GZG International Cup

From Liquipedia Clash Royale Wiki
[e][h]GZG International Cup
League Information
Series:
GrandZoneGaming GZG
Organizer:
Type:
Online
Format:
Group Stage:
Round Robin within Group
Playoffs:
Single Elimination
Prize pool:
€ 1,100 EUR
(≃ $1,287 USD)
Start Date:
2020-06-24
End Date:
2020-08-05
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
32

Information[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - June 24 - July 17, 2020
    • 32 teams divided in 8 groups of 4 teams each.
    • Round Robin within group.
    • Top 2 teams of each group qualifies for playoffs.
    • All matches are played in a Bo3.
  • Playoffs - July 19 - August 5, 2020
    • Single Elimination Bracket with 16 starting teams.
    • All matches are played in a Bo3.
  • Rules
    • Ban
      • Each team can ban a single card every set
    • Time Break
      • After each set, there will be a 3-minute break to specify the order of players in the next set.
    • Roster
      • Each team can have a maximum of 10 players.
      • After the group stage, it is possible to replace 3 players from the roster of 10 players who will play until the end of the league.
    • Tiebreaker in Group Stage
  1. Head to Head

Match Format[edit]

Best of Three
1st Set 2nd Set 3rd Set
4v4 3v3 KOTH 1v1
Best of One Best of Five Best of Five
  • In the event of a tie (2:2) in the first set, the teams enliven one player and play for the decisive point using Bo5 1v1.

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

The prize pool of €1,000 EUR (≃ 1287 USD) is awarded as follows:

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on July 28, 2020: 1 EUR = 1.17 USD.

Participants[edit]

Enemity Esports
1Germany Jona 
2Austria NeoZz 
3Germany Mig 
4Germany Basti 
5Germany OPdizzle 
6Germany Elefant 
7Germany BlackPearl 
8Germany David 
9Germany Darix 
10Germany TK_Gaming 
Olimpo Squad
1Peru Fabrizio ⚡ 
2Peru TETE 
3Brazil Wallace 
4Peru Relo 
5Venezuela JuanDacox ♠️ 
6Honduras JuanE 
7Argentina Tico 
8Argentina TaNo 
9Mexico Montoya 
10Venezuela EnderG 
11Peru Eduardo 
12Mexico JEIKO 

Roster Changes[edit]

Results[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Vanguard Gaming3-06-0+6
2. Team Gaming Paragon2-14-3+1
3. Tribe Academy1-22-5-3
4. Mav3ricks Esports Club0-32-6-4
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Jun 26
2-0
Jun 24
2-0
Jun 28
0-2
Jun 26
2-1
Jun 28
2-0
Jun 24
0-2
Jun 24
1-2
Jun 28
1-2
Jun 26
0-2
Jun 28
0-2
Jun 24
2-1
Jun 26

 Click here for detailed results of the Group A matches

Group B[edit]

Group B
1. Cream Real Betis Cantera3-06-3+3
2. Notorious2-15-3+2
3. Crushers eSports1-23-4-1
4. AK Syndicate EU0-32-6-4
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Jun 25
1-2
Jun 29
2-1
Jun 27
0-2
Jun 25
1-2
Jun 27
2-0
Jun 29
2-1
Jun 29
2-1
Jun 27
2-1
Jun 25
1-2
Jun 27
0-2
Jun 29
1-2
Jun 25

 Click here for detailed results of the Group B matches

Group C[edit]

Group C
1. Dragon Esports3-06-1+5
2. Amaru E-Sports2-15-2+3
3. Rysix Gaming1-22-4-2
4. Team Inception0-30-6-6
Show DuplicatesHide Duplicates
1-2
Jun 30
2-0
Jul 02
2-0
Jul 04
2-1
Jun 30
2-0
Jul 04
2-0
Jul 02
0-2
Jul 02
0-2
Jul 04
2-0
Jun 30
0-2
Jul 04
0-2
Jul 02
0-2
Jun 30

 Click here for detailed results of the Group C matches

Group D[edit]

Group D
1. LA Gaming3-06-2+4
2. Team Samurai2-14-3+1
3. Infinex Gaming1-24-5-1
4. TOTEM ESPORTS™0-32-6-4
Show DuplicatesHide Duplicates
1-2
Jul 05
1-2
Jul 01
0-2
Jul 03
2-1
Jul 05
1-2
Jul 03
1-2
Jul 01
2-1
Jul 01
2-1
Jul 03
2-0
Jul 05
2-0
Jul 03
2-1
Jul 01
0-2
Jul 05

