Apex Legends Global Series Championship 2021 - APAC North Qualifier

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Championship - APAC North Qualifier
League Information
Series:
ALGS OnlineALGS Online ALGS Online
Organizer:
Platform:
Type:
Online
Location:
Japan Japan
South Korea South Korea
Start Date:
2021-04-24
End Date:
2021-04-25
Liquipedia tier:
Links

The APAC-N Championship Last Chance Qualifier is the last chance to earn a spot in the Apex Legends Global Series Championship.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Guest:
    • Japan jun (Junichi Kato)
  • Caster:
    • United States Dazs (Hector Felix)

Format[edit]

Point Distribution

  • At the end of each Match, Teams are awarded points for their placement and the Team’s total number of kills as shown on the in-game end of match summary screen (“Match Score”).
    • To view the points distribution Click here
Points Distribution
Place Points
Kill Points 1 per kill
A11st 12
A22nd 9
A33rd 7
A44th 5
A55th 4
A66 - 7th 3
A98 - 10th 2
B211 - 15th 1
A916 - 20th 0

Prize Pool[edit]

The top 4 teams qualify for the ALGS APAC-N Championship

Participants[edit]

Results[edit]

Quarterfinals[edit]


Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 24, 2021 - 12:00 JST
First Place
GameWithGameWith GameWith
Second Place
Team MessUpNeverTeam MessUpNever Team MessUpNever
Third Place
Radical Pop GamingRadical Pop Gaming Radical Pop Gaming
Round 2
Round 2
April 24, 2021 - 12:30 JST
First Place
GameWithGameWith GameWith
Second Place
NarraTive UnicornNarraTive Unicorn NarraTive Unicorn
Third Place
Team MessUpNeverTeam MessUpNever Team MessUpNever
Round 3
Round 3
April 24, 2021 - 13:00 JST
First Place
AtumAtum Atum
Second Place
CTG ibushiGin KoreaCTG ibushiGin Korea CTG ibushiGin Korea
Third Place
Radical Pop GamingRadical Pop Gaming Radical Pop Gaming
Round 4
Round 4
April 24, 2021 - 13:30 JST
First Place
Nature LaurelNature Laurel Nature Laurel
Second Place
Nature IRISNature IRIS Nature IRIS
Third Place
ORTHROS RAISEORTHROS RAISE ORTHROS RAISE
PKPKPKPK
1.GameWithGameWith GW761121818112111145101011177
2.Nature IRISNature IRIS N.IRIS401210045121215122291010
3.Radical Pop GamingRadical Pop Gaming RPG3237881311137669200
4.AtumAtum Atum3254008200112774522
5.Nature LaurelNature Laurel N.Laurel30635573331700011244
6.GreedyGreedy Greedy298222545563225477
7.LFT Tree VillainLFT Tree Villain LFT Tree Villain271415510277141446344
8.Nature MapleNature Maple N.Maple254533922282557333
9.ORTHROS RAISEORTHROS RAISE ORR25131001110073663777
10.NarraTive UnicornNarraTive Unicorn NrTv.Uc25102222988131118200
11.Team MessUpNeverTeam MessUpNever Team MessUpNever20291137111110014100
12.CTG ibushiGin KoreaCTG ibushiGin Korea CTG ibsG KR17160006322292215100
13.DandelionDandelion Dandelion119200141001021110233
14.SECTION9 REVOSECTION9 REVO S9R71511117000541116000
15.AwakeRapid:IXAAwakeRapid:IXA AR:IXA6730016000920013100
16.剛!剛!マッスル!剛!剛!マッスル! 剛!剛!マッスル!411100151001210012100
17.Team ElBlast GHTeam ElBlast GH EGH117000121001600017000

Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 24, 2021 - 12:00 JST
First Place
No Brand GamersNo Brand Gamers No Brand Gamers
Second Place
QualiaQualia Qualia
Third Place
teamSolidteamSolid teamSolid
Round 2
Round 2
April 24, 2021 - 12:30 JST
First Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Second Place
teamSolidteamSolid teamSolid
Third Place
norzanorza norza
Round 3
Round 3
April 24, 2021 - 13:00 JST
First Place
Hybrid EclipseHybrid Eclipse Hybrid Eclipse
Second Place
No Brand GamersNo Brand Gamers No Brand Gamers
Third Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Round 4
Round 4
April 24, 2021 - 13:30 JST
First Place
sokusekiwinsokusekiwin sokusekiwin
Second Place
teamSolidteamSolid teamSolid
Third Place
Aile9Aile9 Aile9
PKPKPKPK
1.RxR CloverRxR Clover RXC577344112141437885455
2.No Brand GamersNo Brand Gamers NBG5111288458829778200
3.teamSolidteamSolid Solid413733294473112955
4.QualiaQualia Qualia39294463225410109255
5.Hybrid EclipseHybrid Eclipse HE301311113122112121215100
6.Aile9Aile9 Aile92945101016022141003744
7.norzanorza norza289200370045224577
8.sokusekiwinsokusekiwin sokusekiwin271700012111111001121212
9.Serpens E-sportsSerpens E-sports Serpens171110054661023311100
10.RAZE e-sports SiriusRAZE e-sports Sirius ReS161026615100151006333
11.Sik VillageSik Village Sik Village15151337322633317000
12.3point3point 3point1312100111771311114111
13.Cantera Gaming noxCantera Gaming nox Cantera.nox1354339200920010200
14.Cantera Gaming aulaCantera Gaming aula Cantera aula11634417000821112100
15.FUGFUG FUG101410010200121007333
16.Leaps White SheepLeaps White Sheep Leaps White Sheep6821182001700016011
17.TruthTruth Truth416000141001600013122

Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 24, 2021 - 12:00 JST
First Place
First EditionFirst Edition First Edition
Second Place
NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NarraTive Vanshee
Third Place
AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero AwakeRapid:Zero
Round 2
Round 2
April 24, 2021 - 12:30 JST
First Place
NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NarraTive Vanshee
Second Place
FaTe diamond CheerfulFaTe diamond Cheerful FaTe diamond Cheerful
Third Place
VwVVwV VwV
Round 3
Round 3
April 24, 2021 - 13:00 JST
First Place
Good 8 SquadGood 8 Squad Good 8 Squad
Second Place
AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero AwakeRapid:Zero
Third Place
First EditionFirst Edition First Edition
Round 4
Round 4
April 24, 2021 - 13:30 JST
First Place
pu-*-pupu-*-pu pu-*-pu
Second Place
AldebaranAldebaran Aldebaran
Third Place
FaTe diamond CheerfulFaTe diamond Cheerful FaTe diamond Cheerful
PKPKPKPK
1.First EditionFirst Edition First Edition63112111154111137994544
2.NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NrTv.Vs5429551121515548815100
3.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S38131004522112141413133
4.pu-*-pupu-*-pu pu-*-pu271111112111922211277
5.FaTe diamond CheerfulFaTe diamond Cheerful FaTe diamond Cheerful2663332911160003733
6.VwVVwV VwV25452237441113310211
7.AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero ARZ2537551510029118200
8.RxR SpadeRxR Spade RxR Spade23926611111151005488
9.AldebaranAldebaran Aldebaran231510014111102222977
10.ORBGARDEN_SEEKERORBGARDEN_SEEKER ORBS22141551023382337333
11.Luster7Luster7 L72273667333732211111
12.GROUND ZEROGROUND ZERO GROUND ZERO1416000633345119200
13.road takenroad taken road taken13121008200131006366
14.Fiveness FeliciaFiveness Felicia FVS.Felicia88211131111410014111
15.Para esports AssociationPara esports Association Para esports Association8541116000630016000
16.AN ON WINAN ON WIN AOW61020092001210012100
17.RedPinNothRedPinNoth RedPinNoth020000200002000020000


Semifinals[edit]


Legend
Advances
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 24, 2021 - 14:00 JST
First Place
Good 8 SquadGood 8 Squad Good 8 Squad
Second Place
Nature IRISNature IRIS Nature IRIS
Third Place
First EditionFirst Edition First Edition
Round 2
Round 2
April 24, 2021 - 14:30 JST
First Place
GreedyGreedy Greedy
Second Place
Nature IRISNature IRIS Nature IRIS
Third Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Round 3
Round 3
April 24, 2021 - 15:00 JST
First Place
NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NarraTive Vanshee
Second Place
Aile9 ClanAile9 Clan Aile9 Clan
Third Place
AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero AwakeRapid:Zero
Round 4
Round 4
April 24, 2021 - 15:30 JST
First Place
AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero AwakeRapid:Zero
Second Place
FaTe diamond CheerfulFaTe diamond Cheerful FaTe diamond Cheerful
Third Place
AtumAtum Atum
Round 5
Round 5
April 24, 2021 - 16:00 JST
First Place
norzanorza norza
Second Place
pu-*-pupu-*-pu pu-*-pu
Third Place
Aile9 ClanAile9 Clan Aile9 Clan
Round 6
Round 6
April 24, 2021 - 16:30 JST
First Place
Good 8 SquadGood 8 Squad Good 8 Squad
Second Place
GreedyGreedy Greedy
Third Place
Aile9 ClanAile9 Clan Aile9 Clan
PKPKPKPKPKPK
1.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S601123312144170331414473661121111
2.NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NrTv.Vs5554111111133112884544825518000
3.LFT Tree VillainLFT Tree Villain LFT Tree Villain541118892111110200630045151510255
4.Nature IRISNature IRIS N.IRIS4929662977141337377160119211
5.Aile9 ClanAile9 Clan Aile94882772000029772000037663733
6.GreedyGreedy Greedy431210011277453315100180002955
7.AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero ARZ421701117000377711210101212211111
8.RxR CloverRxR Clover RXC38200003722160001023310200451717
9.norzanorza norza321900045441510019000112777300
10.First EditionFirst Edition First Edition313766151111213312133141115422
11.AtumAtum Atum2963117333131003766922213100
12.pu-*-pupu-*-pu pu-*-pu29102115433822218000296620000
13.QualiaQualia Qualia271601182119233170006322631010
14.Hybrid EclipseHybrid Eclipse HE251310010222111558233131338233
15.teamSolidteamSolid Solid251511114122543354441703312111
16.GameWithGameWith GW2392771603318000111772000014122
17.Nature LaurelNature Laurel N.Laurel22141006366730016011543315100
18.No Brand GamersNo Brand Gamers NBG164522131001903392111111116000
19.FaTe diamond CheerfulFaTe diamond Cheerful FaTe diamond Cheerful167311190002000029221510017000
20.Radical Pop GamingRadical Pop Gaming RPG718000180006333131001900019000


