Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DreamHack Masters Spring 2020: Europe


[e][h]DreamHack Masters Spring 2020: Europe
League Information
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Prize Pool:
$160,000 USD
Start Date:
2020-05-19
End Date:
2020-06-14
Liquipedia Tier:
ESL Pro Tour Tier:
Regional Masters Regional Masters
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Analysts:
  • Host:
    • Ukraine v1lat (Vitalii Mykolaiovych Volochai)
  • Analysts:
    • Ukraine petr1k (Oleksandr Serhiyovych Petryk)
    • Ukraine HomeR (Oleksandr Lysenko)
  • Commentators:
    • Ukraine Tafa (Taufik Amir Khidri)
    • Russia SL4M (Igor Anatolevich Sopov)
    • Belarus LENINIW (Konstantin Sivko)
    • Ukraine BafiK (Oleksii Bafadarov)
    • Russia okpoxa (Mikhail Shmygel)
    • Ukraine KvaN (Fedir Andriiovych Zakharov)

Format[edit]

  • Group Stage: May 19th - 30th, 2020
    • Four round-robin format groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • Group winners proceed to the Upper Bracket
    • Group 2nd & 3rd place teams proceed to the Lower Bracket

  • Playoffs: June 8th - 14th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • All matches (excl. Grand Final) are Bo3
    • Grand Final is Bo5 (1 map advantage to the UB team)

Prize Pool[edit]

$160,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

   Note: Team roster change notes have been moved to their respective team cards, press the Notes button to toggle them.

Astralis
Notes
1Denmark Xyp9x
 
 
 
 
1Denmark device
2Denmark dupreeh
3Denmark Magisk
4Denmark JUGi
5Denmark Snappi
CDenmark zonic
1 May 19th - Denmark gla1ve is placed on medical leave, Denmark JUGi joins the starting line-up. [1]
2 May 28th - Denmark Xyp9x steps down from the active lineup and goes on leave. Denmark Snappi will stand in for the playoffs. [2]
ENCE
Notes
1Finland allu
2Finland sergej
3Finland Aerial
4Finland suNny
5Finland Jamppi
CFinland Twista
1 April 21th - ENCE sign Finland Jamppi as their sixth player. [3]
FaZe Clan
Notes
1Norway rain
2Bosnia and Herzegovina NiKo
3Brazil coldzera
4Latvia broky
5Lithuania Bymas
CSerbia YNk
1 May 23rd - Sweden olofmeister steps down from the active line-up. [4]
2 May 25th - FaZe Clan announce Lithuania Bymas as their stand-in for the event. [5]
Heroic
Notes
1Denmark stavn
2Denmark b0RUP
3Denmark cadiaN
4Denmark TeSeS
5Denmark niko
CDenmark HUNDEN
1 April 20th - Heroic acquire Denmark niko from OpTic Gaming. [6]
2 April 29th - Heroic sign Denmark HUNDEN from MAD Lions as coach. [7]
North
Notes
1Denmark aizy
2Denmark gade
3Denmark cajunb
4Denmark MSL
5Denmark kristou
CSweden Jumpy
1 May 15th - North announce that Denmark Kjaerbye will be taking an extended medical leave, Denmark kristou joins on loan in his place from AGF Esport. [8][9]
1 May 19th - Ninjas in Pyjamas acquire Sweden hampus from Team GamerLegion as Sweden Lekr0 is moved to the bench. [10]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
May 19th - 21st, 2020
1. G2 Esports2-1120-106+146p
2. Astralis2-187-74+136p
3. Heroic1-2108-96+123p
4. North1-265-104-393p

Group B[edit]

Group B
May 22nd - 24th, 2020
1. BIG3-0145-118+279p
2. Complexity Gaming2-1108-90+186p
3. MAD Lions1-291-90+13p
4. mousesports0-370-116-460p

Group C[edit]

Group C
May 25th - 30th, 2020
1. FaZe Clan3-0123-110+139p
2. Team Spirit1-180-62+183p
3. Fnatic1-291-100-93p
4. GODSENT0-271-93-220p

Group D[edit]

Group D
May 27th - 30th, 2020
1. Natus Vincere2-198-93+56p
2. Team Vitality2-1103-66+376p
3. ENCE1-147-58-113p
4. Ninjas in Pyjamas0-233-64-310p



Playoffs[edit]

 

 

 

 

Upper Bracket Round 1
G2 Esports
TBD
June 8, 2020 - 17:30 CEST
BIG
June 9, 2020 - 21:10 CEST
FaZe Clan
Upper Bracket Final
TBD
TBD
June 10, 2020 - 21:10 CEST
Lower Bracket Round 1
Complexity
TBD
June 8, 2020 - 14:00 CEST
MAD Lions
TBD
June 8, 2020 - 17:30 CEST
Heroic
TBD
June 8, 2020 - 21:10 CEST
Astralis
TBD
June 9, 2020 - 14:00 CEST
Lower Bracket Round 2
TBD
TBD
June 10, 2020 - 14:00 CEST
TBD
TBD
June 10, 2020 - 17:30 CEST
Lower Bracket Round 3
TBD
TBD
June 11, 2020 - 14:00 CEST
TBD
TBD
June 11, 2020 - 17:30 CEST
Lower Bracket Round 4
TBD
TBD
June 12, 2020 - 14:00 CEST
Lower Bracket Final
TBD
TBD
June 13, 2020 - 14:00 CEST
Grand Final
TBD
TBD
June 14, 2020 - 14:50 CEST
W 
 
 
 
TBD have a 1 map advantage as the upper-bracket team

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussiaBrazilSwedenSerbiaChinaHungary
Streams

Highlights[edit]

References[edit]