ALGS Online #3 - North America

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Online #3 - North America
League Information
Series:
Apex Legends Global Series ALGS Online
Organizer:
Type:
Online
Location:
North America North America
Teams:
145
Prize Pool:
$23,000 USD
Start Date:
2020-04-04
End Date:
2020-04-06
ALGS Circuit Tier:
Liquipedia Tier:
Links

Online Tournament #3 is the third Qualifier event of the Apex Legends Global Series season.
Although originally planned to qualify for the Premier event Bucharest, Romania on May 30-31, due to the postponing, it will no longer qualify teams for the event.[1]

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • Round 160 - Semifinals
      • 4 matches per Group
    • Top 10 teams of each group advances to the next round
    • Bottom 10 teams are eliminated from the tournament
  • Finals -
    • Top 10 of the two Semifinal groups.
    • 5 matches are played with all teams


  • Participants:


Prize Pool[edit]

$23,000 USD and 3,600 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

loucopsic
1Mexico Dcop 
2Bosnia and Herzegovina hodsic 
3United States Lou 
AMG
1United States iNoles 
2United States ItsNyxe 
3United States Atsze 
.JPG
1United States JsTN 
2United States Phin 
3United States G Sound 
Sentinels
1Canada senoxe 
2 TBD 
3 TBD 

Results[edit]

Round of 160[edit]


Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
First Rounders
Second Place
Flying Saucerorrs
Third Place
LFG
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
First Rounders
Second Place
S1N
Third Place
KANGS
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
Flying Saucerorrs
Second Place
Sola Fide Bravo
Third Place
NRT
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
Flying Saucerorrs
Second Place
ESP
Third Place
Sola Fide Bravo
PKPKPKPK
1. Flying Saucerorrs802910101606611218181121313
2. First Rounders55112141411212121900012144
3. NRT3654996344377710200
4. KANGS324500375554888211
5. LFG28375514111735515155
6. Boba Boys271112282116311451212
7. S1N27102662922823311122
8. SF.Bravo26160001310029443755
9. AYAYA2214122735545119233
10. smile19180005488121006333
11. RCO.Blue16823345441411117000
12. Colo Covid169244921192115400
13. ESP141700017011180002944
14. First Boss915100102331021119000
15. BBF Warriors96300111221310014111
16. TeCh Gaming612111121111511118000
17. FXT67300151001111116000
18. LIT313100190001601113100
19. The NOBuddies32000020000170007300
20. Grout's Gamers119000180112000020000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
Rise Nation
Second Place
Expensive Agents
Third Place
Sweaty Pepeggy
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
Rogue
Second Place
Omega
Third Place
Expensive Agents
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
Rogue
Second Place
Rise Nation
Third Place
BLANK
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
Omega
Second Place
Rise Nation
Third Place
Invictus
PKPKPKPK
1. Rise Nation86112121217088291818291818
2. Rogue6554881121616112997311
3. Omega38732229661110011255
4. Expensive Agents30292237661112210211
5. AiMPryde288266923354556333
6. Nightmare eSports2518000543310200451111
7. Some Somebodies2145337300736614100
8. BLANK17190116322374417000
9. Swagger Like Us1611111823382228233
10. Team Mystic161215545331410013100
11. generalsleepyava1210255190001314416000
12. Fear.oni126344102221510018000
13. BTTS1292331311192009211
14. Invictus111601112100190003722
15. Ciphers913100141001700011166
16. Sweaty Pepeggy93711180111800019000
17. ErorR9151001600063005411
18. Project BOT91410011100451115100
19. Remember517000151001603312100
20. WinFall020000200002000020000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
Team Liquid Blue
Second Place
Rebel Esports
Third Place
loucopsic
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
Oath
Second Place
LAN
Third Place
eXSB
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
LAN
Second Place
Sola Fide
Third Place
Oath
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
Rebel Esports
Second Place
Team Liquid Blue
Third Place
Zero Gaming
PKPKPKPK
1. Team Liquid Blue531121212454414100291010
2. Rebel Esports522911119233170001121515
3. LAN50160112999112161616033
4. loucopsic313712127322733317011
5. IFE28456610255455518000
6. Sola Fide27170116377295511111
7. Oath261310011233372213100
8. No Risk Mafia2510222543354115455
9. eXSB2473113788121229200
10. Zero Gaming2282331801163333733
11. Mizu Mystic216311824482224522
12. Boosted Bandits192000012133160336399
13. Big Fans1154111110092007300
14. Aggressively Mediocre101900017000151448233
15. wKushagram1012100151001023312122
16. Grime Gaming714111190001311110211
17. Obligatory Death79211131001111114100
18. Simplicity320000160332000020000
19. Quiet Pulse315100141001800015100
20. StonkOnomics018000200001900019000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
Griefers
Second Place
Vengeance
Third Place
Complexity Gaming
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
UtheGamers
Second Place
RCO eSports Red
Third Place
GODSENT
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
NRG
Second Place
Complexity Gaming
Third Place
GODSENT
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
UtheGamers
Second Place
Yokai
Third Place
Second Nature
PKPKPKPK
1. UtheGamers6615133112131354551121616
2. RCO.Red3811177296682117399
3. Complexity3737771603329101015100
4. GODSENT3545443755377718000
5. NRG33631111111112131311111
6. Griefers30112121218000632217011
7. Vengeance27296614100455513100
8. Second Nature24121005455111223744
9. AimAssist22102447322141669222
10. GobbleHeroYoyo21131336322102114544
11. Yokai18821120000170002966
12. Achoo17200009288180005433
13. 3 Musketeers145411821192008222
14. Team Mainline107311131001600010233
15. weGang81601145001510014100
16. Who?79200102111310012100
17. JimBobs617000190111212219022
18. WarPorpoises51410017000190006311
19. Sentinels41800012100730016000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
Noble White
Second Place
Sola Fide
Third Place
The Happy Campers
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
The Dream Team
Second Place
Team Squidward
Third Place
7 sins
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
Sola Fide
Second Place
TSM
Third Place
Sniper Abusers
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
TSM
Second Place
Team Squidward
Third Place
Yeet Squad
PKPKPKPK
1. Sola Fide642999541313112131313133
2. TSM5473554566295511299
3. Team Squidward491410029111113133291515
4. The Dream Team37634411288454414100
5. Sniper Abusers34121441022237884555
6. THC3237221603354775455
7. Noble White301127711133141006333
8. Yeet Squad298233631173663744
9. Aqualix Bravo1454449200920010200
10. VALORANT Free Agents1316011732263229200
11. AMG124544170111110012100
12. 7 sins12102003700170008211
13. Ukiyo Empire Blue811144141001020018000
14. The Art of Xecution71510019000151227300
15. Team Bubbles513100180001210015122
16. Team IDK51900012100821111100
17. Snaked and Heated49200131001601117000
18. SVGS217000151111800016000
19. Not Scared Esports21800082001900019000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
RCO eSports White
Second Place
spf50
Third Place
Golden Guardians
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
Golden Guardians
Second Place
Ukiyo Empire Pink
Third Place
Skrt
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
spf50
Second Place
RCO eSports White
Third Place
TTVKillers
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
Ginger Lizards
Second Place
RCO eSports White
Third Place
TTVKillers
PKPKPKPK
1. RCO.White741121616111332966291818
2. Golden Guardians5637991121515131666333
3. spf504629334500112161615100
4. Ginger Lizards3992331023382221121313
5. RxX3213122734445665477
6. Skrt3118022371010544410222
7. vQ2554556300102554511
8. TTVKillers23111001311137333733
9. CAC2045335444190117300
10. Ukiyo Empire Pink161600029331701112122
11. Aqualix Alpha14737718011180009211
12. SUS141412214155151008222
13. Gluten-Free Gamers1363228211921111111
14. Ultra812100170111113313111
15. Womp61900016033630017000
16. Angels_of_Destiny6820092001411119000
17. SlayThirstyMyFriends515111151001211118000
18. Last Minute Champs51020019000730016000
19. Focus Gibraltar417022121001600014100

