ALGS Summer Circuit #3 - APAC South

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Summer Circuit #3 - APAC South
League Information
Series:
ALGS OnlineALGS Online ALGS Online
ALGS Summer CircuitALGS Summer Circuit ALGS Summer Circuit
Organizer:
Platform:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Oceania Oceania
Prize pool:
$3,500 USD
Start Date:
2020-07-25
End Date:
2020-07-26
Teams:
76
ALGS circuit tier:
Liquipedia tier:
Links

Super Regional #3 is 2020 Summer Circuit for the Apex Legends Global Series season.

About[edit]

Format[edit]

  • Participants:
  • The top 10 teams from Super Regional 2 - APAC South have automatically qualified for the grand finals
  • Greater Southeast Asia & ANZ play in separate brackets until the grand finals
    • Greater Southeast Asia will end their final in one group. The Top 8 of this group qualifies for the grand finals.
    • ANZ will end their final in one group. The Top 2 of this group qualifies for the grand finals.

Prize Pool[edit]

$3,500 USD and 38,730 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

Results[edit]

GSEA Semifinals[edit]


Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 25, 2020 - 12:00 SGT
First Place
Armory GamingArmory Gaming Armory Gaming
Second Place
RVG FearlessRVG Fearless RVG Fearless
Third Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Round 2
Round 2
July 25, 2020 - 12:30 SGT
First Place
Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme
Second Place
Armory GamingArmory Gaming Armory Gaming
Third Place
AvexAvex Avex
Round 3
Round 3
July 25, 2020 - 13:00 SGT
First Place
AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR
Second Place
OPC KUROOPC KURO OPC KURO
Third Place
Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme
Round 4
Round 4
July 25, 2020 - 13:30 SGT
First Place
AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR
Second Place
RVG FearlessRVG Fearless RVG Fearless
Third Place
SilverSerpentGamingSilverSerpentGaming SilverSerpentGaming
PKPKPKPK
1.Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme66458811213133716169233
2.Morph TeamMorph Team Morph6537111154221111111542525
3.Armory GamingArmory Gaming AG4811266291010121334522
4.AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR4310244121331125511244
5.RVG FearlessRVG Fearless RVG FL35295511111131002999
6.SilverSerpentGamingSilverSerpentGaming SSG25141331023363003766
7.ASM-WNASM-WN ASM-WN2254336366160336300
8.AvexAvex Avex17730037441410011111
9.OPC KUROOPC KURO OPC KURO1682001900029117311
10.ENBLENBL ENBL1363009222731112111
11.KoesbandiKoesbandi Koesbandi11131008244540016000
12.Not Really Trying TaiwanNot Really Trying Taiwan NRT.TW101511173111022218000
13.YUKI_ESPORTYUKI_ESPORT YUKI_ESPORT101700014100452210200
14.Amletics eSports 3Amletics eSports 3 Ae 3912133170001513314100
15.Yin & YangYin & Yang Yin & Yang8160001310092338200
16.NOLEPNOLEP NOLEP51800016011820013111
17.BungBung Bung52000045001900017000
18.The Hahay ClubThe Hahay Club The Hahay Club48200180001700015111
19.No Right TeamNo Right Team No Right Team311111151001800019000

Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 25, 2020 - 12:00 SGT
First Place
AF SkyDreamAF SkyDream AF SkyDream
Second Place
FearFear Fear
Third Place
OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX GAMING
Round 2
Round 2
July 25, 2020 - 12:30 SGT
First Place
Great Battle HunterGreat Battle Hunter Great Battle Hunter
Second Place
OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX GAMING
Third Place
FearFear Fear
Round 3
Round 3
July 25, 2020 - 13:00 SGT
First Place
AF HexaAF Hexa AF Hexa
Second Place
AF SkyDreamAF SkyDream AF SkyDream
Third Place
AF WinterAF Winter AF Winter
Round 4
Round 4
July 25, 2020 - 13:30 SGT
First Place
OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX GAMING
Second Place
GOLD GENERATIONGOLD GENERATION GOLD GENERATION
Third Place
FearFear Fear
PKPKPKPK
1.FearFear Fear70291212379910233372121
2.AF HexaAF Hexa AF Hexa44543392771129911166
3.AF SkyDreamAF SkyDream AF SkyDream43112775400299910200
4.Great Battle HunterGreat Battle Hunter Great Battle Hunter42102551121818111006311
5.OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX4137442911730011255
6.Unknown PositionUnknown Position Unknown Position349277121225412129244
7.GOLD GENERATIONGOLD GENERATION GOLD GENERATION284533451192112922
8.Dexus Fury BLOODDexus Fury BLOOD Dexus Fury BLOOD17121001110045335433
9.SEMETON JUSTICESEMETON JUSTICE SMT14631115100826614100
10.Siap Bang Jago TeamSiap Bang Jago Team Siap Bang Jago Team111410016000121334511
11.RemanGangnamRemanGangnam RemanGangnam11731110200632217000
12.AF WinterAF Winter AF Winter111800013100371112111
13.ReverieReverie Reverie91313382331700016000
14.WHITE HOUSEWHITE HOUSE WHITE HOUSE91110063331410015100
15.Dagelan ClanDagelan Clan Dagelan Clan61510017000131007311
16.SONICSONIC SONIC6170007300160008211
17.SusuSoklat.BalanceSusuSoklat.Balance SusuSoklat.Balance58200141001510013100
18.OVERMIX GAMING 2OVERMIX GAMING 2 OVERMIX GAMING 2016000200002000020000

Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 25, 2020 - 12:00 SGT
First Place
SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat
Second Place
EternityEternity Eternity
Third Place
Coraxus_Apex2Coraxus_Apex2 Coraxus_Apex2
Round 2
Round 2
July 25, 2020 - 12:30 SGT
First Place
Coraxus_Apex2Coraxus_Apex2 Coraxus_Apex2
Second Place
Daivo EsportDaivo Esport Daivo Esport
Third Place
Warlords APEXWarlords APEX Warlords APEX
Round 3
Round 3
July 25, 2020 - 13:00 SGT
First Place
Daivo EsportDaivo Esport Daivo Esport
Second Place
UNDERDOGUNDERDOG UNDERDOG
Third Place
Bagong TempurBagong Tempur Bagong Tempur
Round 4
Round 4
July 25, 2020 - 13:30 SGT
First Place
Warlords APEXWarlords APEX Warlords APEX
Second Place
SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat
Third Place
UNDERDOGUNDERDOG UNDERDOG
PKPKPKPK
1.SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat591121010111667377291111
2.Daivo EsportDaivo Esport Dv5711111299911217178266
3.Warlords APEXWarlords APEX Warlords APEX4854443788824411277
4.Coraxus 2Coraxus 2 Coraxus 24337441121212160336322
5.UNDERDOGUNDERDOG UNDERDOG32200001023329553766
6.EternityEternity Eternity2529335400170115444
7.WarriorsWarriors Warriors194588131001310010222
8.OPC ShiroOPC Shiro OPC Shiro1882661600054337300
9.SusuSoklat.BraverySusuSoklat.Bravery SusuSoklat.Bravery1813122732245004500
10.IKANIKAN IKAN179233121331022213133
11.HvNHvN HvN127300141221111115133
12.Bagong TempurBagong Tempur Bagong Tempur111600017000373311100
13.SusuSoklat.FlawlessSusuSoklat.Flawless SusuSoklat.Flawless10141114500121009200
14.BIOSBIOS BIOS91020082111512212100
15.Kill Or DeathKill Or Death Kill Or Death8121116300920014100
16.Team FATETeam FATE Team FATE66300151001411116000
17.Team StoryTeam Story Team Story5170009200630017000
18.SHINE GENKSHINE GENK SHINE GENK115100200002000020000

