ESEA Season 30: Advanced Division - Europe

From Liquipedia Counter-Strike Wiki
< ESEA


[e][h]ESEA Season 30: Advanced Division - Europe
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
71
Prize Pool:
$11,500 USD
Start Date:
2019-01-08
End Date:
2019-04-08
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Cache • Dust II • Inferno • Nuke • Mirage • Overpass • Train

About[edit]

Format[edit]

  • League Play:
    • 71 teams, with 16 games for each.
  • Playoffs:
    • Bo3, Single elimination bracket.

Prize Pool[edit]

$11,500 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

minttu
1Finland pietola 
2Finland dotoo 
3Finland Uli 
4Finland SNOBI 
5 TBD 
average25iqbutheadshots
1Poland koyot 
2Poland mhL 
3Poland frz 
4Poland exhie 
5Poland MOLSI 
Copenhagen Flames
1Denmark Basso 
2Denmark farlig 
3Denmark HooXi 
4Denmark roeJ 
5Denmark Console 
x-kom Team
1Poland Goofy 
2Poland STOMP 
3Poland oskarish 
4Poland mono 
5Poland jedqr 
Arctic Gaming
1Spain psycko 
2Spain aer0z 
3Spain Drifking 
4Spain OMG 
5Spain Blastinho 

Results[edit]

Regular Season[edit]

Europe EU League
January 8, 2019 - March 18, 2019
1. Unique Team 14-2 264-196 +68 42p
2. Copenhagen Flames 12-4 248-166 +82 36p
3. Tricked Esport 12-4 236-174 +62 36p
4. pro100 12-4 238-192 +46 36p
5. PACT 12-4 234-177 +57 36p
6. HAVU Gaming 12-4 223-180 +43 36p
7. Nemiga Gaming 12-4 228-178 +50 36p
8. FATE eSports 11-5 240-195 +45 33p
9. x-kom Team 11-5 226-170 +56 33p
10. GoldenGitte 10-6 253-214 +39 30p
11. Team Queso 10-6 236-162 +74 30p
12. Arctic Gaming 10-6 240-197 +43 30p
13. Defusekids 10-6 229-197 +32 30p
14. ATMOS 10-6 229-178 +51 30p
15. average25iq 10-6 226-181 +45 30p
16. Lyngby Vikings 10-6 233-203 +30 30p
17. Team Endpoint 10-6 227-165 +62 30p
18. Codewise Unicorns 10-6 221-186 +35 30p
19. Fierce Esports 10-6 218-191 +27 30p
20. Monolith Gaming 10-6 215-179 +36 30p
21. HoP eSports 10-6 229-172 +57 30p
22. Nordavind 10-6 217-158 +59 30p
23. Jordan's Money Crew 10-6 216-191 +25 30p
24. SJ Gaming 10-6 197-190 +7 30p
25. Gloria Mundi 9-7 235-220 +15 27p
26. London Esports 9-7 220-218 +2 27p
27. GROMclan 9-7 212-185 +27 27p
28. 1998 9-7 211-199 +12 27p
29. Exillium Esports 8-8 234-209 +25 24p
30. Mock-it Esports 8-8 225-194 +31 24p
31. Unknown 8-8 221-203 +18 24p
32. Exalty eSports 8-8 213-191 +22 24p


For detailed results for Week 1 to 2, click here.
For detailed results for Week 3 to 4, click here.
For detailed results for Week 5 to 6, click here.
For detailed results for Week 7 to 8, click here.
For detailed results for Week 9, click here.

Playoffs[edit]

Round of 32
Unique Team
March 25, 2019 - 20:30 CET
Exalty eSports
Team Endpoint
March 25, 2019 - 20:00 CET
Lyngby Vikings
x-kom Team
March 25, 2019 - 20:30 CET
SJ Gaming
Gloria Mundi
March 25, 2019 - 20:30 CET
FATE eSports
PACT
March 25, 2019 - 20:30 CET
1998
HoP eSports
March 25, 2019 - 20:30 CET
Arctic Gaming
Defusekids
March 25, 2019 - 20:30 CET
Monolith Gaming
Exillium Esports
March 25, 2019 - 19:00 CET
pro100
Tricked Esport
March 25, 2019 - 20:30 CET
Mock-it Esports
Fierce Esports
March 25, 2019 - 21:00 CET
ATMOS
Team Queso
March 25, 2019 - 20:30 CET
Nordavind
GROMclan
March 25, 2019 - 21:00 CET
HAVU Gaming
Nemiga Gaming
March 25, 2019 - 20:30 CET
London Esports
Jordan's Money Crew
March 25, 2019 - 20:30 CET
GoldenGitte
average25iq
March 25, 2019 - 20:30 CET
Codewise Unicorns
Unknown
March 25, 2019 - 20:30 CET
CPH Flames
Round of 16
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quarterfinals
 
 
 
 
 
 
 
 
Semifinals
 
 
 
 
Finals
 
 

References[edit]