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 12:00 PST
First Place
On the Hunt
Second Place
The BOiis
Third Place
Lil Poggies
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 12:30 PST
First Place
Aztlan Gaming
Second Place
Intentional
Third Place
.JPG
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 13:00 PST
First Place
Intentional
Second Place
The BOiis
Third Place
Aztlan Gaming
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 13:30 PST
First Place
Fnatic NA
Second Place
Lil Poggies
Third Place
Last Minute Team
PKPKPKPK
1. The BOiis52294482112917177377
2. On the Hunt4911219197322545510222
3. Aztlan Gaming43102111121414372211144
4. Intentional39631129771126613100
5. Lil Poggies3537991410073332933
6. FNC.NA33190009277630011299
7. Noble271114410233102335488
8. .JPG24131003777131338233
9. Last Minute Team23455512100121003744
10. Free Kills2192004544453314111
11. REee20733315100141004577
12. Excide178222540092559200
13. Breathtaking111513363331510016000
14. The Academy91800011144160116300
15. TMI716000190001114417022
16. NRD61702218000821112100
17. GodFatherGaming55400131001800018000
18. Employers314111170001700015100
19. Spicy Boi Gang112100160002000020000

Quarterfinals[edit]


Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 14:00 PST
First Place
Complexity Gaming
Second Place
Rise Nation
Third Place
Noble White
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 14:30 PST
First Place
Sniper Abusers
Second Place
Complexity Gaming
Third Place
smile
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 15:00 PST
First Place
Sniper Abusers
Second Place
Complexity Gaming
Third Place
GobbleHeroYoyo
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 15:30 PST
First Place
RCO eSports Red
Second Place
S1N
Third Place
Flying Saucerorrs
PKPKPKPK
1. Sniper Abusers681022211211111121414451010
2. Complexity661127729992966541010
3. Rise Nation4229881113345151511100
4. RCO.Red3718011821154661121111
5. S1N2682777333190002922
6. GobbleHeroYoyo25453314100374412144
7. Boba Boys2454111112100151009255
8. smile22111003712121310014100
9. Noble White2037331900082447311
10. Flying Saucerorrs181900010233141113744
11. SF.Bravo17131225444732213100
12. On the Hunt1773114544111118200
13. The Dream Team15634416000170006355
14. RxX121601115100632210233
15. Ukiyo Empire Pink111210063331021115100
16. Achoo1014100131221605517011
17. The BOiis915133170001212219022
18. Last Minute Team5170009211920018000
19. Intentional29200200001800020000
20. Colo Covid020000180002000016000

Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 14:00 PST
First Place
Boosted Bandits
Second Place
Team Liquid Blue
Third Place
NRG
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 14:30 PST
First Place
NRG
Second Place
VALORANT Free Agents
Third Place
Expensive Agents
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 15:00 PST
First Place
NRG
Second Place
Rebel Esports
Third Place
Oath
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 15:30 PST
First Place
Rebel Esports
Second Place
VALORANT Free Agents
Third Place
Team Liquid Blue
PKPKPKPK
1. NRG733715151121313112131312100
2. Rebel Esports5015122923329551121616
3. Team Liquid Blue462944542245773788
4. Boosted Bandits411127715133131444588
5. VALORANT Free Agents3182332955151002922
6. GODSENT2545337377632211111
7. Expensive Agents2473333722733319033
8. Oath20121331410037557300
9. Noble1854666322121008200
10. No Risk Mafia18170004522102445411
11. Aztlan Gaming171310016033160336377
12. AiMPryde17102228233922213133
13. AMG17921113122546614100
14. REee12631112122111009222
15. Some Somebodies91602217000823315111
16. Griefers714111102001700018033
17. AYAYA711111111002000010222
18. NRT420000180331410017000
19. Aqualix Alpha218000200001800016022
20. Team Mystic019000190001900020000

Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 14:00 PST
First Place
RCO eSports White
Second Place
Vanquish
Third Place
Rogue
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 14:30 PST
First Place
Lil Poggies
Second Place
Vengeance
Third Place
loucopsic
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 15:00 PST
First Place
First Rounders
Second Place
LFG
Third Place
loucopsic
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 15:30 PST
PKPKPKPK
1. RCO.White531121111102551023311266
2. Rogue513788548854664599
3. First Rounders506311456611212125477
4. FNC.NA43923363664555291010
5. loucopsic3914100377737111110244
6. Lil Poggies30102331121111160008200
7. Sola Fide Black2945331212263443744
8. Vengeance25733329771212216000
9. TSM238211730092446388
10. vQ2129661600082229200
11. CAC1754668200170007322
12. LFG16131009211292214100
13. KANGS1415100111331116611111
14. Free Kills81114418000730018000
15. BLANK619033141002000013111
16. TTVKillers618011151001311119022
17. Fear.oni512100131001902212100
18. .JPG416022170001510015100
19. Zero Gaming117000200001800020011
20. generalsleepyava120000190001410017000

Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 14:00 PST
First Place
Yeet Squad
Second Place
LAN
Third Place
spf50
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 14:30 PST
First Place
The Happy Campers Pro
Second Place
Ice Force eSports
Third Place
AimAssist
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 15:00 PST
First Place
Team Squidward
Second Place
The Happy Campers
Third Place
Golden Guardians
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 15:30 PST
First Place
RCO eSports Blue
Second Place
LAN
Third Place
Team Squidward
PKPKPKPK
1. Team Squidward756312126311111121717371010
2. THC515422112141429114544
3. LAN442966927792332966
4. Golden Guardians29121331414437131316000
5. RCO.Blue2911133102111020011288
6. Yeet Squad271124445001513311111
7. spf502637661312273116333
8. Skrt2545777300141339244
9. Second Nature257333543354007355
10. UtheGamers231023317022454410255
11. IFE182000029551703314100
12. AimAssist17151333711632217000
13. Sola Fide111316612100820012100
14. Ginger Lizards1019000151551600018044
15. Nightmare eSports81410011111200008233
16. Swagger Like Us718000160111902215133
17. eXSB71700018000111115411
18. Aqualix Bravo58200190001312219000
19. Mizu Mystic51600082221800013100
20. Omega59200200001212220000

Semifinals[edit]


Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 16:00 PST
First Place
Flying Saucerorrs
Second Place
RCO eSports Red
Third Place
Sniper Abusers
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 16:30 PST
First Place
Sniper Abusers
Second Place
Team Liquid Blue
Third Place
Complexity Gaming
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 17:00 PST
First Place
NRG
Second Place
smile
Third Place
Complexity Gaming
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 17:30 PST
First Place
NRG
Second Place
smile
Third Place
Boosted Bandits
PKPKPKPK
1. NRG57141004544112161611277
2. Sniper Abusers4437551121313730014133
3. Team Liquid Blue351028829771512215155
4. Boba Boys344533631010547711111
5. Flying Saucerorrs341121616160111023316000
6. smile3417000821129662977
7. Complexity3015155373337227322
8. Boosted Bandits27734418000131443788
9. RCO.Red2629441021182449222
10. Rebel Esports231315512133160115488
11. Rise Nation2163445422111004522
12. Noble White2092007322455517033
13. VALORANT Free Agents17821115111632210255
14. Noble1454339211141118200
15. Oath1011100111331210012133
16. GODSENT71900013133920019011
17. GobbleHeroYoyo412100141001900020022
18. No Risk Mafia41600019011180006300
19. S1N218000170001700013111
20. Expensive Agents020000200002000018000

Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 4, 2020 - 16:00 PST
First Place
Team Squidward
Second Place
Lil Poggies
Third Place
UtheGamers
Round 2
Round 2
April 4, 2020 - 16:30 PST
First Place
TSM
Second Place
spf50
Third Place
Fnatic NA
Round 3
Round 3
April 4, 2020 - 17:00 PST
First Place
Team Squidward
Second Place
Yeet Squad
Third Place
RCO eSports White
Round 4
Round 4
April 4, 2020 - 17:30 PST
First Place
LAN
Second Place
TSM
Third Place
Rogue
PKPKPKPK
1. Team Squidward7111220206377112121211144
2. TSM50111221121515102332966
3. LAN4119033922263881121111
4. Lil Poggies3529441025554334533
5. Second Nature315411735545121212100
6. RCO.White30458812100376610211
7. Yeet Squad25141111110029337377
8. THC2113100821111111541111
9. Rogue2192331410092113755
10. FNC.NA2173333755121009200
11. UtheGamers183777151001600013122
12. spf5018121002944822216000
13. Sola Fide Black161800017033131226377
14. Vengeance14102225411730017022
15. First Rounders111700045441410015100
16. Skrt9822216033170008200
17. vQ66322180002000014100
18. loucopsic415111200001802220000
19. RCO.Blue320000131111510019000
20. Golden Guardians216000190001902218000

Finals[edit]

#section:Apex_Legends_Global_Series/Online_Tournament_3/North_America/Finals


Additional Content[edit]

Streams[edit]

Template:Streams

Interviews & Articles[edit]

Highlights[edit]

VODS[edit]

Country Representation[edit]

Template:Country representation