Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

LOOT.BET/CS Season 5


[e][h]LOOT.BET/CS Season 5
League Information
Series:
LOOT.BET/CS LOOT.BET/CS
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
16
Prize Pool:
$30,000 USD
Start Date:
2019-11-13
End Date:
2019-12-22
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo
Chronology

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

English Broadcast[edit]

Russian Broadcast[edit]

  • Commentators:
    • Russia Zais (Nikita Zakharov)
    • Russia Deq (Alexey Pinaevskiy)
    • Russia Toll (Pavel Grigoryev)
    • Russia Zloba (Dmitriy Irinchuk)
    • Russia AnuBiS (Dmitry Sokolov)
    • Russia Sheyl (Nikita Demeshov)

Format[edit]

  • Regular Season:
    • 16 Team Swiss System Format
    • All matches are Bo3
    • Top 8 Teams proceed to the Playoffs
    • Bottom 8 Teams are eliminated
    • Click here for a detailed explanation of the Swiss System format
  • First Round
    • Teams are drawn randomly for first round match-ups
  • Second Round
    • Division into 2 groups:
      • Winners of the first round ("High")
      • Losers of the first round ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
  • Third Round
    • Division into 3 groups:
      • Teams with a score of 2:0 ("High")
      • Teams with a score of 1:1 ("Mid")
      • Teams with a score of 0:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fourth Round
    • Division into 2 groups:
      • Teams with a score of 2:1 ("High")
      • Teams with a score of 1:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fifth Round
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners advance to the next stage
    • Losers are eliminated
  • Playoffs:
    • Double-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$30,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

2115
1Estonia HS
2Denmark mertz
3Turkey Calyx
 TBD
 TBD
1Poland stark
2Sweden disco doplan
3Denmark NaToSaphiX
4Germany ayken
5North Macedonia NENO
AGO
1Poland Furlan 
2Poland GruBy 
3Poland leman 
4Poland mhL 
5Poland Sidney 
CPoland miNIr0x 
HAVU Gaming
1Finland sLowi 
2Finland ZOREE 
3Finland hoody 
4Finland sAw 
5Finland doto 
CFinland disturbed 
HellRaisers
1Ukraine ANGE1 
2Lithuania nukkye 
3Latvia Flarich 
4Ukraine crush 
5Ukraine scoobyxie 
CRussia Lk- 
Team Heretics
1Belgium davidp 
2France Maka 
3France kioShiMa 
4France Lucky 
5France devoduvek 
CFrance B1GGY 
Team Secret2
1Kosovo sinnopsyy 
2Kosovo juanflatroo 
3Israel anarkez 
4Switzerland rigoN 
5Poland tudsoN 
Nemiga Gaming
1Belarus mds 
2Belarus lollipop21k 
3Estonia Jyo 
4Belarus boX 
5Kazakhstan spellfull 
CBelarus keep3r 
Nordavind
1Norway hallzerk 
2Denmark tenzki 
3Norway RUBINO 
4Norway cromen 
5Norway H4RR3 
CDenmark Rytter 
PACT
1Poland darko 
2Poland lunAtic 
3Poland Sobol 
4Poland Goofy 
5Poland Crityourface 
SJ Gaming
1Finland arvid 
2Finland SADDYX 
3Finland Jamppi 
4Finland KHRN 
5Finland xartE 
Team Unique
1Latvia R0b3n 
2Russia PASHANOJ 
3Russia fenvicious 
4Russia zorte 
5Russia Polt 
CRussia Fierce 
Winstrike Team1
 TBD
 TBD
 TBD
 TBD
 TBD
CUkraine Johnta
1Ukraine bondik
2Russia El1an
3Kazakhstan Lack1
4Kazakhstan Hobbit
5Kazakhstan KrizzeN
Wisła Kraków
1Poland kap3r 
2Poland SZPERO 
3Poland mynio 
4Poland morelz 
5Poland jedqr 
1 November 22nd - Winstrike Team part ways with Ukraine Johnta. [1]
2 November 25th - Team Secret signs M1X. [2]

Results[edit]

Regular Season[edit]

Overview[edit]

#TeamMatchesRoundsRDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. HAVU Gaming4-1172-125+47
2:0

0:2

2:0

2:1
2. Wisła Kraków3-0106-95+11
2:0

2:1

2:0
3. SKADE3-0113-85+28
2:0

2:1

2:0
4. AGO3-1127-121+6
2:1

2:0

0:2

2:0
5. HellRaisers3-1159-124+35
1:2

2:0

2:1

2:1
6. Nordavind3-2167-164+3
0:2

2:1

2:0

1:2

2:0
7. Winstrike Team3-2158-138+20
2:0

2:0

0:2

0:2

2:1
8. SJ Gaming3-3188-195-7
2:1

1:2

0:2

2:0

2:1
9. Team Heretics2-3193-197-4
2:1

1:2

1:2

2:1

0:2
10. PACT2-3192-173+19
1:2

2:0

1:2

2:0

1:2
11. Team Unique2-3143-170-27
2:0

0:2

2:1

1:2

1:2
12. 21151-3117-136-19
0:2

0:2

2:0

1:2
13. Team Secret1-384-116-32
0:2

0:2

2:0

0:2
14. Izako Boars1-3108-126-18
1:2

2:0

0:2

0:2
15. Nemiga Gaming0-360-96-36
0:2

0:2

0:2
16. pro1000-380-106-26
0:2

1:2

0:2

Detailed Results[edit]

Round 1[edit]
Round 1 Matches
Nrdvnd
November 13, 2019 - 15:30 CET
1681
70
2719
28
82
6
1316
3
 
 
 
