Apex Legends Global Series Championship 2021 - APAC North

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Championship 2021 - APAC North
League Information
Series:
Apex Legends Global Series ALGS Major
Platform:
Type:
Online
Location:
Japan Japan
South Korea South Korea
Prize pool:
$466,438 USD
Start Date:
2021-05-22
End Date:
2021-06-06
Teams:
30
ALGS circuit tier:
Liquipedia tier:
Links

The Apex Legends Global Series Championship with a total prize pool of USD $1,000,000 will follow the Winter Circuit. Teams will qualify for the Championship through Winter Circuit Playoffs performance, cumulative ALGS Points, and Championship last-chance online tournaments

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Caster:
    • United States Dazs (Hector Felix)

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Teams are seeded in a Snake Draft method into three different groups by ALGS points
    • There will be 4 group stage days where each group plays every other group in a series of 6 games and then a second time in a series of 2 games
      • Day 1 - BvC
      • Day 2 - AvC
      • Day 3 - AvB
      • Day 4 - BvC, CvA, and AvB
        • After all 4 days of the Group Stage, the top scoring team in each group will advance to the Finals (3 teams). The rest of the spots will go to the top 17 scoring teams through all groups combined.


Point Distribution

  • At the end of each Match, Teams are awarded points for their placement and the Team’s total number of kills as shown on the in-game end of match summary screen (“Match Score”).
    • To view the points distribution Click here
Points Distribution
Place Points
Kill Points 1 per kill
A11st 12
A22nd 9
A33rd 7
A44th 5
A55th 4
A66 - 7th 3
A98 - 10th 2
B211 - 15th 1
A916 - 20th 0

Placement Rules

  • There is no match limit in the 2021 APAC-N Championship Finals
    • Once a Team reaches the minimum total points of 50 in the Championship, The next match becomes "Match Point Eligible" for that team.
    • The first team to win a match after they are "Match Point Eligible" is declared the 2021 APAC-N Champion.
      • After the winner is declared, 2nd-20th are ranked by total Finals points.
    • There is no limit to number of teams who can be "Match Point Eligible".

Seeding

  • The top ten (10) Teams with highest Total Group Stage Match Score will start the Finals with points as follows:
    • To view the awarded points based on seeding Click here
    • 1st seed - 10 points
    • 2nd seed - 9 points
    • 3rd seed - 8 points
    • 4th seed - 7 points
    • 5th seed - 6 points
    • 6th seed - 5 points
    • 7th seed - 4 points
    • 8th seed - 3 points
    • 9th seed - 2 points
    • 10th seed - 1 point

Prize Pool[edit]

The initial prize pool of the tournament is $176,400 USD.
The sales of the five different skin bundles were added to the total prize pool, the crowd funded amount reached $1,580,590 USD as an increase across all regions.[1]
The total prize pool is $466,438 USD, ($290,038 USD added)

Prizepool Increase
Finishing Rank Base Prize Increase
A11st $68,100 +6.91%
A22nd $33,900 +3.44%
A33rd $20,100 +2.04%
A44th $12,000 +1.22%
A55th $9,000 +0.92%
A66th $6,900 +0.70%
A77th $4,800 +0.50%
A88th $3,600 +0.37%
A99th $2,700 +0.28%
B010th $2,100 +0.21%
B211 - 15th $1,440 +0.14%
A916 - 20th $900 +0.10%

Participants[edit]

1 *April 23rd - Japan SudetakiN retires from competitive Apex Legends[4], and is replaced by Japan Zipman
1 Japan 1tappy replaces Japan YUKIO.
1 April 15th - South Korea ahn2e leaves, [5] and South Korea Slime joins.
2 May 12th - South Korea rutzi and South Korea KaRma leave Hybrid Eclipse Arise. [6] and keep playing as team KONOHA. [7]
3 May 21st - A2 acquires the roster. [8]
1 March 30th - South Korea Heegak, South Korea Ashes and South Korea Jusna leave Connect Gaming Ace, and keep playing as High Quality. [9]
2 May 15th - South Korea Heegak, South Korea Ashes and South Korea Jusna are signed by chouette Gaming. [10]
1 May 5th - Due to SCARZ White forfeiting their spot, an extra spot went to the APAC-N LCQ.

