Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

Spring Sweet Spring #1

From Liquipedia Counter-Strike Wiki
[e][h]Spring Sweet Spring #1
League Information
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
44
Prize Pool:
$100,000 USD
Start Date:
2021-04-12
End Date:
2021-05-05
Liquipedia Tier:
Chronology

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Serbia shev (Marko Krajčeski)

Format[edit]

  • Regional Group Stage:
    • Eight double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • Top 2 teams from each group advance to the Regional Swiss Stage
  • Regional Swiss Stage:
    • 16 Team Swiss System Format
      • All matches are Bo3
      • Top 8 teams proceed to Main Swiss Stage
    • Click here for a detailed explanation of the Swiss System format
  • First Round (Seeded)
    • Seeding Pool 1: Winners of each GSL Group
    • Seeding Pool 2: Runners-up of each GSL Group
    • Teams from Seeding Pool 1 are drawn versus teams from Seeding Pool 2
  • Second Round
    • Division into 2 groups:
      • Winners of the first round ("High")
      • Losers of the first round ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
  • Third Round
    • Division into 3 groups:
      • Teams with a score of 2:0 ("High")
      • Teams with a score of 1:1 ("Mid")
      • Teams with a score of 0:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fourth Round
    • Division into 2 groups:
      • Teams with a score of 2:1 ("High")
      • Teams with a score of 1:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fifth Round
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners advance to the next stage
    • Losers are eliminated
  • Main Swiss Stage:
    • 16 Team Swiss System Format
      • All matches are Bo3
      • Top 8 teams proceed to Playoffs
    • Click here for a detailed explanation of the Swiss System format
  • First Round (Seeded)
    • Seeding Pool 1: 8 Invite teams
    • Seeding Pool 2: 8 Regional teams
    • Teams from Seeding Pool 1 are drawn versus teams from Seeding Pool 2
  • Second Round
    • Division into 2 groups:
      • Winners of the first round ("High")
      • Losers of the first round ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
  • Third Round
    • Division into 3 groups:
      • Teams with a score of 2:0 ("High")
      • Teams with a score of 1:1 ("Mid")
      • Teams with a score of 0:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fourth Round
    • Division into 2 groups:
      • Teams with a score of 2:1 ("High")
      • Teams with a score of 1:2 ("Low")
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners of the high group advance to the next stage
    • Losers of the low group are eliminated
  • Fifth Round
    • Each team is drawn an opponent they have not played yet from their group
    • Winners advance to the next stage
    • Losers are eliminated
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

$100,000 USD are spread among the teams as seen below:

Prize Pool Distribution
Placement $ USD
Playoffs R1 Winners $1,000
Main Swiss Top 8 $3,000
Regional Swiss Top 8 $2,000
Regional Groups Top 16 $1,000

Participants[edit]

Results[edit]

Regional Group Stage[edit]

CIS Group[edit]

CIS Group
1.K23 K23K23 K232-075-43+32
2.Esports Club Kyiv Esports Club KyivEsports Club Kyiv EC Kyiv2-1112-115-3
3.100PingGods 100PingGods100PingGods 100PG1-2115-126-11
4.CrowCrowd CrowCrowdCrowCrowd CCrowd0-257-75-18

International Group[edit]

International Group
1.eClub Brugge eClub BruggeeClub Brugge Brugge2-073-54+19
2.Nordavind NordavindNordavind Nrdvnd2-185-68+17
3.LemondogsLemondogs LemondogsLemondogsLemondogs LD1-2101-103-2
4.XSET XSETXSET XSET0-241-75-34

Swedish-Finnish Group[edit]

Swedish-Finnish Group
1.Young Ninjas Young NinjasYoung Ninjas Y.Ninjas2-083-75+8
2.Galaxy Racer Galaxy RacerGalaxy Racer GXR2-1100-78+22
3.KOVA Esports KOVA EsportsKOVA Esports KOVA1-2103-112-9
4.SJ SJSJ SJ0-247-68-21

Western European Group[edit]

Western European Group
1.Team LDLC Team LDLCTeam LDLC LDLC2-082-76+6
2.Double Poney Double PoneyDouble Poney Poney2-1118-96+22
3.ALTERNATE aTTaX ALTERNATE aTTaXALTERNATE aTTaX aTTaX1-2137-136+1
4.Ambush Esport Ambush EsportAmbush Esport Ambush0-251-80-29

Polish Group[edit]

Polish Group
1.Izako BoarsIzako Boars Izako BoarsIzako BoarsIzako Boars Boars2-082-67+15
2.M1 EDEN M1 EDENM1 EDEN M12-1100-83+17
3.HONORIS HONORISHONORIS HNRS1-298-116-18
4.Illuminar Gaming Illuminar GamingIlluminar Gaming IG0-258-72-14

Iberian Group[edit]

