AppGrade Series Teams Edition

From Liquipedia Clash Royale Wiki
[e][h]AppGrade Series Teams Edition
League Information
Series:
AppGrade AppGrade Series
Organizer:
Type:
Online
Format:
Group Stage:
Double Round Robin within group
Playoffs:
Round Robin
Finals:
Single Elimination
Prize pool:
$4,500 USD
Start Date:
2021-02-23
End Date:
2021-04-22
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
24


Information[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - February 23 - March 16, 2021
    • 24 teams divided into 3 groups of 8 teams each.
    • Double Round Robin within group.
    • Top 2 teams of each group (total 6 teams) qualify for playoffs.
    • The teams which finished in 3rd place in the 3 groups are compared. The top 2 teams among them also qualify for playoffs.
    • Bottom group in 3rd place comparison and bottom 5 teams of each group are eliminated.
    • All matches are played in a Bo3.
  • Playoffs - March 27 - April 15, 2021
    • 8 teams in a single group.
    • Round Robin
    • Top 3 teams qualify for finals.
    • All matches are played in a Bo3.
  • Finals - April 22, 2021
    • Single Elimination bracket with 3 starting teams.
    • Semifinals: The 2nd and 3rd placed team of playoffs compete.
    • Grand Final: The winner of Semifinals competes against 1st placed team of playoffs.
    • All matches are played in a Bo3.

Match Format[edit]

Best of Three
1st Set 2nd Set 3rd Set
4v4 4v4 4v4
Best of Seven Best of Seven Best of Seven

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

The prize pool of 4,500 USD is awarded as follows:


Participants[edit]

Balkan Geng
1Serbia Nikola
2Bosnia and Herzegovina €N¿$
3Bosnia and Herzegovina Neki Lik
4Croatia Vucko69
5Croatia xXMasterXx
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Melon Boys
1Japan Pandora
2Germany Wolfstochter
3Germany xopxsam
4Japan YUYA™
5United States airsurfer
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Pilfrut44
1Bolivia R I V E R A ツ
2Argentina Malesc3
3Colombia Bobesponja
4Panama Edgarsinho09
5Bolivia GABO
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Artube
1Brazil Surg TS
2Brazil Thomas
3Brazil Tico
4Brazil Gustav0
5Brazil Artube
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Darkangel
1Spain Mr.Fran
2Spain xXJuanManuelXx
3Spain DarkAngel
4Argentina Lauta
5 TBD 
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Egor
1Russia Paradox
2Belarus predator
3Russia Egor
4France Viiper
5Russia ✨Usik✨
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team illos14
1United Kingdom SaintBelikin
2Spain Darkoh
3Spain Javi14
4Spain Karnage
5Spain Charlyrkc
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Jack
1Japan JACK
2Japan KK
3Japan Mugi
4Japan ぐりこ
5 TBD 
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Kodigo
1Colombia Viktor
2Portugal Vitor75
3Mexico Flash
4Colombia Kodigo
5Mexico Hasiel~19
6Argentina Alee
7 TBD 
8 TBD 
Team KOR
1South Korea Genesis
2South Korea Winner
3South Korea Byeongjin
4South Korea Fforte
5South Korea CoCo
6South Korea Aaron KOR
7 TBD 
8 TBD 
Team Lince
1Chile Jose Brayan
2Argentina Exødial
3Argentina Alee
4Argentina framsito
5Argentina Lince
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Lucas
1Brazil Samuel Bassotto
2Egypt Mohamed Light
3Brazil LucasXGamer
4South Korea SandBox
5 TBD 
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Miniminter
1United States Miniminter
2Germany Schwarzen
3Brazil Wallace
4Germany ReicherT
5 TBD 
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Pompeyo
1Mexico Pompeyo4
2Mexico SergioRamos
3Mexico Anaban
4Mexico DiegoE
5Mexico Rockstar
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Ruben
1Spain Michifu
2Spain RUBÉN
3Spain Bale
4Indonesia BenZer Ridel
5 TBD 
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 
Team Titus
1Spain BENIJU
2Spain Cuchii Cuu
3Spain iAmJP
4Spain diadri
5 TBD 
6 TBD 
7 TBD 
8 TBD 

Results[edit]

Group A[edit]

AppGrade Series Teams Edition Group A
1. Team Jack 11-3
2. Melon Boys 11-3
3. Team Lucas 11-3
4. Team Cindy 8-6
5. Team Totem 6-8
6. Team Civerita 5-9
7. Pilfrut44 2-12
8. Team Egor 2-12

Group B[edit]

AppGrade Series Teams Edition Group B
1. Niepokonani -
2. Niepokonani -
3. Niepokonani -
4. Niepokonani -
5. Niepokonani -
6. Niepokonani -
7. Niepokonani -
8. Niepokonani -

Group C[edit]

AppGrade Series Teams Edition Group C
1. Niepokonani -
2. Niepokonani -
3. Niepokonani -
4. Niepokonani -
5. Niepokonani -
6. Niepokonani -
7. Niepokonani -
8. Niepokonani -

3rd Place[edit]

AppGrade Series Teams Edition 3rd Place Comparison
1. Niepokonani -
2. Niepokonani -
3. Niepokonani -

Playoffs[edit]

AppGrade Series Teams Edition Playoffs
1. Melon Boys6-112-5+76p
2. Team Lucas5-211-5+65p
3. Team Jack5-211-6+55p
4. Team Miniminter4-37-704p
5. Team Ruben3-48-7+13p
6. Team Pompeyo2-57-10-32p
7. Team 7LV2-54-10-62p
8. Team Kodigo1-63-13-101p

Finals[edit]

Semifinal
Grand Final
Melon Boys
0
Team Jack
2


References[edit]