 
0
2 SKADE
HR
November 14, 2019 - 12:30 CET
64
2
1116
5
1611
5
45
1
118
3
716
9
1
2 SJ
Wisła
November 14, 2019 - 15:30 CET
1611
5
414
10
168
8
714
7
 
 
 
 
2
0 2115
Unique
November 18, 2019 - 12:30 CET
1611
5
44
0
167
9
813
5
 
 
 
 
2
0 pro100
PACT
November 18, 2019 - 15:30 CET
95
4
1016
6
168
8
79
2
127
5
816
8
1
2 AGO
HAVU
November 19, 2019 - 12:30 CET
169
7
611
5
1612
4
311
8
 
 
 
 
2
0 Nemiga
Heretics
November 19, 2019 - 15:30 CET
148
6
716
9
167
9
811
3
1612
4
310
7
2
1 Boars
Winstrike
November 19, 2019 - 19:00 CET
1613
3
23
1
167
9
89
1
 
 
 
 
2
0 M1X
Round 2[edit]
High[edit]
Round 2 High Matches
SKADE
November 21, 2019 - 15:55 CET
148
6
716
9
167
9
813
5
167
9
813
5
2
1 Heretics
AGO
November 21, 2019 - 18:55 CET
168
8
711
4
1992
62
1617
19
 
 
 
 
2
0 HAVU
SJ
November 23, 2019 - 12:55 CET
168
8
710
3
125
7
1016
6
127
5
816
8
1
2 Wisła
Unique
November 23, 2019 - 18:55 CET
1210
2
516
11
22
0
1316
3
 
 
 
 
0
2 Winstrike
Low[edit]
Round 2 Low Matches
HR
November 20, 2019 - 15:55 CET
169
7
611
5
169
7
67
1
 
 
 
 
2
0 Nemiga
PACT
November 23, 2019 - 15:55 CET
1611
5
45
1
1611
5
412
8
 
 
 
 
2
0 M1X
2115
November 24, 2019 - 15:55 CET
94
5
1116
5
74
3
1116
5
 
 
 
 
0
2 Boars
Nrdvnd
November 24, 2019 - 18:55 CET
72
5
1316
3
1610
6
58
3
1982
72
1716
08
2
1 pro100
Round 3[edit]
High[edit]
Round 3 High Matches
SKADE
November 26, 2019 - 15:30 CET
1611
5
46
2
1610
6
513
8
 
 
 
 
2
0 AGO
Winstrike
November 27, 2019 - 18:30 CET
1310
3
516
11
147
7
816
8
 
 
 
 
0
2 Wisła
Mid[edit]
Round 3 Mid Matches
HAVU
November 25, 2019 - 15:30 CET
169
7
67
1
1611
5
410
6
 
 
 
 
2
0 SJ
HR
November 25, 2019 - 18:30 CET
169
7
610
4
1771
81
2819
27
167
9
814
6
2
1 PACT
Heretics
November 26, 2019 - 12:30 CET
1610
6
56
1
138
5
716
9
22
0
1316
3
1
2 Unique
Boars
November 27, 2019 - 15:30 CET
22
0
1316
3
147
7
816
8
 
 
 
 
0
2 Nrdvnd
Low[edit]
Round 3 Low Matches
Nemiga
November 26, 2019 - 20:30 CET
105
5
1016
6
107
3
816
8
 
 
 
 
0
2 Secret
2115
November 28, 2019 - 14:30 CET
168
8
713
6
1610
6
510
5
 
 
 
 
Denmark NaToSaphiX, Germany ayken, North Macedonia NENO to play instead of Denmark mertz, Turkey Calyx and Estonia HS on 2115.
2
0 pro100
Round 4[edit]
High[edit]
Round 4 High Matches
HAVU
November 29, 2019 - 12:30 CET
1691
60
2619
29
167
9
88
0
1610
6
57
2
2
1 Nrdvnd
Unique
November 29, 2019 - 15:55 CET
164
12
1113
2
66
0
916
7
44
0
1116
5
1
2 HR
Winstrike
December 4, 2019 - 19:30 CET
108
2
716
9
145
9
1016
6
 
 
 
 
0
2 AGO
Low[edit]
Round 4 Low Matches
Boars
December 2, 2019 - 20:00 CET
115
6
1016
6
125
7
1016
6
 
 
 
 
0
2 PACT
Heretics
December 6, 2019 - 12:30 CET
147
7
816
8
19133
21
0217
213
1610
6
58
3
2
1 2115
Secret
December 6, 2019 - 15:30 CET
147
7
816
8
99
0
616
10
 
 
 
 
0
2 SJ
Round 5[edit]
Round 5 Matches
Unique
December 8, 2019 - 12:30 CET
166
10
913
4
146
8
916
7
33
0
1216
4
1
2 SJ
Nrdvnd
December 8, 2019 - 15:30 CET
1972
82
1816
07
167
9
89
1
 
 
 
 
2
0 Heretics
Winstrike
December 9, 2019 - 17:55 CET
1611
5
412
8
53
2
1216
4
221012
522
12520
1110
2
1 PACT


Playoffs[edit]

Quarterfinals
HAVU Gaming
2
December 10, 2019 - 12:55 CET
1610
6
55
0
165
11
1012
2
 
 
 
 
SJ Gaming
0
SKADE
December 11, 2019 - 12:55 CET
Nordavind
Winstrike Team
HellRaisers
AGO
December 14, 2019 - 12:30 CET
Wisła Kraków
Semifinals
HAVU Gaming
Upper Bracket Final
Lower Bracket Round 1
SJ Gaming
Lower Bracket Round 2
Lower Bracket Round 3
Lower Bracket Final
Grand Final

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

References[edit]