Iberian Group
1.MAD Lions MAD LionsMAD Lions MAD2-067-43+24
2.Case Esports Case EsportsCase Esports Case2-196-960
3.eXploit Esports eXploit EsportseXploit Esports eXploit1-295-107-12
4.OFFSET Esports OFFSET EsportsOFFSET Esports OFFSET0-252-64-12

Balkan Group[edit]

Balkan Group
1.SKADE SKADESKADE SKADE2-075-63+12
2.Team Fiend Team FiendTeam Fiend Fiend2-187-69+18
3.Team BLINK Team BLINKTeam BLINK BLINK1-269-85-16
4.ONYX ONYXONYX ONYX0-261-75-14

Danish-Norwegian Group[edit]

Danish-Norwegian Group
1.AGF Esport AGF EsportAGF Esport AGF2-078-67+11
2.Lyngby Vikings Lyngby VikingsLyngby Vikings Vikings2-1106-80+26
3.Astralis Talent Astralis TalentAstralis Talent Astralis.T1-279-105-26
4.Team Singularity Team SingularityTeam Singularity SNG0-266-77-11


For detailed match results of the Regional Group Stage, click here.

Regional Swiss Stage[edit]

#TeamMatchesRoundsRDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1.K23 K23K23 K233-0117-72+45Izako BoarsIzako Boars
2:0
Team LDLC
2:0
Young Ninjas
2:0
1.SKADE SKADESKADE SKADE3-096-50+46M1 EDEN
2:0
Case Esports
2:0
AGF Esport
2:0
3.Case Esports Case EsportsCase Esports Case3-1149-145+4Ambush Esport
2:1
SKADE
0:2
M1 EDEN
2:0
MAD Lions
2:1
3.Team Fiend Team FiendTeam Fiend Fiend3-1136-101+35Esports Club Kyiv
2:0
AGF Esport
1:2
Nordavind
2:0
Galaxy Racer
2:0
3.Young Ninjas Young NinjasYoung Ninjas Y.Ninjas3-1145-134+11Lyngby Vikings
2:0
MAD Lions
2:0
K23
0:2
AGF Esport
2:1
6.Izako BoarsIzako Boars Izako BoarsIzako BoarsIzako Boars Boars3-2168-145+23K23
0:2
eClub Brugge
1:2
Esports Club Kyiv
2:1
Nordavind
2:0
Galaxy Racer
2:0
6.Lyngby Vikings Lyngby VikingsLyngby Vikings Vikings3-2171-172-1Young Ninjas
0:2
Galaxy Racer
1:2
Ambush Esport
2:0
eClub Brugge
2:1
Team LDLC
2:1
6.MAD Lions MAD LionsMAD Lions MAD3-2171-150+21Galaxy Racer
2:1
Young Ninjas
0:2
eClub Brugge
2:0
Case Esports
1:2
AGF Esport
2:0
9.AGF Esport AGF EsportAGF Esport AGF2-3165-169-4Nordavind
2:1
Team Fiend
2:1
SKADE
0:2
Young Ninjas
1:2
MAD Lions
0:2
9.Galaxy Racer Galaxy RacerGalaxy Racer GXR2-3165-197-32MAD Lions
1:2
Lyngby Vikings
2:1
Team LDLC
2:1
Team Fiend
0:2
Izako BoarsIzako Boars
0:2
9.Team LDLC Team LDLCTeam LDLC LDLC2-3174-183-9eClub Brugge
2:1
K23
0:2
Galaxy Racer
1:2
M1 EDEN
2:1
Lyngby Vikings
1:2
12.eClub Brugge eClub BruggeeClub Brugge Brugge1-3127-156-29Team LDLC
1:2
Izako BoarsIzako Boars
2:1
MAD Lions
0:2
Lyngby Vikings
1:2
12.M1 EDEN M1 EDENM1 EDEN M11-3102-125-23SKADE
0:2
Ambush Esport
2:0
Case Esports
0:2
Team LDLC
1:2
12.Nordavind NordavindNordavind Nrdvnd1-3113-152-39AGF Esport
1:2
Esports Club Kyiv
2:1
Team Fiend
0:2
Izako BoarsIzako Boars
0:2
15.Ambush Esport Ambush EsportAmbush Esport Ambush0-399-123-24Case Esports
1:2
M1 EDEN
0:2
Lyngby Vikings
0:2
15.Esports Club Kyiv Esports Club KyivEsports Club Kyiv EC Kyiv0-397-121-24Team Fiend
0:2
Nordavind
1:2
Izako BoarsIzako Boars
1:2


For detailed match results of the Regional Swiss Stage, click here.

