Follow us on Twitter @LiquipediaCS if you'd like to be kept up to date on all things Counter-Strike!

SECTOR: MOSTBET Season 2

From Liquipedia Counter-Strike Wiki


[e][h]SECTOR: MOSTBET Season 2
League Information
Organizer:
Sector Esports
Sponsor(s):
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Prize Pool:
$10,000 USD
Start Date:
2019-03-15
End Date:
2020-04-02
Teams:
8
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Dust II • Inferno • Mirage • Nuke • Overpass • Train • Vertigo
Chronology

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Four double-elimination format (GSL) Groups
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs
  • Playoffs:
    • Double-elimination bracket
    • All matches (excl. Grand Final) are Bo3
    • The Grand Final is Bo5

Prize Pool[edit]

$10,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1.ESPADAESPADA ESPADAESPADA3-0107-78+29
2.Tricked EsportTricked Esport Tricked EsportTricked2-2119-121-2
3.EndpointEndpoint EndpointEND1-289-101-12
4.Team SingularityTeam Singularity Team SingularitySNG0-260-75-15
Group A Matches
Opening Matches
EndpointEndpointEND
1
2
Tricked EsportTricked EsportTricked
March 15, 2020 - 18:00 CET
166
10
913
4
146
8
916
7
64
2
1116
5
Team SingularityTeam SingularitySNG
1
2
ESPADAESPADAESPADA
March 16, 2020 - 15:00 CET
167
9
811
3
115
6
1016
6
93
6
1216
4
Winners Match
Tricked EsportTricked EsportTricked
0
2
ESPADAESPADAESPADA
March 17, 2020 - 16:00 CET
102
8
1316
3
108
2
716
9
Elimination Match
EndpointEndpointEND
2
0
Team SingularityTeam SingularitySNG
March 17, 2020 - 19:00 CET
1610
6
513
8
169
7
611
5
Decider Match
Tricked EsportTricked EsportTricked
2
0
EndpointEndpointEND
March 18, 2020 - 19:00 CET
168
8
710
3
166
10
911
2

Group B[edit]

Group B
1.SKADESKADE SKADESKADE3-0117-76+41
2.Pompa TeamPompa Team Pompa TeamPT2-2107-138-31
3.HellRaisersHellRaisers HellRaisersHR1-2131-123+8
4.Cyber LegacyCyber Legacy Cyber LegacyC.Legacy0-259-77-18
Group B Matches
Opening Matches
SKADESKADESKADE
2
1
HellRaisersHellRaisersHR
March 19, 2020 - 15:00 CET
73
4
1216
4
165
11
1012
2
1610
6
513
8
Cyber LegacyCyber LegacyC.Legacy
0
2
Pompa TeamPompa TeamPT
March 19, 2020 - 18:00 CET
76
1
916
7
88
0
716
9
Winners Match
SKADESKADESKADE
2
0
Pompa TeamPompa TeamPT
March 23, 2020 - 18:55 CET
1612
4
33
0
169
7
67
1
Elimination Match
HellRaisersHellRaisersHR
2
1
Cyber LegacyCyber LegacyC.Legacy
March 23, 2020 - 15:00 CET
19102
52
1517
110
1010
0
516
11
166
10
911
2
Decider Match
Pompa TeamPompa TeamPT
2
1
HellRaisersHellRaisersHR
March 24, 2020
1611
5
413
9
52
3
1316
3
1982
72
1716
08


Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
ESPADAESPADA ESPADA
2
March 27, 2020 - 15:00 CET
1612
4
36
3
1611
5
47
3
 
 
 
 
Pompa TeamPompa Team Pompa Team
0
SKADESKADE SKADE
0
March 27, 2020 - 18:30 CET
136
7
916
7
1411
3
416
12
 
 
 
 
Tricked EsportTricked Esport Tricked Esport
2
Upper Bracket Final
ESPADAESPADA ESPADA
2
March 31, 2020 - 14:00 CEST
1610
6
58
3
166
10
914
5
 
 
 
 
Tricked EsportTricked Esport Tricked Esport
0
Lower Bracket Round 1
Pompa TeamPompa Team Pompa Team
1
April 1, 2020 - 15:00 CEST
1610
6
514
9
30
3
1516
1
64
2
1116
5
SKADESKADE SKADE
2
Lower Bracket Final
Tricked EsportTricked Esport Tricked Esport
1
April 1, 2020 - 18:40 CEST
221013
521
02518
0110
104
6
1116
5
83
5
1216
4
SKADESKADE SKADE
2
Grand Final
ESPADAESPADA ESPADA
1
April 2, 2020 - 16:00 CEST
1983
71
0717
28
138
5
716
9
134
9
1116
5
139
4
616
10
 
 
 
 
SKADESKADE SKADE
3

Streams[edit]

LanguageRussia
Streams

References[edit]