Finals[edit]


Legend
Qualified for APAC North ALGS Championship
Not Qualified
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 25, 2021 - 18:00 JST
First Place
RxR CloverRxR Clover RxR Clover
Second Place
C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAGOSHIMA
Third Place
NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NarraTive Vanshee
Round 2
Round 2
April 25, 2021 - 18:30 JST
First Place
DAIKINDAIKIN DAIKIN
Second Place
Aile9 ClanAile9 Clan Aile9 Clan
Third Place
AYAYAAYAYA AYAYA
Round 3
Round 3
April 25, 2021 - 19:00 JST
First Place
Good 8 SquadGood 8 Squad Good 8 Squad
Second Place
Hybrid Eclipse ZestHybrid Eclipse Zest Hybrid Eclipse Zest
Third Place
C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAGOSHIMA
Round 4
Round 4
April 25, 2021 - 19:30 JST
First Place
LFT DRAEMONLFT DRAEMON LFT DRAEMON
Second Place
NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NarraTive Vanshee
Third Place
C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAGOSHIMA
Round 5
Round 5
April 25, 2021 - 20:00 JST
First Place
Hybrid Eclipse ZestHybrid Eclipse Zest Hybrid Eclipse Zest
Second Place
Aile9 ClanAile9 Clan Aile9 Clan
Third Place
C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAGOSHIMA
Round 6
Round 6
April 25, 2021 - 20:30 JST
First Place
Nature IRISNature IRIS Nature IRIS
Second Place
Good 8 SquadGood 8 Squad Good 8 Squad
Third Place
DAIKINDAIKIN DAIKIN
PKPKPKPKPKPK
1.C-VA KAGOSHIMAC-VA KAGOSHIMA C-VA KAG76291010102443713133755378813133
2.Good 8 SquadGood 8 Squad G8S61456617033112771412254332999
3.Aile9 ClanAile9 Clan Aile95063112912129244730029337311
4.RxR CloverRxR Clover RXC461121212541119000151771112211155
5.DAIKINDAIKIN DAI455477112881310011100160003755
6.Hybrid Eclipse ZestHybrid Eclipse Zest HE.Z451900015100299945221125510200
7.NarraTive VansheeNarraTive Vanshee NrTv.Vs3937338211180332966131336311
8.SBI e-SportsSBI e-Sports SBI361514416033102661600010233541111
9.LFT DRAEMONLFT DRAEMON LFT DRAEMON36200001412273001129973004511
10.Nature IRISNature IRIS N.IRIS34160001800011133102661702211288
11.AYAYAAYAYA AYAYA3312122373317000636682449233
12.LFT Tree VillainLFT Tree Villain LFT Tree Villain3014133121661412292331414414155
13.chouette Gamingchouette Gaming cG251112263441603319000636617033
14.Revolution in Esports Affairs HerjaRevolution in Esports Affairs Herja REAH25734492221510054331510012144
15.GreedyGreedy Greedy23131007300451112100455515111
16.AVALON GamingAVALON Gaming AVA1882114555820082112000020000
17.First EditionFirst Edition First Edition1410222190001212217033920018022
18.AwakeRapid:ZeroAwakeRapid:Zero ARZ139200200006344131221800016011
19.LandMarkCargobotLandMarkCargobot LandMarkCargobot9170001110020000180001216619011
20.norzanorza norza81800013100541120000190008200


Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageJapanEnglish Speaking
Streams


Country Representation[edit]

References[edit]