ALGS Summer Circuit #1 - EMEA

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Summer Circuit #1 - EMEA
League Information
Series:
ALGS OnlineALGS Online ALGS Online
ALGS Summer CircuitALGS Summer Circuit ALGS Summer Circuit
Organizer:
Platform:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Middle East Middle East
Prize pool:
$10,500 USD
Start Date:
2020-06-20
End Date:
2020-06-21
Teams:
236
ALGS circuit tier:
Liquipedia tier:
Links

Super Regional #1 is 2020 Summer Circuit for the Apex Legends Global Series season.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observers:
  • Russian Commentators:
    • Russia Zais (Nikita Zakharov)
    • Russia Toll (Pavel Grigoriev)

Format[edit]

  • Participants:
  • Europe & the MEA region play in seperate brackets until the grand finals
    • Europe will end their final round of two groups. The Top 8 of those two groups qualify for the grand finals.
    • MEA will end their final in one group. The Top 4 of this group qualifies for the grand finals.

Prize Pool[edit]

$10,500 USD and 38,730 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

Alliance
1Norway iPN_k0u
2Sweden hakis
3Sweden Vaifs
CSweden Chef P.
North
1Croatia rpr
2Denmark Mande
3Germany Taisheen
OUTSIDERS
1Finland YliSilta
2France Mistral
3France KaDyh
xaniW
1Russia xaniya
2Ukraine Sanya
3Russia Wrugb
GamersOrigin
1France Mpé
2France wSerious
3France Osnazeni
Myth
1Ireland Oxbow
2France Amaazz
3Italy ShRP
CUnited Kingdom EMEF
Third Impact
1Sweden BallonG
2United Kingdom Jaazz
3Finland ziki
SJP2
1Poland Siebakk
2Poland Denzaay
3Poland jelliedcorn
303 Esports EU
1Slovakia rondon
2Czechia B4mbino
3France Clone
FlavorOfTheMonth
1Norway Pjeh
2Sweden Taylor
3Sweden Noth
BTX
1Germany Baker
2Denmark Taxi
3Denmark thex
dead inside
1Russia Stanyyy
2Russia dsblf
3Russia Sadyama
Explosion
1Russia furryKit
2Russia pticebird
3Russia sefura
ggvale
1Norway iko_byting
2United Kingdom Nxghz
3France JokeeV2
NASR Esports
1Yemen iM07A
2Saudi Arabia M0
3Saudi Arabia Dictator

Results[edit]

EU Semifinals[edit]


Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 12:00 BST
First Place
HexagonHexagon Hexagon
Second Place
OUTSIDERSOUTSIDERS OUTSIDERS
Third Place
WE LOVE RNGWE LOVE RNG WE LOVE RNG
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 12:30 BST
First Place
ggvaleggvale ggvale
Second Place
WE LOVE RNGWE LOVE RNG WE LOVE RNG
Third Place
PDPivasPDPivas PDPivas
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 13:00 BST
First Place
PlusWPlusW PlusW
Second Place
HumanjiHumanji Humanji
Third Place
AllianceAlliance Alliance
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 14:30 BST
First Place
ExplosionExplosion Explosion
Second Place
nonamesnonames nonames
Third Place
HexagonHexagon Hexagon
PKPKPKPK
1.PlusWPlusW PlusW46141557333112121210288
2.AllianceAlliance ALL4210200111663713134588
3.HexagonHexagon HEXA41112551604454443755
4.WE LOVE RNGWE LOVE RNG WE LOVE RNG363777291010121008200
5.OUTSIDERSOUTSIDERS OS32295545551516614100
6.WygersWygers Wygers3154441216663226388
7.ExplosionExplosion Explosion3163001410082331121010
8.ggvaleggvale ggvale2511111112991900013111
9.MythMyth Myth23151668222454417033
10.PDPivasPDPivas PDPivas2218000373373227344
11.LazarusLazarus LZR1945665411921116000
12.nonamesnonames nonames181214418000170222922
13.Kwaii WeebsKwaii Weebs Kwaii Weebs16824413111180005444
14.HumanjiHumanji Humanji151700010200294418000
15.OtterWorld EsportOtterWorld Esport OW141312292331414412100
16.Rouge EsportsRouge Esports Rouge12925517000102009211
17.El MatadorsEl Matadors El Matadors71600063111601111111
18.WhyNotWhyNot WhyNot77311151-01110015100
19.WiLD MultiGamingWiLD MultiGaming WiLD119000190001310020000
20.LTHLTH LTH020000200002000019000

Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 12:00 BST
First Place
xaniWxaniW xaniW
Second Place
NorthNorth North
Third Place
FIGVAMFIGVAM FIGVAM
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 12:30 BST
First Place
xaniWxaniW xaniW
Second Place
ad hoc gamingad hoc gaming ad hoc gaming
Third Place
GamersOriginGamersOrigin GamersOrigin
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 13:00 BST
First Place
NorthNorth North
Second Place
Speakers of DeathSpeakers of Death Speakers of Death
Third Place
ad hoc gamingad hoc gaming ad hoc gaming
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 14:30 BST
First Place
NorthNorth North
Second Place
ad hoc gamingad hoc gaming ad hoc gaming
Third Place
Over the TopOver the Top Over the Top
PKPKPKPK
1.NorthNorth NORTH7429664544112171711299
2.xaniWxaniW xaniW641121111112101054998244
3.ad hoc gamingad hoc gaming AHG554555295537662999
4.GamersOriginGamersOrigin GO50635537774599541010
5.Vanilla Aim AssistVanilla Aim Assist Vanilla Aim Assist417366547716000921919
6.FIGVAMFIGVAM FIGVAM233766922292007311
7.Over the TopOver the Top OTT19821116000111113777
8.Speakers of DeathSpeakers of Death SOD16921112111291111100
9.Last Minute AndysLast Minute Andys Last Minute Andys1415155111661510016000
10.Oserv EsportOserv Esport Oserv12190118211190004533
11.Jump KingsJump Kings Jump Kings12102006344820012100
12.Animals BearsAnimals Bears Animals Bears115433141001800018033
13.SUPREM EsportSUPREM Esport SUPREM Esport111311113100634413100
14.T3WT3W T3W111410073441021119000
15.Dragon RebirthDragon Rebirth Dragon Rebirth71212218000731117000
16.Squansch PexSquansch Pex Squansch Pex711100102001213320000
17.ApartadoxApartadox Apartadox51600015111170006300
18.Team PIXELSTeam PIXELS Team PIXELS418022190001410014100
19.Ereus EsportEreus Esport Ereus217000170001310015100
20.VIVIFY eSportsVIVIFY eSports VIVIFY220000200002000010200

Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 12:00 BST
First Place
MajorPushersMajorPushers MajorPushers
Second Place
Odin GamersOdin Gamers Odin Gamers
Third Place
SJP2SJP2 SJP2
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 12:30 BST
First Place
Team PurgeTeam Purge Team Purge
Second Place
Odin GamersOdin Gamers Odin Gamers
Third Place
FlavorOfTheMonthFlavorOfTheMonth FlavorOfTheMonth
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 13:00 BST
First Place
Third Impact BlackThird Impact Black Third Impact Black
Second Place
MetaleakMetaleak Metaleak
Third Place
SJP2SJP2 SJP2
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 14:30 BST
First Place
MajorPushersMajorPushers MajorPushers
Second Place
Team PurgeTeam Purge Team Purge
Third Place
FlavorOfTheMonthFlavorOfTheMonth FlavorOfTheMonth
PKPKPKPK
1.MajorPushersMajorPushers MP71112202010266102441121313
2.Team PurgeTeam Purge Team Purge499233112101082442977
3.Odin GamersOdin Gamers Odin Gamers40297729441513311166
4.SJP2SJP2 SJP23837881413337445444
5.FlavorOfTheMonthFlavorOfTheMonth FoTM3515111377745113766
6.Third Impact BlackThird Impact Black TI.Black34450011111112996333
7.RatsRats RAT21121008266121668233
8.303 Esports EU303 Esports EU 303.EU2154661510092559211
9.GnaskeStrafeDelGnaskeStrafeDel GSD2163001900073774533
10.MetaleakMetaleak Metaleak18160005411292214111
11.NEW EsportsNEW Esports NEW177333131331111113144
12.FinalisedFinalised Finalised13111009211543312111
13.DreamTeamPepegaDreamTeamPepega DTP13820045331311115100
14.KOMANDA AKOMANDA A KOMANDA A121903363331410010200
15.Team Singularity SwedenTeam Singularity Sweden SNG.SE12170001210063557300
16.Team ElitistTeam Elitist Elitist610244160001800017000
17.superjumperssuperjumpers superjumpers3141001802219000200-0
18.Spiritus BellumSpiritus Bellum Spiritus Bellum31800073001600016000
19.VitalVital Vital113100170001700020000
20.SWPSWP SWP020000200002000019000

Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 12:00 BST
First Place
BrothersBrothers Brothers
Second Place
Gambit EsportsGambit Esports Gambit Esports
Third Place
ExecuteExecute Execute
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 12:30 BST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
ExecuteExecute Execute
Third Place
LetsGoBoysWeWinLetsGoBoysWeWin LetsGoBoysWeWin
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 13:00 BST
First Place
Gambit EsportsGambit Esports Gambit Esports
Second Place
BTXBTX BTX
Third Place
dead insidedead inside dead inside
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 14:30 BST
First Place
dead insidedead inside dead inside
Second Place
BDS EsportBDS Esport BDS Esport
Third Place
YDN EsportsYDN Esports YDN Esports
PKPKPKPK
1.BTXBTX BTX7016022731515292020731818
2.Gambit EsportsGambit Esports GMB4229336333112779233
3.Natus VincereNatus Vincere NAVI41548811211111511112133
4.BrothersBrothers Brothers3911211111111182775411
5.BDS EsportBDS Esport BDS3763334577141112988
6.dead insidedead inside DI33151005400373311266
7.YDN EsportsYDN Esports YDN29735515100102553766
8.ExecuteExecute EXE26373329551110015100
9.Albion GiantsAlbion Giants Albion Giants241217710200131774511
10.Epsilon EsportsEpsilon Esports Epsilon2311144825563008266
11.COOLER EsportCOOLER Esport COOLER2145559233450011100
12.LetsGoBoysWeWinLetsGoBoysWeWin LetsGoBoysWeWin181313337661210016000
13.ExcelsiorExcelsior Excelsior111020014122540010200
14.Rage Quit SquadRage Quit Squad Rage Quit Squad6820012100170006300
15.Wait For Top 6cWait For Top 6c Wait For Top 6c41800017000731117000
16.FusionFusion Fusion4920019000920018000
17.BredängBredäng Bredäng217000160111900014100
18.Horse PowerHorse Power Horse Power214100200112000020000
19.Team PapillonsTeam Papillons Team Papillons220000131001600013100
20.MUVMUV MUV019000180001800020000

EU Finals[edit]


Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 15:00 BST
First Place
GamersOriginGamersOrigin GamersOrigin
Second Place
ggvaleggvale ggvale
Third Place
WygersWygers Wygers
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 15:30 BST
First Place
OUTSIDERSOUTSIDERS OUTSIDERS
Second Place
ExplosionExplosion Explosion
Third Place
Oserv EsportOserv Esport Oserv Esport
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 16:00 BST
First Place
xaniWxaniW xaniW
Second Place
ad hoc gamingad hoc gaming ad hoc gaming
Third Place
MythMyth Myth
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 16:30 BST
First Place
ExplosionExplosion Explosion
Second Place
AllianceAlliance Alliance
Third Place
ggvaleggvale ggvale
Round 5
Round 5
June 20, 2020 - 17:00 BST
First Place
AllianceAlliance Alliance
Second Place
NorthNorth North
Third Place
MythMyth Myth
PKPKPKPKPK
1.AllianceAlliance ALL521214454111114100295511255
2.NorthNorth NORTH41732210211160008288291414
3.ggvaleggvale ggvale412977141001312237665444
4.MythMyth Myth401602245553744102223766
5.OUTSIDERSOUTSIDERS OS3954331129919000926617033
6.xaniWxaniW xaniW3810233632211213131510010200
7.GamersOriginGamersOrigin GO37112992001163771212213111
8.ExplosionExplosion Explosion34190002922200001129911111
9.WygersWygers Wygers3237991115515100180004544
10.FIGVAMFIGVAM FIGVAM29141009233734411111731111
11.ad hoc gamingad hoc gaming AHG2813155190002913131700016000
12.Last Minute AndysLast Minute Andys Last Minute Andys264566160221113373008244
13.Vanilla Aim AssistVanilla Aim Assist Vanilla Aim Assist242000073881021154339211
14.Oserv EsportOserv Esport Oserv24821137445411141116300
15.HexagonHexagon HEXA199200170004544634414100
16.WE LOVE RNGWE LOVE RNG WE LOVE RNG17170221213392111317718000
17.Speakers of DeathSpeakers of Death SOD136311151008200451120000
18.PDPivasPDPivas PDPivas10180008233121332000012100
19.Over the TopOver the Top OTT61510018000180001901115133
20.PlusWPlusW PlusW61112213100170001111119000

Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 15:00 BST
First Place
Gambit EsportsGambit Esports Gambit Esports
Second Place
BDS EsportBDS Esport BDS Esport
Third Place
BTXBTX BTX
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 15:30 BST
First Place
Third Impact BlackThird Impact Black Third Impact Black
Second Place
303 Esports EU303 Esports EU 303 Esports EU
Third Place
Albion GiantsAlbion Giants Albion Giants
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 16:00 BST
First Place
SJP2SJP2 SJP2
Second Place
FlavorOfTheMonthFlavorOfTheMonth FlavorOfTheMonth
Third Place
303 Esports EU303 Esports EU 303 Esports EU
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 16:30 BST
First Place
dead insidedead inside dead inside
Second Place
GnaskeStrafeDelGnaskeStrafeDel GnaskeStrafeDel
Third Place
ExecuteExecute Execute
Round 5
Round 5
June 20, 2020 - 17:00 BST
First Place
Third Impact BlackThird Impact Black Third Impact Black
Second Place
GnaskeStrafeDelGnaskeStrafeDel GnaskeStrafeDel
Third Place
Gambit EsportsGambit Esports Gambit Esports
PKPKPKPKPK
1.Third Impact BlackThird Impact Black TI.Black564511112881021192331121010
2.Gambit EsportsGambit Esports GMB531121313456613111141003777
3.dead insidedead inside DI421213354004544112121211100
4.GnaskeStrafeDelGnaskeStrafeDel GSD4263009200121112910102977
5.SJP2SJP2 SJP24015122180221121616200115422
6.303 Esports EU303 Esports EU 303.EU351111129553766631113111
7.FlavorOfTheMonthFlavorOfTheMonth FoTM337300102112955543312155
8.BTXBTX BTX3037441213392881900014144
9.Team PurgeTeam Purge Team Purge30821115144825545444511
10.BDS EsportBDS Esport BDS2929771900016000102667322
11.Epsilon EsportsEpsilon Esports Epsilon261600082181854111601116000
12.Natus VincereNatus Vincere NAVI2554446322141331114417033
13.ExecuteExecute EXE25925513111632237116300
14.Albion GiantsAlbion Giants Albion Giants221801137337311131008244
15.MajorPushersMajorPushers MP18141221601118011180339288
16.BrothersBrothers Brothers171316611111111111214415100
17.MetaleakMetaleak Metaleak1017000730017000731110211
18.Odin GamersOdin Gamers Odin Gamers9102331700015100821120000
19.RatsRats RAT42000014100190001510018022
20.YDN EsportsYDN Esports YDN01900020000200001700019000

MEA Semifinals[edit]


Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 12:00 TRT
First Place
Kawaii TeamKawaii Team Kawaii Team
Second Place
7SIN7SIN 7SIN
Third Place
EnnyEnny Enny
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 12:30 TRT
First Place
Kawaii TeamKawaii Team Kawaii Team
Second Place
DetrainDetrain Detrain
Third Place
Area51Area51 Area51
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 13:00 TRT
First Place
Area51Area51 Area51
Second Place
Kawaii TeamKawaii Team Kawaii Team
Third Place
NASR EsportsNASR Esports NASR Esports
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 13:30 TRT
First Place
Kawaii TeamKawaii Team Kawaii Team
Second Place
7SIN7SIN 7SIN
Third Place
EnnyEnny Enny
PKPKPKPK
1.Kawaii TeamKawaii Team Kawaii Team891122020112121229001121212
2.Area51Area51 Area51474533372211212126333
3.7SIN7SIN 7SIN4429771023363662955
4.DetrainDetrain Detrain3214100295592774533
5.EnnyEnny Enny283722920045113744
6.MolotovMolotov Molotov2454114555730010244
7.NASR EsportsNASR Esports NASR2292001210037887311
8.GSHGSH GSH21730013144131335455
9.DNMKDNMK DNMK16633354221020013111
10.TRS ClanTRS Clan TRS Clan11102007300121339200
11.SKRUMSKRUM SKRUM10820082441410012100
12.TDMTDM TDM9111006300540015100
13.LAG TeamLAG Team LAG Team61211114100820011100
14.25esports25esports 25esports513100151001510014111
15.ZEROZERO ZERO51510011100111008200

Legend
Advances to Finals
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 20, 2020 - 12:00 TRT
First Place
bydrmanbydrman bydrman
Second Place
Osh-Tekk WarriorsOsh-Tekk Warriors Osh-Tekk Warriors
Third Place
Lava City BoyzLava City Boyz Lava City Boyz
Round 2
Round 2
June 20, 2020 - 12:30 TRT
First Place
PepegasPepegas Pepegas
Second Place
bydrmanbydrman bydrman
Third Place
HalledicilerHallediciler Hallediciler
Round 3
Round 3
June 20, 2020 - 13:00 TRT
First Place
Lava City BoyzLava City Boyz Lava City Boyz
Second Place
HalledicilerHallediciler Hallediciler
Third Place
1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 Fenerbahçe Esports
Round 4
Round 4
June 20, 2020 - 13:30 TRT
First Place
1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 Fenerbahçe Esports
Second Place
POWER eSportsPOWER eSports POWER eSports
Third Place
EliteGamingRSAEliteGamingRSA EliteGamingRSA
PKPKPKPK
1.1907 Fenerbahçe Esports