GSEA Finals[edit]


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 25, 2020 - 14:00 SGT
First Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Second Place
Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme
Third Place
Armory GamingArmory Gaming Armory Gaming
Round 2
Round 2
July 25, 2020 - 14:30 SGT
First Place
ASM-WNASM-WN ASM-WN
Second Place
AF HexaAF Hexa AF Hexa
Third Place
EternityEternity Eternity
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 15:00 SGT
First Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Second Place
FearFear Fear
Third Place
Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme
Round 4
Round 4
July 25, 2020 - 15:30 SGT
First Place
Unknown PositionUnknown Position Unknown Position
Second Place
EternityEternity Eternity
Third Place
SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat
Round 5
Round 5
July 25, 2020 - 16:00 SGT
First Place
Unknown PositionUnknown Position Unknown Position
Second Place
OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX GAMING
Third Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Round 6
Round 6
July 25, 2020 - 16:30 SGT
First Place
Warlords APEXWarlords APEX Warlords APEX
Second Place
AF HexaAF Hexa AF Hexa
Third Place
RVG FearlessRVG Fearless RVG Fearless
PKPKPKPKPKPK
1.Morph TeamMorph Team Morph112112242413100112161663663721219288
2.AF HexaAF Hexa AF Hexa714544291616180221115510244291414
3.Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme5029775433377773661510012122
4.Unknown PositionUnknown Position Unknown Position4615100121001700011210101128814111
5.Warlords APEXWarlords APEX Warlords APEX42111006312126322190001700011299
6.RVG FearlessRVG Fearless RVG FL41730018000457710277200223788
7.Coraxus 2Coraxus 2 Coraxus 2336311457782338233190005433
8.Daivo EsportDaivo Esport Dv3114100926692339266636619000
9.OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX311700010200200001310029774577
10.ASM-WNASM-WN ASM-WN281312211244190005433180008200
11.EternityEternity Eternity24190113700131002900540010200
12.AF SkyDreamAF SkyDream AF SkyDream2210266826616000151001413316011
13.FearFear Fear211600020000297714100821111100
14.Armory GamingArmory Gaming AG21373373221210016011160117300
15.SusuSoklatSusuSoklat SusuSoklat209211141001510037771110017000
16.UNDERDOGUNDERDOG UNDERDOG1882001701154111210045116300
17.SilverSerpentGamingSilverSerpentGaming SSG17180331113310255200001211120011
18.GOLD GENERATIONGOLD GENERATION GOLD GENERATION175411160221411145111310018011
19.Great Battle HunterGreat Battle Hunter Great Battle Hunter1520011151001110018000923315166
20.AF NOFEARAF NOFEAR AF NOFEAR111211119000730017000732213100

ANZ Finals[edit]


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 25, 2020 - 12:00 AEST
First Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Second Place
Arcane ParadoxArcane Paradox Arcane Paradox
Third Place
AthaimAthaim Athaim
Round 2
Round 2
July 25, 2020 - 12:30 AEST
First Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Second Place
Team DenialTeam Denial Team Denial
Third Place
AthaimAthaim Athaim
Round 3
Round 3
July 26, 2020 - 13:00 AEST
First Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Second Place
AthaimAthaim Athaim
Third Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Round 4
Round 4
July 25, 2020 - 13:30 AEST
First Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Second Place
Apex LegendsApex Legends Apex Legends
Third Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Round 5
Round 5
July 25, 2020 - 14:00 AEST
First Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Second Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Third Place
Arcane ParadoxArcane Paradox Arcane Paradox
Round 6
Round 6
July 25, 2020 - 14:30 AEST
First Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Second Place
Apex LegendsApex Legends Apex Legends
Third Place
Arcane ParadoxArcane Paradox Arcane Paradox
PKPKPKPKPKPK
1.EXO ClanEXO Clan EXO1121121010112111111244378829221121313
2.WTFRangersWTFRangers WTFRangers6873001110037101011299112121210200
3.AthaimAthaim ATH57374437222977823345227366
4.Arcane ParadoxArcane Paradox AP522966540010200633337663755
5.PhantomPhantom Phantom35633392004511456654119233
6.Apex LegendsApex Legends Apex Legends3410200820011100292273442922
7.Team DenialTeam Denial Team Denial34542229666300540063006300
8.KaosKaos Kaos238222456692001020092008200
9.Griefing ApesGriefing Apes Griefing Apes21451173007300730082005400
10.Drop BearsDrop Bears Drop Bears199200631154009200102004500
11.ZvG 2ZvG 2 ZvG 21711100102338266111001110011100