 Click here for detailed results of the Group D matches

Group E[edit]

Group E
1. eSport Rhein-Neckar EU2-15-2+3
2. Olimpo Squad2-15-3+2
3. Flayn eSports2-14-3+1
4. Synapse Gaming0-30-6-6
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Jul 06
1-2
Jul 10
2-1
Jul 08
0-2
Jul 06
0-2
Jul 08
0-2
Jul 10
2-1
Jul 10
2-0
Jul 08
0-2
Jul 06
1-2
Jul 08
2-0
Jul 10
2-0
Jul 06

 Click here for detailed results of the Group E matches

Group F[edit]

Group F
1. Team Liquid Academy EU2-14-2+2
2. x6tence Aliens2-14-3+1
3. Veteranos eSports1-23-5-2
4. Frostbite Esports1-23-4-1
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Jul 09
2-1
Jul 07
0-2
Jul 11
0-2
Jul 09
1-2
Jul 11
2-0
Jul 07
1-2
Jul 07
2-1
Jul 11
0-2
Jul 09
2-0
Jul 11
0-2
Jul 07
2-0
Jul 09

 Click here for detailed results of the Group F matches

Group G[edit]

Group G
1. Recast Gaming3-06-1+5
2. ZERØZONE Academy2-15-2+3
3. EZ4ENCE1-22-4-2
4. Brave Poland Team0-30-6-6
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Jul 12
0-2
Jul 16
0-2
Jul 14
2-0
Jul 12
2-0
Jul 14
2-1
Jul 16
2-0
Jul 16
0-2
Jul 14
0-2
Jul 12
2-0
Jul 14
1-2
Jul 16
2-0
Jul 12

 Click here for detailed results of the Group G matches

Group H[edit]

Group H
1. Psyches Royale Gaming2-14-3+1
2. eSport Rhein-Neckar APAC2-15-3+2
3. QLASH Forge1-23-4-1
4. Enemity Esports1-22-4-2
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Jul 13
0-2
Jul 15
2-0
Jul 17
2-0
Jul 13
2-1
Jul 17
1-2
Jul 15
2-0
Jul 15
1-2
Jul 17
0-2
Jul 13
0-2
Jul 17
2-1
Jul 15
2-0
Jul 13

 Click here for detailed results of the Group H matches

Playoffs[edit]

Round of 16
Vanguard Gaming
1
July 19, 2020 - 19:30 CEST
Psyches Royale Gaming
2
Cream Real Betis Cantera
0
July 20, 2020 - 19:30 CEST
ZERØZONE Academy
2
Dragon Esports
1
July 21, 2020 - 19:30 CEST
x6tence Aliens
2
LA Gaming
1
July 22, 2020 - 19:30 CEST
Olimpo Squad
2
Team Gaming Paragon
1
July 23, 2020 - 19:30 CEST
eSport Rhein-Neckar APAC
2
Notorious
2
July 24, 2020 - 19:30 CEST
Recast Gaming
1
Amaru E-Sports
1
July 25, 2020 - 19:30 CEST
Team Liquid Academy EU
2
Team Samurai
2
July 26, 2020 - 19:30 CEST
eSport Rhein-Neckar EU
0
Quarterfinals
Psyches Royale Gaming
0
July 27, 2020 - 19:30 CEST
ZERØZONE Academy
2
x6tence Aliens
0
July 28, 2020 - 19:30 CEST
Olimpo Squad
2
eSport Rhein-Neckar APAC
2
July 29, 2020 - 19:30 CEST
Notorious
1
Team Liquid Academy EU
2
July 30, 2020 - 19:30 CEST
Team Samurai
0
Semifinals
ZERØZONE Academy
0
July 31, 2020 - 19:30 CEST
Olimpo Squad
2
eSport Rhein-Neckar APAC
2
August 01, 2020 - 18:30 CEST
Team Liquid Academy EU
1
Finals
Olimpo Squad
August 05, 2020 - 19:30 CEST
eSport Rhein-Neckar APAC
3rd Place Match
ZERØZONE Academy
1
August 02, 2020 - 19:30 CEST
Team Liquid Academy EU
2

References[edit]