Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

Eden Arena: Malta Vibes - Week 4

From Liquipedia Counter-Strike Wiki
[e][h]Eden Arena: Malta Vibes - Week 4
League Information
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Prize Pool:
$40,000 USD
Start Date:
2020-07-21
End Date:
2020-07-26
Liquipedia Tier:

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Serbia shev (Marko Krajčeski)

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • Opening matches are Bo1
      • All following matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$40,000 USD are spread among the teams as seen below

Participants[edit]

AVEZ
1Poland KEi
2Poland Kylar
3Poland nawrot
4Poland Markoś
5Poland byali
CPoland Bogdan
HONORIS
1Poland NEO
2Poland TaZ
3Poland reiko
4Poland Prism
5Poland STOMP
PACT
1Poland darko
2Poland lunAtic
3Poland Sobol
4Poland Goofy
5Poland MINISE
CPoland VinS
1 July 21st - Team Singularity part ways with Denmark Jabbi. [1]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
July 21st, 2020
1.Gambit YoungstersGambit Youngsters Gambit YoungstersGambit Y.2-048-22+26
2.Team LDLCTeam LDLC Team LDLCLDLC2-160-65-5
3.FATE EsportsFATE Esports FATE EsportsFATE1-270-90-20
4.Budapest FiveBudapest Five Budapest FiveBP50-252-53-1

Group B[edit]

Group B
July 22nd, 2020
1.Illuminar GamingIlluminar Gaming Illuminar GamingIG2-071-60+11
2.Lyngby VikingsLyngby Vikings Lyngby VikingsVikings2-199-80+19
3.PACTPACT PACTPACT1-280-92-12
4.Team GamerLegionTeam GamerLegion GamerLegionGL0-253-71-18

Group C[edit]

Group C
July 23rd, 2020
1.CR4ZYCR4ZY CR4ZYCR4ZY2-062-41+21
2.AVEZAVEZ AVEZAVEZ2-1112-102+10
3.HONORISHONORIS HONORISHNRS1-2102-104-2
4.Team SingularityTeam Singularity Team SingularitySNG0-233-62-29

Group D[edit]

Group D
July 24th, 2020
1.Syman GamingSyman Gaming Syman GamingSyman2-048-35+13
2.Natus Vincere JuniorNatus Vincere Junior NAVI JuniorNAVI Jr.2-173-44+29
3.Izako BoarsIzako Boars Izako Boars1-250-79-29
4.Level Up esportsLevel Up esports Level Up esportslvlUP0-241-54-13


Playoffs[edit]

Quarterfinals
Illuminar GamingIlluminar Gaming Illuminar Gaming
0
July 25, 2020 - 10:00 CEST
1781
71
2719
28
119
2
616
10
 
 
 
 
Team LDLCTeam LDLC Team LDLC
2
CR4ZYCR4ZY CR4ZY
2
July 25, 2020 - 13:00 CEST
98
1
716
9
168
8
711
4
1610
6
513
8
Natus Vincere JuniorNatus Vincere Junior NAVI Junior
1
Gambit YoungstersGambit Youngsters Gambit Youngsters
2
July 25, 2020 - 16:40 CEST
169
7
68
2
167
9
811
3
 
 
 
 
Lyngby VikingsLyngby Vikings Lyngby Vikings
0
Syman GamingSyman Gaming Syman Gaming
2
July 25, 2020 - 19:00 CEST
95
4
1016
6
1613
3
29
7
1611
5
49
5
AVEZAVEZ AVEZ
1
Semifinals
Team LDLCTeam LDLC Team LDLC
2
July 26, 2020 - 12:00 CEST
169
7
69
3
1610
6
56
1
 
 
 
 
CR4ZYCR4ZY CR4ZY
0
Gambit YoungstersGambit Youngsters Gambit Youngsters
2
July 26, 2020 - 15:00 CEST
1611
5
412
8
1611
5
411
7
 
 
 
 
Syman GamingSyman Gaming Syman Gaming
0
Grand Final
Team LDLCTeam LDLC Team LDLC
1
July 26, 2020 - 18:00 CEST
168
8
712
5
107
3
816
8
53
2
1216
4
Gambit YoungstersGambit Youngsters Gambit Youngsters
2

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaHungaryPolandFranceSpain
Streams


References[edit]