Results[edit]

Group Stage[edit]


Legend
Qualified on Placement
Qualified on Points
Eliminated
Standings
TeamTotalDay 1Day 2Day 3Day 4
1.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR20274 53 - 75
2.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK17174 - 81 16
3.Reignite NorthReignite North RIG-N14954 56 - 39
4.T1T1 T1141- 50 65 26
5.FENNELFENNEL FL140- 67 48 25
6.Flora esportsFlora esports Flora12546 - 51 28
7.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF107- 48 46 13
8.Team NortheptionTeam Northeption Northeption10637 - 16 53
9.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA85- 18 28 39
10.FTWFTW FTW8452 21 - 11
11.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM81- 42 36 3
12.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku7912 - 54 13
13.ice creamice cream ice cream7629 22 - 25
14.A2A2 A27537 32 - 6
15.RxR CloverRxR Clover RxR Clover75- 29 26 20
16.Team UNITETeam UNITE UNITE7538 27 - 10
17.DAIKINDAIKIN DAIKIN7429 - 31 14
18.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK718 - 9 54
19.SunSister GodSunSister God SST.God7131 - 26 14
20.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S7125 30 - 16
21.GTS BlackGTS Black GTS Black70- 37 17 16
22.Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe6911 32 - 26
23.Aile9 ClanAile9 Clan Aile96813 - 37 18
24.Lag GamingLag Gaming Lag66- 29 22 15
25.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG5932 12 - 15
26.USG CrullerUSG Cruller USG Cruller5628 16 - 12
27.GTS ArtGTS Art GTS Art5618 - 18 20
28.USG IXiAUSG IXiA USG IXiA54- 24 20 10
29.OneSelfOneSelf OneSelf43- 11 26 6
30.Connect GamingConnect Gaming COG3712 - 10 15

Legend
Qualified on Placement
Qualified on Points
Eliminated
Group A
TeamTotalDay 1Day 2Day 3Day 4
1.T1T1 T1141- 50 65 26
2.FENNELFENNEL FL140- 67 48 25
3.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF107- 48 46 13
4.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA85- 18 28 39
5.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM81- 42 36 3
6.RxR CloverRxR Clover RxR Clover75- 29 26 20
7.GTS BlackGTS Black GTS Black70- 37 17 16
8.Lag GamingLag Gaming Lag66- 29 22 15
9.USG IXiAUSG IXiA USG IXiA54- 24 20 10
10.OneSelfOneSelf OneSelf43- 11 26 6


Group B
TeamTotalDay 1Day 2Day 3Day 4
1.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK17174 - 81 16
2.Flora esportsFlora esports Flora12546 - 51 28
3.Team NortheptionTeam Northeption Northeption10637 - 16 53
4.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku7912 - 54 13
5.DAIKINDAIKIN DAIKIN7429 - 31 14
6.SunSister GodSunSister God SST.God7131 - 26 14
7.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK718 - 9 54
8.Aile9 ClanAile9 Clan Aile96813 - 37 18
9.GTS ArtGTS Art GTS Art5618 - 18 20
10.Connect GamingConnect Gaming COG3712 - 10 15


