Arbalet Cup Europe 2010

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]Arbalet Europe 2010
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
Sweden Stockholm
Teams:
16
Format:
Group Stage (Bo1)
Single-Elimination Bracket (Bo3)
Prize pool:
$37,000 USD
Start Date:
2010-05-14
End Date:
2010-05-16
Liquipedia Tier:
Winners
 
 
 
 
Maps

About[edit]

Prize Pool[edit]

$37,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

fnatic
1Sweden dsn 
2Sweden cArn 
3Sweden threat 
4Sweden f0rest 
5Sweden GeT_RiGhT 
mTw
1Denmark minet 
2Denmark trace 
3Denmark Sunde 
4Denmark ave 
5Denmark zonic 
PiNG
1Ukraine ANGE1 
2Ukraine lmbt 
3Ukraine craft1k 
4Ukraine strike 
5Ukraine xaoc 
UNiTED
1Kazakhstan AdreN 
2Ukraine B1ad3 
3Russia hooch 
4Russia ed1k 
5Russia ROMJkE 
mousesports
1Germany cyx 
2Germany Kapio 
3Germany Tixo 
4Germany roman 
5Germany gob b 
forZe
1Russia Dober 
2Russia HEL1 
3Russia Dosia 
4Russia Fox 
5Russia OverDrive 
CUkraine lmbt 
WeMade FOX
1South Korea bail 
2South Korea termi 
3South Korea solo 
4South Korea glow 
5South Korea peri 
compLexity
1USA thoMz 
2USA evolution 
3USA dboorN 
4USA hero 
5France Xp3 
H2k Gaming
1Sweden pronax 
2Sweden BARBARR 
3Sweden moddii 
4Sweden pop 
5Sweden Xizt 
Frag eXecutors
1Poland NEO 
2Poland TaZ 
3Poland pasha 
4Poland kuben 
5Poland Loord 
ALTERNATE
1Germany seraph 
2Germany approx 
3Germany Roman R. 
4Germany mooN 
5Germany b4d 
Ravens
1Denmark Friis 
2Denmark BERRY 
3Denmark Snappi 
4Denmark zE- 
5Denmark nexiz 
SK Gaming
1Sweden Gux 
2Sweden allen 
3Sweden walle 
4Sweden RobbaN 
5Sweden face 

Results[edit]

Groups[edit]

Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
May 14, 2010 17:00 CET
1. Natus Vincere 3-0-0 0-0 0 9p
2. mTw 2-0-1 0-0 0 6p
3. Team ALTERNATE 1-0-2 0-0 0 3p
4. Meet Your Makers 0-0-3 0-0 0 0p

Group B[edit]

Group B
May 14, 2010 12:00 CET
1. mousesports 3-0-0 0-0 0 9p
2. PiNG 1-1-1 0-0 0 4p
3. H2k Gaming 1-0-2 0-0 0 3p
4. compLexity Gaming 0-1-2 0-0 0 1p

Group C[edit]

Group C
May 14, 2010 12:00 CET
1. WeMade FOX 1-2-0 0-0 0 5p
2. UNiTED 1-1-1 0-0 0 4p
3. Evil Geniuses 1-1-1 0-0 0 4p
4. SK Gaming 1-0-2 0-0 0 3p

Group D[edit]

Group D
May 14, 2010 17:00 CET
1. Fnatic 2-1-0 0-0 0 7p
2. forZe 2-0-1 0-0 0 6p
3. Frag eXecutors 1-0-2 0-0 0 3p
4. Roskilde Ravens 0-1-2 0-0 0 1p

Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
May 15, 2010 12:00 CET
1. Natus Vincere 2-1-0 0-0 0 7p
2. PiNG 2-0-1 0-0 0 6p
3. WeMade FOX 0-2-1 0-0 0 2p
4. forZe 0-1-2 0-0 0 1p

Group B[edit]

Group B
December 04, 2009 17:00 CET
1. Fnatic 3-0-0 0-0 0 9p
2. mTw 1-0-2 0-0 0 3p
3. mousesports 1-0-2 0-0 0 3p
4. UNiTED 1-0-2 0-0 0 3p


Bracket[edit]

Semifinals
Natus Vincere
2
May 16, 2010 11:00 CET
16 
 
 8
 
16 
 
 5
 
mTw
0
Fnatic
2
May 16, 2010 11:00 CET
16 
 
 9
 
16 
 
 6
 
PiNG
0
Grand Final
Natus Vincere
1
May 16, 2010 14:00 CET
1 
 
 16
 
16 
 
 12
 
6 
 
 16
 
Fnatic
2
3rd Place Match
mTw
2
May 16, 2010 13:30 CET
16 
 
 9
 
16 
 
 6
 
PiNG
0


References[edit]