Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

Nine to Five #4

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]Nine to Five #4
League Information
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
28
Prize Pool:
$50,000 USD
Start Date:
2020-08-31
End Date:
2020-09-17
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo
Chronology

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Serbia shev (Marko Krajčeski)

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • Top 2 teams from each group advance to the Swiss Stage
  • Swiss Stage:
    • 16 Team Swiss System Format
      • All matches are Bo3
      • Top 8 teams proceed to Playoffs
    • Click here for a detailed explanation of the Swiss System format
  • First Round (Seeded)
    • Seeding Pool 1: 8 Invited teams
    • Seeding Pool 2: 8 Group Stage teams
    • Teams from Seeding Pool 1 are drawn versus teams from Seeding Pool 2
  • Second Round
    • Division into 2 groups:
      • Winners of the first round ("High")
      • Losers of the first round ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
  • Third Round
    • Division into 3 groups:
      • Teams with a score of 2:0 ("High")
      • Teams with a score of 1:1 ("Mid")
      • Teams with a score of 0:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fourth Round
    • Division into 2 groups:
      • Teams with a score of 2:1 ("High")
      • Teams with a score of 1:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fifth Round
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners advance to the next stage
    • Losers are eliminated
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$50,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Playoffs Invited Teams[edit]

Swiss Stage Invited Teams[edit]

Group Stage Teams[edit]

FATE Esports
Notes
1Bulgaria Mar
2Bulgaria niki1
3Bulgaria blocker
4Bulgaria Patrick
5Bulgaria h4rn
CSerbia soLo
1 August 30th - FATE Esports sign Serbia soLo as coach. [1]
Lilmix
1Sweden Sayf
 
 
 
 
1Sweden b0denmaster
2Sweden quix
3Sweden bq
4Sweden Svedjehed
5Sweden Peppzor
Nexus Gaming
1Romania BTN
2Romania XELLOW
3Romania sXe
4Romania iM
5Romania SEMINTE
SJ Gaming
1Finland arvid
2Finland SADDYX
3Finland KHRN
4Finland LYNXi
5Finland jemi

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
August 31, 2020
1. HellRaisers2-076-47+29
2. S-Gaming2-1113-109+4
3. Nexus Gaming1-298-120-22
4. FATE Esports0-274-85-11

Group B[edit]

Group B
September 1, 2020
1. Team Secret2-075-74+1
2. Level Up esports2-1111-97+14
3. 9INE1-278-102-24
4. Tenerife Titans0-293-84+9

Group C[edit]

Group C
September 2, 2020
1. SJ Gaming2-072-52+20
2. AGF Esport2-1104-113-9
3. Copenhagen Flames1-294-96-2
4. Apeks0-259-68-9

Group D[edit]

Group D
September 3, 2020
1. Wisła Kraków2-075-67+8
2. SKADE2-1101-71+30
3. Lilmix1-276-84-8
4. KOVA Esports0-234-64-30


Swiss Stage[edit]

Overview[edit]

#TeamMatchesRoundsRDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. Sprout3-0102-60+42
2:0

2:0

2:0
2. Winstrike Team3-0110-79+31
2:1

2:0

2:1
3. HellRaisers3-1164-151+13
2:1

0:2

2:1

2:1
4. Team Secret3-1154-131+23
2:1

0:2

2:1

2:0
5. Wisła Kraków3-1132-102+30
2:0

2:0

0:2

2:1
6. AVEZ3-2174-143+31
2:0

2:0

1:2

1:2

2:0
7. ESPADA3-2186-165+21
1:2

0:2

2:0

2:0

2:1
8. forZe3-2160-152+8
1:2

2:0

2:1

0:2

2:0
9. S-Gaming2-3142-147-5
0:2

2:0

1:2

2:0

0:2
10. SKADE2-3213-223-10
1:2

2:1

2:1

1:2

1:2
11. Nordavind2-3157-197-40
2:1

0:2

1:2

2:1

0:2
12. Level Up esports1-3114-157-43
2:1

0:2

1:2

0:2
13. AGF Esport1-3149-162-13
0:2

2:0

1:2

1:2
14. Imperial Esports1-385-126-41
0:2

0:2

2:0

0:2
15. SJ Gaming0-389-119-30
1:2

1:2

0:2
16. Dignitas0-3110-127-17
1:2

0:2

0:2

Detailed Results[edit]

