Intel Extreme Masters Season XIII - Chicago

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]Intel Extreme Masters XIII - Chicago
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
USA Chicago
Teams:
16
Prize Pool:
$250,000 USD
Start Date:
2018-11-06
End Date:
2018-11-11
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Cache • Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Stage Host:
    • United Kingdom OJ Borg (Oliver James Borg D'Anastasi)
  • Desk Host:
  • Analysts:
    • Australia SPUNJ (Chad Burchill)
    • Denmark Pimp (Jacob Winneche)
  • Interviewer:
  • Observer:
    • TBA

Format[edit]

  • Group Stage: November 6th - 8th, 2018
    • Two double-elimination format (GSL) Groups:
    • The initial matches are Bo1
    • All following matches are Bo3
    • The top three teams from each group advance to the Playoffs:
      • Group stage winners advance to the Semifinals
      • Group stage runners-up advance to the Quarterfinals as the High Seeds
      • Group stage 3rd place teams advance to the Quarterfinals as the Low Seeds

  • Playoffs: November 9th - 11th, 2018
    • Single-elimination bracket
    • The Quarterfinals and Semifinals are Bo3
    • The Grand Final is Bo5

Prize Pool[edit]

$250,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Astralis [1]
1Denmark device 
2Denmark dupreeh 
3Denmark Xyp9x 
4Denmark gla1ve 
5Denmark Magisk 
CDenmark zonic 
BIG [1]
1Germany gob b 
2Germany tabseN 
3Germany nex 
4Germany tiziaN 
5United Kingdom smooya 
CGermany LEGIJA 
FaZe Clan [1]
1Norway rain 
2Denmark karrigan 
3Bosnia and Herzegovina NiKo 
4Slovak Republic GuardiaN 
5Sweden olofmeister 
CSweden RobbaN 
Fnatic [2]
1Sweden KRIMZ 
2Sweden JW 
3Sweden flusha 
4Sweden Xizt 
5Sweden draken 
CSweden Jumpy 
Team Liquid [1]
1USA nitr0 
2USA EliGE 
3Canada Twistzz 
4Canada NAF 
5Brazil TACO 
CBrazil zews 
MIBR [1]
1Brazil FalleN 
2Brazil fer 
3Brazil coldzera 
4USA Stewie2K 
5USA tarik 
CSerbia YNk 
mousesports [1]
1Netherlands chrisJ 
2Czech Republic oskar 
3Estonia ropz 
4Finland suNny 
5Poland Snax 
CUkraine lmbt 
Natus Vincere [3]
1Ukraine Edward 
2Russia flamie 
3Ukraine s1mple 
4Ukraine Zeus 
5Russia electronic 
CUkraine kane 
NRG Esports [1]
1USA FugLy 
2Canada daps 
3USA Brehze 
4Bulgaria CeRq 
5USA nahtE 
CUSA ImAPet 
Renegades [1]
1Australia AZR 
2Australia jks 
3Australia USTILO 
4USA Nifty 
5Norway jkaem 
CUSA Ryu 
TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
1 August 14th - Due to an internal error, ESL announce that the North American Qualifier will only have 1 slot to the tournament, with the last slot qualification process to be announced at a later date. [4]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Round 1
 
 
 
 
 
 
 
 
Upper Bracket Round 2
 
 
 
 
Upper Bracket Round 3
 
 
Proceed to Playoffs
 
 
Lower Bracket Round 1
 
 
 
 
Lower Bracket Round 2
 
 
 
 
Lower Bracket Round 3
 
 
 

Group B[edit]

Round 1
 
 
 
 
 
 
 
 
Upper Bracket Round 2
 
 
 
 
Upper Bracket Round 3
 
 
Proceed to Playoffs
 
 
Lower Bracket Round 1
 
 
 
 
Lower Bracket Round 2
 
 
 
 
Lower Bracket Round 3
 
 
 

Playoffs[edit]

Quarterfinals
 
TBD
TBD
November 9, 2018 - 13:00 CST
 
 
TBD
TBD
November 9, 2018 - 16:50 CST
 
Semifinals
 
TBD
TBD
November 10, 2018 - 13:00 CST
 
 
TBD
TBD
November 10, 2018 - 16:50 CST
 
Grand Final
 
TBD
TBD
November 11, 2018 - 14:00 CST
 

Showmatch[edit]

Participants[edit]

TBD
1
 TBD 
2
 TBD 
3
 TBD 
4
 TBD 
5
 TBD 
TBD
1
 TBD 
2
 TBD 
3
 TBD 
4
 TBD 
5
 TBD 

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator:
    • TBA

Format[edit]

Results[edit]

--
November 11, 2018 - 12:00 CST

Prize Pool[edit]

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

Interviews[edit]

Videos and Photos[edit]

Galleries[edit]

Highlights[edit]

References[edit]