ALGS Online #4 - North America

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Online #4 - North America
League Information
Series:
ALGS OnlineALGS Online ALGS Online
Organizer:
Platform:
Type:
Online
Location:
North America North America
Prize pool:
$23,000 USD
Start Date:
2020-04-18
End Date:
2020-04-20
Teams:
125
ALGS circuit tier:
Liquipedia tier:
Links

Online Tournament #4 is the fourth Qualifier event of the Apex Legends Global Series season.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observers:

Format[edit]

  • Round 160 - Semifinals
      • 4 matches per Group
    • Top 10 teams of each group advances to the next round
    • Bottom 10 teams are eliminated from the tournament
  • Finals -
    • Top 10 of the two Semifinal groups.
    • 5 matches are played with all teams


  • Participants:

Prize Pool[edit]

$23,000 USD and 3,600 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

Results[edit]

Round of 160[edit]


Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Ziplock BagsZiplock Bags Ziplock Bags
Second Place
Dome DaddiesDome Daddies Dome Daddies
Third Place
LANLAN LAN
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
SkrtSkrt Skrt
Second Place
The Happy CampersThe Happy Campers The Happy Campers
Third Place
LANLAN LAN
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
LANLAN LAN
Second Place
Who?Who? Who?
Third Place
Dome DaddiesDome Daddies Dome Daddies
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
SkrtSkrt Skrt
Second Place
The Happy CampersThe Happy Campers The Happy Campers
Third Place
Big FansBig Fans Big Fans
PKPKPKPK
1.LANLAN LAN723788371414112222216022
2.SkrtSkrt Skrt5754661121010121001121212
3.The Happy CampersThe Happy Campers THC5012133291010102992977
4.Dome DaddiesDome Daddies Dome Daddies362913134500372217000
5.Who?Who? Who?3173116322298812144
6.Ziplock BagsZiplock Bags Ziplock Bags291121414170001410011111
7.AnimeGirlsUwUAnimeGirlsUwU AnimeGirlsUwU1982009222131007399
8.Grout's GamersGrout's Gamers Grout's Gamers19180001114445555400
9.2PumpChumps2PumpChumps 2PumpChumps15922212122151114511
10.MLC EsportsMLC Esports MLC Esports13111118233732215100
11.Big FansBig Fans Big Fans121600018011111003733
12.CiphersCiphers Ciphers12630014100630010233
13.TMITMI TMI12451154111800014100
14.Battle PandasBattle Pandas Battle Pandas1010222102221600013111
15.InterceptIntercept Intercept91510015100170006344
16.BankRolledGamingBankRolledGaming BankRolledGaming9141007300541118000
17.Team Frozen SucksTeam Frozen Sucks Team Frozen Sucks8131331600082008200
18.zer0zer0 zer05170001310092009200

