ALGS Summer Circuit #2 - APAC South

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Summer Circuit #2 - APAC South
League Information
Series:
ALGS OnlineALGS Online ALGS Online
ALGS Summer CircuitALGS Summer Circuit ALGS Summer Circuit
Organizer:
Platform:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Oceania Oceania
Prize pool:
$3,500 USD
Start Date:
2020-07-11
End Date:
2020-07-12
Teams:
80
ALGS circuit tier:
Liquipedia tier:
Links

Super Regional #2 is 2020 Summer Circuit for the Apex Legends Global Series season.

About[edit]

Format[edit]

  • Participants:
  • The top 10 teams from Super Regional 1 - APAC South have automatically qualified for the grand finals
  • Greater Southeast Asia & ANZ play in separate brackets until the grand finals
    • Greater Southeast Asia will end their final in one group. The Top 8 of this group qualifies for the grand finals.
    • ANZ will end their final in one group. The Top 2 of this group qualifies for the grand finals.

Prize Pool[edit]

$3,500 USD and 38,730 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

Results[edit]

GSEA Semifinals[edit]


Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 12:00 SGT
First Place
SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat
Second Place
Very Unstable GeniusVery Unstable Genius Very Unstable Genius
Third Place
ENBLENBL ENBL
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 12:30 SGT
First Place
Very Unstable GeniusVery Unstable Genius Very Unstable Genius
Second Place
SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat
Third Place
RumorRumor Rumor
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 13:00 SGT
First Place
No Right TeamNo Right Team No Right Team
Second Place
SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SEMETON JUSTICE
Third Place
Missing: gret battle hunter
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 13:30 SGT
First Place
Very Unstable GeniusVery Unstable Genius Very Unstable Genius
Second Place
AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR
Third Place
SHINE GENKSHINE GENK SHINE GENK
PKPKPKPK
1.Very Unstable GeniusVery Unstable Genius VG972918181122020102661121818
2.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT3445004555299911100
3.MedalistsMedalists Medalists33102558299160555466
4.Great Battle HunterGreat Battle Hunter Great Battle Hunter3363771800037994522
5.AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR3292331020045552966
6.SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat31112332900111339211
7.SHINE GENKSHINE GENK SHINE GENK23737717022141223711
8.No Right TeamNo Right Team No Right Team2119022200001126612100
9.Amletics eSportsAmletics eSports Amletics19131006377733310200
10.RumorRumor Rumor17160223700631115133
11.AF WinterAF Winter AF Winter142000015111200007399
12.ENBLENBL ENBL14371114100541116000
13.APSAPS APS12111337322190006300
14.AF FatalityAF Fatality AF Fatality1020000121661511113100
15.RyzeRyze Ryze882001901182008211
16.GoldenBeastGoldenBeast GoldenBeast75400131111210019000
17.Jobless MusiciansJobless Musicians Jobless Musicians51210054001700017000
18.Dagelan Clan 2Dagelan Clan 2 Dagelan Clan 231800092001310020000
19.SONICSONIC SONIC31700011100920018000
20.Restu BundaRestu Bunda Restu Bunda215100160001800014100

Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 12:00 SGT
First Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Second Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Third Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 12:30 SGT
First Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Second Place
Illuminate EsportsIlluminate Esports Illuminate Esports
Third Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 13:00 SGT
First Place
Armory GamingArmory Gaming Armory Gaming
Second Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Third Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 13:30 SGT
First Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Second Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Third Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
PKPKPKPK
1.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T2931121212112151529991121212
2.RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai57295514133371212371313
3.LYNX THLYNX TH LYNX TH52371313373319000291313
4.Armory GamingArmory Gaming AG351113345441126612133
5.RVG FearlessRVG Fearless RVG FL22633312166111117344
6.Eastern collossalEastern collossal Eastern collossal2213100631154884500
7.Eite RebornEite Reborn Eite Reborn20545513100825511122
8.Illuminate EsportsIlluminate Esports iLMN171601129772000020000
9.FOURTY SEVEN ALPHAFOURTY SEVEN ALPHA FOURTY SEVEN ALPHA1515100820073559222
10.NagaNaga Naga131410054221213315111
11.WarriorsWarriors Warriors1282009222450013100
12.NOLEPNOLEP NOLEP111026618000630018000
13.Garuda EsportGaruda Esport Garuda114511102221410016000
14.Dagelan ClanDagelan Clan Dagelan Clan10180001602292005422
15.Amletics eSports 3Amletics eSports 3 Ae 39730073001702217011
16.712712 71271700015133151008200
17.The SinnersThe Sinners The Sinners79200111001021114100
18.sartjeansartjean sartjean412100170001310010200
19.CHRONOMAGE SQUAD2CHRONOMAGE SQUAD2 CHRONOMAGE SQUAD232000019000180006300

Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 14:00 SGT
First Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Second Place
AF NGAPAKAF NGAPAK AF NGAPAK
Third Place
SilverSerpentGamingSilverSerpentGaming SilverSerpentGaming
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 14:30 SGT
First Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Second Place
OPCOPC OPC
Third Place
AF MiracleAF Miracle AF Miracle
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 15:00 SGT
First Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Second Place
Aing SiaAing Sia Aing Sia
Third Place
MOST WANTEDMOST WANTED MOST WANTED
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 15:30 SGT
First Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Second Place
OPCOPC OPC
Third Place
MOST WANTEDMOST WANTED MOST WANTED
PKPKPKPK
1.Morph TeamMorph Team Morph10611225251118811218181121818
2.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα4492771121212735516033
3.MOST WANTEDMOST WANTED MOST WANTED3718000151333799371010
4.OPCOPC OPC28151002911102002966
5.IKANIKAN IKAN265444922292446355
6.AF HexaAF Hexa AF Hexa2373116310101511115133
7.Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme211111110233141554533
8.AF NGAPAKAF NGAPAK AF NGAPAK20293354332000012100
9.KumaKuma Kuma18452216022543313111
10.EternityEternity Eternity17102004555111229200
11.AF MiracleAF Miracle AF Miracle17141003711453318000
12.Aing SiaAing Sia Aing Sia17631112100291110200
13.Amuska SBAmuska SB AmK.SB14170331410063007344
14.SilverSerpentGamingSilverSerpentGaming SSG103711180001310014100
15.Tx CarryUTx CarryU Tx CarryU919000730082005400
16.AGaAGa AGa8131008211631117000
17.Karna HujanKarna Hujan Karna Hujan51211117000121008200
18.Pla_2Pla_2 Pla_2216000131001700011100
19.WLSWLS WLS28200200002000020000

GSEA Finals[edit]


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 14:00 SGT
First Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Second Place
OPCOPC OPC
Third Place
MOST WANTEDMOST WANTED MOST WANTED
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 14:30 SGT
First Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Second Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Third Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 15:00 SGT
First Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Second Place
SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SEMETON JUSTICE
Third Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 15:30 SGT
First Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Second Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Third Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Round 5
Round 5
July 11, 2020 - 16:00 SGT
First Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Second Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Third Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
PKPKPKPKPK
1.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T29114188541616112121211215155477
2.Morph TeamMorph Team Morph73821111151333717172912124566
3.LYNX THLYNX TH LYNX TH69112101011217179233160002944
4.RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai55732229117300379911299
5.MOST WANTEDMOST WANTED MOST WANTED3437551410045881211110244
6.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα311700037441312254003766
7.Armory GamingArmory Gaming AG2592771024416000102446311
8.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT221112263112922921113100
9.Eite RebornEite Reborn Eite Reborn21452213100121001115512155
10.Very Unstable GeniusVery Unstable Genius VG2019000111111801163778255
11.OPCOPC OPC182933180006300820011100
12.AF HexaAF Hexa AF Hexa16151222001154441510017033
13.RVG FearlessRVG Fearless RVG FL1616011453314122540016000
14.Great Battle HunterGreat Battle Hunter Great Battle Hunter151213317011821173007311
15.SHINE GENKSHINE GENK SHINE GENK10180001211110200131339200
16.SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat1063118200151001700014122
17.MedalistsMedalists Medalists8131007333111002000019000
18.Eastern collossalEastern collossal Eastern collossal7540019000190331900020000
19.IKANIKAN IKAN5200009211200001410015100
20.AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR31021116000170001800018000

