ALGS Super Regional #2 - APAC South

From Liquipedia Apex Legends Wiki
[e][h]ALGS Super Regional #2 - APAC South
League Information
Series:
Apex Legends Global Series ALGS Online
Organizer:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Oceania Oceania
Teams:
80
Prize Pool:
$3,500 USD
Start Date:
2020-07-11
End Date:
2020-07-12
ALGS Circuit Tier:
Liquipedia Tier:
Links

Super Regional #2 is 2020 Summer Circuit for the Apex Legends Global Series season.

About[edit]

Format[edit]

  • Participants:
  • The top 10 teams from Super Regional 1 - APAC South have automatically qualified for the grand finals
  • Greater Southeast Asia & ANZ play in separate brackets until the grand finals
    • Greater Southeast Asia will end their final in one group. The Top 8 of this group qualifies for the grand finals.
    • ANZ will end their final in one group. The Top 2 of this group qualifies for the grand finals.

Prize Pool[edit]

$3,500 USD and 38,730 ALGS Points are awarded.

Participants[edit]

1 Formerly i7- in SC OT#1
MiTH Team 2
1Thailand Tempplex 
2Thailand Chambers 
3Thailand apexSQL 
Morph Team
1Indonesia Bellkun 
2Indonesia Bigzzy 
3Indonesia Laheem 
LYNX TH
1Thailand SaiyaMoto 
2Thailand G0PGAP 
3Thailand Lalab4ng 
MOST WANTED
1Thailand Dvinsm 
2Thailand Jubjibbib 
3Thailand GossEyee 
WOLFPACK ALPHA
1Indonesia Nocturn 
2Indonesia Pawsanss 
3Indonesia Samaeeel 
Armory Gaming
1Thailand Fratis 
2Thailand SMAXXX 
3Thailand SUNSERIES 
SEMETON JUSTICE
1Indonesia Anathema 
2Indonesia Gsm4ll 
3Indonesia Shnnya 
Eite Reborn
1Indonesia Oyra 
2Indonesia SarcusVir 
3Indonesia Zyvidivici 
Athaim
1Australia Jaro 
2Australia BanterStorm 
3Australia Campar 
WTFRangers
1Australia BeaTzPB 
2Australia Rakki 
3Australia Prycyy 

Results[edit]

GSEA Semifinals[edit]


Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 12:00 SGT
First Place
SusuSoklat
Second Place
Very Unstable Genius
Third Place
ENBL
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 12:30 SGT
First Place
Very Unstable Genius
Second Place
SusuSoklat
Third Place
Rumor
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 13:00 SGT
First Place
No Right Team
Second Place
SEMETON JUSTICE
Third Place
No team template exists for name "gret battle hunter".
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 13:30 SGT
First Place
Very Unstable Genius
Second Place
AF NOFEAR
Third Place
SHINE GENK
PKPKPKPK
1. Very Unstable Genius972918181122020102661121818
2. SMT3445004555299911100
3. Medalists33102558299160555466
4. Great Battle Hunter3363771800037994522
5. AF NOFEAR3292331020045552966
6. SusuSoklat31112332900111339211
7. SHINE GENK23737717022141223711
8. No Right Team2119022200001126612100
9. Amletics eSports19131006377733310200
10. Rumor17160223700631115133
11. AF Winter142000015111200007399
12. ENBL14371114100541116000
13. APS12111337322190006300
14. AF Fatality1020000121661511113100
15. Ryze882001901182008211
16. GoldenBeast75400131111210019000
17. Jobless Musicians51210054001700017000
18. Dagelan Clan 231800092001310020000
19. SONIC31700011100920018000
20. Restu Bunda215100160001800014100

Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 12:00 SGT
First Place
MiTH Team 2
Second Place
RedSea Perangai Gaming
Third Place
LYNXTH
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 12:30 SGT
First Place
MiTH Team 2
Second Place
Illuminate Esports
Third Place
LYNXTH
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 13:00 SGT
First Place
Armory Gaming
Second Place
MiTH Team 2
Third Place
RedSea Perangai Gaming
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 13:30 SGT
First Place
MiTH Team 2
Second Place
LYNX TH
Third Place
RedSea Perangai Gaming
PKPKPKPK
1. MiTH T2931121212112151529991121212
2. RedSea Perangai57295514133371212371313
3. LYNXTH52371313373319000291313
4. AG351113345441126612133
5. RVG FL22633312166111117344
6. Eastern collossal2213100631154884500
7. Eite Reborn20545513100825511122
8. iLMN171601129772000020000
9. FOURTY SEVEN ALPHA1515100820073559222
10. Naga131410054221213315111
11. Warriors1282009222450013100
12. NOLEP111026618000630018000
13. Garuda Esport114511102221410016000
14. Dagelan Clan10180001602292005422
15. Ae 39730073001702217011
16. 71271700015133151008200
17. The Sinners79200111001021114100
18. sartjean412100170001310010200
19. CHRONOMAGE SQUAD232000019000180006300