Group C
TeamTotalDay 1Day 2Day 3Day 4
1.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR20274 53 - 75
2.Reignite NorthReignite North RIG-N14954 56 - 39
3.FTWFTW FTW8452 21 - 11
4.ice creamice cream ice cream7629 22 - 25
5.A2A2 A27537 32 - 6
6.Team UNITETeam UNITE UNITE7538 27 - 10
7.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S7125 30 - 16
8.Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe6911 32 - 26
9.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG5932 12 - 15
10.USG CrullerUSG Cruller USG Cruller5628 16 - 12
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 22, 2021 - 18:00 JST
First Place
SunSister GodSunSister God SunSister God
Second Place
FTWFTW FTW
Third Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Round 2
Round 2
May 22, 2021 - 18:45 JST
First Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Second Place
SunSister GodSunSister God SunSister God
Third Place
FTWFTW FTW
Round 3
Round 3
May 22, 2021 - 19:30 JST
First Place
Team NortheptionTeam Northeption Team Northeption
Second Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Third Place
Team UNITETeam UNITE Team UNITE
Round 4
Round 4
May 22, 2021 - 20:15 JST
First Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Second Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Third Place
C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAGOSHIMA
Round 5
Round 5
May 22, 2021 - 21:00 JST
First Place
A2A2 A2
Second Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Third Place
Team NortheptionTeam Northeption Team Northeption
Round 6
Round 6
May 22, 2021 - 21:45 JST
First Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Second Place
C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAGOSHIMA
Third Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
PKPKPKPKPKPK
1.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR7437887322736654332917177399
2.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK74102881121212190001129973883711
3.Reignite NorthReignite North RIG-N5414100180112966291145001121010
4.FTWFTW FTW5229773766827713133544410200
5.Flora esportsFlora esports Flora468222459945339244160004599
6.Team UNITETeam UNITE UNITE386333631137667312121900016000
7.A2A2 A2371600016011922215133112121212133
8.Team NortheptionTeam Northeption Northeption37920019000112881600037115433
9.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG321800020000131003777131002977
10.SunSister GodSunSister God SST.God311122229331510019000200008222
11.DAIKINDAIKIN DAIKIN2945669233630012122180229233
12.ice creamice cream ice cream2954445455544418000921115100
13.USG CrullerUSG Cruller USG Cruller287355102001112245551212211111
14.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S251210015144121558222825518022
15.GTS ArtGTS Art GTS Art18131441113317000111111512214133
16.Aile9 ClanAile9 Clan Aile91315111170001410063221113313100
17.Connect GamingConnect Gaming COG12170221311110255200001410019000
18.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku122000082441602217000631117000
19.Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe1111100141002000010222170006322
20.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK8190001211118000141331020020000
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 23, 2021 - 18:00 JST
First Place
FENNELFENNEL FENNEL
Second Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Third Place
Lag GamingLag Gaming Lag Gaming
Round 2
Round 2
May 23, 2021 - 18:45 JST
First Place
JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUPITER VEGA
Second Place
Good 8 SquadGood 8 Squad Good 8 Squad
Third Place
GTS BlackGTS Black GTS Black
Round 3
Round 3
May 23, 2021 - 19:30 JST
First Place
T1T1 T1
Second Place
FENNELFENNEL FENNEL
Third Place
ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORTHROS MAGICAL
Round 4
Round 4
May 23, 2021 - 20:15 JST
First Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Second Place
Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe Choja
Third Place
FENNELFENNEL FENNEL
Round 5
Round 5
May 23, 2021 - 21:00 JST
First Place
GTS BlackGTS Black GTS Black
Second Place
Team UNITETeam UNITE Team UNITE
Third Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Round 6
Round 6
May 23, 2021 - 21:45 JST
First Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Second Place
ORTHROS FANGORTHROS FANG ORTHROS FANG
Third Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
PKPKPKPKPKPK
1.FENNELFENNEL FL6711212121700029111137771511110255
2.Reignite NorthReignite North RIG-N5682226366121005422371212371010
3.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR5316044190002000011214141411111299
4.T1T1 T15019000121111121414736645448222
5.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF489266541414630013122111112955
6.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM4212100456637551900063225499
7.GTS BlackGTS Black GTS Black376311372211111141111128816000
8.A2A2 A232131119222141224577547718000
9.Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe325477732292112900160117300
10.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S3011100294454331110073229211
11.RxR CloverRxR Clover RxR Clover2929331413316044180332000011155
12.Lag GamingLag Gaming Lag29374410222131118222102006333
13.Team UNITETeam UNITE UNITE271700018033151221510029101014100
14.USG IXiAUSG IXiA USG IXiA242000015111451110211131004577
15.ice creamice cream ice cream2245558200733312100921120000
16.FTWFTW FTW2110233200111024463441701112100
17.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA18180111125519000170001900017000
18.USG CrullerUSG Cruller USG Cruller167344160001800020000826613100
19.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG12141331112217000160551800019000
20.OneSelfOneSelf OneSelf111510013122820092001211115100
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 29, 2021 - 18:00 JST
First Place
T1T1 T1
Second Place
Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku Gaming
Third Place
DAIKINDAIKIN DAIKIN
Round 2
Round 2
May 29, 2021 - 18:45 JST
First Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Second Place
Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku Gaming
Third Place
Flora esportsFlora esports Flora esports
Round 3
Round 3
May 29, 2021 - 19:30 JST
First Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Second Place
Flora esportsFlora esports Flora esports
Third Place
