CWA Cup 3

From Liquipedia Clash Royale Wiki
[e][h]CWA Cup 3
League Information
Series:
CWA Cup Cwa Cup
Type:
Online
Format:
2 Qualifiers:
Single Elimination
Group Stage:
Round Robin within group
Playoffs:
Single Elimination
Prize pool:
$10,000 USD
Start Date:
2021-07-13
End Date:
2021-07-25
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
20
Chronology
2
 2

Format[edit]

  • 2 Qualifiers - July 13 - 15, 2021
    • Single Elimination bracket.
    • The winner of the bracket qualifies for group stage.
    • All matches are played in a Bo1.
  • Group Stage - July 20 - 24, 2021
    • 2 qualified teams + 18 invited teams
    • 20 teams divided into 5 groups of 4 teams each.
    • Top 2 teams of each group (total 10 teams) qualify for playoffs.
    • The teams which have finished in 3rd place are compared. Top 2 teams among them also qualify for playoffs.
    • All matches are played in a Bo3.
    • Tiebreaker
      • 2 Teams
        • Head to Head
      • 3 Teams
        • Sets W/L
        • Total no. of crowns gained
  • Playoffs - July 25 - 26, 2021
    • Single Elimination bracket with 12 starting teams.
    • All matches are played in a Bo3.

Match Format[edit]

Best of Three
1st Set 2nd Set 3rd Set
1v1 1v1 1v1
Best of Three Best of Three Best of Three
  • Lineup
    • 1st Set: Player 1 (Team 1) vs Player 1 (Team 2)
    • 2nd Set: Player 2 (Team 1) vs Player 2 (Team 2)
    • 3rd Set (if necessary): Any Player (Team 1) vs Any Player (Team 2)
  • Bans & Protected Card
    • Each team can ban one card in each Bo3 set.
    • Each team can protect one card from banning for each Bo3 set.
    • Ban and protected card is global i.e. confined to the set and is not accumulative to the next set.
    • If the opponent bans the protected card, it will be voided allowing its use during the current set.

Broadcast Talent[edit]

  • Caster:

Prize Pool[edit]

The prize pool of 10,000 USD is awarded as follows:

Participants[edit]

Team Anaban
Mexico Anaban 
Peru Miniminter 
Team Bassotto
Brazil Samuel Bassotto 
Brazil LucasXGamer 
Team Michifu
Spain Michifu 
Spain Javi14 
Team xPedro15
Venezuela xPedro15 
Spain Carpi 
Team Pompeyo
Mexico Pompeyo4 
Mexico SergioRamos 
Team Light
Egypt Mohamed Light 
Netherlands Bobtherock 
Team Wallace
Brazil Wallace 
Brazil Surg TS 
Team YoSoyRick
Mexico YoSoyRick 
Colombia Kodigo 
Team Jack
Japan JACK 
Japan Mugi 
Team Airsurfer
United States airsurfer 
Germany xopxsam 
Team Egor
Russia Egor 
Ukraine Legolas 
Team Adam
Spain adam04 
Spain Sapolo11 
Team Ruben
Spain RUBÉN 
Spain Bale 
Team KK19212
Japan KK19212 
Japan Guriko 
Team Viiper
France Viiper 
Germany ReicherT 
Team Jonah
Germany Jonah 
France Hugo CR v2 
Team Morten
Germany Morten 
Germany Faust 
Team Sandbox
South Korea SandBox 
Japan PANDORA 
Team Lciop
China Lciop 
China Higher 
Team Sebastian
Colombia LordSebastian:3 
Colombia ☆ I Rocket 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A
July 20, 2021
1. Germany Jonah
France Hugo CR v2
3-0 6-2 +4
2. Spain RUBÉN
Spain Bale
1-2 4-5 -1
3. France Viiper
Germany ReicherT
1-2 3-4 -1
4. Japan KK19212
Japan Guriko
1-2 3-5 -2
Group B
July 21, 2021
1. Germany Morten
Germany Faust
3-0 6-0 +6
2. China Lciop
China Higher
2-1 4-4 0
3. South Korea SandBox
Japan PANDORA
1-2 3-5 -2
4. Colombia LordSebastian:3
Colombia ☆ I Rocket
0-3 2-6 -4
Group C
July 22, 2021
1. Japan JACK
Japan Mugi
3-0 6-1 +5
2. Russia Egor
Ukraine Legolas
2-1 4-3 +1
3. United States airsurfer
Germany xopxsam
1-2 4-4 0
4. Spain adam04
Spain Sapolo11
0-3 0-6 -6
Group D
July 23, 2021
1. Mexico Pompeyo4
Mexico SergioRamos
2-1 4-3 +1
2. Brazil Wallace
Brazil Surg TS
2-1 4-4 0
3. Egypt Mohamed Light
Netherlands Bobtherock
1-2 4-4 0
4. Mexico YoSoyRick
Colombia Kodigo
1-2 3-4 -1
Group E
July 24, 2021
1. Mexico Anaban
Peru Miniminter
2-1 5-3 +2
2. Brazil Samuel Bassotto
Brazil LucasXGamer
2-1 5-4 +1
3. Spain Michifu
Spain Javi14
2-1 4-4 0
4. Venezuela xPedro15
Spain Carpi
0-3 3-6 -3
3rd Place Comparison
1. Spain Michifu
Spain Javi14
2-1 4-4 0
2. Egypt Mohamed Light
Netherlands Bobtherock
1-2 4-4 0
3. United States airsurfer
Germany xopxsam
1-2 4-4 0
4. France Viiper
Germany ReicherT
1-2 3-4 -1
5. South Korea SandBox
Japan PANDORA
1-2 3-5 -2

Playoffs[edit]

Round of 12
Team Michifu
1

{{{details}}}


July 25, 2021 - 16:45 CET
Team Pompeyo
2
Team Egor
0

{{{details}}}


July 25, 2021 - 15:00 CET
Team Bassotto
2
Team Ruben
0

{{{details}}}


July 25, 2021 - 15:35 CET
0-2
Team Lciop
2
Team Wallace
1

{{{details}}}


July 25, 2021 - 16:10 CET
Team Light
2
Quarterfinals
Team Jonah
2

{{{details}}}


July 25, 2021 - 17:55 CET
Team Pompeyo
0
Team Morten
0

{{{details}}}


July 25, 2021 - 19:05 CET
Team Bassotto
2
Team Jack
1

{{{details}}}


July 25, 2021 - 17:20 CET
0-2
2-1
0-2
Team Lciop
2
Team Anaban
1

{{{details}}}


July 25, 2021 - 18:30 CET
Team Light
2
Semifinals
Team Jonah
0

{{{details}}}


July 25, 2021 - 19:40 CET
Team Bassotto
2
Team Lciop
2

{{{details}}}


July 25, 2021 - 20:15 CET
Team Light
0
Finals
Team Bassotto
2

{{{details}}}


July 25, 2021 - 21:25 CET
Team Lciop
1
3rd Place Match
Team Jonah
0

{{{details}}}


July 25, 2021 - 20:50 CET
Team Light
2


References[edit]