Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

Snow Sweet Snow #2

From Liquipedia Counter-Strike Wiki
[e][h]Snow Sweet Snow #2
League Information
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
44
Prize Pool:
$100,000 USD
Start Date:
2021-02-15
End Date:
2021-03-10
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo
Chronology

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Serbia shev (Marko Krajčeski)

Format[edit]

  • Regional Group Stage:
    • Eight double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • Top 2 teams from each group advance to the Regional Swiss Stage
  • Regional Swiss Stage:
    • 16 Team Swiss System Format
      • All matches are Bo3
      • Top 8 teams proceed to Main Swiss Stage
    • Click here for a detailed explanation of the Swiss System format
  • First Round (Seeded)
    • Seeding Pool 1: Winners of each GSL Group
    • Seeding Pool 2: Runners-up of each GSL Group
    • Teams from Seeding Pool 1 are drawn versus teams from Seeding Pool 2
  • Second Round
    • Division into 2 groups:
      • Winners of the first round ("High")
      • Losers of the first round ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
  • Third Round
    • Division into 3 groups:
      • Teams with a score of 2:0 ("High")
      • Teams with a score of 1:1 ("Mid")
      • Teams with a score of 0:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fourth Round
    • Division into 2 groups:
      • Teams with a score of 2:1 ("High")
      • Teams with a score of 1:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fifth Round
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners advance to the next stage
    • Losers are eliminated
  • Main Swiss Stage:
    • 16 Team Swiss System Format
      • All matches are Bo3
      • Top 8 teams proceed to Playoffs
    • Click here for a detailed explanation of the Swiss System format
  • First Round (Seeded)
    • Seeding Pool 1: 8 Invite teams
    • Seeding Pool 2: 8 Regional teams
    • Teams from Seeding Pool 1 are drawn versus teams from Seeding Pool 2
  • Second Round
    • Division into 2 groups:
      • Winners of the first round ("High")
      • Losers of the first round ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
  • Third Round
    • Division into 3 groups:
      • Teams with a score of 2:0 ("High")
      • Teams with a score of 1:1 ("Mid")
      • Teams with a score of 0:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fourth Round
    • Division into 2 groups:
      • Teams with a score of 2:1 ("High")
      • Teams with a score of 1:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fifth Round
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners advance to the next stage
    • Losers are eliminated
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$100,000 USD are spread among the teams as seen below:

Prize Pool Distribution
Placement $ USD
Playoffs R1 Winners $1,000
Main Swiss Top 8 $3,000
Regional Swiss Top 8 $2,000
Regional Groups Top 8 $1,000

Participants[edit]

Results[edit]

Regional Group Stage[edit]

CIS Group A[edit]

CIS Group A
1. 100PingGods2-092-80+12
2. Trident Clan2-1135-139-4
3. 1win1-2131-138-7
4. Esports Club Kyiv0-288-89-1

CIS Group B[edit]

CIS Group B
1. GROND2-077-54+23
2. Winstrike Team2-1131-115+16
3. Team Unique1-2120-134-14
4. HellRaisers0-249-74-25

Swedish-Finnish Group[edit]

Swedish-Finnish Group
1. HAVU Gaming2-064-38+26
2. Lilmix2-195-90+5
3. Apeks1-285-93-8
4. SJ Gaming0-241-64-23

Polish Group[edit]

Polish Group
1. AGO2-078-44+34
2. Styldunow2-190-62+28
3. Illuminar Gaming1-284-104-20
4. HONORIS0-222-64-42

Western European Group[edit]

Western European Group
1. SINNERS Esports2-078-54+24
2. Ambush Esport2-195-94+1
3. Nordavind1-295-94+1
4. ALTERNATE aTTaX0-255-81-26

Iberian Group[edit]

Iberian Group
1. Sharks Esports2-067-49+18
2. eXploit Esports2-1114-113+1
3. Case Esports1-299-106-7
4. OFFSET Esports0-264-76-12

Balkan Group[edit]

Balkan Group
1. SKADE2-087-68+19
2. ONYX2-1117-119-2
3. MBAPPEEK1-2115-109+6
4. 4Glory Esports0-244-67-23

Danish-Norwegian Group[edit]

Danish-Norwegian Group
1. Tricked Esport2-078-74+4
2. Copenhagen Flames2-1108-88+20
3. Astralis Talent1-281-101-20
4. Lyngby Vikings0-264-68-4


For detailed match results of the Regional Group Stage, click here.

Regional Swiss Stage[edit]

#TeamMatchesRoundsRDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. SKADE3-099-64+35
2:0

2:0

2:0
1. Winstrike Team3-0103-66+37
2:1

2:0

2:0
3. HAVU Gaming3-1150-103+47
1:2

2:0

2:1

2:0
3. SINNERS Esports3-1146-111+35
2:1

0:2

2:0

2:1
3. Trident Clan3-1135-114+21
2:0

0:2

2:1

2:0
6. 100PingGods3-2176-147+29
2:0

1:2

2:0

0:2

2:1
6. AGO3-2187-182+5
2:0

2:1

0:2

1:2

2:1
6. Copenhagen Flames3-2179-178+1
1:2

2:1

1:2

2:0

2:0
9. Lilmix2-3134-161-27
2:1

2:0

0:2

0:2

1:2
9. Styldunow2-3187-191-4
0:2

1:2

2:1

2:1

1:2
9. Tricked Esport2-3121-145-24
2:0

0:2

0:2

2:0

0:2
12. eXploit Esports1-3113-134-21
0:2

2:0

1:2

0:2
12. GROND1-3113-141-28
1:2

2:0

0:2

1:2
12. ONYX1-3115-141-26
0:2

0:2

2:1

0:2
15. Ambush Esport0-372-107-35
0:2

0:2

1:2
15. Case Esports0-361-106-45
0:2

0:2

1:2


For detailed match results of the Regional Swiss Stage, click here.

Main Swiss Stage[edit]

#TeamMatchesRoundsRDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1. AGO1-032-19+13
2:0
1. Endpoint1-035-22+13
2:0
1. HAVU Gaming1-032-20+12
2:0
1. Nemiga Gaming1-032-20+12
2:0
1. SAW1-040-44-4
2:1
1. SINNERS Esports1-032-13+19
2:0
1. SKADE1-032-20+12
2:0
1. Winstrike Team1-032-20+12
2:0
9. 100PingGods0-120-32-12
0:2
9. Anonymo Esports0-120-32-12
0:2
9. Copenhagen Flames0-144-40+4
1:2
9. GODSENT0-113-32-19
0:2
9. MIBR0-120-32-12
0:2
9. Movistar Riders0-119-32-13
0:2
9. Team One0-120-32-12
0:2
9. Trident Clan0-122-35-13
0:2


For detailed match results of the Main Swiss Stage, click here.

Playoffs[edit]

Round of 12
TBD
TBD
March 8, 2021 - 12:00 CET
TBD
TBD
March 8, 2021 - 12:00 CET
TBD
TBD
March 8, 2021 - 15:00 CET
TBD
TBD
March 8, 2021 - 15:00 CET
Quarterfinals
TBD
TBD
March 9, 2021 - 12:00 CET
TBD
TBD
March 9, 2021 - 12:00 CET
TBD
TBD
March 9, 2021 - 15:00 CET
TBD
TBD
March 9, 2021 - 15:00 CET
Semifinals
TBD
TBD
March 10, 2021 - 12:00 CET
TBD
TBD
March 10, 2021 - 12:00 CET
Grand Final
TBD
TBD
March 10, 2021 - 15:00 CET

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingSerbiaPolandRussiaGermanyFrance
Streams

Highlights[edit]

References[edit]