Legend
Advances
Low seed for next stage
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 14:00 SGT
First Place
Morph Team
Second Place
AF NGAPAK
Third Place
SilverSerpentGaming
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 14:30 SGT
First Place
WOLFPACK ALPHA
Second Place
OPC
Third Place
AF Miracle
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 15:00 SGT
First Place
Morph Team
Second Place
Aing Sia
Third Place
MOST WANTED
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 15:30 SGT
First Place
Morph Team
Second Place
OPC
Third Place
MOST WANTED
PKPKPKPK
1. Morph Team10611225251118811218181121818
2. WPACK ALPHA4492771121212735516033
3. MOST WANTED3718000151333799371010
4. OPC28151002911102002966
5. IKAN265444922292446355
6. AF Hexa2373116310101511115133
7. Perangai Extreme211111110233141554533
8. AF NGAPAK20293354332000012100
9. Kuma18452216022543313111
10. Eternity17102004555111229200
11. AF Miracle17141003711453318000
12. Aing Sia17631112100291110200
13. AmK14170331410063007344
14. SSG103711180001310014100
15. Tx CarryU919000730082005400
16. AGa8131008211631117000
17. Karna Hujan51211117000121008200
18. Pla_2216000131001700011100
19. WLS28200200002000020000

GSEA Finals[edit]


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 14:00 SGT
First Place
LYNX TH
Second Place
OPC
Third Place
MOST WANTED
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 14:30 SGT
First Place
LYNX TH
Second Place
RedSea Perangai Gaming
Third Place
WOLFPACK ALPHA
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 15:00 SGT
First Place
MiTH Team 2
Second Place
SEMETON JUSTICE
Third Place
Morph Team
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 15:30 SGT
First Place
MiTH Team 2
Second Place
Morph Team
Third Place
RedSea Perangai Gaming
Round 5
Round 5
July 11, 2020 - 16:00 SGT
First Place
RedSea Perangai Gaming
Second Place
LYNX TH
Third Place
WOLFPACK ALPHA
PKPKPKPKPK
1. MiTH T29114188541616112121211215155477
2. Morph Team73821111151333717172912124566
3. LYNX TH69112101011217179233160002944
4. RedSea Perangai55732229117300379911299
5. MOST WANTED3437551410045881211110244
6. WPACK ALPHA311700037441312254003766
7. AG2592771024416000102446311
8. SMT221112263112922921113100
9. Eite Reborn21452213100121001115512155
10. Very Unstable Genius2019000111111801163778255
11. OPC182933180006300820011100
12. AF Hexa16151222001154441510017033
13. RVG FL1616011453314122540016000
14. Great Battle Hunter151213317011821173007311
15. SHINE GENK10180001211110200131339200
16. SusuSoklat1063118200151001700014122
17. Medalists8131007333111002000019000
18. Eastern collossal7540019000190331900020000
19. IKAN5200009211200001410015100
20. AF NOFEAR31021116000170001800018000

ANZ Finals[edit]


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 11, 2020 - 12:00 AEST
First Place
Athaim
Second Place
Phantom
Third Place
WTFRangers
Round 2
Round 2
July 11, 2020 - 12:30 AEST
First Place
Athaim
Second Place
But_He's_Smart_Though
Third Place
Strafe
Round 3
Round 3
July 11, 2020 - 13:00 AEST
First Place
Athaim
Second Place
Team Denial
Third Place
ZvG
Round 4
Round 4
July 11, 2020 - 13:30 AEST
First Place
Athaim
Second Place
Griefing Apes
Third Place
Arcane Paradox
Round 5
Round 5
July 11, 2020 - 14:00 AEST
First Place
WTFRangers
Second Place
Team Denial
Third Place
But_He's_Smart_Though
PKPKPKPKPK
1. Athaim100112101011299112121211211115466
2. WTFRangers5337777300454492221121111
3. But_He's_Smart_Though524522291010545545113744
4. Griefing Apes4954991113373332911116333
5. Phantom3229228233820073558244
6. ZvG29111006333374454449211
7. Team Denial261210012100294482002900
8. Strafe239200371110200102004544
9. Arcane Paradox191020045006300371111100
10. Frantic157300543392001110010200
11. Drop Bears12630092001110063007300
12. Team Pepeja7820010200121001210012100