Round 1[edit]
Round 1 Matches
September 7, 2020
Win
September 7, 2020 - 9:00 CEST
88
0
716
9
1613
3
24
2
1615
1
00
0
2
1 SJ
Nrdvnd
September 7, 2020 - 9:00 CEST
128
4
716
9
1610
6
514
9
1993
61
0615
09
2
1 SKADE
ESPADA
September 7, 2020 - 12:00 CEST
1681
70
2719
28
165
11
1014
4
19820
711
31722
128
1
2 Secret
AVEZ
September 7, 2020 - 12:45 CEST
169
7
612
6
1611
5
45
1
 
 
 
 
2
0 S-Gaming
DIG
September 7, 2020 - 15:55 CEST
22822
712
11719
028
128
4
716
9
139
4
616
10
1
2 lvlUP
Sprout
September 7, 2020 - 15:00 CEST
167
9
810
2
22612
922
12919
016
 
 
 
 
2
0 AGF
forZe
September 7, 2020 - 19:45 CEST
1982
72
1716
08
32
1
1316
3
119
2
616
10
1
2 HR
Imperial
September 7, 2020 - 23:10 CEST
54
1
1116
5
74
3
1116
5
 
 
 
 
0
2 Wisła
Round 2[edit]
High[edit]
Round 2 High Matches
September 8, 2020
Secret
September 8, 2020 - 12:00 CEST
106
4
916
7
136
7
916
7
 
 
 
 
0
2 AVEZ
lvlUP
September 8, 2020 - 15:00 CEST
75
2
1016
6
74
3
1116
5
 
 
 
 
0
2 Sprout
HR
September 8, 2020 - 15:00 CEST
63
3
1216
4
19621
910
21922
226
 
 
 
 
0
2 Wisła
Win
September 8, 2020 - 18:00 CEST
169
7
611
5
1612
4
33
0
 
 
 
 
Denmark Rytter standing-in for Norway H4RR3 on Nordavind
2
0 Nrdvnd
Low[edit]
Round 2 Low Matches
September 8, 2020
ESPADA
September 8, 2020 - 9:00 CEST
96
3
716
9
147
7
816
8
 
 
 
 
0
2 S-Gaming
SJ
September 8, 2020 - 9:00 CEST
168
8
79
2
1771
81
2819
27
115
6
1016
6
1
2 SKADE
forZe
September 8, 2020 - 12:30 CEST
1611
5
44
0
1610
6
514
9
 
 
 
 
2
0 Imperial
DIG
September 8, 2020 - 21:00 CEST
239201
6131
231625
2029
107
3
816
8
 
 
 
 
0
2 AGF
Round 3[edit]
High[edit]
Round 3 High Matches
September 9, 2020
Sprout
September 9, 2020 - 12:20 CEST
168
8
711
4
1611
5
46
2
 
 
 
 
2
0 Wisła
AVEZ
September 9, 2020 - 21:00 CEST
129
3
616
10
1612
4
33
0
17101
51
2519
210
1
2 Win
Mid[edit]
Round 3 Mid Matches
September 9, 2020
SKADE
September 9, 2020 - 9:00 CEST
168
8
79
2
76
1
916
7
1942
112
11117
14
2
1 S-Gaming
Secret
September 9, 2020 - 12:00 CEST
129
3
616
10
1614
2
14
3
1611
5
411
7
Denmark Inzta standing-in for Norway H4RR3 on Nordavind
2
1 Nrdvnd
lvlUP
September 9, 2020 - 15:00 CEST
169
7
614
8
95
4
1016
6
62
4
1316
3
1
2 HR
forZe
September 9, 2020 - 16:15 CEST
145
9
1016
6
169
7
68
2
169
7
611
5
2
1 AGF
Low[edit]
Round 3 Low Matches
September 9, 2020
SJ
September 9, 2020 - 9:00 CEST
108
2
716
9
15100
50
3519
110
 
