Farmskins Championship #1

From Liquipedia Counter-Strike Wiki



[e][h]Farmskins Championship #1
League Information
Series:
Farmskins Championship Farmskins Championship
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
10
Format:
Group Stage
Single-Elimination Bracket (Bo3)
Prize Pool:
$25,000 USD
Start Date:
2017-05-21
End Date:
2017-06-08
Liquipedia Tier:
Maps
Cache • Cobblestone • Inferno • Nuke • Mirage • Overpass • Train
Chronology
#2 
#2
 

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Desk Host:
    • Serbia Rema (Marko Stojmenovic)

Format[edit]

  • Two groups with five teams in each
    • Round Robin Bo3
    • Top two advances to the Playoffs
  • Double-Elimination Bracket Bo3

Prize Pool[edit]

$25,000 (USD) are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

BIG
1Germany gob b 
2Germany LEGIJA 
3Germany tabseN 
4Germany nex 
5Germany keev 
CAustria kakafu 
Pride Gaming
1Poland morelz 
2Poland reatz 
3Poland EXUS 
4Poland MINISE 
5Poland Luz 
Outlaws
1Bulgaria CeRq 
2Bulgaria Rock1nG 
3Bulgaria SPELLAN 
4Bulgaria niki1 
5Bulgaria nk4y 
CBulgaria ToH1o 
Team Kinguin
1Poland SZPERO 
2Poland MICHU 
3Poland mouz 
4Poland rallen 
5Poland Hyper 
CPoland Loord 
Team LDLC.com
1Belgium Ex6TenZ 
2Belgium to1nou 
3United Kingdom ALEX 
4France mistou 
5Switzerland Maniac 
CFrance Krav 
PENTA Sports
1Germany kRYSTAL 
2Finland suNny 
3Estonia HS 
4Poland innocent 
5Finland zehN 
CFinland naSu 
Team Singularity
1Denmark Inzta 
2Denmark Ryxxo 
3Denmark Lukki 
4Denmark Console 
5Denmark refrezh 
Tricked Esport
1Denmark HUNDEN 
2Denmark b0RUP 
3Denmark AcilioN 
4Denmark Friis 
5Denmark Pimp 
CDenmark Rejin 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. BIG 4-0 128-68 +60 12p
2. Team LDLC.com 3-1 128-119 +9 9p
3. PRIDE 1-3 133-152 -19 3p
4. Team Singularity 1-3 89-121 -32 3p
5. North Academy 1-3 112-130 -18 3p

Group B[edit]

Group B
1. PENTA Sports 3-1 156-124 +32 9p
2. Red Reserve 2-2 151-157 -6 6p
3. Team Kinguin 2-2 128-143 -15 6p
4. Outlaws 2-2 157-169 -12 6p
5. Tricked Esport 1-3 152-151 +1 3p

Playoffs[edit]

Semifinals
BIG
2
June 7, 2017 - 13:00 CEST
74
3
1116
5
1610
6
58
3
168
8
711
4
Red Reserve
1
PENTA Sports
2
June 7, 2017 - 16:00 CEST
167
9
814
6
1613
3
25
3
 
 
 
 
Team LDLC.com
0
Grand Final
BIG
0
June 8, 2017 - 16:00 CEST
116
5
916
7
135
8
1016
6
 
 
 
 
PENTA Sports
2
3rd Place Match
Red Reserve
2
June 8, 2017 - 13:00 CEST
164
12
1114
3
1610
6
59
4
 
 
 
 
Sweden djL standing-in for Sweden hampus
Team LDLC.com
0

References[edit]