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Noble EsportsNoble Esports Noble Esports
Second Place
The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team
Third Place
TSMTSM TSM
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
TSMTSM TSM
Second Place
ALGS Point FarmersALGS Point Farmers ALGS Point Farmers
Third Place
The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Young WhipperSnappersYoung WhipperSnappers Young WhipperSnappers
Second Place
TSMTSM TSM
Third Place
IntentionalIntentional Intentional
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team
Second Place
ALGS Point FarmersALGS Point Farmers ALGS Point Farmers
Third Place
Nightmare eSportsNightmare eSports Nightmare eSports
PKPKPKPK
1.TSMTSM TSM593755112151529556333
2.The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team4929663744121001121010
3.ALGS Point FarmersALGS Point Farmers ALGS Point Farmers428211299982222988
4.Young WhipperSnappersYoung WhipperSnappers Young WhipperSnappers4154779233112998222
5.Noble EsportsNoble Esports Noble37112202014100730014100
6.IntentionalIntentional Intentional3245114522378810222
7.On the HuntOn the Hunt On the Hunt28151117388459915100
8.AchooAchoo Achoo23131111800063997366
9.SAU ApexSAU Apex SAU Apex141701112100111334533
10.The ApesThe Apes The Apes14141116333131115400
11.Nightmare eSportsNightmare eSports Nightmare14630011100102113700
12.Str8 RippinStr8 Rippin Str8 Rippin12730017000540011144
13.GriefGrief Grief119222102221600017033
14.GriefersGriefers Griefers111111110222922213100
15.Oni.AllianceOni.Alliance Oni.Alliance81020054001510012100
16.Ukiyo Empire BlueUkiyo Empire Blue Ukiyo Empire Blue41800015100180009211
17.RIT EsportsRIT Esports RIT Esports312111160001410016000
18.hurBhurB hurB216000131001701118000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
GetBetterGetBetter GetBetter
Second Place
FishersFishers Fishers
Third Place
weawea wea
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
SolaFide BlackSolaFide Black SolaFide Black
Second Place
AMGAMG AMG
Third Place
Birdmen GangBirdmen Gang Birdmen Gang
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
RxKRxK RxK
Second Place
weawea wea
Third Place
AMGAMG AMG
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
3rd Party Kings3rd Party Kings 3rd Party Kings
Second Place
VengeanceVengeance Vengeance
Third Place
AMGAMG AMG
PKPKPKPK
1.FishersFishers Fishers482912127377102335488
2.AMGAMG AMG4611144296637883744
3.weawea wea3737445466297717000
4.RxKRxK RxK35547763221126611100
5.GetBetterGetBetter GetBetter331125582441217712111
6.SolaFide BlackSolaFide Black sF Black31102551126692008222
7.VengeanceVengeance Vengeance30170001113354442999
8.Birdmen GangBirdmen Gang Birdmen Gang29180003766455514155
9.3rd Party Kings3rd Party Kings 3rd Party Kings27821145221700011255
10.Storm RidersStorm Riders Storm Riders2115100141008211451111
11.BTTSBTTS BTTS2063339211736613111
12.Team MysticTeam Mystic Team Mystic12454417000111009200
13.UltraUltra Ultra11920010233631116000
14.AYAYAAYAYA AYAYA11730013100131006333
15.TDGTDG TDG1014122151111511110211
16.BreathtakingBreathtaking Breathtaking412100180001411115100
17.The Basement CafeThe Basement Cafe The Basement Cafe41310016000180007300
18.SC ApexSC Apex SC Apex316000121221600018000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
GodFatherGamingGodFatherGaming GodFatherGaming
Second Place
AiMPrydeAiMPryde AiMPryde
Third Place
Age GapAge Gap Age Gap
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Fail TrainFail Train Fail Train
Second Place
Fire Breathing Rubber DuckiesFire Breathing Rubber Duckies Fire Breathing Rubber Duckies
Third Place
Obligatory DeathObligatory Death Obligatory Death
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Age GapAge Gap Age Gap
Second Place
Second NatureSecond Nature Second Nature
Third Place
Albion GiantsAlbion Giants Albion Giants
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Just End ThisJust End This Just End This
Second Place
Fail TrainFail Train Fail Train
Third Place
AiMPrydeAiMPryde AiMPryde
PKPKPKPK
1.AiMPrydeAiMPryde AiMPryde59291919928813133371010
2.Second NatureSecond Nature Second Nature535455549929121213199
3.Age GapAge Gap Age Gap4137331411111210109255
4.Fail TrainFail Train Fail Train39733311277102112922
5.Obligatory DeathObligatory Death Obligatory Death3345883711111510015100
6.GodFatherGamingGodFatherGaming GodFatherGaming3111299730092008233
7.Albion GiantsAlbion Giants Albion Giants2682331020037664511
8.Just End ThisJust End This Just End This2692004500821111244
9.OnTheRiZeOnTheRiZe OnTheRiZe2212100823363336377
10.Fire Breathing Rubber DuckiesFire Breathing Rubber Duckies Fire Breathing Rubber Duckies211411129991600011100
11.ExcideExcide Excide131800012100738814100
12.Gluten-Free GamersGluten-Free Gamers Gluten-Free Gamers12102001700045115400
13.GhostSquadGhostSquad GhostSquad101310013100121117333
14.Wattson we got a problemWattson we got a problem Wattson we got a problem1063006300540017000
15.Nice GuysNice Guys Nice Guys515100160001110010211
16.Aqualix BravoAqualix Bravo Aqualix Bravo311111151001700016000
17.TFDMSTFDMS TFDMS317000111001410012100
18.VSFVSF VSF016000200002000020000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
SolaFideSolaFide SolaFide
Second Place
spf50spf50 spf50
Third Place
Lil PoggiesLil Poggies Lil Poggies
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
SolaFideSolaFide SolaFide
Second Place
spf50spf50 spf50
Third Place
Missing: lol poggies
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
spf50spf50 spf50
Second Place
SolaFideSolaFide SolaFide
Third Place
RFKRFK RFK
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
SolaFideSolaFide SolaFide
Second Place
CACCAC CAC
Third Place
Noble WhiteNoble White Noble White
PKPKPKPK
1.SolaFideSolaFide sF9111277112121229771122020
2.Lil PoggiesLil Poggies Lil Poggies47378837339222451313
3.spf50spf50 spf504729112922112887333
4.Noble WhiteNoble White Noble White426388635573663777
5.The BOiisThe BOiis The BOiis397399459982336355
6.CACCAC CAC2645005411121442922
7.VALORANT Free AgentsVALORANT Free Agents VALORANT Free Agents1811122923354225400
8.Sola Fide BravoSola Fide Bravo SF.Bravo171800018000297714100
9.GODSENTGODSENT GODSENT1217022131441513311100
10.Red DotRed Dot Red Dot1115100111551803318011
11.Ancient AssassinsAncient Assassins Ancient Assassins11102118222111118200
12.AMG GreenAMG Green AMG Green8822214111160009200
13.ADSADS ADS814100102001022215100
14.Mizu MysticMizu Mystic Mizu Mystic8922217000630013100
15.Project BOTProject BOT Project BOT413100151001411117000
16.Hammer BrosHammer Bros Hammer Bros316000121001310012100
17.Eighth DimensionEighth Dimension Eighth Dimension112100160001700016000