ANZ Finals[edit]


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 12:00 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
PhantomPhantom Phantom
Third Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 12:30 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
But_He's_Smart_ThoughBut_He's_Smart_Though But_He's_Smart_Though
Third Place
StrafeStrafe Strafe
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 13:00 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
Team DenialTeam Denial Team Denial
Third Place
ZvGZvG ZvG
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 13:30 AEST
First Place
AthaimAthaim Athaim
Second Place
Griefing ApesGriefing Apes Griefing Apes
Third Place
Arcane ParadoxArcane Paradox Arcane Paradox
Round 5
Round 5
July 11, 2020 - 14:00 AEST
First Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Second Place
Team DenialTeam Denial Team Denial
Third Place
But_He's_Smart_ThoughBut_He's_Smart_Though But_He's_Smart_Though
PKPKPKPKPK
1.AthaimAthaim Athaim100112101011299112121211211115466
2.WTFRangersWTFRangers WTFRangers5337777300454492221121111
3.But_He's_Smart_ThoughBut_He's_Smart_Though But_He's_Smart_Though524522291010545545113744
4.Griefing ApesGriefing Apes Griefing Apes4954991113373332911116333
5.PhantomPhantom Phantom3229228233820073558244
6.ZvGZvG ZvG29111006333374454449211
7.Team DenialTeam Denial Team Denial261210012100294482002900
8.StrafeStrafe Strafe239200371110200102004544
9.Arcane ParadoxArcane Paradox AP191020045006300371111100
10.FranticFrantic Frantic157300543392001110010200
11.Drop BearsDrop Bears Drop Bears12630092001110063007300
12.Team PepejaTeam Pepeja Team Pepeja7820010200121001210012100

Grand Finals[edit]


Legend
Qualified for Summer Playoffs
Qualified for the next Super Regional Finals
Not Qualified
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 12, 2020 - 18:00 AEST
First Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Second Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Third Place
HEKTIIKHEKTIIK HEKTIIK
Round 2
Round 2
July 12, 2020 - 18:30 AEST
First Place
MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH Team 1
Second Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Third Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Round 3
Round 3
July 12, 2020 - 19:00 AEST
First Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Second Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Third Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Round 4
Round 4
July 12, 2020 - 19:30 AEST
First Place
Armory GamingArmory Gaming Armory Gaming
Second Place
MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH Team 2
Third Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Round 5
Round 5
July 12, 2020 - 20:00 AEST
First Place
RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai Gaming
Second Place
Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming
Third Place
SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SEMETON JUSTICE
PKPKPKPKPK
1.Invictus GamingInvictus Gaming iG57639963882999121002966
2.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T2542913131601163222912128233
3.MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH T15014155112998255929910233
4.LYNX THLYNX TH LYNX TH4712133374445778255631010
5.HEKTIIKHEKTIIK HEKTIIK46371212102119255459912122
6.DreamFireDreamFire DF44542211133371515111227366
7.RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai39190008211112331020011277
8.WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WPA3311244924415111372219000
9.JESTERJESTER JESTER30111115410107311735514111
10.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα24455573001412263005411
11.WTFRangersWTFRangers WTFRangers2113100295554001800013111
12.Armory GamingArmory Gaming AG21160001701118000112334500
13.Xavier EsportsXavier Esports Xavier1773112000012166160119233
14.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT1792001210013100141003755
15.AthaimAthaim Athaim1520000190001700054111118000
16.Morph TeamMorph Team Morph151800014144111331310015144
17.EXO ClanEXO Clan EXO1182114533190001700017000
18.WHIZWHIZ WHIZ81022218022160001510016011
19.MOST WANTEDMOST WANTED MOST WANTED41700015100200001900011122
20.Eite RebornEite Reborn Eite Reborn41510013100102002000020000


Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish Speaking
Streams


Interviews & Articles[edit]

Highlights[edit]

VODS[edit]

Country Representation[edit]