Main Swiss Stage[edit]

#TeamMatchesRoundsRDRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1.EPG Family EPG FamilyEPG Family EPG Fam3-0102-59+43MAD Lions
2:0
SKADE
2:0
Extra Salt
2:0
1.EXTREMUM EXTREMUMEXTREMUM EXTRMM3-099-74+25Team Fiend
2:0
AGO
2:0
SINNERS Esports
2:0
3.K23 K23K23 K233-1181-143+38Apeks
1:2
Young Ninjas
2:1
SKADE
2:1
forZe
2:1
3.Lyngby Vikings Lyngby VikingsLyngby Vikings Vikings3-1146-123+23Extra Salt
1:2
Case Esports
2:0
AGO
2:0
Apeks
2:1
3.SINNERS Esports SINNERS EsportsSINNERS Esports SINNERS3-1138-104+34Young Ninjas
2:0
Apeks
2:0
EXTREMUM
0:2
Extra Salt
2:1
6.AGO AGOAGO AGO3-2175-160+15Izako BoarsIzako Boars
2:0
EXTREMUM
0:2
Lyngby Vikings
0:2
Case Esports
2:0
Team Fiend
2:1
6.forZe forZeforZe forZe3-2199-179+20SKADE
1:2
MAD Lions
2:0
Copenhagen Flames
2:1
K23
1:2
Apeks
2:0
6.SKADE SKADESKADE SKADE3-2175-177-2forZe
2:1
EPG Family
0:2
K23
1:2
Copenhagen Flames
2:1
Extra Salt
2:0
9.Apeks ApeksApeks Apeks2-3160-185-25K23
2:1
SINNERS Esports
0:2
Team Fiend
2:1
Lyngby Vikings
1:2
forZe
0:2
9.Extra Salt Extra SaltExtra Salt Extra Salt2-3158-181-23Lyngby Vikings
2:1
Copenhagen Flames
2:1
EPG Family
0:2
SINNERS Esports
1:2
SKADE
0:2
9.Team Fiend Team FiendTeam Fiend Fiend2-3154-159-5EXTREMUM
0:2
Izako BoarsIzako Boars
2:0
Apeks
1:2
MAD Lions
2:0
AGO
1:2
12.Case Esports Case EsportsCase Esports Case1-399-122-23Copenhagen Flames
0:2
Lyngby Vikings
0:2
Young Ninjas
2:0
AGO
0:2
12.Copenhagen Flames Copenhagen FlamesCopenhagen Flames CPHF1-3131-150-19Case Esports
2:0
Extra Salt
1:2
forZe
1:2
SKADE
1:2
12.MAD Lions MAD LionsMAD Lions MAD1-3113-135-22EPG Family
0:2
forZe
0:2
Izako BoarsIzako Boars
2:0
Team Fiend
0:2
15.Izako BoarsIzako Boars Izako BoarsIzako BoarsIzako Boars Boars0-368-102-34AGO
0:2
Team Fiend
0:2
MAD Lions
0:2
15.Young Ninjas Young NinjasYoung Ninjas Y.Ninjas0-367-112-45SINNERS Esports
0:2
K23
1:2
Case Esports
0:2


For detailed match results of the Main Swiss Stage, click here.

Playoffs[edit]

Round of 12
EPG Family EPG Family
2
May 3, 2021 - 12:30 CEST
1953
101
01015
05
1610
6
57
2
 
 
 
 
Russia deko stands in for Russia El1an on EPG Family
SKADE SKADE
0
EXTREMUM EXTREMUM
2
May 3, 2021 - 15:00 CEST
168
8
79
2
1612
4
34
1
 
 
 
 
AGO AGO
0
K23 K23
0
May 3, 2021 - 18:00 CEST
114
7
1116
5
54
1
1116
5
 
 
 
 
forZe forZe
2
Sinners Esports Sinners Esports
2
May 3, 2021 - 09:00 CEST
1791
61
2619
29
169
7
67
1
1953
101
01015
05
Lyngby Vikings Lyngby Vikings
1
Quarterfinals
ENCE ENCE
0
May 4, 2021 - 09:00 CEST
75
2
1016
6
42
2
1316
3
 
 
 
 
EPG Family EPG Family
2
Fnatic Fnatic
2
May 4, 2021 - 12:00 CEST
1612
4
39
6
55
0
1016
6
166
10
914
5
EXTREMUM EXTREMUM
1
Team Spirit Team Spirit
0
May 4, 2021 - 15:10 CEST
147
7
816
8
86
2
916
7
 
 
 
 
forZe forZe
2
FURIA Esports FURIA Esports
2
May 4, 2021 - 18:00 CEST
1611
5
47
3
127
5
816
8
1611
5
46
2
Sinners Esports Sinners Esports
1
Semifinals
EPG Family EPG Family
2
May 5, 2021 - 12:00 CEST
1612
4
39
6
169
7
68
2
 
 
 
 
Fnatic Fnatic
0
forZe forZe
2
May 5, 2021 - 15:00 CEST
1612
4
314
11
74
3
1116
5
1610
6
56
1
FURIA Esports FURIA Esports
1
Grand Final
EPG Family EPG Family
1
May 5, 2021 - 18:30 CEST
169
7
613
7
107
3
816
8
145
9
1016
6
forZe forZe
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingSerbiaBrazil
Streams

Highlights[edit]

References[edit]