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
RogueRogue Rogue
Second Place
ALG_CatacombsALG_Catacombs ALG_Catacombs
Third Place
Fnatic NAFnatic NA Fnatic NA
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Complexity GamingComplexity Gaming Complexity Gaming
Second Place
OnlyFansOnlyFans OnlyFans
Third Place
Fnatic NAFnatic NA Fnatic NA
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Fnatic NAFnatic NA Fnatic NA
Second Place
RogueRogue Rogue
Third Place
OnlyFansOnlyFans OnlyFans
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Aztlan GamingAztlan Gaming Aztlan Gaming
Second Place
AKU BlackAKU Black AKU Black
Third Place
JimBobsJimBobs JimBobs
PKPKPKPK
1.RogueRogue Rogue631121515455529151515111
2.Complexity GamingComplexity Gaming COL5217022112202054131314100
3.OnlyFansOnlyFans OnlyFans47633329443710104566
4.Fnatic NAFnatic NA FNC.NA43374437991124418000
5.Aztlan GamingAztlan Gaming Aztlan3513111631145111121111
6.Bow DownBow Down Bow Down30459911133170338277
7.ALG_CatacombsALG_Catacombs ALG_Catacombs182944180001110010222
8.AKU BlackAKU Black AKU Black17820014100121002944
9.Free KillsFree Kills Free Kills14121339233141007311
10.smilesmile SMILE14111111310063449222
11.Expensive AgentsExpensive Agents EXAgents14151005433131005411
12.JimBobsJimBobs JimBobs131802217000102003722
13.ToxicityToxicity Toxicity10141227322820017000
14.LITLIT LIT105422151001510012111
15.Slaughter House OrgSlaughter House Org Slaughter House Org973008200730011100
16.Premier EsportsPremier Esports Premier Esports81020012100921116022
17.VDL TacosVDL Tacos VDL Tacos71600010200180006322
18.NoPressure EsportsNoPressure Esports NoPressure Esports39200160001600013100

Legend
Advances to Quarterfinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
AimAssistAimAssist AimAssist
Second Place
Yeet SquadYeet Squad Yeet Squad
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
Missing: matpickettfanclub
Third Place
WarPorpoisesWarPorpoises WarPorpoises
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Missing: matpickettfanclub
Second Place
AimAssistAimAssist AimAssist
Third Place
Charlie's AngelsCharlie's Angels Charlie's Angels
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
MentalFortitudeMentalFortitude MentalFortitude
Third Place
WetnessWetness Wetness
PKPKPKPK
1.Team LiquidTeam Liquid TL80371010112171763111121818
2.MattPickettFanClubMattPickettFanClub MattPickettFanClub7373332913131122020731010
3.AimAssistAimAssist AimAssist561121111170002911114588
4.Yeet SquadYeet Squad Yeet Squad412977544445335455
5.MentalFortitudeMentalFortitude MentalFortitude23635512100151002944
6.AKUAKU AKU22455545111112215122
7.WarPorpoisesWarPorpoises WarPorpoises18131333744121008200
8.Charlie's AngelsCharlie's Angels Charlie's Angels16820010233371114100
9.Big TimeBig Time Big Time13545563111600016000
10.Ukiyo Empire PinkUkiyo Empire Pink Ukiyo Empire Pink121510092331024418000
11.WetnessWetness Wetness11141007300180003700
12.WompWomp Womp10170001312292339200
13.Love For GamingLove For Gaming Love For Gaming91022282001411112100
14.Team Distraction ReactionTeam Distraction Reaction Team Distraction Reaction91210015111540010200
15.First BossFirst Boss First Boss71800011133170006300
16.JetPaxJetPax JetPax79211141001310013111
17.BlackPinkBlackPink BlackPink61110018000732217000
18.AYAYAAYAYA AYAYA41600016000820011111

Quarterfinals[edit]


Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Bow DownBow Down Bow Down
Second Place
VALORANT Free AgentsVALORANT Free Agents VALORANT Free Agents
Third Place
Fnatic NAFnatic NA Fnatic NA
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
smilesmile smile
Second Place
Second NatureSecond Nature Second Nature
Third Place
Dome DaddiesDome Daddies Dome Daddies
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team
Third Place
weawea wea
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team
Second Place
VALORANT Free AgentsVALORANT Free Agents VALORANT Free Agents
Third Place
Second NatureSecond Nature Second Nature
PKPKPKPK
1.Bow DownBow Down Bow Down5211211117388829911166
2.Team LiquidTeam Liquid TL42547716022112131315133
3.AimAssistAimAssist AimAssist414512124599102004533
4.VALORANT Free AgentsVALORANT Free Agents VALORANT Free Agents38296610244131222955
5.The Dream TeamThe Dream Team The Dream Team321900019000292211299
6.Fnatic NAFnatic NA FNC.NA30379963771110016033
7.GetBetterGetBetter GetBetter3073661510054776366
8.Birdmen GangBirdmen Gang Birdmen Gang2916000545563885455
9.smilesmile SMILE291110011277453313100
10.Second NatureSecond Nature Second Nature22170002922160003744
11.MattPickettFanClubMattPickettFanClub MattPickettFanClub18151331413373008255
12.weawea wea16820011100375514100
13.Dome DaddiesDome Daddies Dome Daddies1592003722920010200
14.Obligatory DeathObligatory Death Obligatory Death131210017000121007388
15.GodFatherGamingGodFatherGaming GodFatherGaming12631182221803312100
16.Grout's GamersGrout's Gamers Grout's Gamers91310092221413319000
17.Ukiyo Empire PinkUkiyo Empire Pink Ukiyo Empire Pink420000200001513318000
18.AKUAKU AKU41410012100170009200
19.WarPorpoisesWarPorpoises WarPorpoises310200131002000020000
20.Red DotRed Dot Red Dot018000180001900017000

Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Aztlan GamingAztlan Gaming Aztlan Gaming
Second Place
SolaFide BlackSolaFide Black SolaFide Black
Third Place
spf50spf50 spf50
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
spf50spf50 spf50
Second Place
AiMPrydeAiMPryde AiMPryde
Third Place
Young WhipperSnappersYoung WhipperSnappers Young WhipperSnappers
Round 3
Round 3
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
TSMTSM TSM
Second Place
Aztlan GamingAztlan Gaming Aztlan Gaming
Third Place
Expensive AgentsExpensive Agents Expensive Agents
Round 4
Round 4
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
The Happy CampersThe Happy Campers The Happy Campers
Second Place
spf50spf50 spf50
Third Place
AnimeGirlsUwUAnimeGirlsUwU AnimeGirlsUwU
PKPKPKPK
1.Aztlan GamingAztlan Gaming Aztlan5511213131417729101017033
2.TSMTSM TSM507366454411216166311
3.spf50spf50 spf504937551121010200002966
4.The Happy CampersThe Happy Campers THC34453311100190001121313
5.Young WhipperSnappersYoung WhipperSnappers Young WhipperSnappers3018011376654554522
6.Expensive AgentsExpensive Agents EXAgents275455540037227322
7.AiMPrydeAiMPryde AiMPryde25170222911111021116000
8.SolaFide BlackSolaFide Black sF Black24290010222170005477
9.IntentionalIntentional Intentional211212215133452215166
10.Noble EsportsNoble Esports Noble21111007377733310222
11.AnimeGirlsUwUAnimeGirlsUwU AnimeGirlsUwU20160449211111333722
12.Age GapAge Gap Age Gap171314412100131118277
13.ExcideExcide Excide12151338233151009200
14.MLC EsportsMLC Esports MLC Esports121021163551800013100
15.OnlyFansOnlyFans OnlyFans112000016000633312144
16.OnTheRiZeOnTheRiZe OnTheRiZe11922218000824414100
17.Fire Breathing Rubber DuckiesFire Breathing Rubber Duckies Fire Breathing Rubber Duckies106366170001410020000
18.The BOiisThe BOiis The BOiis514100131001212219000
19.Albion GiantsAlbion Giants Albion Giants48200200001600011111
20.Ancient AssassinsAncient Assassins Ancient Assassins31900019000921118000

Legend
Advances to Semifinals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
FishersFishers Fishers
Second Place
SolaFideSolaFide SolaFide
Third Place
Noble WhiteNoble White Noble White
Round 2
Round 2
April 18, 2020 - 16:00 PST
First Place
Big TimeBig Time Big Time
Second Place
ALGS Point FarmersALGS Point Farmers ALGS Point Farmers