Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

BLAST Rising 2021

From Liquipedia Counter-Strike Wiki
[e][h]BLAST Rising 2021
League Information
Series:
BLAST Rising
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
24
Prize Pool:
$30,000 USD
Start Date:
2021-05-03
End Date:
2021-05-23
Liquipedia Tier:
Chronology
 
2020
 2020

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Six double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs
    • Third teams from each group proceed to the Play-In Stage
  • Play-In Stage:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3
    • Winners advance to the Playoffs
    • Losers proceed to the Last Chance Stage
  • Last Chance Stage:
    • Round-Robin tiebreaker format
    • All matches are Bo3
    • Winner advances to the Playoffs
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$30,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

CPH Flames
Notes
1Denmark Jabbi
2Denmark nicoodoz
3Denmark AcilioN
4Denmark Nodios
5 TBD 
CSweden djL
1 May 4th - Copenhagen Flames bench Denmark maNkz. [1]
Double Poney
Notes
1France Lucky
2France bodyy
3France afro
4France Djoko
5 TBD 
1 April 30th - France NBK- leaves Double Poney. [2]
MAD Lions
1Denmark TMB
2Poland tudsoN
3Ukraine Woro2k
4Spain sausol
5Lithuania jL
CPoland kuben
Team Finest
1Israel shushan
2Israel meztal
3Estonia FejtZ
4Norway Radifaction
5 TBD 
1 April 30th - UMX Gaming part ways with United Kingdom Tadpole. [3]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team LDLC2-071-36+35
2. Club Brugge eSports2-1108-90+18
3. Sangal Esports1-283-103-20
4. UMX Gaming0-231-64-33

Group B[edit]

Group B
1. Galaxy Racer2-080-61+19
2. Tricked Esport2-189-93-4
3. AGO1-2118-109+9
4. Astralis Talent0-243-67-24

Group C[edit]

Group C
. ALTERNATE aTTaX-  
. MAD Lions-  
. SKADE-  
. Team Spirit Academy-  

Group D[edit]

Group D
. Apeks-  
. Copenhagen Flames-  
. Nexus Gaming-  
. OFFSET Esports-  

Group E[edit]

Group E
. Budapest Five-  
. Double Poney-  
. Natus Vincere Junior-  
. SINNERS Esports-  

Group F[edit]

Group F
. gorillazzz-  
. Nordavind-  
. Team Finest-  
. Young Ninjas-  


Play-In Stage[edit]

Play-In Matches
Sangal Esports
0
May 6, 2021 - 18:50 CEST
117
4
816
8
85
3
1016
6
 
 
 
 
AGO
2
 Group C 3rd Place
 Group C 3rd Place
 Group D 3rd Place
May 11, 2021 - 18:00 CEST
 Group D 3rd Place
Proceed to Playoffs
AGO
 Group E 3rd Place
 Group E 3rd Place
 Group F 3rd Place
May 15, 2021 - 18:00 CEST
 Group F 3rd Place

Last Chance Stage[edit]

Sangal Esports
TBD
May 17, 2021 - 12:00 CEST
Sangal Esports
TBD
May 17, 2021 - 15:00 CEST
TBD
TBD
May 17, 2021 - 18:00 CEST

Playoffs[edit]

Round of 16
TBD
TBD
May 19, 2021 - 10:00 CEST
TBD
TBD
May 19, 2021 - 13:00 CEST
TBD
TBD
May 19, 2021 - 16:00 CEST
TBD
TBD
May 19, 2021 - 19:00 CEST
TBD
TBD
May 20, 2021 - 10:00 CEST
TBD
TBD
May 20, 2021 - 13:00 CEST
TBD
TBD
May 20, 2021 - 16:00 CEST
TBD
TBD
May 20, 2021 - 19:00 CEST
Quarterfinals
TBD
TBD
May 21, 2021 - 10:00 CEST
TBD
TBD
May 21, 2021 - 13:00 CEST
TBD
TBD
May 21, 2021 - 16:00 CEST
TBD
TBD
May 21, 2021 - 19:00 CEST
Semifinals
TBD
TBD
May 22, 2021 - 17:00 CEST
TBD
TBD
May 22, 2021 - 20:00 CEST
Grand Final
TBD
TBD
May 23, 2021 - 20:00 CEST

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingVietnam
Streams

References[edit]