Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

DreamHack Open Fall 2020

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]DreamHack Open Fall 2020
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Prize Pool:
$115,000 USD
Start Date:
2020-10-15
End Date:
2020-10-25
Liquipedia Tier:
ESL Pro Tour Tier:
Regional Masters Regional Masters
Valve Tier:

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
  • Interviewer:

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • 1st–2nd place teams from each group advance to the Upper Bracket
    • 3rd place teams from each group advance to the Lower Bracket
  • Playoffs:
    • Double-Elimination bracket
    • All matches (excl. Grand Final) are Bo3
    • The Grand Final is Bo5

Prize Pool[edit]

$115,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1 September 11th - ENCE suspend Finland Twista pending an investigation into his usage of the coach bug during his time at iGame.com. [1]
1 May 28th - Denmark Xyp9x steps down from the active lineup and goes on leave. [2]
2 July 1st - Astralis sign Denmark es3tag after his contract with Heroic comes to an end. [3]
1 September 28th - Denmark ruggah cannot coach OG for this event due to his ban from ESIC for abusing the coach bug. [4]
1 September 1st - Heroic suspend Denmark HUNDEN following his coaching ban from ESL and DreamHack. [5]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team Vitality2-069-50+19
2. Fnatic2-1114-117-3
3. OG1-2112-101+11
4. mousesports0-237-64-27

Group B[edit]

Group B
1. Astralis2-086-81+5
2. G2 Esports2-1102-99+3
3. Heroic1-2125-114+11
4. Endpoint0-245-64-19

Group C[edit]

Group C
1. BIG2-087-69+18
2. GODSENT2-1121-114+7
3. FaZe Clan1-2106-112-6
4. sAw0-257-76-19

Group D[edit]

Group D
1. North2-085-69+16
2. Ninjas in Pyjamas2-195-88+7
3. Sprout1-2105-104+1
4. ENCE0-252-76-24


Playoffs[edit]

 

Upper Bracket Round 1
Astralis
2
October 19, 2020 - 13:00 CEST
1613
3
23
1
166
10
910
1
 
 
 
 
GODSENT
0
North
0
October 19, 2020 - 16:10 CEST
97
2
816
8
107
3
816
8
 
 
 
 
Fnatic
2
BIG
2
October 19, 2020 - 19:40 CEST
138
5
716
9
169
7
613
7
167
9
810
2
G2 Esports
1
Team Vitality
2
October 20, 2020 - 13:00 CEST
168
8
710
3
1610
6
56
1
 
 
 
 
Ninjas in Pyjamas
0
Upper Bracket Round 2
Astralis
2
October 21, 2020 - 13:00 CEST
168
8
712
5
75
2
1016
6
1611
5
47
3
Fnatic
1
BIG
0
October 22, 2020 - 13:00 CEST
117
4
816
8
116
5
916
7
 
 
 
 
Team Vitality
2
Upper Bracket Final
Astralis
1
October 23, 2020 - 20:00 CEST
1613
3
24
2
108
2
716
9
113
8
1216
4
Team Vitality
2
Lower Bracket Round 1
GODSENT
1
October 20, 2020 - 16:10 CEST
74
3
1116
5
1610
6
59
4
94
5
1116
5
Sprout
2
North
0
October 20, 2020 - 20:00 CEST
20512
1020
121022
315
108
2
716
9
 
 
 
 
Heroic
2
G2 Esports
0
October 21, 2020 - 16:30 CEST
96
3
916
7
148
6
716
9
 
 
 
 
OG
2
Ninjas in Pyjamas
2
October 21, 2020 - 20:00 CEST
1611
5
413
9
254113
11221
0221122
1114
 
 
 
 
FaZe Clan
0
Lower Bracket Round 2
Sprout
1
October 22, 2020 - 16:10 CEST
115
6
1016
6
1611
5
410
6
125
7
1016
6
Heroic
2
OG
0
October 22, 2020 - 19:40 CEST
42
2
1316
3
107
3
816
8
 
 
 
 
Ninjas in Pyjamas
2
Lower Bracket Round 3
BIG
1
October 23, 2020 - 13:00 CEST
52
3
1316
3
1611
5
48
4
55
0
1016
6
Heroic
2
Fnatic
1
October 23, 2020 - 16:10 CEST
128
4
716
9
169
7
611
5
106
4
916
7
Ninjas in Pyjamas
2
Lower Bracket Round 4
Heroic
2
October 24, 2020 - 13:00 CEST
84
4
1116
5
1614
2
13
2
167
9
811
3
Ninjas in Pyjamas
1
Lower Bracket Final
Astralis
1
October 24, 2020 - 19:40 CEST
201022
510
11522
3210
169
7
68
2
117
4
816
8
Heroic
2
Grand Final
Team Vitality
2
October 25, 2020 - 18:00 CET
1992
62
1617
19
20911
621
22622
219
119
2
616
10
167
9
810
2
75
2
1016
6
Heroic
3
9th-12th Place Match
GODSENT
0
October 22, 2020 - 16:30 CEST
63
3
1216
4
63
3
1216
4
 
 
 
 
North
2
G2 Esports
1
October 22, 2020 - 19:40 CEST
64
2
1116
5
167
9
814
6
85
3
1016
6
FaZe Clan
2
9th Place Match
North
0
October 23, 2020 - 16:30 CEST
1741
111
21119
24
149
5
616
10
 
 
 
 
FaZe Clan
2
11th Place Match
GODSENT
2
October 23, 2020 - 20:00 CEST
1611
5
48
4
169
7
612
6
 
 
 
 
G2 Esports
0
7th Place Match
Sprout
0
October 24, 2020 - 20:00 CEST
147
7
816
8
114
7
1116
5
 
 
 
 
OG
2
5th Place Match
BIG
2
October 24, 2020 - 16:20 CEST
169
7
68
2
168
8
78
1
 
 
 
 
Fnatic
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaBrazilChinaFrancePortugal
Streams
Secondary
LanguageEnglish Speaking
Streams
Tertiary
LanguageEnglish Speaking
Streams

Highlights[edit]

References[edit]