ORTHROS FANGORTHROS FANG ORTHROS FANG
Round 4
Round 4
May 29, 2021 - 20:15 JST
First Place
OneSelfOneSelf OneSelf
Second Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Third Place
Aile9 ClanAile9 Clan Aile9 Clan
Round 5
Round 5
May 29, 2021 - 21:00 JST
First Place
FENNELFENNEL FENNEL
Second Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Third Place
ORTHROS FANGORTHROS FANG ORTHROS FANG
Round 6
Round 6
May 29, 2021 - 21:45 JST
First Place
T1T1 T1
Second Place
Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku Gaming
Third Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
PKPKPKPKPKPK
1.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK814522121221121010297729993788
2.T1T1 T165112121215100151005455190001121818
3.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku5429442944131004511160662966
4.Flora esportsFlora esports Flora517366376629668222543311122
5.FENNELFENNEL FL48121668210101900012144112999211
6.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF469255200003722141333710108277
7.Aile9 ClanAile9 Clan Aile93715100111116366371111121006333
8.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM3682334566451313131001800014100
9.DAIKINDAIKIN DAIKIN3137441800082227311457719000
10.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA281024454771413311111200007322
11.SunSister GodSunSister God SST.God266333632212133102771510013100
12.RxR CloverRxR Clover RxR Clover26170001126617011160001314412111
13.OneSelfOneSelf OneSelf2614100141002000011277920015122
14.Lag GamingLag Gaming Lag221800092331114492551414417000
15.USG IXiAUSG IXiA USG IXiA2013111131001023315133111335400
16.GTS ArtGTS Art GTS Art1811111190119244200001021110244
17.GTS BlackGTS Black GTS Black17542217000180001700063334500
18.Team NortheptionTeam Northeption Northeption16200007333160116322730020011
19.Connect GamingConnect Gaming COG101600010200733319000820018000
20.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK919000160335400180001701116011
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 30, 2021 - 18:00 JST
First Place
Team NortheptionTeam Northeption Team Northeption
Second Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Third Place
Flora esportsFlora esports Flora esports
Round 2
Round 2
May 30, 2021 - 18:45 JST
First Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Second Place
chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea chouette Gaming Korea
Third Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
PKPK
1.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR396312121121212
2.Reignite NorthReignite North RIG-N352966371313
3.Team NortheptionTeam Northeption Northeption27112997333
4.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK2345662933
5.Flora esportsFlora esports Flora1937778233
6.Connect GamingConnect Gaming COG13545514133
7.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku91211112166
8.SunSister GodSunSister God SST.God7923317022
9.ice creamice cream ice cream773119211
10.Aile9 ClanAile9 Clan Aile96131006322
11.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S6141004500
12.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG41600011133
13.FTWFTW FTW41022219000
14.USG CrullerUSG Cruller USG Cruller4821115100
15.Team UNITETeam UNITE UNITE4170005400
16.Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe31512216000
17.A2A2 A231900010211
18.DAIKINDAIKIN DAIKIN31111113100
19.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK02000020000
20.GTS ArtGTS Art GTS Art01800018000
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 30, 2021 - 19:30 JST
First Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Second Place
FENNELFENNEL FENNEL
Third Place
Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe Choja
Round 2
Round 2
May 30, 2021 - 20:15 JST
First Place
JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUPITER VEGA
Second Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Third Place
ice creamice cream ice cream
PKPK
1.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR3611214149288
2.Wararabe ChojaWararabe Choja Wararabe2337774544
3.FENNELFENNEL FL19297712122
4.RxR CloverRxR Clover RxR Clover19131112988
5.ice creamice cream ice cream1854333744
6.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA181212211233
7.T1T1 T1131514410266
8.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG1173338233
9.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S10455517000
10.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF9160336333
11.USG CrullerUSG Cruller USG Cruller81702218066
12.FTWFTW FTW7111337300
13.Lag GamingLag Gaming Lag6630015122
14.Team UNITETeam UNITE UNITE6180005422
15.Reignite NorthReignite North RIG-N4821113100
16.A2A2 A23921119000
17.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM31411111100
18.OneSelfOneSelf OneSelf21020020000
19.GTS BlackGTS Black GTS Black11900016011
20.USG IXiAUSG IXiA USG IXiA12000014100
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 30, 2021 - 21:00 JST
First Place
Team NortheptionTeam Northeption Team Northeption
Second Place
GTS ArtGTS Art GTS Art
Third Place
chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea chouette Gaming Korea
Round 2
Round 2
May 30, 2021 - 21:45 JST
First Place
chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea chouette Gaming Korea
Second Place
GTS BlackGTS Black GTS Black
Third Place
JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUPITER VEGA
PKPK
1.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK3137221121010
2.Team NortheptionTeam Northeption Northeption26112774522
3.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA2154333777
4.GTS ArtGTS Art GTS Art20299917022
5.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK16829916055
6.GTS BlackGTS Black GTS Black15141002955
7.T1T1 T113102118288
8.Aile9 ClanAile9 Clan Aile912456613100
9.DAIKINDAIKIN DAIKIN11111445422
10.Lag GamingLag Gaming Lag9924418033
11.USG IXiAUSG IXiA USG IXiA9180339244
12.Flora esportsFlora esports Flora9170446322
13.SunSister GodSunSister God SST.God7151007333
14.FENNELFENNEL FL6731112111
15.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku41210015122
16.OneSelfOneSelf OneSelf41311110200
17.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF4631119000
18.Connect GamingConnect Gaming COG21600011111
19.RxR CloverRxR Clover RxR Clover12000014100
20.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM01900020000


