Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

ESL ANZ Champs Season 11

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]ESL ANZ Champs Season 11
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Teams:
10
Prize Pool:
$20,000 AUD
(≃ $14,319.04 USD)
Start Date:
2020-05-26
End Date:
2020-08-22
Liquipedia Tier:
ESL Pro Tour Tier:
National Championship National Champ.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Season Finals[edit]
  • Host:
    • Australia dK (Danny Kim)
  • Commentators:
Stages 1 & 2[edit]
  • Commentators:
  • Observers:
    • Australia MC (Michael Campagna)
    • Australia Turtl_ (Nick Eastick)

Format[edit]

  • Stage 1:
    • Double-Elimination bracket
      • 1 Invite, 4 Teams from Season 10, and 3 from Open Qualifiers
      • All matches (excl. Grand Final) are Bo3
      • Grand Final is Bo5 (1 map advantage to the UB team)
    • Top 2 teams advance to the Season Finals
    • Bottom 6 teams proceed to Stage 2

  • Stage 2:
    • Double-Elimination bracket
      • 6 Teams from Stage 1 and 2 from Open Qualifiers
      • All matches (excl. Grand Final) are Bo3
      • Grand Final is Bo5 (1 map advantage to the UB team)
    • Top 2 teams advance to the Season Finals
    • Bottom 6 teams are eliminated

  • Season Finals:
    • Single-Elimination bracket
    • Seeded by Stage 1 winner
    • Semifinals are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Prize Pool[edit]

$20,000 AUD (~$14,319.04 USD) are spread among the teams as seen below:

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on August 22, 2020: 1 AUD = 0.715952 USD.

Participants[edit]

   Note: Team roster change notes have been moved to their respective team cards, press the Notes button to toggle them.

Stage 1 Starting Teams[edit]

Renegades
Notes
1Australia dexter
2Australia malta
3New Zealand Sico
4Australia INS
5Australia Hatz
CDenmark mithR
1 July 2nd - Renegades sign Denmark mithR as their new head coach. [1]
1 June 6th - Avant Gaming sign Australia Kingfisher as their coach. [2]
2 June 24th - Avant Gaming part ways with Australia ofnu. [3]
3 August 6th - Avant Gaming acquire Australia HUGHMUNGUS from Chiefs Esports Club. [4]
4 August 16th - Australia Kingfisher steps down from the team. [5]
1 May 3rd - Ground Zero Gaming part ways with Australia Kingfisher. [6]
2 May 8th - Australia void leaves Ground Zero Gaming. [7]
3 May 14th - Ground Zero Gaming sign Australia Liki. [8]
4 May 26th - Ground Zero Gaming sign United States HudzM as coach. [9]
5 August 11th - Ground Zero Gaming replace Australia PEARSS and Australia Liki with Australia Mayker and Australia Laes. [10]
1 June 5th - Paradox Gaming part ways with Australia ino. [11]
2 June 15th - Paradox Gaming sign Australia dangeR. [12]

Stage 2 Qualified Teams[edit]

Results[edit]

Stage 1[edit]

VERTEX Esports Club Bantz Gaming

Upper Bracket Quarterfinals
Renegades
2
May 26, 2020 - 18:30 AEST
169
7
610
4
1613
3
210
8
 
 
 
 
run it back bruv
0
Ground Zero
0
May 26, 2020 - 21:05 AEST
73
4
1216
4
128
4
716
9
 
 
 
 
TRUCKERS
2
Avant Gaming
1
May 27, 2020 - 18:30 AEST
1412
2
316
13
167
9
811
3
63
3
1216
4
Paradox Gaming
2
ORDER
2
May 27, 2020 - 22:00 AEST
1612
4
311
8
118
3
716
9
1611
5
47
3
Australia shipka standing-in for Australia nettik on Rooster.
Rooster
1
Upper Bracket Semifinals
Renegades
0
June 9, 2020 - 18:30 AEST
146
8
916
7
65
1
1016
6
 
 
 
 
TRUCKERS
2
Paradox Gaming
0
June 9, 2020 - 20:55 AEST
119
2
616
10
52
3
1316
3
 
 
 
 
ORDER
2
Upper Bracket Final
TRUCKERS
0
June 16, 2020 - 20:15 AEST
86
2
916
7
94
5
1116
5
 
 
 
 
ORDER
2
Lower Bracket Round 1
run it back bruv
0
June 1, 2020 - 18:30 AEST
95
4
1016
6
95
4
1016
6
 