Grand Finals[edit]


Legend
Qualified for Summer Playoffs
Qualified for the next Super Regional Finals
Not Qualified
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 26, 2020 - 18:00 AEST
First Place
HEKTIIKHEKTIIK HEKTIIK
Second Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Third Place
Unknown PositionUnknown Position Unknown Position
Round 2
Round 2
July 26, 2020 - 18:30 AEST
First Place
HEKTIIKHEKTIIK HEKTIIK
Second Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Third Place
WTFRangersWTFRangers WTFRangers
Round 3
Round 3
July 26, 2020 - 19:00 AEST
First Place
LYNX THLYNX TH LYNX TH
Second Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Third Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Round 4
Round 4
July 26, 2020 - 19:30 AEST
First Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Second Place
EXO ClanEXO Clan EXO Clan
Third Place
WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WOLFPACK ALPHA
Round 5
Round 5
July 26, 2020 - 20:00 AEST
First Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Second Place
DreamFireDreamFire DreamFire
Third Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
Round 6
Round 6
July 26, 2020 - 20:30 AEST
First Place
WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WOLFPACK ARCTIC
Second Place
JESTERJESTER JESTER
Third Place
Morph TeamMorph Team Morph Team
PKPKPKPKPKPK
1.WOLFPACK ARCTICWOLFPACK ARCTIC WPA71293317000372273551129911299
2.HEKTIIKHEKTIIK HEKTIIK691121616112666300160009255921111
3.DreamFireDreamFire DF617311291212299915100297712100
4.LYNX THLYNX TH LYNX TH6018033738811214148266141447344
5.Morph TeamMorph Team Morph52170001901115133112121237553744
6.JESTERJESTER JESTER499211547745771024454222922
7.MiTH Team 1MiTH Team 1 MiTH T1431213345997333543382118277
8.WOLFPACK ALPHAWOLFPACK ALPHA WPα41545513100170333755170775455
9.EXO ClanEXO Clan EXO3811122821192552933453315144
10.Unknown PositionUnknown Position Unknown Position3737441800082334555131224533
11.MiTH Team 2MiTH Team 2 MiTH T230453310211160221802273111113100
12.Perangai ExtremePerangai Extreme Perangai Extreme2563331212214100111441021110255
13.RedSea Perangai GamingRedSea Perangai Gaming RedSea Perangai238222923314100633363006311
14.Invictus GamingInvictus Gaming iG2014155141445444190001510016000
15.WTFRangersWTFRangers WTFRangers1713133373310200141001900020000
16.OVERMIX GAMINGOVERMIX GAMING OVERMIX91020063111800092001600011100
17.Coraxus 2Coraxus 2 Coraxus 28151002001111111170001110014122
18.AF HexaAF Hexa AF Hexa5200001600020000121221211117000
19.RVG FearlessRVG Fearless RVG FL3190001110012111200001800019000
20.Warlords APEXWarlords APEX Warlords APEX3160001510013100131002000018000


Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish Speaking
Streams


Interviews & Articles[edit]

Highlights[edit]

VODS[edit]

Country Representation[edit]