001800019000200001900011100


Additional Content[edit]

Country Representation[edit]

References[edit]