 
 
 
Russia hally stand-in for Russia Patsi on ESPADA
0
2 ESPADA
Imperial
September 9, 2020 - 18:00 CEST
1962
92
1916
06
168
8
714
7
 
 
 
 
2
0 DIG
Round 4[edit]
High[edit]
Round 4 High Matches
September 10, 2020
HR
September 10, 2020 - 11:30 CEST
43
1
1216
4
1610
6
510
5
2511202
4132
131423
10211
2
1 SKADE
Secret
September 10, 2020 - 14:40 CEST
169
7
69
3
1612
4
38
5
 
 
 
 
2
0 forZe
AVEZ
September 10, 2020 - 15:15 CEST
169
7
613
7
74
3
1116
5
102
8
1316
3
1
2 Wisła
Low[edit]
Round 4 Low Matches
September 10, 2020
S-Gaming
September 10, 2020 - 9:00 CEST
169
7
68
2
168
8
710
3
 
 
 
 
2
0 lvlUP
AGF
September 10, 2020 - 9:00 CEST
1671
80
2819
27
167
9
810
2
126
6
916
7
Denmark Inzta and Denmark Rytter stand-in for Denmark tenzki and Norway H4RR3 on Nordavind
1
2 Nrdvnd
ESPADA
September 10, 2020 - 12:30 CEST
169
7
67
1
167
9
813
5
 
 
 
 
2
0 Imperial
Round 5[edit]
Round 5 Matches
September 11, 2020
Nrdvnd
September 11, 2020 - 9:00 CEST
75
2
1016
6
137
6
816
8
 
 
 
 
Denmark Inzta and Denmark Rytter stand-in for Denmark tenzki and Norway H4RR3 on Nordavind
0
2 AVEZ
ESPADA
September 11, 2020 - 12:00 CEST
138
5
716
9
1610
6
56
1
167
9
811
3
2
1 SKADE
S-Gaming
September 11, 2020 - 15:10 CEST
111
10
1416
2
84
4
1116
5
 
 
 
 
0
2 forZe


Playoffs[edit]

Round of 12
Sprout
2
September 14, 2020 - 9:00 CEST
168
8
713
6
1612
4
314
11
 
 
 
 
forZe
0
Team Secret
2
September 14, 2020 - 9:00 CEST
1613
3
22
0
169
7
69
3
 
 
 
 
HellRaisers
0
Winstrike Team
0
September 14, 2020 - 12:00 CEST
119
2
616
10
44
0
1116
5
 
 
 
 
ESPADA
2
Wisła Kraków
2
September 14, 2020 - 12:00 CEST
169
7
612
6
1611
5
47
3
 
 
 
 
AVEZ
0
Quarterfinals
Gambit Youngsters
2
September 15, 2020 - 9:00 CEST
22722
812
11820
127
1410
4
516
11
1610
6
58
3
Sprout
1
Virtus.pro
2
September 15, 2020 - 9:00 CEST
1611
5
44
0
168
8
79
2
 
 
 
 
Team Secret
0
GODSENT
2
September 15, 2020 - 13:00 CEST
1612
4
36
3
108
2
716
9
1611
5
410
6
ESPADA
1
K23
2
September 15, 2020 - 12:00 CEST
75
2
1016
6
169
7
613
7
1614
2
14
3
Wisła Kraków
1
Semifinals
Gambit Youngsters
2
September 16, 2020 - 9:00 CEST
103
7
1216
4
164
12
1114
3
169
7
613
7
Virtus.pro
1
GODSENT
2
September 16, 2020 - 12:50 CEST
1613
3
22
0
1610
6
512
7
 
 
 
 
K23
0
Grand Final
Gambit Youngsters
2
September 17, 2020 - 12:00 CEST
22621
913
21920
026
1761
91
2919
26
167
9
812
4
GODSENT
1

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingSerbia
Streams

References[edit]