Grand Finals[edit]


Legend
Qualified for Summer Playoffs
Qualified for the next Super Regional Finals
Not Qualified
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 12, 2020 - 18:00 AEST
First Place
WOLFPACK ARCTIC
Second Place
MiTH Team 2
Third Place
HEKTIIK
Round 2
Round 2
July 12, 2020 - 18:30 AEST
First Place
MiTH Team 1
Second Place
WTFRangers
Third Place
LYNX TH
Round 3
Round 3
July 12, 2020 - 19:00 AEST
First Place
RedSea Perangai Gaming
Second Place
Invictus Gaming
Third Place
DreamFire
Round 4
Round 4
July 12, 2020 - 19:30 AEST
First Place
Armory Gaming
Second Place
MiTH Team 2
Third Place
WOLFPACK ARCTIC
Round 5
Round 5
July 12, 2020 - 20:00 AEST
First Place
RedSea Perangai Gaming
Second Place
Invictus Gaming
Third Place
SEMETON JUSTICE
PKPKPKPKPK
1. iG57639963882999121002966
2. MiTH T2542913131601163222912128233
3. MiTH T15014155112998255929910233
4. LYNX TH4712133374445778255631010
5. HEKTIIK46371212102119255459912122
6. DF44542211133371515111227366
7. RedSea Perangai39190008211112331020011277
8. WPACK ARCTIC3311244924415111372219000
9. JESTER30111115410107311735514111
10. WPACK ALPHA24455573001412263005411
11. WTFRangers2113100295554001800013111
12. AG21160001701118000112334500
13. Xavier Esports1773112000012166160119233
14. SMT1792001210013100141003755
15. Athaim1520000190001700054111118000
16. Morph Team151800014144111331310015144
17. EXO1182114533190001700017000
18. WHIZ81022218022160001510016011
19. MOST WANTED41700015100200001900011122
20. Eite Reborn41510013100102002000020000


Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish Speaking
Streams


Interviews & Articles[edit]

Highlights[edit]

VODS[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Australia Australia42 / 117 (36%)1ief, AeXgXiR, AimAssistNotOP, Aimbot, BanterStorm, BeaTzPB, Beramed, Campar, Choke, DayZ, Dietnight, DocHuckster, Dodgyfaikzz, DumbererThread, Emtee, Era1dex, FallenOnMyRifle, Farvalk, FirstTimeKiller, Flatsoda7, Flaws, Genburten, GingaNinja, Gwigzyy, Jaro, Klngg, Loreto, LowKey, Noble, Prycyy, Rakiiii, ShadowGG, Sharky, Sissy, SkrrttSkrttt, SonicTheLedgePog, Spoterrz, ThePlayer K, Titan, Trent, Weduh, Zer0
2Indonesia Indonesia36 / 117 (31%)Acerola, Aerysm, Ajraverof, Anathema, BeelBoy, Bellkun, Bigzzy, BothChild, Chaisith, Dazzex, DemonSams, Ereshkigal, Genggoro, Gsm4ll, Hargo, Hypercil, Jihyo, KenKi, Kisanss, Laheem, Mazaena, Mey, Nanase, Nocturn, Oyra, POPOGUM, Pawsanss, SKYSTER, Samaeeel, SarcusVir, Shnnya, Twizy, Woawyth, ZSUNA, Zaratass, Zyvidivici
3Thailand Thailand28 / 117 (24%)Almaynx, Appraiser, ArMzAdOg, Chambers, Chuntho, Dexter, Dvinsm, EMILIAZII, Fratis, G0PGAP, Gaijin, GossEyee, JamejyS, Jinx, Jubjibbib, Killoposz, KzyyX, Lalab4ng, NutsuruSama, P4w-, Reteqq2, SAIBER, SMAXXX, SUNSERIES, SaiyajinGOD, Tempplex, Xabby, apexSQL
4China China6 / 117 (5%)3Mz, Aprank, CacaLL, Shayne, Yus, xuqiiii
5Singapore Singapore3 / 117 (3%)Akim4XD, NoHereisDat, Shaaraemon
6Malaysia Malaysia2 / 117 (2%)BunnyH0p, RoZx