Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

European Development Championship Season 3

From Liquipedia Counter-Strike Wiki
[e][h]European Development Championship Season 3
League Information
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Prize Pool:
$30,000 USD
Start Date:
2021-04-07
End Date:
2021-05-02
Liquipedia Tier:
Chronology

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • Opening matches are Bo1
      • All following matches are Bo3
    • Top 2 teams from each group advance to the Playoffs

  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$30,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1win
1Russia DavCost
2Russia TRAVIS
3Russia propleh
4Russia Polt
5Russia deko
CRussia MSE
Budapest Five
1Hungary bodito
 
 
 
 
1Hungary coolio
2Hungary kory
3Hungary torzsi
4Hungary fleav
5Hungary Kamion
CSpain Cr0n0s
ENCE
1Finland allu
2Finland doto
3Denmark Snappi
4Israel Spinx
5Poland dycha
CFinland sAw
Endpoint
Notes
1Sweden robiin
 
 
 
 
1United Kingdom Surreal
2Netherlands CRUC1AL
3United Kingdom MiGHTYMAX
4United Kingdom Thomas
5United Kingdom mezii
CIreland RossR
1 April 20th - Endpoint re-sign United Kingdom Thomas. [1]
2 April 22nd - Endpoint release Sweden robiin and acquire United Kingdom mezii from Cloud9 as his replacement. [2]
Sangal Esports
Notes
1Turkey imoRR
 
 
 
 
1Turkey MAJ3R
2Turkey paz
3Turkey ngiN
4Turkey l0gicman
5Austria S3NSEY
CTurkey hardstyle
1 April 20th - Turkey imoRR steps down from Sangal Esports and is replaced by Austria S3NSEY. [3]
1 April 15th - Romania s0und is acquired by Nexus Gaming. [6][7]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
April 7th - April 8th, 2021
1.Endpoint Endpoint2-062-37+25
2.Anonymo Esports Anonymo Esports2-176-62+14
3.Trident Clan Trident Clan1-271-90-19
4.100PingGods 100PingGods0-228-48-20

Group B[edit]

Group B
April 9th - April 10th, 2021
1.Sprout Sprout2-048-36+12
2.1win 1win2-177-59+18
3.Team Spirit Academy Team Spirit Academy1-261-77-16
4.Young Ninjas Young Ninjas0-234-48-14

Group C[edit]

Group C
April 14th - April 23rd, 2021
1.SKADE SKADE2-048-28+20
2.ENCE ENCE2-178-780
3.Double Poney Double Poney1-287-85+2
4.GameAgents GameAgents0-240-62-22

Group D[edit]

Group D
April 16th - April 19th, 2021
1.Sinners Esports Sinners Esports2-062-49+13
2.Sangal Esports Sangal Esports2-185-76+9
3.Budapest Five Budapest Five1-262-57+5
4.Tarczyński Protein Team Tarczyński Protein Team0-221-48-27


Playoffs[edit]

Quarterfinals
SKADE SKADE
2
May 1, 2021 - 10:00 CEST
167
9
810
2
95
4
1016
6
19122
32
1317
112
1win 1win
1
Sinners Esports Sinners Esports
2
May 1, 2021 - 16:15 CEST
167
9
810
2
1310
3
516
11
1613
3
24
2
Anonymo Esports Anonymo Esports
1
Sprout Sprout
0
May 1, 2021 - 13:50 CEST
138
5
716
9
96
3
916
7
 
 
 
 
ENCE ENCE
2
Endpoint Endpoint
2
May 1, 2021 - 19:30 CEST
1611
5
46
2
1972
82
1816
07
 
 
 
 
Sangal Esports Sangal Esports
0
Semifinals
SKADE SKADE
2
May 2, 2021 - 12:00 CEST
1570
80
3819
17
169
7
613
7
167
9
812
4
Sinners Esports Sinners Esports
1
ENCE ENCE
2
May 2, 2021 - 15:00 CEST
167
9
811
3
1610
6
55
0
 
 
 
 
Endpoint Endpoint
0
Grand Final
SKADE SKADE
2
May 2, 2021 - 18:00 CEST
168
8
713
6
125
7
1016
6
169
7
66
0
ENCE ENCE
1

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussiaPolandHungaryGermanyCzech Republic
Streams

Highlights[edit]

References[edit]