 
 
 
Ground Zero
2
Avant Gaming
2
June 1, 2020 - 22:00 AEST
168
8
79
2
1613
3
25
3
 
 
 
 
Rooster
0
Lower Bracket Round 2
Paradox Gaming
2
June 10, 2020 - 18:30 AEST
84
4
1116
5
1611
5
44
0
169
7
610
4
Ground Zero
1
Renegades
2
June 10, 2020 - 21:35 AEST
1612
4
33
0
168
8
711
4
 
 
 
 
Avant Gaming
0
Lower Bracket Round 3
Paradox Gaming
0
June 16, 2020 - 18:30 AEST
104
6
1116
5
43
1
1216
4
 
 
 
 
Renegades
2
Lower Bracket Final
TRUCKERS
0
June 17, 2020 - 17:30 AEST
84
4
1116
5
93
6
1216
4
 
 
 
 
Renegades
2
Grand Final
ORDER
3
June 17, 2020 - 20:05 AEST
 
 
 
 
167
9
813
5
106
4
916
7
168
8
712
5
 
 
 
 
ORDER have a 1 map advantage as the upper-bracket team.
Renegades
1

Stage 2[edit]

Upper Bracket Quarterfinals
TRUCKERS
2
June 23, 2020 - 18:30 AEST
1613
3
26
4
148
6
716
9
1982
72
1716
08
Downfall Gaming
1
Ground Zero
1
June 23, 2020 - 22:00 AEST
1611
5
413
9
107
3
816
8
54
1
1116
5
Rooster
2
Paradox Gaming
2
June 24, 2020 - 18:30 AEST
168
8
79
2
1973
81
0815
07
 
 
 
 
Bantz Gaming
0
Avant Gaming
W
June 24, 2020 - 22:00 AEST
run it back bruv withdraw from the tournament due to roster instability.
run it back bruv
FF
Upper Bracket Semifinals
TRUCKERS
FF
July 1, 2020 - 18:30 AEST
TWA forfeited as they are unable to field a full lineup.
Rooster
W
Paradox Gaming
0
July 1, 2020 - 19:40 AEST
54
1
1116
5
138
5
716
9
 
 
 
 
Avant Gaming
2
Upper Bracket Final
Rooster
2
August 12, 2020 - 22:35 AEST
88
0
716
9
169
7
613
7
166
10
914
5
Avant Gaming
1
Lower Bracket Round 1
Downfall Gaming
0
June 30, 2020 - 18:30 AEST
76
1
916
7
115
6
1016
6
 
 
 
 
Ground Zero
2
Bantz Gaming
W
June 30, 2020 - 22:00 AEST
run it back bruv withdraw from the tournament due to roster instability.
run it back bruv
FF
Lower Bracket Round 2
Paradox Gaming
2
August 11, 2020 - 18:30 AEST
1610
6
55
0
166
10
912
3
 
 
 
 
Ground Zero
0
TRUCKERS
2
August 11, 2020 - 21:00 AEST
136
7
916
7
1610
6
58
3
167
9
813
5
VERTEX ESC
1
Lower Bracket Round 3
Paradox Gaming
1
August 12, 2020 - 18:30 AEST
44
0
1116
5
255121
10213
2121023
0215
126
6
916
7
TRUCKERS
2
Lower Bracket Final
Avant Gaming
2
August 13, 2020 - 17:30 AEST
64
2
1116
5
1610
6
510
5
1611
5
48
4
TRUCKERS
1
Grand Final
Rooster
3
August 13, 2020 - 21:00 AEST
 
 
 
 
1613
3
25
3
146
8
916
7
96
3
916
7
167
9
813
5
Rooster have a 1 map advantage as the upper-bracket team.

Australia shipka standing-in for Australia nettik on Rooster.
Avant Gaming
2

Season Finals[edit]

Semifinals
ORDER
1
August 22, 2020 - 12:30 AEST
167
9
813
5
117
4
816
8
118
3
716
9
Australia tucks will stand-in for Australia USTILO.
Rooster
2
Renegades
2
August 22, 2020 - 16:20 AEST
1613
3
29
7
1611
5
44
0
 
 
 
 
Avant Gaming
0
Grand Final
Rooster
0
August 22, 2020 - 19:00 AEST
87
1
816
8
74
3
1116
5
96
3
916
7
 
 
 
 
 
 
 
 
Renegades
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish Speaking
Streams

References[edit]