Finals[edit]


Legend
Champion
Match Point
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 6, 2021 - 12:00 JST
First Place
Team UNITETeam UNITE Team UNITE
Second Place
Flora esportsFlora esports Flora esports
Third Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Round 2
Round 2
June 6, 2021 - 12:45 JST
First Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Second Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Third Place
FENNELFENNEL FENNEL
Round 3
Round 3
June 6, 2021 - 13:30 JST
First Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Second Place
Reignite NorthReignite North Reignite North
Third Place
ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORTHROS MAGICAL
Round 4
Round 4
June 6, 2021 - 14:15 JST
First Place
JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUPITER VEGA
Second Place
Crazy RaccoonCrazy Raccoon Crazy Raccoon
Third Place
FTWFTW FTW
Round 5
Round 5
June 6, 2021 - 14:35 JST
First Place
T1T1 T1
Second Place
FENNELFENNEL FENNEL
Third Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Round 6
Round 6
June 6, 2021 - 15:10 JST
First Place
T1T1 T1
Second Place
chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea chouette Gaming Korea
Third Place
Team NortheptionTeam Northeption Team Northeption
Round 7
Round 7
June 6, 2021 - 15:35 JST
First Place
FENNEL KoreaFENNEL Korea FENNEL Korea
Second Place
FTWFTW FTW
Third Place
FENNELFENNEL FENNEL
PKPKPKPKPKPKPK
1.FENNEL KoreaFENNEL Korea FLK8392001121111121005455453382331121414
2.Crazy RaccoonCrazy Raccoon CR7618055296611299291010111332000011111
3.T1T1 T171131885433200001023311277112111116011
4.FENNELFENNEL FL591024437447344160002988160003755
5.Reignite NorthReignite North RIG-N543777826629559222180111212212111
6.Flora esportsFlora esports Flora5229999200102331215563441316610200
7.FTWFTW FTW522000010244452237661602273662955
8.ice creamice cream ice cream44111666312128288730019011452215100
9.ORTHROS MAGICALORTHROS MAGICAL ORM381510011100376614100151009244631212
10.JUPITER VEGAJUPITER VEGA JUP VEGA38541116000190001128812111636619000
11.Team UNITETeam UNITE UNITE37112121212111160001310073221021114111
12.RxR CloverRxR Clover RxR Clover33190001801115100170663715151700018033
13.chouette Gaming Koreachouette Gaming Korea cGK3345337333180001510014100293313144
14.ORTHROS FANGORTHROS FANG ORF28121001313311144451110244190009200
15.Team NortheptionTeam Northeption Northeption288200151001410011100543337114500
16.DAIKINDAIKIN DAIKIN27631119000920020000920015144541010
17.Sengoku GamingSengoku Gaming Sengoku211601117000635582221700054007311
18.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S201411145331311118000131331804417000
19.SunSister GodSunSister God SST.God1773002000017033634420000111008211
20.A2A2 A215170001411154551901182001410020000


Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageJapanUnited States
Streams


Viewership Stats
Peak Viewers 145 871
Average Viewers 60 545
Hours Watched 1 442 981

Country Representation[edit]

References[edit]